Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 309,069

Ben arabama göre almıştım araba değiştirmek +100k olacaktı, her türlü iyi oldu
Bende arabama göre sipariş verdim. İkinci kriter ise bu işi severiz veya sevmeyiz belli değil diyerek ekonomik ve fiyat fayda oranının yüksek olması nedeniyle Güney maxi siparişi verdim. Karavancılığı çok seversek duruma göre değiştiririz.

Ben arabama göre almıştım Emoji1787 Emoji1787 araba değiştirmek +100k olacaktı, her türlü iyi oldu Emoji1787 Emoji1787 Emoji1787
----------------------------------------------------
Klasik yargımı tekrarlıyayım, belki yüzüncü kere..
GÜNEY iyidir..iyi..

Not: Tabii ki harika değil. Fiyat/Performans ve hafifliği nedeni ile,
larısonra daha düzgün 4 ayrı marka karavan kullanmış bir tecrübeli olarak !

gittim

Citroen C3 Aircross Suv almaya
1,2 turbo 205 tork
925 kg çeker yazıyor kapısında
araba ok
sıra karavanda
Ben de 1.6 motor benzinli otomatik Sportage var. 900 kg çeker yazıyor araç bilgilerinde. Servisle yaptığım görüşmelerde 900 kg kadar sorun olmayacağı bu rakamsal değerler fabrika da mühendislik hesapları yapılarak alınan değerlerdir dediler. Buna istinaden bende güney karavan maxi modeli almaya karar verdim. İnşallah temmuzun 20 sinden sonra siparişimi verecem

ONEPLUS A5010 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu ben okuyuncaya kadar değişmiş fakat birkaç şey eklemek istiyorum.

Daha önce yazmıştım. Özellikle burada yazışmalarımız dışında tanışmadığımız @AKMühendis Akın Bey'in tavsiyesi ile Güney tercih ettim. Henüz almadım , temmuz sonu inşaallah.

40 bin TL'ye 4 yetişkine kadar yeterli gelecek güvenilir bir firmanın ürünü Güney Bombe 370. Tabi ki harika bir karavan değil. Eksikleri çok. Harika olsaydı, eksiksiz olsaydı zaten 100-150 bin TL aralığında olurdu. Herşeyi kendi sınıfında değerlendirmek gerekir bence.

Bombe 370'e birkaç küçük ilave ile konforu artırmak pek tabi mümkün ve maliyeti düşük.

Mesela
IMG 20200627 WA0011

Şu ana lavabo ve dolabin maliyeti 500 TL. Bazı şeyleri çok düşük maliyetler ile değiştirerek ucuz yollu güvenilir ve konforlu bir karavan sahibi olabiliriz.

Her ürünü ben değerlendirirken fiyat performans olarak değerlendiriyorum. Güney Bombe 370 dis görünüş itibariyle bence başarılı. İç dizayn da güzel, her santimetresi değerlendirilmiş. Kilogram olarak ise 700. Bu karavana şöyle bir banyo lavabo ve dolabi + dış duş + çekmece + her ranzaya ayrı cam eklersek bence tam bir fiyat performans ürünü olur ve bunların maliyeti de 2000 TL bile değil.

Okuyorum Bombe 370'in kumaşlarıni , perdelerini begenmeyenler var. Bu kumaşları perdeleri degistirmenin maliyeti 200-300 lira. Bana komik geliyor.

Ben karavanı teslim alınca içinde birkaç değişiklik yapacağım, maliyeti ve zahmeti çok ucuz şeyler. Burda da paylaşırım. Benim araştırdığım kadarıyla 50 bin TL altı 4 kişilik karavanlar içersinde fiyat performans oranı en yüksek model Bombe 370.

Daha önce Güney karavan kullanmış birisi olarak
Şu anda karavan alacak olsam saly carabinata tercih ederdim
Kesinlikle daha estetik ve kaliteli
Sadece şu frenli frensiz olayı itici oluyor
Umarım bu pazarlama yöntemini değiştirirler
Karavan frenli olur
Frenli 45 bin tl bence güzel olur

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gittim

Citroen C3 Aircross Suv almaya
1,2 turbo 205 tork
925 kg çeker yazıyor kapısında
araba ok
sıra karavanda
Haftasonu kampta Kia Sportage 1.6 benzinli 177bg lik aracı olan bir karavancı ile konuştum. Başoğlu Caretta Uncle çekiyordu. 260NM torka rağmen ramplarda keyifsiz olduğundan bahsetmişti. Karavan çekimi için en ideal araçlar genelde yüksek torkları ile dizeller

Daha önce Güney karavan kullanmış birisi olarak
Şu anda karavan alacak olsam saly carabinata tercih ederdim
Kesinlikle daha estetik ve kaliteli
Sadece şu frenli frensiz olayı itici oluyor
Umarım bu pazarlama yöntemini değiştirirler
Karavan frenli olur
Frenli 45 bin tl bence güzel olur

Yerli de 50k +Kdv üzeri değecek ürün ben görmedim henüz.

Saly carabinata frenli KDV dahil 53 bin gözüküyor
Ancak pazarlıkla 50 bine verirler
Evet pahalı
Ama bence diğerlerinden daha estetik ve kaliteli
Erba nın 4 metre. 750 kg altı 4 kişilik kavak kontra karavanı çıkacak yakında
Bakalım kaç lira olacak KDV dahil 40 bin olmasını bekliyorum

Önce kuşları kargaya benzeten biri geldi şimdi bu.
Özellikle yapılıyor olduğunu hissettim nedense

Yoksa aynı çöpün renkleri derken, çok fark var aralarında tabiki, tartışılmaz, ama...........

özellikle yapılıyor diye hissetmenize gerek yok özellikle yapmadım, yerli karavanların içinde bu kargaya benzeyen siyah kuş resmini, başka karavanlarda görmedim.. bu resimler olmasa daha güzel olabilir gibi geliyor bana.. bu benim kendi fikrim, konu da yerli üreticilere eleştiriler, bu yüzden ufacık bir eleştiri yaptım.. başka bir karavan markasında böyle kargaya benzeyen kuş görseydim onu da aynı eleştiriyi yapardım..

Selamlar,

Ben yoğunluktan ara ara girip son haberleri paylaşıyorum, takip eden arkadaşlar için.

Güney Bombe 3.70:
Ender bey ile son konuşmamızda "üzgün" olduğu bir ağırlık sıkıntısı vardı. kendisi Bombe modelinde hedeflediği 700 kg altı ağırlığı yakalayamadığını belirtti. Gerçi dolu bir su deposu konusu var ama anladığım kadarıyla su deposu boşken bir daha tartıya alıp bakacaklar.
Tüplük için ek tüp kapağı yapmamış. Mevcut sağ bagaj kapağına tüp alanı yapmış. En azından dışarıdan ulaşılması güzel olsa da ben bu bagaj kapağında menfez göremedim. Dolayısıyla bu konudaki hassasiyet giderilmemiş oldu.
Fiyat konusunda 35'e alıştık derken, yeni siparişler 40.000 TL olmuş.

Hiç bir karavan üreticisi benim babam, arkadaşım vb değil. Ben fiyat/performansa göre değerlendirdiğimde ranzalı karavanlarda şuan 38.000 TL ye buzdolabı ve portatif tuvalet ekstrası olan 3.75 metre bir Başkent karavan var.
40.000 TL uzunca konuşulup yazılan bir güney karavan var.
Yine 40.000 TL civarına alınan bir NK Bora serisi var.
Şuan için içi kavak kontra satılan 42.000 TL fiyatla çok bilinmeyen bir Doğa karavan var.
Tüm bu modellerin eksikleir olsa da, fiyat/sunulan ve kilo olarak bakıldığında rakip olarak değerlendirilebilirler.

Erba 4.10 -4.00 Modelleri:

Erba Onur bey, aldığı radikal bir karar ile 4.10 siparişlerini kapattı. Şuan mevcut siparişleri teslim ediyor. 1-2 ay içnide yeni modeli 4 metrenin tanıtımını yapacak ve yıl başından sonrası içinde sipariş alacak.
Bu modelin içi kavak kontra olacak. Camları amortisörlü tam açılır tamperli cam olacak.
Tıpkı 3.75'deki gibi standart güneş paneli ile 45-.50.000 TL arasına satmasını öngörüyoruz. Birebir konuşmalarda da kendisi bu rakamları telafuz ediyor.
Bu yenilikler harika derken, Kulüpten arkadaşımıza gönderdiği iç plan ciddi bir hayal kırıklığı yarattı. Çünkü ranzalı karavan yerine küçük 2 çift kişilik yatak çalışıp, o şekilde 4 kişilik karavan düşünüyor. Ama bana göre iç dizaynındaki sıkıntılardan ötürü, WC ve yatak boyları sıkıntılı olacak.
Kilo olarak 700 kg altını yakalayacağını düşünüyoruz. Baktığınızda güneş panelli olarak fiyatı da cazip kalacak. Ama işte o iç plan bana çok başarısız geldi.
Kavak maliyetlerini aşağıyaç ekmiş Onur bey. Bu noktada 2021 model 3.75 ve 5.25 karavanlarında da ben kavak uygulamasını bekliyorum.

Başkent Karavan 3.75 Medusa ve Yeni Modelleri:

Firma sahibi reklamcı Mustafa bey. Ara ara görüşüyüroruz. Hiç gocunmuyor, gelişime açık. Tasarıma ve görselliğe reklamcı olması sebebiyle önem veriyor. Fiyat anlamında 3.75 dolap kapakları sunta olan modeli ekonomik. İlerde camları tam açılır yapacakmış. Şimdi fiyatı daha da uygun 2 kişilik Petra modelini hazırlıyor.
Birde yakın zamanda benimle paylaştığı ama kimseyle paylaşmadığı bir planı daha varmış.
Bence karavan markalarına renk kattı. Ne kadar karavanını buzdolabı ve portatif tuvalet olmadan satıp, isteyen müşterilerine hediye de etse fiyat/sunulan anlamında başarılı karavanlar yapmaya çalışıyor.

Şuan 50.000 TL barajı altında satılan karavan marka/model sayısı azalıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren kavak mobilyalı tüm modeller muhtemelen 50.000 TL üstü satılacak.
Ne kadar fiyat politikalarını eleştirsek de, şuan hem yeni markaların rekabeti ile farklı karavanlar görmemiz ve hem de Erba'nın yaptığı gibi "Economies of scale" yaparak yani sürümden kazanarak maliyetleri aşağıya çekip, aynı fiyata daha donanımlı karavanlar satabiliyorlar.

Umuyorum maliyet/fiyatlardan dolayı 2. planda kalan ağırlık konusunda da, benim beklentim olan 700 kg üstü karavan kalmaz da (Hatta 600 kg ulaşan karavanlar artar da) bu sayede gerçek 750 kg altı karavanları konuşabiliriz.

Son düzenleme:

Selamlar, yaklaşık 1 ay önce foruma üye oldum, onun öncesinde 2 aydır da gizliden takip ediyordum. :smiley: Bu başlığı ilk sayfadan itibaren okudum, daha önce çekme karavanlar hakkında neredeyse hiç bir fikrim yok iken üreticiler, marka, model, fiyat, tercihler, talepler vb. ihtiyacım olan bilgilerin büyük kısmını internetten ve buradan edindim. Nihayetinde uzun zamandır hayalini kurduğumuz karavan alma fikrini hayata geçirmeye karar verdim. İlk adım geçtiğimiz ay 150 Nm/4.200 rpm değerlerine sahip benzinli aracımı, 300 Nm/1.750 rpm değerlerine sahip bir dizel araç ile değiştirdim, şimdi ise sırada karavana karar vermek var. Lafı uzatmayayım, sonuç olarak 4 kişi kapasiteli ve 750kg altı 3 model üzerinde yoğunlaştım, bunlar;

1-Erba - 4.10: Bugün sabah satış temsilcisi ile konuştum. 2021 Ocak ayı itibari ile yeni 4.10 modeller için sipariş alımı gerçekleştireceklerini ve teslim tarihi muhtemelen 2021 Mayıs gibi olabileceğini anlattı. Fiyat olarak ise şu an 45-50 bin TL arası öngördüklerini söyledi. Dolayısı ile bu seçenek sona kalmış oldu.

2-Saly - Carabinata XL: Bu model ile bir süredir ekran başından flört ediyordum. Lakin sarı sitede daha önce gördüğüm 55bin TL rakamın 61 bin(+kdv) TL çıktığını görünce biraz hayal kırıklığı yaşamadım değil. Yine de satış temsilcisi ile görüşüp hanım ve çocuklar ile üretim yerine giderek modeli inceledik. Boyutları, özellikleri, fiyatı, ekim ayı teslim olabileceği vb. gibi nedenleri toplayınca bu modelin bizim hayalimizdeki gibi olmadığına karar verdik.

3-Başoğlu - Caretta Uncle: Fiyatının 69bin(+kdv) TL gibi yüksek bir rakam olmasından ötürü çekimser kaldığım son modeli incelemek için bu firmaya geçtik. İlk görüşte aşk dedikleri bu olsa gerek. Karavanın yakışıklılığı gerçekten çok hoşumuza gitti, içinin tasarımı, işçilik, malzeme ve diğer özellikleri de öyle. Bir önceki firmada yaşadığımız soğuk/ılık arası karşılama ve tanıtım sonrasında bu firma yetkilisi beyin konukseverliği ve dakikalarca bize karavanı anlatması da sanırım tuzu biberi oldu. Fiyat üzerinden 4.5 bin TL bir indirim yapabileceğini söyledi. Teslim tarihi için ise 2 hafta sonrası demesi korona sebebi ile bu sene tatil planlarını rafa kaldıran bizim çaktırmadan tebessüm etmemize sebep oldu. Aklımızda düşünceler, hesaplamalar, rakamlar derken nihayi kararı vermek üzere teşekkür edip firmadan ayrıldık.

Bundan 3-4 ay öncesinde 40-45 bin TL gibi bir bütçe ile cebimize, gönlümüze, ihtiyaçlarımıza uygun bir karavan sahibi olabileceğimizi düşünüyordum ki bu rakamlara halen forumda sıkça bahsedilen ve hatta tavsiye ve tercih edilen bir kaç marka ve model bulunmakta. Fakat başta tasarım ve teslim tarihi ve ardından bazı bir kaç başka sebeplerden ötürü yukarıdaki 2 ve 3 numaralı bütçemi zorlayacak modellere kadar kaydım. İnşallah bir iki güne kadar bir karar verip ona göre başarabilirsem sipariş aşamasına geçeceğim. Bu süreçte burada bilgi ve tecrübelerini paylaşan sizlere gerçekten teşekkür etmek isterim.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri