Yosun Dalış Merkezi İçin Uyarı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan denizbadem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,990
Ynt: Yosun Dalış Merkezi İçin Uyarı

İlginize teşekkür ederim.
Olayları aşağıda detaylı olarak anlattım. Başkana aktarabilirseniz çok mutlu olurum.

Temmuz ayında Yosun Diving Kıvılcım isimli bayandan kurs aldık. Kurs, sırasında 3 arkadaş hepimiz aynı tedirginliklere sahiptik. Hanım, dersi bilmiyor dedik ilk akşam. Okumaya çalışıyor, sayfaları kaybediyordu. Hakim değildi konulara.
Saroz’a sığ su eğitimine götürdü bizi. 3 arkadaş kötü bir teknede curcunada, ilgisizlikte başladık giyinmeye. Kıvılcım Ay isimli şahıs, ödemeleri aldıktan sonra bambaşka birine dönüştü. İlgisiz, alakasız ve maalesef sorumsuz.
Sığ su eğitiminde, maske çıkarma işlemini ve ekipmanı takıp çıkarma işlemini göstermedi. Son derin dalışında kalabalık bir öğrenci ekiple daldı. Sorun olabileceğini düşünmeden!
4 öğrenci ve bir tek kendisi suyun altına indik. İki kişinin “sorun var” demesi üzerine, benimle kursa başlayan bir arkadaşımı alıp su üstüne çıkardı 20 metrede yalnızdım. Sağımda bir kişi daha çırpınıyordu, bütün bunları izledim. Sonra yavaş yavaş panik yapmaya başladım ben de. Olayları hala dün gibi hatırlıyorum. Su yutmaya başladım. Kendi başıma teknenin neresinde olduğumu bilemeden o panikle, yukarı doğru palet vurmaya başladım. Bir yandan dua ediyordum ölmemek için. Bir yandan da kafamı tekneye vurmamak için yukarı bakıyordum. Bütün bunları içgüdüsel olarak yaptım. Acil bir durumda nasıl davranmam gerektiğini kendim düşünüp buldum öyle bir anda. Yanımda bir eğitmen ya da o hanım yoktu. Sağ olsun…
Ben bütün bunlardan sonra kadının yüzüne hiçbir şey demedim. Seviyesini ve kalitesini görmüş tecrübe etmiş olduk Saroz yolculuğunda…

Bröveler için 3 kez ofisine gittik, defalarca telefon ettik. Hepsinde bir bahane buldu. “Taşınıyorum, evleniyorum müsait olamadım” dedi. Bir şey demedim çünkü zaten artık dalış yapamayacağımı düşünüyordum. Korkularım varken, brövenin de bana faydası yoktu. Ancak parasını ödediğim sertifikamı almak istiyordum. Aylarca oyalandık, diğer arkadaşlarım da aradı kadını. Telefonlara çıkmamaya başladı. Gülru adlı arkadaşım, Kadıköy’e federasyona gitti 3 -4 kez. Oradaki bayan da ben ona verdim ondan alın brövelerinizi dedi.

Yine uzun bir süre geçti, şikayet dilekçesi yazdım. Dilekçeyi gören TSSF çalışanı, hemen beni aradı. Biz yardım ettik size bize niye faks yolladınız dedi.

Beklediğim tek şey;
“Yaşananlar yüzünden üzgünüz, hayatınızı tehlikeye atan bu okulla ilgili gereken yapılacaktır. Geçmiş olsun” demeleriydi.

Sonra brövelerin bana ulaştırılması için yeniden bir telefon trafiği vs. derken 8 ay sonra biz brövelerimizi ödediğim kargo bedeliyle almış olduk.

Her yerde, her an, her dalış yaptığımız teknede artık bu olayı anlatıyorum.

Etiketler

öncelikle geçmiş olsun diyorum deniz hanım.bende dalış için yıllardır yanıp tutuşmaktaydım ama sağlık sorunum nedeniyle hep vazgeçiyordum.birgün arkadaşımın da dalış yaptığını görünce bende dalmaya karar verdim ve o anda dostum da olan ilhami öner hocamı aradım abim geliyorum dedim haftaya.sonuç mu?müthiş disiplinli bilgili ilgili ve güzel bir eğitim ve dalış sonrasında ise teknedeki candan insanlarla olan dostluk.işte bunun için dalmadan önce kiminle su altına ineceğiniz çok önemli çünkü canınız ona emanet...sevgilerimle

merhabalar hanım maıl ınızı aldım .Tekrardan gecmıs olsun.cok sıkıntılı bır konu .ayrıca boyle ılgılı olmanızda cok hos.nomalde ınsanlar bunun pesınınden gıtmıyor gıtmenız ıyı olmus bence .TSSF den bır kac hocam lada konustum .Maılınızıde onlara ılettım.Egıtım subesı bolumden olan egıtmen hocalarımız maıl ı sızden beklıyor .Oraya lutfen maıl atınız eger mumkunsede ıstanbul daysanızda kadıkoy e ugrayınız yada ankaradaysanız mutlaka gıdınız .cunku sızden almaları gerekıyor sucu bızım soylememız cok bırsey ıfade etmıyormus..Buyuk ıhtımnal karsı taraf suclu bulundugu taktırde .Bence suclu buluncak .sorusturma yoneletılıcek ..maılınızı yolayın kendı adınız tarafından ve kendı maıl adresınız tafından .... TSSF yollayınız....

ıyı gunler.....

TSSF bir şey yapmıyor. Çünkü parayı o okullardan kazanıyorlar. Bana da bunu bu işi yapan profesyonel biri iletti.
Artık umrumda değil, ben elimden geleni yaptım. Şikayet sitelerine de yazdım, çevreme de hala her gün yeri geldikçe o olayı anlatıyorum.
Herkes de benim hikayemi anlatırsa, ben istediğimi yapmış olucam. Cezayı ben veriyorum ama keşke TSSF verseydi...

742 kişi okumuş bu anlattıklarımı. Umarım binlerce insan da duyar ve dikkatli olur.
Kimseye bir şey olsun istemeyiz değil mi??
Destek veren, dinleyen, ilgilenen herkese teşekkür ederim.

Bu arada, bu kadar korkunç bir deneyim yaşamama rağmen hala inatla dalış yapıyorum. Kimseden tebrik takdir alamadım :smiley:))
Şaka bir yana, Murat Kulakaç'a teşekkür ederim. Onun sayesinde biraz daha toparladım.
Ayrıca Bodrum'da dalış yapan olursa, kesinlikle.... ERMAN DİVİNG ve KAAN TÜRK ALPÖZEN diyorum. Kaan hoca tam bir terminatör :smiley:
Çok başarılı ve komik biri :smiley:

başınızdan böyle bi olay geçmiş olması çok üzücü, geçmiş olsun.
ayrıca bizleri uyardığınız için teşekkürler. dalış okulu seçmek gerçketen çok önemli bir konu. ben kendimi güvende hissetmediğim bir yerde dalamam heralde. en azından bi arkadas ya da önceki dalışlardan hocalarımın tavsiyesiyle seçiyorum dalış okulunu. size nacizane tavsiyem güvendiğiniz kişilerden tavsiye almanız eğer öyle birileri yok ise gezezenbilirde gördüğüm kadarıyla çok fazla dalgıç ve egitmen var onlar sizden görüşlerini esirgemeyecektir sanıyorum
iyi dalışlar

Teşekkür ederim.
Yok artık kendim tecrübe ediyorum, araştırıyorum. Zaten hep aynı yerlerde aynı kişilerle yapıyorum dalış.
Keyifli iş :smiley:

Bugün çok güzel bir şey oldu :smiley:
TSSF başkan yardımcısı beni aradı :smiley:
Konuyla ilgileneceğini söyledi. Tamamen tesadüf.
Bedri beyin su altı fotoğraflarını gördünüz mü?
İnanılmaz gerçekten.
http://www.bedrisincar.com/tr/galeri.php
Siz de ziyaret edin. Ben siteyi ziyaret ederken, kendisinin başkan yardımcısı olduğu bilmeden öneri istedim. Arada sağ olsun ve durumu anlattım.

Bu arada arkadaşlar Bodrum'da dünyada ilk kez TR de olacak bir yarışma yapılıyor. Sualtı fot. yarışması...

Geçmiş olsun, ilk dalışlarda böyle bir durumda kalmanız kötü olsa da murat hoca ile tanışmanız büyük bir şans,
Azotunuz bol olsun, keyifli dalışlar..

denizbadem' Alıntı:
“Taşınıyorum, evleniyorum müsait olamadım”
Sanıyorum sorumluluk sahibi olmayan, işini layıkı ile yapmayan tüm üçkağıtçıların başvurduğu yöntem bu oluyor. Geçmiş yıllarda (2006 yılıydı sanıyorum) bende Kızıltoprak'ta adının Altay Doyum olduğunu hatırladığım bir hocanın kursuna gittim. 1 ay yada yanılmıyorsam 2 ay kurs gördük, dalış için hava kış olması sebebiyle Havuz'a götürdü. Eğitimlerimiz bitti, eğitmenlerinden birisi olan Egemen Ergel ismindeki birisi bugün evleniyorum, yarın ev taşıyorum yalanları ile bizlerin hakettiği bröveleri vermedi. Egemen Ergel ile aynı zamanda biz motosiklet grubundan arkadaştık, arkadaşlığımız bozuldu ve tüm bunlardan dolayı bizlere bröve verilmedi. Aslında bu tür yerleri seçerken çok dikkat edilmesi gerekiyor. Çok severek başlamama rağmen Altay Doyum denen hoca ve Egemen bizleri soğuttu. Soyunma odalarında öğrencileri hakkında dedikodu yapan, eğlenen bir tayfa, tüm malzemeleri haşat. Şu sıralar Şişli Sualtı grubunun methini çok duyuyorum ve onlardan eğitim almayı düşünüyorum.

cundada dalış yapmak isteyenler için yardımcı olabilirim disiplinli tecrübeli ve işini hem severek hemde layıkıyla yerine getiren asker dalış hocası mesaj yazarsanız size dönerim

blackbird' Alıntı:
Sanıyorum sorumluluk sahibi olmayan, işini layıkı ile yapmayan tüm üçkağıtçıların başvurduğu yöntem bu oluyor. Geçmiş yıllarda (2006 yılıydı sanıyorum) bende Kızıltoprak'ta adının Altay Doyum olduğunu hatırladığım bir hocanın kursuna gittim. 1 ay yada yanılmıyorsam 2 ay kurs gördük, dalış için hava kış olması sebebiyle Havuz'a götürdü. Eğitimlerimiz bitti, eğitmenlerinden birisi olan Egemen Ergel ismindeki birisi bugün evleniyorum, yarın ev taşıyorum yalanları ile bizlerin hakettiği bröveleri vermedi. Egemen Ergel ile aynı zamanda biz motosiklet grubundan arkadaştık, arkadaşlığımız bozuldu ve tüm bunlardan dolayı bizlere bröve verilmedi. Aslında bu tür yerleri seçerken çok dikkat edilmesi gerekiyor. Çok severek başlamama rağmen Altay Doyum denen hoca ve Egemen bizleri soğuttu. Soyunma odalarında öğrencileri hakkında dedikodu yapan, eğlenen bir tayfa, tüm malzemeleri haşat. Şu sıralar Şişli Sualtı grubunun methini çok duyuyorum ve onlardan eğitim almayı düşünüyorum.

Bu arkadasın cok baska karın agrıları var, camur atmasının sebebi budur aslında.
Arkadasın bahsettigi olay su sekilde gerceklesti aslında.
bu arkadas bizim ikiteker.org motosiklet fan klup forumu uyelerimizden
biri di ve habsettigi zamanlarda israrla bir dalıs kursu organize etmemiz
konusunda oldukca ısrarlı oldu.
ben o donemlerdede ve halende 2* egitmen olmama ragmen ticari olarak
Dalıs egitimi yapan biri degilim.
sadece es dost gruplarına egitim veririm ve zaman zaman altay hocaya da
egitimler konusunda yardımcı olurum.
zaten tum egitimlerimide altay hoca ile birlikte ist bunyesinde yaparız.bu arkadasın ısrarları sonucunda grubu organize etmesi halinde sadece
federasyon masrafları karsılıgında bir egitim grubu acabilecegimi ancak
donem itibarı ile evlilik arifesinde oldugum icin grubun ve egitimlerin
organizasyonunda grubu toplayan kisi olarak bifiil yardımının gerektigini
de belirttim. bu konuda mutabık olarak egitimlere basladık.
teorik egitimleri ist dersanesinde hallettik. sonrasında mevsim itibarı
ile havuz egitimleri icin yer/zaman belirlendi,
grubu tek parca olarak havuz egitimlerine kanalize edemedikleri icin 2
etapta bu egitimleri ancak bitirebildik. ki grup 10-12 kisi olarak
Aslında tek bir havuz seansında halledilmeliydi.
sonrasında havaların ısınmaya baslaması ile birlikte deniz egitimlerimizi
ve deniz dalıslarımızı yapmak icin grubun biraraya getirilmesi gerekiyor idi.

2 adet oneride bulundum.

1. maddi bir beklentimin olmadıgı bir egitim organizasyonunda birden cok
defa deniz egitimine ( ustelik cebimden para harcayarak) gitmemin evlilik
durumum sebebi ile zor oldugunu bu sebeple tum grubu kapsayacak bir deniz
egitimi icin zamanlama yapılması. bu sekilde deniz egitiminde benimde
bulunarak kursiyerlerin teorik egitimini benden almıs olmalarının yanında
pratik deniz egitim dalıslarını da birebir benimle yapmalarını saglamak
mumkun olacak idi.

2. bir diger secenek olarak ist grubunun zaten diger tum egitim
kursiyerlerinin ve diger tum egitmenlerinin gittikleri haftasonu ( ki o
donemde her haftasonu dalıs gezisi var idi) dalıslarına munferit olarak
yada kucuk gruplar halinde katılımın gerceklestirilmesi. boylelikle
Teorik dersleri veren hoca olarak benim olmamam halindede klubumuzun diger
egitmenleri tarafından ilk pratik deniz egitimlerinin alınmasının
saglanması...
grubun buyuk kısmı 1. secenegi tercih ettiklerini belirttiklerinde kendi
ajandamı belirtip benim icin uygun olan tarihlerde organize olmamız
gerektigini belirttim.
grup uzunca bir sure bu konuda herhangi bir geri donus gostermedi.
bu arada 2. secenegi degerlendirip deniz pratiklerini yapıp brove almaya
hak kazanan sonrasındada alan kursiyerler ziyadesi ile oldu...

sonrasinda ikiteker.org forumumuzda cıkan konu ile tamamen alakasız bir
baska tartısma sonrasında ( ki sedat guven o forumunda aktif uyelerinden
birisi idi) bu arkadas motosiklet forumundan ciddi sıkıntılar yaratarak
ayrıldı. ve sonrasında dalıs egitimi ile ilgili bu durumu pek cok
platformda karalama amaclı olarak kullanmaya basladı...

kendisine (ve esine) federasyona gecici kursiyer sertifikaları icin
yapılmıs odemeler olmasına ragmen kurs icin odedigi federasyon bedelleri
geri iade edildi.
diger kursiyerlere de aynı cagrı yapıldı. ayrıca deniz pratik egitimleri
icin yukarıda belirttigim oneriler tekrarlandı.
bu cagrı ile birlikte kursiyerler icinden deniz pratik egitimlerini
tamamlayıp brovelerini alanlar oldu.

sorunun temel kaynagı maddi cikar beklemeden tersine para harcayarak
yapılan bir arkadas grubu egitiminde grubun organizasyonunun bilincli
Yada > bilincsiz olarak Sedat guven tarafından saglanamaması , sonrasında baska
bir platformda yasadıgımız tartısma ve gorus ayrılıgı icin bu durumun
istismar edilmesinden kaynaklanmaktadır...

bunca sene sonra bile halen devam etmesi aslında dusundurucu ..

Egemen Ergel

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR