Trenle Türkiye Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan medford Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 390
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 95,184
Ynt: Trenle Türkiye Turu

bunların dışında sivas şehir merkezinde restore edilmiş veya restore edilmeyi beklenen onlarca eser bulunmaktadır

DSC05894

DSC05896

DSC05899

DSC05902

DSC05909

Etiketler

redbull34' Alıntı:
Az önce garı aradım. Trakya Bölgesel Treni seferlerinde herhangi bir değişiklik var mı diye sordum aldığım yanıt üzgünüm ki " Çok büyük bir değişiklik var, süresiz olarak iptal edildi" oldu.
yakında tren kalmayacak yht den başka buraya yazıyorum 10 sene sonra sadece yht ve bölegesel ekspresler olacak bunlar trenlerin son günleri

Güzel geçtiğine sevindim. Şu Doğu Ekspresini Eskişehir'den başlatmadılar ya çok kızıyorum. YHT kullanılsın diye. Zaten YHT'nin kullanılma sıkıntısı yoktu ki. İşimiz gücümüz olunca YHT ile gidiyoruz Ankara'ya. Ancak diğer illerle bağlantı kesildi kötü oldu. Kayseri'ye gitmek istesem önce YHT ile Ankara'ya sonra oradan Doğu ile filan Kayseri'ye gitmem gerekli. Bu da ekstradan 20 TL gibi bir masraf çıkarıyor ki bir öğrenci olarak bakınca otobüs daha mantıklı geliyor. Şimdi Trakya seferleri iptal oldu. Hayatta bir daha gelmez geri. Oraya da hızlı tren yapıyorlar sanırım.

Nevmeram' Alıntı:
Güzel geçtiğine sevindim. Şu Doğu Ekspresini Eskişehir'den başlatmadılar ya çok kızıyorum. YHT kullanılsın diye. Zaten YHT'nin kullanılma sıkıntısı yoktu ki. İşimiz gücümüz olunca YHT ile gidiyoruz Ankara'ya. Ancak diğer illerle bağlantı kesildi kötü oldu. Kayseri'ye gitmek istesem önce YHT ile Ankara'ya sonra oradan Doğu ile filan Kayseri'ye gitmem gerekli. Bu da ekstradan 20 TL gibi bir masraf çıkarıyor ki bir öğrenci olarak bakınca otobüs daha mantıklı geliyor. Şimdi Trakya seferleri iptal oldu. Hayatta bir daha gelmez geri. Oraya da hızlı tren yapıyorlar sanırım.
otobüsden başka alternatif bırakmıyorlar insana gerçekten tren saatleri de çok alakasız

medford' Alıntı:
yakında tren kalmayacak yht den başka buraya yazıyorum 10 sene sonra sadece yht ve bölegesel ekspresler olacak bunlar trenlerin son günleri
İşin diğer bir yanı var. Şimdi ben Edirne ile izlenimlerini dilim döncüğünce yazıp insanlarla paylaşacağım ve şöyle bir durum olacak. Ey insanlar sana bu trenleri anlatıyorum ama sen hevesleneyim deme çünkü artık yoklar. Anlattıklarım deneyim değil anı olacak. Benim kişisel anılarım da kimi ne kadar ilgilendirir. YHT'ler olsun artık ne yazık ki razıyım ,yeter ki hatlar kapanmasın.

medford' Alıntı:
otobüsden başka alternatif bırakmıyorlar insana gerçekten tren saatleri de çok alakasız

Aynen katılıyorum o kadar saçma ki! Mesela Konya'ya gideceğim şimdi. Dedim tren ile gideyim. İç Anadolu Ekspresi Arifiye'den kalkıyor saat 14.00'da. Eskişehir'de 17.00'da oluyor. Konya'ya 00.30 gibi. Bu kadar saçma olabilir mi. Ben 00.30 Konya'ya inip ne yapayım. Arifiye'den sabah kaldırsana o treni işte. Böyle bir sürü örnek var tren saatlerinde.

redbull34' Alıntı:
İşin diğer bir yanı var. Şimdi ben Edirne ile izlenimlerini dilim döncüğünce yazıp insanlarla paylaşacağım ve şöyle bir durum olacak. Ey insanlar sana bu trenleri anlatıyorum ama sen hevesleneyim deme çünkü artık yoklar. Anlattıklarım deneyim değil anı olacak. Benim kişisel anılarım da kimi ne kadar ilgilendirir. YHT'ler olsun artık ne yazık ki razıyım ,yeter ki hatlar kapanmasın.

YHT'e karşı değilim ama yaparken mağdur etme bari. Yoksa Eskişehir-Ankara arası güzel oldu. Ancak bazı hatlarda da eski trenler devam edebilir. Diğer ülkelerde turizm amaçlı da olsa kullanılıyor. Bir diğer konu tren dediğimiz şey halkındır. YHT'ler halktan kopuk gibi. 20 TL Ankara-Eskişehir arasında büyük bir kârla gidiyor. Her kesime seslendiği söylenemez artık.

--Abi Ben 18 yaşındayım,Ve tek başıma kafamı dinleyerek türkiye nin bazı yerlerini TRENLE gezmek istiyorum.

--Biliyorum belki daha çok gençim size göre ama kısaçası ben hayatımı yaşamak istiorum yeni insanlar yeni maçeralar....

Size sorum şu : Ben gittiğim şehirlerde gündüz gezeçeğim akşam ise trenle yolçuluk yapçam,yeri gelçek manzarası güzel bir yerde çadır kurçam ve bir gün kalçam.Duyduğuma göre,TCDD den 500 tl ye bir kart alınıomuş,ben bu kartla neler yapabilirim,ve bu kart sayesinde yataklı yolçuluk yapabiliomuşum,kaç gün boyunça yataklı yolçuluk yapabilirim bu kartla bir bilginiz varmı.?? TEŞEKKÜRLER.

--Fotoğraf makinamı alıp çıkçam yola ailem in izni olçak.(tabi sadeçe fotogrf makınası ile çıkmayaçam.ekipmanlarımda olçak)Bu benim ilk uzun seyahatlerimden biri olçak..
--Gideçeğim Güzergahlar ise şöyle : Batıya gitmek istemiorum kafa dinliçem çünkü..doğuyada gitmiçem biraz orta kısımlarda yol alçam. Kayseriden yola çıkçam sırası ile Ulukışla,mersin,adana,kahramanmaraş,malatya,çetinkaya,bostankaya,sivas,amasya,çarşamba,samsun ve ordanda gelemen'e gitçem.sırf gelemen dediği için.. ;D

--Ayrıça trenle başka seyahat etçek ler varsa bana katılabilirler yada ben onlara katılabilirim uygunsa gittikleri yerler... --TEŞEKKÜRLER.---

Emre sana ilk ve en acil tavsiyem dilbilgisi, imla kurallarını öğrenmen olacak. Bir insan her şeyden önce konuştuğu dile hakim olmalıdır ki kendini ifade edebilsin.

- Yaşın herhangi bir şey için sorun teşkil etmiyor, reşitsen istediğin gibi gezinebilirsin. Reşit olmasan da sıkıntı olmaz gerçi. Bu yaşta böyle şeylere hevesleniyor olman bence güzel bir şey.
- Bahsettiğin tren tur kartının çeşitleri var. 550 TL'ye yataklı veya örtülü kuşetli vagonlarda kalacak şekilde seyahat edebilirsin. 175 TL'ye ise pulman vagonları kullanırsın. Bence 550 TL çok pahalı, ben olsam 175 TL olanı tercih ederim. Nasılsa gençsin, idare edersin. Ayrıca bahsettiğin rotada ayrı ayrı bilet alsan bile toplamda 175 TL masraf çıkmayabilir. 26 yaş altı indirimi, öğrenci indirimi vs ile tren yolculuğu çok makul bir hale geliyor. Sen hesabını tekrar yap. Bence sınırsız kart almak yerine normal bilet almayı tercih edebilirsin. Bu arada sınırsız tur kartları bir ay süreyle sınırlı.
- Gündüz gezer, gece yolculuk yaparım diye fazla heveslenme. Tren sefer saatleri hatlar çok uzun ve trenler çok yavaş olduğundan çok abuk saatlerde olabiliyor. Bir bakarsın varmak istediğin yere öğleden sonra ulaşırsın, bir bakarsın gideceğin yere ilk tren gecenin bir yarısında gelir. Onun için düzenli bir seyahat planı yapman mümkün değil. Hayatı akışına bırakacaksın :smiley:

janissary' Alıntı:
Emre sana ilk ve en acil tavsiyem dilbilgisi, imla kurallarını öğrenmen olacak. Bir insan her şeyden önce konuştuğu dile hakim olmalıdır ki kendini ifade edebilsin.

- Yaşın herhangi bir şey için sorun teşkil etmiyor, reşitsen istediğin gibi gezinebilirsin. Reşit olmasan da sıkıntı olmaz gerçi. Bu yaşta böyle şeylere hevesleniyor olman bence güzel bir şey.
- Bahsettiğin tren tur kartının çeşitleri var. 550 TL'ye yataklı veya örtülü kuşetli vagonlarda kalacak şekilde seyahat edebilirsin. 175 TL'ye ise pulman vagonları kullanırsın. Bence 550 TL çok pahalı, ben olsam 175 TL olanı tercih ederim. Nasılsa gençsin, idare edersin. Ayrıca bahsettiğin rotada ayrı ayrı bilet alsan bile toplamda 175 TL masraf çıkmayabilir. 26 yaş altı indirimi, öğrenci indirimi vs ile tren yolculuğu çok makul bir hale geliyor. Sen hesabını tekrar yap. Bence sınırsız kart almak yerine normal bilet almayı tercih edebilirsin. Bu arada sınırsız tur kartları bir ay süreyle sınırlı.
- Gündüz gezer, gece yolculuk yaparım diye fazla heveslenme. Tren sefer saatleri hatlar çok uzun ve trenler çok yavaş olduğundan çok abuk saatlerde olabiliyor. Bir bakarsın varmak istediğin yere öğleden sonra ulaşırsın, bir bakarsın gideceğin yere ilk tren gecenin bir yarısında gelir. Onun için düzenli bir seyahat planı yapman mümkün değil. Hayatı akışına bırakacaksın :smiley:
kesinlikle katılıyorum tren tur kartı alman çok mantıksız o bölgeleri tek tek bilet alıp gezsen tren tur kartının yarısı fiyatına gezersin.
bir de gitmeden önce tren saatlerini iyi incele akşam yolculuk edim gündüz gezim olayı türkiye için pek gerçekçi değil en azından tren için durum bu

medford' Alıntı:
kesinlikle katılıyorum tren tur kartı alman çok mantıksız o bölgeleri tek tek bilet alıp gezsen tren tur kartının yarısı fiyatına gezersin.
bir de gitmeden önce tren saatlerini iyi incele akşam yolculuk edim gündüz gezim olayı türkiye için pek gerçekçi değil en azından tren için durum bu

--Çok teşekkür ederim bence de haklısınız...Küçük bir sorum olacak diyelimki sizin dediğiniz gibi kart almadım biletle seyahat etcem evet bu daha ucuza geliyor.

**Peki gitiğim şehirlerde otel ücretleri ortalama ne kadardır ?

**Size saydığım şehirlere gitcem yanıma 1.000 tl alsam yeterli olurmu sizce ? Harcama yapmıcam sadece yemek,bilet ve otel parası olarak bu kadar para bana yetecekmidir,sonuçta siz gezmiş ve görmüşsünüz bana bir tavsiyede bulunurmusun ? teşekkürler.

emre şadol' Alıntı:
--Çok teşekkür ederim bence de haklısınız...Küçük bir sorum olacak diyelimki sizin dediğiniz gibi kart almadım biletle seyahat etcem evet bu daha ucuza geliyor.

**Peki gitiğim şehirlerde otel ücretleri ortalama ne kadardır ?

**Size saydığım şehirlere gitcem yanıma 1.000 tl alsam yeterli olurmu sizce ? Harcama yapmıcam sadece yemek,bilet ve otel parası olarak bu kadar para bana yetecekmidir,sonuçta siz gezmiş ve görmüşsünüz bana bir tavsiyede bulunurmusun ? teşekkürler.

Her iki arkadaşıma aynen katılıyorum. Otel ücretleri değişir ancak gitmeden önce rezervasyonunu yaparsan kafan rahat olur. Öğretmenevlerine mutlaka sor. Eğer annen baban öğretmense ya da bir tanıdığın varsa 25-30 TL gibi bir fiyata konaklayabilirsin. Aynı şekilde polisevleri vs içinde geçerli. Diğer türlü pansiyonlar ya da otellere bakacaksın. Yerine ve şehrine göre değişir ancak 40-45 TL'den başlıyorlar genelde. Ben bu sabah Samsun'dan geldim 45 TL'e konakladım 3 gece. Bu arada Samsun'dan Amasya'ya da tren ile seyahat ettim. Gerçekten özellikle Samsun çıkışında manzara harikaydı. Tavsiye ederim. 3 saat sürüyor. Samsun-Sivas Bölgesel Ekspresi ile gittim. 6 TL idi bilet ücreti.
Yemek konusuna gelince BİM, A101 gibi ucuz marketlerden alacağın konserveler ya da kendin gittiğin şehirde ekmek arası bir şeyler hazırlayabilirsin. Böylece yemek masrafın azalır. Sadece istersen o şehrin önemli yemekleri tadarsın, diğer öğünleri dediğim gibi yaparsın.
Bir diğer konu gitmeden önce mutlaka Müzekart çıkar. İşine çok yarayacaktır.
Konaklama konusunda bir diğer alternatifin ise couchsurfing. [SIZE=78%]http://www.couchsurfing.org/[/SIZE] Bu siteyi incele biraz araştırma yap derim.

bu konuya artık yeni gezi yazısı yazamayacağım eklemek isteyen arkadaşlar olursa ekleyebilirler ben artık nişanlandım yakında evleniyorum artık trenle türkiye turunu noktalıyorum farklı başlıklarda karşınıza çıkarım bu konuya göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı herkese çok teşekkür ederim

medford' Alıntı:
bu konuya artık yeni gezi yazısı yazamayacağım eklemek isteyen arkadaşlar olursa ekleyebilirler ben artık nişanlandım yakında evleniyorum artık trenle türkiye turunu noktalıyorum farklı başlıklarda karşınıza çıkarım bu konuya göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı herkese çok teşekkür ederim
Sana şimdiden mutluluklar dilerim. Blogunda ve burada trenle gezi yapmak isteyenler için ufuk açıcı paylaşımlarda bulundun. Başka projelerde olacak paylaşımlarını şahsım adına bekliyorum. "Trenle Türkiye turunu noktalıyorum" oldukça iddaalı bence ara veriyorum demelisin. Bir bakmışsın bir zaman sonra, benim gibi çocuğunla birlikte yollara düşmüşsün...

redbull34' Alıntı:
Sana şimdiden mutluluklar dilerim. Blogunda ve burada trenle gezi yapmak isteyenler için ufuk açıcı paylaşımlarda bulundun. Başka projelerde olacak paylaşımlarını şahsım adına bekliyorum. "Trenle Türkiye turunu noktalıyorum" oldukça iddaalı bence ara veriyorum demelisin. Bir bakmışsın bir zaman sonra, benim gibi çocuğunla birlikte yollara düşmüşsün...
teşekkür ederim dostum kısmet bu işler inşallah ilerde senin gibi çocuklarımla bineceğim trenler olur da biz de bineriz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,462
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR