Sırt çantası ile Rusya ve Moğolistan' da 60 gün - Gezi notları ve tavsiyeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan srpc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,433

Etiketler

Ynt: Sırt çantası ile Rusya ve Moğolistan' da 60 gün - Gezi notları ve tavsiyeler

çok güzel gezi yapmışsınız, haziran ayında arabamla İran,Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Doğutürkistan Çin, Moğolistan, ve Rusyayı gezerek Türkiyeye dömeyi planlıyorum,

Ynt: Sırt çantası ile Rusya ve Moğolistan' da 60 gün - Gezi notları ve tavsiyeler

devekaya' Alıntı:
çok güzel gezi yapmışsınız, haziran ayında arabamla İran,Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Doğutürkistan Çin, Moğolistan, ve Rusyayı gezerek Türkiyeye dömeyi planlıyorum,

Merhaba,
Öncelikle yorumunuz için teşekkürler.
Çok uzun gezi rotanız var umarım sorunsuz bir gezi olur. Benim Rusya ile ilgili tavsiyem araçla gitmişken Baykal gölü civarını tadını çıkartarak gezmeniz. Benim İrkutsk- Ulan Ude arasını trenden gündüz görme şansım oldu, gerçekten muhteşem bir doğa var. Ulan Udeden kuzeye Baykal gölü kıyısına Turka Köyüne gittim, orada aynı zamanda Turka nehri var, orası da çok güzel. Yol Turkadan Kuzeye doğru devam ediyor ama ben ilerisini göremedim. Benim de arzum göl etrafını araçla gezmek. Temmuz ve Ağustos Sibirya için en iyi dönem.
Moğolistan da yaz da olsa gece ısı çok düşüyor, yanınıza kışlık (en az - 10) uyku tulumu ve kışlık giyisi almayı unutmayın .
Saygılar

sizi tebrik eder ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim... biz hayal ederken siz gerçekleştirmişsiniz :smiley:

kht58' Alıntı:
sizi tebrik eder ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim... biz hayal ederken siz gerçekleştirmişsiniz :smiley:

Merhaba,
Önce hayal etmek gerekir zaten, gitmeyi ciddi olarak düşünmeye başladığınızda bana yazın, rota, bütçe, konaklama, ulaşım tren biletleri fiyatları vs. her konuda yardımcı olmaya çalışırım.

öncelikle tebrikler.güzel bir gezi olmuş.
blogunuzdaki yazıların tamamını okudum
günlükleri yayınlamanızı da heyecanla bekliyorum ve fakat o işin uzun ve sabır gerektiren bir iş olduğunun farkındayım.

uzun zamandır bende benzer bir tur planlıyorum. bilgisayarda trans sibirya dosyam ,kitaplıkta loneyl planet in trans sibirya kitabı bekliyor. sizin gibi 2 aylık bir süre ayırmam şu anki çalışma koşullarında mevcut değil.bakalım ne zaman kısmet olacak.

yazdıklarınız arasında rusya içindeki cumhuriyetlere girişte ayrı bir uygulama olmadığını belirtmişsiniz.
kendi aracıyla dünya turu yapan SN Ali Eriç altay cumhuriyetinde böyle bir problem yaşamıştı. kendi aracıyla girdiği için de yaşamış olabilir.

http://www.istanbul2istanbul.com/?pg=5&id=5&s=2

türkiyenin de yanlış tanındığını. seyahat edeceklere bazı uyarılar yapıldığını yazmışsınız ki be genelde her ülke için var .
rusya için garip olan .trans sibirya seyahat fikrini paylaştığım her rus genelde çok tehlikeli olduğundan bahsediyor.bende gülüp geçiyorum haliyle.

uzakdoğu geziniz için şimdiden yolunuz açık olsun.endonezyadan yeni dönmüş ,o bölgeleri gezmiş biri olarak sorunuz varsa herhangi bir konuda yardımcı olabilirim diyecektim ki,yeğeninizin de o bölgelerde bulunduğunu okudum :smiley:

birde bu gezide rehber kitap kullanıp kullanmadığınızı soracaktım.

corrado41' Alıntı:
öncelikle tebrikler.güzel bir gezi olmuş.
blogunuzdaki yazıların tamamını okudum
günlükleri yayınlamanızı da heyecanla bekliyorum ve fakat o işin uzun ve sabır gerektiren bir iş olduğunun farkındayım.

uzun zamandır bende benzer bir tur planlıyorum. bilgisayarda trans sibirya dosyam ,kitaplıkta loneyl planet in trans sibirya kitabı bekliyor. sizin gibi 2 aylık bir süre ayırmam şu anki çalışma koşullarında mevcut değil.bakalım ne zaman kısmet olacak.

yazdıklarınız arasında rusya içindeki cumhuriyetlere girişte ayrı bir uygulama olmadığını belirtmişsiniz.
kendi aracıyla dünya turu yapan SN Ali Eriç altay cumhuriyetinde böyle bir problem yaşamıştı. kendi aracıyla girdiği için de yaşamış olabilir.

http://www.istanbul2istanbul.com/?pg=5&id=5&s=2

türkiyenin de yanlış tanındığını. seyahat edeceklere bazı uyarılar yapıldığını yazmışsınız ki be genelde her ülke için var .
rusya için garip olan .trans sibirya seyahat fikrini paylaştığım her rus genelde çok tehlikeli olduğundan bahsediyor.bende gülüp geçiyorum haliyle.

uzakdoğu geziniz için şimdiden yolunuz açık olsun.endonezyadan yeni dönmüş ,o bölgeleri gezmiş biri olarak sorunuz varsa herhangi bir konuda yardımcı olabilirim diyecektim ki,yeğeninizin de o bölgelerde bulunduğunu okudum :smiley:

birde bu gezide rehber kitap kullanıp kullanmadığınızı soracaktım.

Merhaba,
Ben Rusya ve Moğolistan için rehber kitap kullanmadım, kısa süreli tur yapanlar gibi klasik turist noktalarıyla da fazla ilgilenmedim; daha çok o bölgelerde yerel halkın arasına karışıp yaşamak istedim. İnternete bağlanma sıkıntısı olmadığı için gittiğiniz yerlerde"Burada görülecek ne varmış" diye bakabiliyorsunuz.
Ali Erinç' in yazılarının bir kısmını okudum ama sizin bahsettiğiniz bölümü okumadım. Belki bir memurun işgüzarlığı idi, bilmiyorum ama dediğim gibi Rusyada bölgelere göre farklı uygulama yok, olsa zaten dışişlerinin sitesinde belirtilirdi.

Ben şimdilik tura Hindistandan başlamaya karar verdim, Sirilanka üzerinden Endonezyaya geçip oradan batıya doğru gelmeyi düşünüyorum.
Tabi uzun seyahatlerde gezinin genel çerçevesi bile duruma göre değişiyor o yüzden seyahate çıkmadan ayrıntıya hiç girmiyorum.
Yeğenim Endonezyada 1 ay dolaştı ama o otellerde kalıyordu ben ise hostel ya da benzeri yerlerde kalacağım, yani moda tabiriyle "backpacker" olarak gezeceğim.
Endonezyada çok sayıda ada var, sizin tavsiyelerinizi de öğrenmek isterim, özellikle ucuz kalacak yerler ve ulaşım konusunda bilgiye ihtiyacım var. Teşekkürler.

konunun dağılmaması adına özelden gönderiyorum nevzat bey.

srpc' Alıntı:
İki ay sonra yine tek başıma Vietnam, Laos, Kamboçya, Tayland, Malezya ve Endonezya gezisi planlıyorum, kısmetse gidicem :smiley:

böyle yolculuklar daha çok tek başına yapılabiliyor...insan arkadaşın da, birine merhaba demenin de kıymetini daha iyi anlıyor...

derdi büyük olmayan insanların yapabileceği gezi değildir bunlar...allah yardımcın olsun...

derdi büyük olanlara naçizane tavsiyem hindistan gezisidir...ben bu kadar iğrenç bir gezi daha yapmamıştım...derdim her ne olursa olsun herhalde yarıda kesip ohh be hayat varmış derdim diyorum...tabii bekara karı boşamak kolay derler...2 yıl önceki halimle hindistan'a gitmekle geçen ay gitmek arasında dağlar kadar fark var...himalayalar kadar...

yine de hayatımdaki en kötü geziydi diyebilirim hindistan için...acıma duygusu hiç olmadı ama tiksinme duygusu çok fazla oldu...bu kadar iğrenç bir yaşama ben daha önce hiç tanık olmamıştım...tac mahal filan hepsi anlamını yitirdi bende...hem görmeden önce heö gördükten sonra değieşn hiçbir şey olmadı...dünyanın kaçıncı harikası bilmem ama benim dünyamın en iğrenç yeriydi hindistan...ki ne hijyen manyağıyımdır ne de farklı lezzetlere yabancı biri...oradaki sorun iğrençlikti...hani japonya'da bok yerim hindistan'da muz bile yemem...o derece...ki 2-3 gün sonra yemeyi bıraktım zaten...geldikten sonra sadece ekmek su ile 4-5 günümü geçirdim...

hindistan gezisi ile yine naçizane tavsiyem...kesinlikle iyi bir tur ile gitmeniz...biz 2 kişi bombay'a uçup delhi'den döndük...hint şöförlü araç kiraladık halkın içine karıştık ve geldiğimiz nokta hindistan'dan ve hintlilerden nefret etme noktası oldu...delhi'nin en ünlü restaurantı denilen bukhara'ya gittik hani muhakkak bizim damak zevkimize de uyan hint yemeği vardır diyerekten tüm gece titreyerek uyudum...midem kaynadı, 1 hafta zehirli ishal gibi birşey oldum...ilaca da karşı olduğumdan dahası hindistan'da değil ilaç kola bile içemediğimden :smiley: iyice uyuz oldum ülkeye ve tabii insanına...inek kutsalmış...domuzlarla, köpeklerle çöpten beslenen kutsal bir hayvan düşünün...ve nice insanların, çocukların kadınların yaşlıların o çöplerin kenarında yattığını düşünün...ben herhalde tüm hindistan'ı yakardım...içindekilerle birlikte...onların iyiliği için...ya da insanlığın iyiliği için...o kadar kötü bir deneyimdi benim için...

olay fakirlik olsa acıma yardım duygusu oluşur her insanda...tiksinti oluşmaz...ama orada oluştu...yazarken bile kelimelerime yansıyor...

Merhabalar ,

tebrik ederim , gezi super olmus , fotograflarda harika , ayrica Rusya nin soylendigi kadar tehlikeli bir yer olmadigini da guzel anlatmissin.

Benim de kiz ark im rus vatandasi ve Tyumen li , 2012 ekim de hem ailesini ziyaret , hemde gezi amacli kendimiz bir rota cizdik , Ist-Omsk pegasus , Omsk-Tyumen ayni seninki gibi 3rd class :smiley:
Tyumen de 4-5 gun kalip , Yekaterinburg a gectik yine trenle , Yekaterinburg dan Ural ormanlari turlarina katildik , inanilmaz guzeldi . Bu arada Tyumen deyken de Tobolsk a da gittik bir gun , son olarak Yekaterinburg-Omsk yapip tekrar pegasus la donduk . Senin programda Tyumen i de gormeni isterdim , cok guzel bir sehir ve yapacak farkli cok sey var . Yariin bende bu gezimle ilgili yazmaya baslayacagim , istersen bir goz atarsin sende , fotograflarinda gezdigimiz yerleri gordum hep :smiley: cok guzel gercekten Rusya ayri bir dunya ! Fakat seni ayrica tebrik ederim , cunku benim yanimda sonucta kiz arkadasim Rus vatandasi , rusca konusuyor , gercekten rusca bilmeden o trenlere elinde bilet olsa bile binmek zor is , kiril alfabesinden dolayi :smiley:
Bu yaz icinde kiz ark min ark lariylada sozlestik , Omsk da bulusup , Novosibirsk-Krasnoyarsk-Barnaul-Gornoi Altai-Irkutsk-Ulan Ude-Ulan BAtur yapicaz buyuk ihtimal beraber , fakat sure max 2 hafta nasil olcak bilmiyorum , daha net program yapmadik , zamanin cogunlugunu Altai-Baikal a ayirirz heralde , dusundugumuz program senin program yani anlayacagin :smiley:

Tekrar tesekkurler bilgiler icin ve tebrikler , cok basarili , super bir gezi olmus

irmscher' Alıntı:
Merhabalar ,

tebrik ederim , gezi super olmus , fotograflarda harika , ayrica Rusya nin soylendigi kadar tehlikeli bir yer olmadigini da guzel anlatmissin.

Benim de kiz ark im rus vatandasi ve Tyumen li , 2012 ekim de hem ailesini ziyaret , hemde gezi amacli kendimiz bir rota cizdik , Ist-Omsk pegasus , Omsk-Tyumen ayni seninki gibi 3rd class :smiley:
Tyumen de 4-5 gun kalip , Yekaterinburg a gectik yine trenle , Yekaterinburg dan Ural ormanlari turlarina katildik , inanilmaz guzeldi . Bu arada Tyumen deyken de Tobolsk a da gittik bir gun , son olarak Yekaterinburg-Omsk yapip tekrar pegasus la donduk . Senin programda Tyumen i de gormeni isterdim , cok guzel bir sehir ve yapacak farkli cok sey var . Yariin bende bu gezimle ilgili yazmaya baslayacagim , istersen bir goz atarsin sende , fotograflarinda gezdigimiz yerleri gordum hep :smiley: cok guzel gercekten Rusya ayri bir dunya ! Fakat seni ayrica tebrik ederim , cunku benim yanimda sonucta kiz arkadasim Rus vatandasi , rusca konusuyor , gercekten rusca bilmeden o trenlere elinde bilet olsa bile binmek zor is , kiril alfabesinden dolayi :smiley:
Bu yaz icinde kiz ark min ark lariylada sozlestik , Omsk da bulusup , Novosibirsk-Krasnoyarsk-Barnaul-Gornoi Altai-Irkutsk-Ulan Ude-Ulan BAtur yapicaz buyuk ihtimal beraber , fakat sure max 2 hafta nasil olcak bilmiyorum , daha net program yapmadik , zamanin cogunlugunu Altai-Baikal a ayirirz heralde , dusundugumuz program senin program yani anlayacagin :smiley:

Tekrar tesekkurler bilgiler icin ve tebrikler , cok basarili , super bir gezi olmus

Merhaba, öncelikle yorumunuz için teşekkürler.
Sizin de yaşayıp gördüğünüz gibi o coğrafya güvenli bir şekilde gezilebiliyor ve kesinlikle görmeye değer yerler.
Baykal civarını İrkutsk da araç kiralayıp gezmenizi tavsiye ederim. Zamanınız kıstlı olduğuna göre Ulaan Baatar'a otobüsle gitmenizde yarar var. Otobüs sizi bir benzinlikte bırakır, dönüş biletinizi de Ulan Ude de alınız ve dönüş için otobüslerin Ulaan Baatar da hareket edeceği yeri mutlaka öğreniniz; çünkü otogar dan hareket etmiyorlar, ben yerlerini bulamadığım için 26 saatte trenle döndüm.
Rusya ya tekrar gideceğim, bu defa bahsettiğiniz yerleri de gezemek istiyorum.
Program yapmak için yardım lazım olursa yazabilirsiniz.

Saygılar.

srpc' Alıntı:
Merhaba, öncelikle yorumunuz için teşekkürler.
Sizin de yaşayıp gördüğünüz gibi o coğrafya güvenli bir şekilde gezilebiliyor ve kesinlikle görmeye değer yerler.
Baykal civarını İrkutsk da araç kiralayıp gezmenizi tavsiye ederim. Zamanınız kıstlı olduğuna göre Ulaan Baatar'a otobüsle gitmenizde yarar var. Otobüs sizi bir benzinlikte bırakır, dönüş biletinizi de Ulan Ude de alınız ve dönüş için otobüslerin Ulaan Baatar da hareket edeceği yeri mutlaka öğreniniz; çünkü otogar dan hareket etmiyorlar, ben yerlerini bulamadığım için 26 saatte trenle döndüm.
Rusya ya tekrar gideceğim, bu defa bahsettiğiniz yerleri de gezemek istiyorum.
Program yapmak için yardım lazım olursa yazabilirsiniz.

Saygılar.

Ok çok teşekkür ederim , yuksek ihtimal yapıcaz programı ve sizden yardım isteyebilirim :smiley:

Mogolistan için Ulan Batuur dışında nereler mutlaka gidilmesi gerekenlerdir ?! Orhun anıtları yakınmı acaba başkente ? Ben kafamda Mogolistan a kac gun ayırmak lazım diye onu hesaplamaya çalışıyorum da bir tavsiye almak isterim sizden

Tesekkurler

irmscher' Alıntı:
Ok çok teşekkür ederim , yuksek ihtimal yapıcaz programı ve sizden yardım isteyebilirim :smiley:

Mogolistan için Ulan Batuur dışında nereler mutlaka gidilmesi gerekenlerdir ?! Orhun anıtları yakınmı acaba başkente ? Ben kafamda Mogolistan a kac gun ayırmak lazım diye onu hesaplamaya çalışıyorum da bir tavsiye almak isterim sizden

Tesekkurler

Ulan Batur da iki müze var, "Doğa Müzesi" ve "Tarih Müzesi" . Benim bildiğim başka görmeğe değer bir yer yok. Kaşmir almak isterseniz fabrika satış mağazalarına gidebilirsiniz. Moğolistan'a bir hafta ayırabilirseniz iki öneride bulunabilirim

1. Ulan Batur'dan otobüsle 7 saatlik yolculukla Karakurum'a gidip orada Moğol çadırlarında konaklayabilir ve 45 km mesafedeki Orhun Yazıtları'nı ziyaret edebilirsiniz. Karakurum da Tarih Müzesi ve Budist Tapınağı var, bir de Orhun Nehri ni görebilirsiniz.
2.Bir tur şirketi ile anlaşıp Gobi Çölüne gidip çölü görebilir, moğol çadırlarında konaklayabilirsiniz.

Grup olarak gidiyorsanız Ulan Baturda bir araç kiralayıp Karakuruma gidebilirsiniz, bu durumda gidiş 1 gün, müzeleri dolaşmak 1 gün, dönüş 1 gün. Ulan Baturu gezmek 1 gün, Ulan Ude' ye dönüş 1 gün. Ulan Ude' den Ulan Batura gidiş de 1 gün.

Benim gibi Orhun Vadisinde at koşturma, bozkır havasını yaşama hayaliniz yoksa bu kadar süre görmek için yeter :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

SON KONULAR

Geri