Serbest Muhabbet Köşesi (Karavan Dünyası)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6,028
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 886,211
Ynt: Serbest Muhabbet Köşesi (Karavan Dünyası)

onur beyden en son aldıgım mesaj su sekildedir

Merhaba tekrar,
Vergi meselesini bizim karavanın şoförü de söyledi.
Çok eskiden karavan turizminin sizin belirttiğiniz gibi daha yaygın olduğunu da (ne yazık geriye gidiyoruz hep).
Bu sorunları da yazacağım, merak etmeyin.
Karavan turizmine “gelir getiren bir turizm” dalı olarak bakılmıyor, öncelikle bunun yanlış olduğunun altını çizeceğim.

Sevgiler…

zaten kendisine sesimiz olmasını istediğim için yazma gereği duymustum ve zannedersemde karavancılık için bir seyler yapmak isteyecektir kendisi

Etiketler

selamlar dün haberleri izlerken biliyorumki sizlerde izlemişsinizdir.bolu mevkiğinde zincirleme bir trafik kazası meydana gelmiş.kazaya birde italyan karavan sürücüsü karışmış ve onun hatası olmadan malesef sadece karavanda bulunan aile ölmüş. kızları yaralı olarak hastaneye kaldırılmış.ilk defa ulusal kanalda karavan kazası duydum.ve çok üzüldüm.fakat dikkatimi hurdaya dönen karavan çekti.malesef karavandan geriye hiçbir şey kalmamıştı.daha önce konuşmalarımızda bir karavanın herşeyden önce teknik açıdan sağlamlığı ve emniyetli olması gereğidi.bu olay emniyetin nedemek ve nelere mal olabileceğini gözler önüne seriyor.karavan sahibi olurken harşeyden önce emniyet cümlesinin altını izninizle tekrar çizmek istiyorum.karavan diye düşündüğümde herşeyden önce emniyet.beni bukadar etkilemesinin en büyük nedeni karavan dünyasına gönül vermiş insanların uyruğu ne olursa olsun amacları bir'' gezmek, görmek, tanımak, tanışmak ve paylaşmaktır.karavan dosları lütfen emniyeti elden bırakmıyalım.saygılarımla kemal orhun

sayın (alpino) alp selamlar sayın (drares) haşmet kalkancı'nın da dediği gibi o kişiyi kazanmış olmanız çok sevindirici.çabanız için sizi kutlarım .kemal orhun

Bir hışımla geldi geçti... (Bugün, sevgili moderatörümüz Cem uğradı ve rüzgar gibi geçti...)

Cavid Sezen

kemal orhun' Alıntı:
selamlar dün haberleri izlerken biliyorumki sizlerde izlemişsinizdir.bolu mevkiğinde zincirleme bir trafik kazası meydana gelmiş.kazaya birde italyan karavan sürücüsü karışmış ve onun hatası olmadan malesef sadece karavanda bulunan aile ölmüş. kızları yaralı olarak hastaneye kaldırılmış.ilk defa ulusal kanalda karavan kazası duydum.ve çok üzüldüm.fakat dikkatimi hurdaya dönen karavan çekti.malesef karavandan geriye hiçbir şey kalmamıştı.daha önce konuşmalarımızda bir karavanın herşeyden önce teknik açıdan sağlamlığı ve emniyetli olması gereğidi.bu olay emniyetin nedemek ve nelere mal olabileceğini gözler önüne seriyor.karavan sahibi olurken harşeyden önce emniyet cümlesinin altını izninizle tekrar çizmek istiyorum.karavan diye düşündüğümde herşeyden önce emniyet.beni bukadar etkilemesinin en büyük nedeni karavan dünyasına gönül vermiş insanların uyruğu ne olursa olsun amacları bir'' gezmek, görmek, tanımak, tanışmak ve paylaşmaktır.karavan dosları lütfen emniyeti elden bırakmıyalım.saygılarımla kemal orhun

Evet bende dikkatle seyrettim ohaberi vede yanılmıyorsam o karavan ya Hymer yada başka bir avrupa imalatı markalı bir karavandı. vede kendişm karavan almadan önce 2008 - 2009 yıllarında çok dikkatli bir şekilde Ankara ostimde sıradan demirci atelyelerinde imal edilen araçları incelemem aklıma geldi. Eline kaynak makinesini alan karkası yaptı ustune zar gibi fiberi çektiler nerden baksanız 100 - 200 aile bu şişirme araçlarla dolaşıyor. Denilecek birşey yok Allah korusun demekten başka., bu iş aslında ciddi ve tehlikeli bir zevk.

Sevgili arkadaşlar,
Ülkemizdeki kampinglerin ve karavancılığın 1980'lerden bu yana gerilemesindeki temel nedenleri özetle açmaya çalışırsak,

a- Yugoslavya nın bölünmesi ile birlikte Balkanlardaki Lubjiyana,Zagreb,Niş,Sofya,İstanbul otoyolunun kapanması ve karavan trafiğinin durması.
b- Hızlı göç alan İstanbul,İzmir,Antalya gibi kıyı illerimizde ki aşırı rant oluşması, ve sınırlı sayıdaki deniz kıyılarındaki arsa ve arazilerin giderek aşırı pahalılanması,
c- Aşırı enflasyon nedeni ile halkın arsa konut,yazlık gibi taşınmaz mallara yönelmesi .

1980 başlarına kadar gelişme süreci gösteren kampinglerimiz yukarıda sayılan nedenlerle giderek otel, motel, tatil köyü haline dönüşmüş,yabancı karavancı sayısının hızla azalması giderek karavancılığın bir heves bir hobi aracı olması doğrultusundaki reklamasyonunu neredeyse sıfıra indirmiş, karavan almaya hazırlanan insanların ise enflasyona karşı korumayı maksimuma çıkaran gayrimenkul yatırımına yöneltmiştir.
Bunun dışında yine aynı yıllardaki bağımlı etkenlere de bir göz atarsak o yıllardan itibaren borsa spekülasyonlarından tatlı paraların kazanılması,bankerlerin yüksek faizler vadederek paranın yönünü değiştirmeleri gibi kazanılmış paraların para götüren hobilerden çok para getiren işlemlere yönelmesine yol açmıştır.

Şimdilerde paranız olsa da karşılığını tam olarak alabileceğiniz motokaravanlar üretilemiyor ve de aşırı vergilerden dolayı uygun fiyata edinilemiyor ne yazıkki.
Tabii bir de kampinglerimizin zavallı halleri...Kırık dökük bir manzara gözlemleniyor her tarafta.
Konu açıldığında hep de pahalılığın arkasına sığınan bu kamp- karavan sektöründe hep de parasızlıktan, pahalılıktan yakınılıyor ama cebinize para koyduğunuzda da alınacak motokaravan, gidilecek kamping bulamıyorsunuz maalesef.

RÜZGAR

Konuya biraz uzak kaldım arkadaşlar, Onur beyin yazısı kelebek ekinde çıkarsa tabii bir çok kişiye ulaşmadan çöp olur. Eski yazılarını bulabilirsem okuyayım.

Buarada şu araçtaki arka kısmın önden alçak olması estetik olmasından mı öyle yapılmış? ki bence hoş durmamış yoksa daha kullanışlı olsun diye mi? ki yine bence karavanda herkes cm hesabı yapar yüksek olsun ferah olsun derken bunun arka taraf daha basık.

Ve bir soru daha (Türkçe'de pek bağlaçla başlanmaz farkındayım) normal karavana sonradan alkovan yaptırmak için sıkıntılı ruhsat durumları çıkar mı? Alkovanın artı ve eksileri nelerdir? (yeni konu mu açsaydim ne ::smiley: ) Bence daha şık duruyor ve aracın "karavan" gibi görünmesini sağlıyor.

"Gezi ve yemek" konusunda, Doğan Hızlan'ın bir yazısını alıntıladım; ilgilenenlere...

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=59530.new#new

Cavid Sezen

Bugün sevgili Yusuf (yaybek) kardeşim, Vehbi arkadaşım ile birlikte iş yerime ziyaretime geldi. Öncesinde gerek forum vasıtasıyla yazışmış, gerekse telefonda çok konuşmuştuk. Ancak yüz yüze görüşme fırsatı bulamamıştık. Çok sevindim ama gerçek anlamda çok kısa bir ziyaret oldu. Her gittiğimiz yerde bize söyledikleri gibi: ''Bunu saymayız, bir daha bekleriz efendim.''

Bende Vehbi abiye ve Cem abiye teşekkür ediyorum misafirperverlikleri ve ilgileri için,gerçekten kısa bir ziyaret oldu ama ne yapalım iş olduğu için ayrılmam lazımdı olsun kısada olsa görüşmek memnun etti bizi önemli olan gönüller bir olsun daha geniş bir zamanda tekrar görüşmek üzere.

Ya arkadaşlar şunu merak ettim,5 sene dolmadan, bir aracı karavan yaptığımızda vergisi yüzde 85 artıyor ya,bu nekadar bir mebla yapıyordur,benim aracı baz alırsak 1997 cc,2007 model.Ayrıca 5 sene dolana kadar yüksek, dolduktan sonra düşük mü vereceğiz yada bir sefer yüksek verip kurtulacakmıyız.

Şimdi baktım yıllık 648 tl ayrıca başka artan şeyler varmı acaba,çünkü 648 yüzde yüz artsa 1296 yapıyor,yanlış birşey mi yapıyorum merak ettim.

Başka işiniz yok mu? İlla ki yüzlerce kilo sucuğun ve tonlarca mazotun parasını "hökümat"a verecekler... :D

Cavid Sezen

Yıllık taşıt vergisi değil ÖTV artıyor...
Örneğin VW sitesinden baktım...
Yeni model Caravelle ni net fiyatının %10 u ÖTV var...
Bu %84 olacak sanırım...
Yani aracın net fiyatı 53200 (anahtar teslim 72500) ÖTV si 5320.
Karavan yaparsanız bu aracı ÖTV oluyor 44688.
Aracın anahtar teslim fiyatı ise: 97888... :D
Transporter da ise durum daha da karanlık...
ÖTV orada %4.
Hop olacak %84 ÖTV böylece anahtar teslim fiyatı 48371 iken 68450...
Yani hocam senin aracı karavana çevirirsen cebinden en az 12000 TL ve üstü bir rakam çıkar ÖTV farkından...

Kafanızı karıştırmayın, bu %84 ÖTV nin araç alınırken ödenen ÖTV ile bir ilişkisi yok, Bu 5 yaşından küçük araçların lüx özel kullanıma geçiş ÖTV si yani aracın kasko bedelinin %84 ü kadar ek ÖTV....Vergisi ise; araç şu anda kamyonet, minibüs, panelvan ne olarak görünürse görünsün, artık panelvan ve motorlu karavanlar sınıfından ödenir...
araç 2005 model minibüs ise yıllık 486 TL
araç 2005 model panelvan ise yıllık 977 TL
araç 2005 model kamyonet ise yıllık 879 TL ödenirken, projeli karavan yapılırsa;
2005 model panelvan ve tüm motorlu karavanlar sınıfından yıllık 977 TL ödenecek, ne fark etti, araç minibüsse iki misli artacak diyebiliriz, araç panelvansa değişen bir şey yok, araç kamyonetse biraz daha artacak...
Amaaaaa Sigortası tüm bu sınıflara göre düşecek çünkü araç artık ticari de deyil, yolcu adedide 2+1 veya 1+1...

Atilla abi,

İnan ben anlamadım...
Şimdi gidip 2008 model bir Jumper alsak ve karavana dönüştürsek sadece yıllık kasko bedeli mi artacak? (Hatta panelvansa yaklaşık aynı)

Hayır..
2008 FIAT - DUCATO MAXI VAN 2.8 JTD DYNAMIC araç kasko bedeli 33.050 TL bu aracı karavan yaparsan bir defaya mahsus %84 ek ÖTV 27.760 TL vergi ödeyeceksin okadar..
Araç eskidende panelvan sınıfında olduğu için MTV yıllık vergisi değişmeyecek, 3 sene daha yıllık 977 TL MTV ödenecek araç ticariden özel amaşlı kullanıma geçtiği için zorunlu trafik sigortası birazda olsa düşecek...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.