Serbest Muhabbet Köşesi (Karavan Dünyası)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6,028
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 888,152

Etiketler

Ynt: Serbest Muhabbet Köşesi (Karavan Dünyası)

Forum alışkanlık oldu her gün girmesem sanki eksik bir iş yapmışım gibi geliyor şükür kavuşturana.

Forum açılmayınca kısa zamanda hallolur dedim ancak süre uzayınca "o kadar bilgi yandı, bitti kül oldu galiba" diye ciddi üzüldüm...
Umarım yedekler düzenli alınıyordur...
Karavan bölümünde hakikaten çok ciddi bir deneyim mevcut, yazık olur bu bilgilere...

Ben internete giremiyorum diye forumu 3 gün tatil mi etmişler? Yok canım, hiç olur mu öyle şey? ;D ;D ;D

Şaka, şaka... Bilen var, bilmeyen var. Bir de ciddiye alan çıkar, sonra ayıkla pirincin taşını :D

[attachment=1]

selamlar

resmini bir internet sitesinde buldugum ford transit marka araç ile ilgili bilgisi olan varmı(seri uretiliyormu yada konsept bir araçmıdır)

şayet uretimi varsa ve temin edilebilecek olsa çok güzel bir motokaravan olabilirdi

2007 Ford Transit XXL Kaliteli Modelleri Super Open Kapili 1024x768 model araba resimleri duvar kagi

Ayrıca Türkiye bu tip konsept üretimede müsade etmiyor, aracın fabrikasyon boy ölçüsüne proje ile en fazla 50 cm ilaveye izin veriyor..

Bence bu bir fotoğraf şakası sadece,
Ama bir konsept olduğunu varsayarsak böyle bir konsept üretilebilir,
çünkü firma (bu örnekte Ford) böyle bir aracın tip onayını alabilir ve sıfırdan üretirse bu uzatma kurallarına dahil olmaz, Bunun yerine maksimum taşıt aracı boyutlarıyla ilgili kurallar geçerli olur. Bu da alışkın olduğumuz otobüs boyu'dur. Bu araç bir otobüsden daha kısa olduğu için uygun şekilde tasarlanırsa tip onayı alabilir.
Ama bir kişi böyle bir tadilatı söylediğiniz nedenlerle kendi aracında yapamaz. çünkü kendi aracının şase boyutundan 50cm den fazla uzatamaz. Ama firma sıfırdan tip onayı alacağı için onun şasesi zaten projesinde o ölçüde belirlenecektir.
Biraz karışık oldu ama umarım toparlayabilmişimdir.

Siz hiç Ford'un 1 milyondan az üretip satabileceği bir aracı fabrikada ürettiğini duydunuzmu ? ....Bu araç Türkiye'de 3 adet satılabilrmi ?

Bursada klasik bir problemle karşılaştık yardımcı olursanız memnun kalacağız
Arabanın ağustos 18 inde fenni muayenesi vardı bizde erkenden daha önce ykamas abinin proje işlerini yapan firmaya gittik anlaştık herhangi bir sorun olmaz dediler,sıkıntı olmasın dedim abi biz hallederiz dediler hallederiz kelimesi aspirin gibi bir şey herhalde
Neyse bir hafta oldu arayan yok bu sabah yine ben aradım problem var dediler
Problem şu aracım 14+1 minibüs ABS yok ancak minibüs
panelvan araçlarda ABS olursa karavana dönüyor ancak normalde benim aracım 15 yolcuyla trafiğe çıkabiliyor fakat 1+1 karavan olamıyormıuş itiraz ettik pazartesi ankaradaki genel merkezlerine soracaklarmış hayırlısı Allahtan arabayı yaparken tamamen vidalı yaptırdık
Bu konuda yardımcı olabileceğiniz herhangi bir paylaşım olursa sevinirim ...eğer arabayı sökmek durumda kalırsam idari mahkemeye gitmeyi düşünüyorum
hayırlı ramazanlar

Minibüs, Panelvan, kapalı kasa kamyonet, üçüde aynı araç tipi..İllere göre uygulamada veya kanunu yorumlamada çeşitli farklılıklar olası olsa bile genel hüküm şu...
Minibüs; Araç ABS'li ise, aracın içine kaç adet insani ölçülerde yatak koyabiliyorsanız, o sayıda yolcu adedi alabilirsiniz, örnek 4 kişinin yatabileceği yatak adedi varsa öntarafta 1+1 , kupa tarafındada 2 kişi toplan 4 kişilik yani 3+1 ruhsat alınabilir, bu şekilde minibüsde koltuk adedini 14+1 den 3+1 e indirme projeside çizilerek diğer koltuk takılan yerler bir daha koltuk takılamayacak şekide vida yerleri kaynakla doldurulması gerekiyor....Araç ABS'siz ise sadece söför mahallindeki koltuk sayısı kadar ruhsat alınabilir yani 1+1 veya 2+1, ama yine 14+1 koltuk adedi proje ile 1+1 veya 2+1 e indirilecek..
Panelvan-Kapalı kasa kamyonet; İster ABS'li olsun isterse olmasın sadece söför mahallindeki koltuk adedi kadar ruhsat alınabilir, kupanın içine emniyet kemerli yolcu koltuğu koyma izni yok, yine yolcu adedi kadar nizami ölçülerde yatacak yatak göstermeniz gerekiyor...Yani yolcu sayısı yatak adedinden fazla olamaz, ben şuraya sıkışırım, biz iki kişi sıkışırız gibi aptalca şeylerede yer yok...

Burada, benim yorumlayabildiğim vehbi'ye verilebilecek izin, 1+1 veya 2+1 dir ama aracın şu anda görünen 14+1 kişilik durumu proje ile koltuk azaltma işlemi yapılması ve kupadaki koltuk bağlantılarının kaynakla iptal edildiğinin ispat edilmesi gerekir..Aracın kupasındada 1+1 veya 2+1 kişinin insani öçülerde yatabileceği yatağının olması gerekmekde, yemek yapabileceği elektrikle çalışan ocaklı bir mutfağının olması gerekiyor, sadece banyo wc şart deyil..Aslında mutfakda gazlı ocağa ilk proje onayında izin yok ama ileri yıllardaki muayenelerde bir sorun çıkmıyor..

vehbi42' Alıntı:
Bursada klasik bir problemle karşılaştık yardımcı olursanız memnun kalacağız
Arabanın ağustos 18 inde fenni muayenesi vardı bizde erkenden daha önce ykamas abinin proje işlerini yapan firmaya gittik anlaştık herhangi bir sorun olmaz dediler,sıkıntı olmasın dedim abi biz hallederiz dediler hallederiz kelimesi aspirin gibi bir şey herhalde
Neyse bir hafta oldu arayan yok bu sabah yine ben aradım problem var dediler
Problem şu aracım 14+1 minibüs ABS yok ancak minibüs
panelvan araçlarda ABS olursa karavana dönüyor ancak normalde benim aracım 15 yolcuyla trafiğe çıkabiliyor fakat 1+1 karavan olamıyormıuş itiraz ettik pazartesi ankaradaki genel merkezlerine soracaklarmış hayırlısı Allahtan arabayı yaparken tamamen vidalı yaptırdık
Bu konuda yardımcı olabileceğiniz herhangi bir paylaşım olursa sevinirim ...eğer arabayı sökmek durumda kalırsam idari mahkemeye gitmeyi düşünüyorum
hayırlı ramazanlar

Vehbi, ruhsatı 14+1 karavan olarak çıkarmaya çalışmışlarsa abs şartı aranıyor, doğrudur. Ancak koltuk eksiltme ile ilgili problem olmadığını sanıyordum.

Proje 1+1 olarak yeniden düzenlenirse onaylanacağını düşünüyorum. Olumlu haberlerini bekliyoruz. Kolay gelsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,519
Kayıtlı Üye Sayımız
172,177
Kaydolan Son Üyemiz
cengoboy

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR