Otomobil - Çekme Karavan Deneyimlerim; Doğan Böncü (dogan124)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dogan124 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 259
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 189,298

Etiketler
Ynt: Otomobil - Çekme Karavan Deneyimlerim; Doğan Böncü (dogan124)

Merhaba Doğan Bey;
Yurt dışı gezilerine gitmek için Hyundai Starex minübüs aldım. Yatakdan epey kar ettik. Ancak kızım büyüdü. 3 kişilik bir aileyiz. Sizin tecrübelerinizi dikkate alarak çekme karavan almaya karar verdik. Devamlı hareket halinde olduğumuz için konfor çok önemli değil. Temel ihtiyaçlarımızı karşılayan hafif ve ergonomik bir karavan düşünüyoruz. Fiyat olarak Güney karavan 4m'likler cazip geldi. Ancak kullanım ve karşılayışı nasıl olur bilemem. Starex veya binek bir dizel araç arasındada fark var diyorsunuz. Çeki demiri konusunda hangi marka ve modeli önerirsiniz? Aslında aklımda birçok soru var ama öncelikli olanlar bunlar olsa gerek şimdiden çok teşekkür ediyorum.
AKTOLGA/MANİSA (Gezgin ve Gölgesi)

Bir sorum daha olacak Ford Fiesta dizel 1.4 ile 4m'lik güney karavandaki 750 kg altı karavan çekimi olur mu olursa verimli olur mu?

Sn Aktolga,

Çeki demiri üreten ve montajını yapan güvenilir yerli firmalar var. Ancak tanımadığınız bir tornacıya yaptırmak yerine CE belgeli Avrupa çeki demirlerini tercih etmenizi öneririm. Bosal, Westfalia, Thule tanınmış markalar. CE belgeli olduktan sonra markası çok önemli değil kanımca.

Karavan çekmek için straex aracınız çok uygun. Eğer daha küçük bir araç alacaksanız Fiesta en iyi tercih olmayabilir. Fiesta benzer motor gücüne sahip sınıfındaki diğer araçlarla kıyaslandığında 750 kg lık çekme kapasitesi ile en düşük değere sahip. Clio, Corsa, Getz, Palio, Fabia, Polo aynı sınıftaki araçlar ve dizel olanlarının çekme kapasiteleri 1000-1200 kg arasında. Bu araçlarla 750-900 kg arası karavanları rahat çekebileceğinizi düşünüyorum. Bununla birlikte daha ağır ve daha güçlü araçlar daha iyi çekicilerdir. Bir üst sınıftaki araçları düşünmenizi tavsiye ederim.

Güney karavan uygun fiyatına rağmen uzun dönemde memnun kalmayacağınız bir tercih olabilir. Daha köklü firmaların ürünlerine ya da avrupa karavanlara bakmanızı öneririm.

En kısa sürede gönlünüze göre bir çekme karavan sahibi olmanızı diliyorum.

Selamlar,

Doğan

buralpdi' Alıntı:
paylaşım için çok teşekkürler, çekme karavan düşünen bir çok arkadaşımız bu bilgilerden yararlanacaktır

kesinlikle serdar doğan cem ve atilla abinin tavsiyeleri çok değerli ve benim bu yaz ki tatil hayallerime çekme karavan fikrinin yavaş yavaş yerleşmesiyle yön veriyorlar. benim gibi aracından ayrılmak istemeyen tipler için bulunmaz nimet bu çekme karavanlar :smiley:

Sayin Dogan bey;

Benim hep merak ettigim bir konu kucuk araclarin cekme karavanlari cekip cekemeyecekleri. Ben sehir iclerinde kullanmak icin kucuk arac taraftari bir insanim, kullanim kolayligi, yakit tasarrufu, park yeri ve egzos salinimlari yani dunyaya verdigimiz zararlari dusununce. Bu bakimdan 1.0 motora sahip pejo 107, citroen C1 yada bu siniftaki araclarla ufak bir karavan (300m civari ve max 500 kg) cekilebilirmi. Cekilirse performansi nasil olur. Sizin verdiginiz linkten baktigimda cekilebilir diyor ama performansindan bir kuskum var. Tabiiki benim bu projeler en az 3-5 sene sonrasi icin (Su anda yurt disinda oldugum icin Insallah Turkiye`ye dondugumde dusunuyorum) Cunku bir sehir ici araci birde kamper almaya kalkarsaniz kamper en az 15bin bir o kadarda arac hem 30 bin lira hemde cifter cifter yilik vergiler ve sigortalar isliyor. Ufak araclarla ufak cekme karavanlar hakkindaki goruslerinizi bildirirseniz sevinirim.

Aşağıdaki linkdeki karavanı hyundai Getz ile çekiyorlarmış, telefon açıp görüşebilirsin...

http://www.sahibinden.com/cekme_karavan_orjinal_alman-20WQQaXQQ13873891WQQpXQQdisplayitem

atiladi' Alıntı:
Aşağıdaki linkdeki karavanı hyundai Getz ile çekiyorlarmış, telefon açıp görüşebilirsin...

http://www.sahibinden.com/cekme_karavan_orjinal_alman-20WQQaXQQ13873891WQQpXQQdisplayitem

bu karavanı hundai getz ile düz yolda çekerler, biraz rampa görünce baskı balatayı yakarlar,
heleki ölüdeniz rampasında, karavan onları çeker ;D ;D ;D

Araçlar çekebileceğinden daha ağır karavan çekerse böyle bir kazaya maruz kalabilirler.
http://www.ciciko.com/videoizle-110-ILGINC-KARAVAN-KAZASI.html

Hic tahmin etmiyorum bu 7 metrelik karavani hyundai getz in cekebilecegini. dogan beyin dedigi siteden baktigimda 5 m lik 900 kg civari bir karavani cekmenin tehlikeli olcagini soyluyor bu sanirim bir tonun uzerindedir. 800 kg lik araba ile 1 tonun uzerinde karavan cekmek pek akillica olmaz bence. :smiley: Yani bence cok tehlikeli bu yuzden sorumu sorarken 3 m civari bir karavani diyerek sormustum. Tahminimce en tahlikesiz o boyutta bir sey cekilebilir kucuk araclarla.

atiladi' Alıntı:

hyundai getz 1.5 vgt turbo dizel 16 supap araç 110 bg 240 tork tur :smiley: küçük araçtır amma dev gibi güçlüdür. yinede teknik yeterliliği iyi tespit etmekte yarar var. Land Rover Defender 83 Bg dir 4x4 tür yüklü ağırlığı max 3 ton çekisi 3 ton fakat bir defender kullanıcısı olmadan marş ile birlikte asfalt düzde 12 ton ağırlığında bir tırı çeker vb. araçların kabiliyetleri bizleri şaşırta bilir. hyundai i30 u iki sene kadar kullandım getz ile aynı motor ve çok güçlü tork u çok yüksek ebat yanıltıcı olmasın

http://www.vidoemo.com/yvideo.php?i=MGpodUtMcWuRpcmpKTGc&land-rover-defender-towing-a-12-tonne-truck= ;)

http://www.jupla.com/v-h7yh74f/Fiat-Panda-4x4---Range-Rover :smiley:

Land ceker

CIMG01431

febulent' Alıntı:
hyundai getz 1.5 vgt turbo dizel 16 supap araç 110 bg 240 tork tur :smiley: küçük araçtır amma dev gibi güçlüdür. yinede teknik yeterliliği iyi tespit etmekte yarar var. Land Rover Defender 83 Bg dir 4x4 tür yüklü ağırlığı max 3 ton çekisi 3 ton fakat bir defender kullanıcısı olmadan marş ile birlikte asfalt düzde 12 ton ağırlığında bir tırı çeker vb. araçların kabiliyetleri bizleri şaşırta bilir. hyundai i30 u iki sene kadar kullandım getz ile aynı motor ve çok güçlü tork u çok yüksek ebat yanıltıcı olmasın

http://www.vidoemo.com/yvideo.php?i=MGpodUtMcWuRpcmpKTGc&land-rover-defender-towing-a-12-tonne-truck= ;)

http://www.jupla.com/v-h7yh74f/Fiat-Panda-4x4---Range-Rover :smiley:

Bülent bey ben bu karavanı ''atv'' ilede çekerim,
fakat biz getz ile çeker dediğimiz zaman, getz'in bütün modelleri çeker düşüncesiyle insanlar bu karavanı çekmeye , baktılar düz yolda gidiyor bu sefer şehirler arası çekmeye çalışacaklardır, yollar düz değil, rampada düşünemiyorum, benim birçok arkadaşım ölüdeniz rampalarında 4metrelik karavanlarla çok balata yaktılar, daha geçen sene rampayı çıkarken önündeki araç durunca durmak zorunda kalan arkadaşımız canını zor kurtardı ailesi ile beraber, fren yapıp durduktan sonra karavan arabayı geri çekmeye başlıyor, Allah'tan diğer araç sürücüleri hemen lastiğin altına taş koymuşlar, bu işler şakaya gelmez arkadaşlar söz unutulur yazı baki kalır, bence bir şey önerirken karşımızdakinin bizim gibi usta şöför olduğunu düşünmeyin, ben yapıyorum siz niye yapamıyorsunuz diye düşünmeyin, herkesin yeteneği ve becerisi aynı değil, yazdıklarımızdan kimse cesaret almasın sonra vicdan azabı olur

melihbozkurt' Alıntı:
Sayin Dogan bey;

Benim hep merak ettigim bir konu kucuk araclarin cekme karavanlari cekip cekemeyecekleri. Ben sehir iclerinde kullanmak icin kucuk arac taraftari bir insanim, kullanim kolayligi, yakit tasarrufu, park yeri ve egzos salinimlari yani dunyaya verdigimiz zararlari dusununce. Bu bakimdan 1.0 motora sahip pejo 107, citroen C1 yada bu siniftaki araclarla ufak bir karavan (300m civari ve max 500 kg) cekilebilirmi. Cekilirse performansi nasil olur. Sizin verdiginiz linkten baktigimda cekilebilir diyor ama performansindan bir kuskum var. Tabiiki benim bu projeler en az 3-5 sene sonrasi icin (Su anda yurt disinda oldugum icin Insallah Turkiye`ye dondugumde dusunuyorum) Cunku bir sehir ici araci birde kamper almaya kalkarsaniz kamper en az 15bin bir o kadarda arac hem 30 bin lira hemde cifter cifter yilik vergiler ve sigortalar isliyor. Ufak araclarla ufak cekme karavanlar hakkindaki goruslerinizi bildirirseniz sevinirim.

Sayın Melih Bey,

Bahsettiğiniz sınıftaki araçlarla ilgili karavan çekme tecrübem oolmadı ancak bu konuda görüşlerimi aktarmaya çalışayım.

Benim ilk otomobilimin motor hacmi 1600 cc tork değeri ise 13,5 kgm idi (Aracın o zamanlar 13 yaşında olduğunu belirteyim). Bu araçla yüklü olarak 900-1000 kg arası ilk karavanımı bazen zorlansam da sorunsuz olarak çekebiliyordum. Bahsettiğiniz sınıftaki araçların özellikle yeni nesil dizellerinde benim o zamanki otomobilimden daha fazla tork üreten motorlar olabiliyor. Karavan ağırlığı olarak da yarıya inildiğine göre güç olarak bir zayıflık olacağını sanmıyorum. Zaten hiç bir şekilde aracın teknik kapasitesinin üzerine çıkılmayacağını varsayıyorum. Sürüş sırasında denge, savrulma, zıplama, frenleme gibi pozisyonlarda da temkinli bir sürücünün sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. Ancak "makul" bir performans ve konfor beklenti içinde olmak gerekeceğinden de eminim.

Küçük otomobillerin daha çevreci olduğu kesin ve sizin de bu bakış açınızı saygıyla karşılıyorum. aslında karavancılıkda azıyla yetinmek gerçekten önemli ve gerekli bir meziyet. Ancak 500 kg lık bir karavan bile çekseniz yine de en az bir sınıf yukarı çıkmanızı (polo/206/fusion/clio vb) tavsiye ediyorum. Nihayetinde 2000-3000 cc bir araç kullanıyor olmayacaksınız.

Sizin bir karavancı olarak, tatilini yaparken de çevreci olduğunuzu; ve bilmem kaç yıldızlı betonlarla zaptedilmiş güzel kıyılara, katledilmilş ormanlara, ya da içinde yılda yalnızca bir kaç hafta kalınan yazlık evlere, bu yapılaşmalar sebebiyle harcanan kaynaklara ve nihayetinde bunlar işletilirken oluşan israfa bir desteğiniz olmadığını düşündüğümüzde, bence biraz daha büyük hacimli bir otomobile sahip olmayı hakediyorsunuzdur.

Aslında teknik olarak da 500 kg lık yük çekerken 1000 cc ve 1500 cc araçlardan küçük olanının daha fazla emisyon oluşturacağını tahmin ediyorum.

Türkiye yollarının bazı sürprizlere açık olabileceğini düşünürseniz, aracınızda fazladan bir miktar ağırlık ve gaz padalının altında biraz kapasite olmasına ihtiyaç olabileceğini kabul etmemiz gerekir. Ayrıca şunu da net olarak söyleyebilirim ki karavanınızla gidip kalabileceğiniz en güzel yerlere ulaşırken son bir kaç km genellikle zorlu bir etap oluyor. Ya bir deniz kenarına inerken ya da bir kamp alanına çıkarken standart dışı bir yol ile karşılaşıyorsunuz.

Neticede peugeot 107 /citroen c1 türü araçlarla kapasite içinde kalmak kaydıyla performan sıkıntınız olmaz ancak böyle bir durumda her konuda daha az toleransınız olacağını kabullenmeniz gerekir. Eğer karavancılılığa gönül verdiyseniz zaman içinde bu araçlarla yetinmeyeceğinizi tahmin ediyorum. O yüzden doğrudan daha yukarıdan başlayın bence.

İnternet kaynaklı bir kaç fotoyu da aşağıda veriyorum.

Selamlar

Doğan,

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]

Eribafest 2cv

Img 0551

Isetta a karavan

P1010002

P1010190

Tatil ve gezi amaçlı olarak rahat ve huzurlu bir şekilde karavan çekmek ile kapasite üstü bir karavanı ya da ağır bir römorku bir yerden bir yere götürmek arasında büyük fark vardır.

Bu getz sahipleri ilandaki karavanı ancak düz yolda "ilerletebilirler". Bunun ötesi ancak kişinin kendisini ve ve başkalarını sokacağı risk ve fantazi olur.

Bu arada trafiğe kapalı alanda yapılmış bir dünya rekoru. Bir otomobil ile tam 16 adet karavan çekiliyor. Otomobil Toyota Auris, karavanların herbiri 1100 kg. Araç rekor için karavanları "100 metre" çekiyor.

[attachment=1]

İnternette araştırıken bu rekorun kırıldığını gördüm.

Bu kez VW golf ile tam 18 karavan çekilmiş...ve tabi yine sadece 100 metre

[attachment=2]

[attachment=3]

Selamlar

Doğan

Golf18 1

Golf18 2

Fahrzeugschlange2808dethleffs 901610 1 mid Pxgen r Ax480

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,513
Kayıtlı Üye Sayımız
172,171
Kaydolan Son Üyemiz
PİTİABLE

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR