Norveç 2017 Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 239
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 63,965
@Akdeniz45

Konakladığınız paralı kamp yerlerinde elektrik kullanabiliyormusunuz , Norveç kamp yerleri genelinde elektrik veriliyor mu , ayrıca ilave ücret alıyorlar mı ?

Balık tutmaya ara mı verdiniz bu günlerde ?

İzlemeye devam

Etiketler

Dün size iyi yolculuklar dileyemeden internet zayıfladı. Inşallah gittiginiz güzergahta havalar daha iyi olur. Biz de yarın Alesun’a doğru yola devam edeceğiz.
Alesund'a gec geldik. Ilk gece akvaryumun oradaki ucretsiz parkta kaldik. Ikinci gecemizi merkezde karavanparkta gecirdik. Hava genelde yagmur, alistik. Atlantik rotasini gectik, Kristian'dayiz. Super yerler.

Bizim buralardaki kavurucu havalarda sizin serinleten ve çok güzel fotolarınız doğrusu iyi geliyor. Manzaraya mı baksam, estetiğin kültür tuğlalarıyla yavaş yavaş örüldüğünü anlatan o evlere mi baksam, gittiğiniz yolları mı hayal etsem bilemedim.
Hele gözünün içine bakarak yalan söyleyen pişkinlik kültürünün içinde boğulmamaya çalışırken, görevlilerin olmadığı bir ortamda alınan hizmetin ya da kirazın bedelinin ödenmesini olağan karşılayan bir toplumsal dokuyu, insana duyulan güveni ve saygıyı nereye koyacağız bilemiyorum.

" Çevrenin güzelliğinden yol alamıyoruz ... " ifadesi sizin. Ben de diyorum ki...
Çevrenin güzelliğinden yol alamaya alamaya gezin bakalım Hüseyin bey, gezin.
Sevgi ve selamlar.

Güzel anlatımınız için teşekkürler.
Denemek için çok güzel tarifler vermişsiniz ilk balık tuttuğumda deneyeceğim.
Kumsal da grup halinde görünen ve size pike yapan kuşlar Sumru. Renkli Gagalı kuşların Türkçesi Deniz papağanı. Kuzey ülkelerinde eskiden yeniyormuş (hala yeniyor mu bilmiyorum).

Keyifli sağlıklı geziler

Bir kaç gündür internet ile sorunum var.
Bugün(12.08.2017) Alesund şehrini gezdik. Şansımıza güneşlik bir gündü. Karavanla çıktığımız şu tepenin üzerinden şehri kuşbakışı görebildik.
SAM 1266

Google Maps
Şehrin yukardan görünüşü:
SAM 1251

Tepeden aşağı yürüyerek (418 basamak) şehre indik.
Alesund 1904 yılında büyük bir yangın geçirmiş. Norweç’te evler genellikle ahşap olduğu için Alesund şehri nerdeyse tamamen yanmış. Şehri 1904 yıllarında Avrupa’da geçerli olan imar şeklini bugün Alesund’da görüyoruz. Yanan şehrin yeni evleri o zaman bu mimari stilde yapılmış (Jugendstil). Bugün Avrupa’da tamamı jugendstilde inşa edilen tek şehir Alesund oluyor. Şehri çok sevdik.
SAM 1256

Şehirde ayrıca birazda Venedig atmosferi var. Yalnız Venedig’te evler bakımsızlıktan dökülürken, Alesund’da inci gibi duruyorlar.
SAM 1268

SAM 1262

Son düzenleme:

Bu geceyi (13.08.2017) Norveç’in en tanınmış yolu olan (böyle deniliyor) Trollstigen yolunun başlangıç noktasındaki park yerinde geçiriyoruz. Hava 8 derece. Bu gezimizde ilk defa ısıtıcıyı çalıştırıyoruz.
SAM 1298

Google Maps

Gece çok soğuk geçti. Bütün gece ısıtıcı çalıştı. Aslında 8 derece o kadar soğuk değil ama, çevredeki karlı dağlardan gelen rüzgar çok üşütüyor.
Parkyeri heyecanlı insanlarla dolu. Dünyanın her tarafından insan var. Bu virajlı yol neden bu kadar ilgi çekiyor diye bütün akşam düşündüm. Bu sabah yolu aşağıya inerken cevabını kısmen buldum sanıyorum. En az yol kadar, yola aşağıya kadar eşlik eden çağlayanlar müthiş bir atmosfer oluşturuyor.
Resimlere bu arkadaş ile başlıyayım.
SAM 1280

Norveçliler kendisine Troll diyorlar. Norveç mitolojisinde ve literatüründe önemli bir yer alan Troll’un Türkçe karşılığını bulmak kolay değil. Cinle peri arasında bir şey olabilir. Bu meşhur yolun Trollstigen ismide bir nevi cinler yolu olarak anlayabiliriz. Konuyu daha iyi açıklayan bir paylaşıma sevinirim.
SAM 1277

Üstüste konulan bu taşlarla Norveç’te sık sık karşılaşmak mümkün. Buraya tekrar gelmek arzusunu dile getirdiklerini okudum.

SAM 1291

Bu resmi alırken bir yandan yağmur bir yandan da kuvvetli soğuk rüzgarla mücadele etmek zorundaydım.
Sonja’nın aşağıdaki resmi de durumu izah ediyor,
SAM 1290

Bu sabah kahvaltıdan sonra yola yukardan tekrar baktım. Karavana döndüğümde, karavanın yanında bu iki motor duruyordu.
SAM 1306
SAM 1305

Trollstigen’Iiaşağıya inerken bir park yerinde durduk.Par yerinde 2 kilometrelik bir doğa yürüyüşü güzergahı vardı. Hemen yola çıktık. Yürüyüş yolu çağlayan sularının yanında gidiyordu ve yabanmersini ile doluydu.
SAM 1337

SAM 1321

Yürüyüş yolunda bulduğum çok lezzetli bir mantar.
SAM 1346

Karavana geri dönebilmek için bu asma köprüden geçmek zorundaydık.
SAM 1349

Sevgili Hüseyin abi : bu sene çekme karavan ile 43 günlük Yunanistan İsviçre Almanya Avusturya İtalya turumuzu bitirip muaynehanedeki işlere gömülünce senin gezi yazını takip edemedim.Ancak işleri toparlayıp rahatlayabildik.
Paylaşımlarını görünce gezinin çok keyifli geçtiğini belli oluyor çok sevindim doğrusu.
2012 Türkhiem , 2015 Sulzemoos buluşmamızdan sonra bu sene Norveç gezisinin bir gün öncesinden tekrar bize zaman ayırıp buluşmamız çok keyifliydi.
Aşağıdaki görseller o günden geriye kalan hatıralar olarak belleğimize kaydedildi.Yine buluşabilmek üzere sana ve eşine bolca selamlarımızı gönderiyoruz keyifli geziler.

IMG 8294

IMG 8292

IMG 8304

Bir kaç gündür internet ile sorunum var.
Bugün(12.08.2017) Alesund şehrini gezdik. Şansımıza güneşlik bir gündü. Karavanla çıktığımız şu tepenin üzerinden şehri kuşbakışı görebildik.
Ekli dosyayı görüntüle 64532
Google Maps
Şehrin yukardan görünüşü:
Ekli dosyayı görüntüle 64533
Tepeden aşağı yürüyerek (418 basamak) şehre indik.
Alesund 1904 yılında büyük bir yangın geçirmiş. Norweç’te evler genellikle ahşap olduğu için Alesund şehri nerdeyse tamamen yanmış. Şehri 1904 yıllarında Avrupa’da geçerli olan imar şeklini bugün Alesund’da görüyoruz. Yanan şehrin yeni evleri o zaman bu mimari stilde yapılmış (Jugendstil). Bugün Avrupa’da tamamı jugendstilde inşa edilen tek şehir Alesund oluyor. Şehri çok sevdik.
Ekli dosyayı görüntüle 64534
Şehirde ayrıca birazda Venedig atmosferi var. Yalnız Venedig’te evler bakımsızlıktan dökülürken, Alesund’da inci gibi duruyorlar.
Ekli dosyayı görüntüle 64535
Ekli dosyayı görüntüle 64536
ALESUND'a ait Googlemaps'i açınca , orada bir AtlantikPark gördüm ....
Bir Google-gezgin(!) olarak oradan birkaç foto ile katkıda bulunmak istedim :smiley::smiley:
BALKAN69

İyi Gezmeler , keyifle izlemeye devam ediyoruz...

Bu sabah kahvaltıdan sonra yola yukardan tekrar baktım. Karavana döndüğümde, karavanın yanında bu iki motor duruyordu.
Ekli dosyayı görüntüle 64543 Ekli dosyayı görüntüle 64544
Trollstigen’Iiaşağıya inerken bir park yerinde durduk.Par yerinde 2 kilometrelik bir doğa yürüyüşü güzergahı vardı. Hemen yola çıktık. Yürüyüş yolu çağlayan sularının yanında gidiyordu ve yabanmersini ile doluydu.
Ekli dosyayı görüntüle 64546
Ekli dosyayı görüntüle 64547

Yürüyüş yolunda bulduğum çok lezzetli bir mantar.
Ekli dosyayı görüntüle 64548

Karavana geri dönebilmek için bu asma köprüden geçmek zorundaydık.
Ekli dosyayı görüntüle 64549
Biz Norvec gezimizi 20. Gunumuzde soguk ve yagmur nedeniyle Trondheim de sonlandirip isvec'e geldik ve gunesle tanismak cok keyifli. Ostersund'dan selamlar.

@Akdeniz45

Konakladığınız paralı kamp yerlerinde elektrik kullanabiliyormusunuz , Norveç kamp yerleri genelinde elektrik veriliyor mu , ayrıca ilave ücret alıyorlar mı ?

Balık tutmaya ara mı verdiniz bu günlerde ?

İzlemeye devam
Norveç’te karavanparklarda ve kampinglerde elektrik var. Elektrik ücretini hep ayrıca ödemek gerekiyor. Burada soğuk nedeniyle elektrikli ısıtıcılar, Güney Avrupa’da da sıcaklar nedeniyle klimalar günlük elektrik ücretlerini oldukça yükseltiyorlar (3-5 Euro).
Balığa doyduk diyebilirim. Detayını gezi notlarında anlatacağım.
Fezi notlarına ilginiz için teşekkürler.

Güzel anlatımınız için teşekkürler.
Denemek için çok güzel tarifler vermişsiniz ilk balık tuttuğumda deneyeceğim.
Kumsal da grup halinde görünen ve size pike yapan kuşlar Sumru. Renkli Gagalı kuşların Türkçesi Deniz papağanı. Kuzey ülkelerinde eskiden yeniyormuş (hala yeniyor mu bilmiyorum).

Keyifli sağlıklı geziler
Son günlerde yiyebileceğimizden fazla uskumru tuttuğum için eşim Sonja uskumruyu sirkeli, soğanlı ve kırmızı biberli bir sosa koymak için balıkları kızartıyor. Bakalım nasıl olacak?:smiley:
Kuzey ülkelerinde eskiden bu kuşların yendiğini gezi rehberimiz yazıyor. Kuzey Avrupa’da martı yumurtası halen çok sevilir.
Konuya ilginiz için teşekkürler.

Sevgili Hüseyin abi : bu sene çekme karavan ile 43 günlük Yunanistan İsviçre Almanya Avusturya İtalya turumuzu bitirip muaynehanedeki işlere gömülünce senin gezi yazını takip edemedim.Ancak işleri toparlayıp rahatlayabildik.
Paylaşımlarını görünce gezinin çok keyifli geçtiğini belli oluyor çok sevindim doğrusu.
2012 Türkhiem , 2015 Sulzemoos buluşmamızdan sonra bu sene Norveç gezisinin bir gün öncesinden tekrar bize zaman ayırıp buluşmamız çok keyifliydi.
Aşağıdaki görseller o günden geriye kalan hatıralar olarak belleğimize kaydedildi.Yine buluşabilmek üzere sana ve eşine bolca selamlarımızı gönderiyoruz keyifli geziler.

Ekli dosyayı görüntüle 64570

Ekli dosyayı görüntüle 64572

Ekli dosyayı görüntüle 64575

Sevgili Mustafa, görüşebilmemiz çok güzel oldu. Norveç gezimizin en kuzey noktası Kristiansund şehrinden bugün geçtik.
Resimler için teşekkürler ve ailecek selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,451
Kayıtlı Üye Sayımız
172,104
Kaydolan Son Üyemiz
onur57

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR