Motokaravan Olarak VW Grubu Araçlar Hakkında Herşey

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan warsoul Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 434
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 246,582
Ynt: Motokaravan Olarak VW Grubu Araçlar Hakkında Herşey

Masa ayağı ile ilgili mesajlar ilgili bölüme aktarılmıştır
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=47018.40

Etiketler

Selamlar edindiğim bilgiye göre 98 model ve öncesinde ön ikli koltuk orjinal Cem beyin gibi öne yatarlı imiş emniyet kemeri ise belden bağlamalı tip bilginize.

Arkadaşlar, arşivinde VW T3 araçlara ait iç ve dış ölçülerini gösterir bir çizim ya da tablo olan var mı? Eğer varsa, o arkadaş dosyayı buraya yüklerse, menun olurum.

bende büyük bir t3-t4-t5 arşivi var bakayım içinde olması lazımdı.işte buldum..t3-t4-t5 uzunluk yükseklik her türlü bilgi mevcut syncrolara ait yaklaşma uzaklaşma açıları dahil var.
[attachment=1]

Wp3cd88211dh2

karavan yapmak,kargo alanı bakımından en uygunu t3 yaklaşık olarak içi uzunluğu uzun şase t5 ile yaklaşık aynı boyda.ancak t3 dış uzunluğu t5e göre yaklaşık 80-90 cm daha kısa

Teşekkürler sayın vwcaravelle. Başka bir topikte OGS , KGS meselesi açılmıştı. Orada aks aralığı 320 cm den büyük araçların 2. sınıfa girdiği belirtilmiş. VW T3'ün aks aralığını ölçmeye fırsatım olmamış, mesafesini merak etmiştim. Bu akşam otoparkta baktım da iki teker arası bayağı yakın. Yanında duran otomobillerle aynı. Hatta bazılarından daha kısa. İki teker arası yakın olması toprak yollarda tepe noktalarda, aracın orta altının yere vurmasını engellemesi açısından faydalı. Yalnız ön ve arka teker içerde olması yaklaşma ve uzaklaşma açılarını azaltıyor. Bu sorunuda aracın altını yükseltmekle çözmüşler.

Aynı sorunu ben de yaşadım. Araç Sınıfı 1 kgs ile geçerken ötüp duruyordu. Karayolları Müşteri Hizmetleri'ni aradım. Aracın modeli ve model yılını belirtince sınıf 2 ye girdiğini anladım. Yalnız bu T4 ve T5'lerin uzun şasi araçları için geçerli.
Kısa şasilerde bu sorun bildiğim kadarıyla yok.

aslanahmet' Alıntı:
Teşekkürler sayın vwcaravelle. Başka bir topikte OGS , KGS meselesi açılmıştı. Orada aks aralığı 320 cm den büyük araçların 2. sınıfa girdiği belirtilmiş. VW T3'ün aks aralığını ölçmeye fırsatım olmamış, mesafesini merak etmiştim. Bu akşam otoparkta baktım da iki teker arası bayağı yakın. Yanında duran otomobillerle aynı. Hatta bazılarından daha kısa. İki teker arası yakın olması toprak yollarda tepe noktalarda, aracın orta altının yere vurmasını engellemesi açısından faydalı. Yalnız ön ve arka teker içerde olması yaklaşma ve uzaklaşma açılarını azaltıyor. Bu sorunuda aracın altını yükseltmekle çözmüşler.

Sayın vwcaravella eklemiş olduğunuz çizimde bazı ölçüler okunmuyor. Acaba dosyanın orjinalini mail adresime gönderebilirmisiniz?

resimin boyutu bu kadar olduğu için bende okuyamıyorum bazı yerleri

Karavan olmayan araçlarda kargo bölümü düzenlemeleri için
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=77700

Cam filmi için
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=77701.0

başlık açılarak '' İÇ TASARIM '' bölümüne taşınmıştır.

Öncelikle merhaba Gezenbilir Forum ailesi..

Ben Berk, yeni üye oldum fakat üye olmadan da forumları takip ediyordum.. Özellikle karavan konularını..

Forumdaki tecrübeli abilerimin yardımını bekliyorum..
Ben ve iki arkadaşım seneye nasip kısmet ise üniversiteye gideceğiz ve üçümüzde de vw hastalığı var.. Üçümüzde paramızı biriktirip gerekirse yemeyip içmeyip bir vw t1 veya t2 almayı planlıyoruz.. Ama tabi bu konuda pek fazla bilgimiz yok.. İnternette neredeyse 2 haftadır araştırma yapıyoruz,bu sitede de baktığımda t1 yada t2 konusu bulamadım hiç , hatta pek bilgi veren de görmedim.. Daha çok t3 üzerine yoğunlaşılmış.

Aklımdaki sorular şunlar :
1) T1 ya da T2 piyasasına baktım biraz fakat ne olursa olsun kendimizinde üzerine büyük derecede bakım yapmayacağımız bir araca rastlamadım açıkcası,burada da aklıma şu geliyor, T1 ve T2 ler çok tatlı ve şirin araçlar fakat eski olmalarından dolayı astarından pahalıya patlarlar mı ?
2) T1 yada T2 aldığımız zaman içerisinde orjinal koltuklardan daha farklı bir şeyler koyacağımızı düşünüyoruz en azından bir haftasonu içerisinde kalabilecek düzeyde olması için.. Bu konuda T3 ler daha rağbet görüyorlar bunun sebebi nedir?
3) Bunları yaptırdıktan sonra TUV'de ya da ruhsat işlemesinde problemlere rastlandığını okudum, ne derecede doğrudur ne derecede zordur?
4) T1,T2 ve T3 lerin yakıt karşılaştırması nedir ? Kim daha avantajlıdır? (Dizel olmasını göz ardı edersek)
5) Vergi konusundaki farklılılkları nelerdir ? Çok fazla sorun yaratırlar mı ?
6) Ortalama düzeyde çok fazla özelliği olmayan bir kamp aracı için ne kadara iç dizayn yapılabilir? (Bu sorudaki konuları okudum aslında fakat hangisi bizim dediğimiz araçlara uygundur açıkcası bilemedik..)
7) T3'lerin dizel motorları çok fazla sorun çıkartırlar mı ?

Biraz fazla soru sordum biliyorum fakat bu kadar tecrübeli bir ortamda olunca insan ister istemez soru makinası kesiliyor :smiley: Cevaplarınız için teşekkür ederiz.

Not : Konuyu farklı yere açtıysam affola..

Berk-Kuzey-Ozan

Berk, Kuzey ve Ozan hoşgeldiniz.

Hedefinize ulaşmanızı dilerim. Açmış olduğunuz konu başlığı mevcut olduğundan konuyu birleştirdim ancak başlığınızı değiştirmedim.
Sizlere yardımcı olmak isterdim ancak ben T4 kullanıcısıyım, onu sorsaydınız birşeyler anlatabilirdim ancak sizin sorduklarınızın 3 ünüde
kullanmadım dolayısıyla bilgisi olan arkadaşlardan yardım beklemek gerekecek.

Bu başlık altındaki yazılanlarıda incelerseniz sorularınıza cevap olacak yazılarda olabilir, şimdiden kolaylıklar dilerim.

Selamlar.

fernandodiaz' Alıntı:
Öncelikle merhaba Gezenbilir Forum ailesi..

Ben Berk, yeni üye oldum fakat üye olmadan da forumları takip ediyordum.. Özellikle karavan konularını..

Forumdaki tecrübeli abilerimin yardımını bekliyorum..
Ben ve iki arkadaşım seneye nasip kısmet ise üniversiteye gideceğiz ve üçümüzde de vw hastalığı var.. Üçümüzde paramızı biriktirip gerekirse yemeyip içmeyip bir vw t1 veya t2 almayı planlıyoruz.. Ama tabi bu konuda pek fazla bilgimiz yok.. İnternette neredeyse 2 haftadır araştırma yapıyoruz,bu sitede de baktığımda t1 yada t2 konusu bulamadım hiç , hatta pek bilgi veren de görmedim.. Daha çok t3 üzerine yoğunlaşılmış.

Aklımdaki sorular şunlar :
1) T1 ya da T2 piyasasına baktım biraz fakat ne olursa olsun kendimizinde üzerine büyük derecede bakım yapmayacağımız bir araca rastlamadım açıkcası,burada da aklıma şu geliyor, T1 ve T2 ler çok tatlı ve şirin araçlar fakat eski olmalarından dolayı astarından pahalıya patlarlar mı ?
2) T1 yada T2 aldığımız zaman içerisinde orjinal koltuklardan daha farklı bir şeyler koyacağımızı düşünüyoruz en azından bir haftasonu içerisinde kalabilecek düzeyde olması için.. Bu konuda T3 ler daha rağbet görüyorlar bunun sebebi nedir?
3) Bunları yaptırdıktan sonra TUV'de ya da ruhsat işlemesinde problemlere rastlandığını okudum, ne derecede doğrudur ne derecede zordur?
4) T1,T2 ve T3 lerin yakıt karşılaştırması nedir ? Kim daha avantajlıdır? (Dizel olmasını göz ardı edersek)
5) Vergi konusundaki farklılılkları nelerdir ? Çok fazla sorun yaratırlar mı ?
6) Ortalama düzeyde çok fazla özelliği olmayan bir kamp aracı için ne kadara iç dizayn yapılabilir? (Bu sorudaki konuları okudum aslında fakat hangisi bizim dediğimiz araçlara uygundur açıkcası bilemedik..)
7) T3'lerin dizel motorları çok fazla sorun çıkartırlar mı ?

Biraz fazla soru sordum biliyorum fakat bu kadar tecrübeli bir ortamda olunca insan ister istemez soru makinası kesiliyor :smiley: Cevaplarınız için teşekkür ederiz.

Not : Konuyu farklı yere açtıysam affola..

Berk-Kuzey-Ozan

www.vkod.org.tr adresini incelemenizi tavsiye ederim...

Levent bey ve Cenk bey teşekkür ederim ilginiz için fakat avd.gov.tr ve son olarak verdiğiniz vkod.org.tr sitelerinin moderatörleri pek fazla forumla ilgilenmiyorlar sanıyorum çünkü ikisinede üyelik kaydı yaptım fakat neredeyse 1 haftadır onaylanmadı..

Yinede vkod.org.tr'deki diğer bölümlerden birazcık bilgi edinebildim ama yinede aklımızdaki soruları en azından şimdilik çözüme kavuşturamadık..

Berk Aydın

Sevgili Berk;

Oncelikle sunu soylemek isterim ki VW T1 ve T2 ler klasik araclardir. Ucuzundan aliyim biniyim denilecek araclar degildir. Ozellikle ucuz alinipta sonradan ugrasmasi kesinlikle astari yuzuden bahaliya mal olur. Ben kendimde bir T2 hastasi olarak sunu soylebilirim ki alinabilecek en iyi T2 kesinlikle bakimli ve orjinal olanilir fakat onlarin fiyatlarida ucuktur. Yani en son gecen gun sahibindende 16.000 Euro gibi bir fiyata bir tane gordum. Bunun disinda daha makul ama 12.000-15.000 TL araliginda alacagin T2 seni idare edebilir ama T2 ler cocuk gibidir, bakman ugrasman gerekir. Eger bu araclara bakim yapacak bilgi birikiminiz ve beceriniz yoksa en ufak sey icin bile tamirci yolunu tutarsiniz. Yanlis bir yorumda bulunmak istemem ama sen ve arkadaslarinin yasini goz onunda bulundurdugumda, bana boyle bir bilgi birikimine sahip olma ihtimaliniz biraz dusuk gibi geliyor.

Klasik bir arac sahibi olmak istiyorsan en basta dusunmen gereken sey yukarda belirttigim gibi bakim ve en azindan basit tamirlerini kendin yapman, onun ile vakit gecirmendir. Universiteye yeni girecegini soylemissin, universite yillari insanin belkide omrunun en guzel yillaridir. Arkadaslik, dostluk ve eglence bakimindan. Arkadaslarin seni bir yere davet ettiklerinde siz gidin ben arabamla ilgilenecegim diyecek kadar bu araci sevebilecekmisin. Yada kiz arkadasin arayip "bulusalim mi?" dediginde hayir su anda araba tamir ediyorum diyebilecekmisin? :smiley:

Kisaca bir T2 sahibi olmadan once yukarida yazdigim seyleri dusunmen gerekir. Ayrica araci aldiktan sonra bakim ve masraflarini harcliklarinizdan karsilayacaksaniz bu zaten sizi cok zora sokar.

Benim tavsiyem yukarda yazdiklarimi tekrar dusunmenizdir. Tekrar ozetlemek gerekirse bu araclar ucuz aliyim, gittigi yere kadar sonra birakirim denilecek araclar degildir. Bu tarz bir amac icin piyasada icinde yatilip gezilecek baska alternatifler mevcuttur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,621
Kayıtlı Üye Sayımız
172,267
Kaydolan Son Üyemiz
Aylin aksoy

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.