Motokaravan Olarak VW Grubu Araçlar Hakkında Herşey

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan warsoul Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 434
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 243,237
Ynt: Motokaravan Olarak VW Grubu Araçlar Hakkında Herşey

Arkadaşlar merhaba bende sitenin yeni üyelerindenim wolksvagen caravelle kullanıyorum benim sorum aracın koltuklarını çıkarıp arkaya bir çekyat koymak istiyorum bu da sadece tatile giderken kullanılacak bunun için camper ruhsatı almak gerekirmi ikincisi trafik kontrollerinde ceza söz konusu olurmu? ilginize teşekkürler

Etiketler

Sevgili "halidun1954"

Bahsedeceklerim tamamen teoriden ibarettir. Şahsi düşüncemdir, belirtmek isterim.
Aracınızı muayeneye sokarken mevcut koltukları üzerinde olursa muayenede sorun yaşamazsınız, eğer kendi yaptığınız koltuk ya da çekyat ile girerseniz ve bu farkedilirse muayenede sıkıntı yaşarsınız.

Fakat siz muayene haricinde, kısa süreli gezi amaçlı kullanımda, mevcut koltukları haricinde kendi yapacağınız çekyatla kullanmak istiyorsunuz.
Bana kalırsa bu durum yalnızca trafik kontrolünde ya da Allah korusun kaza sırasında sıkıntı yaratabilir.
Trafik kontrolü sırasında da görevli memurların araç içine çok dikkatli baktıklarını sanmıyorum. Eğer çekyatınız çok göze çarpmayacak kadar orjinaline de benziyorsa çok sıkıntı olmaz bence

Bu şekilde sıkıntı yaşamadan tatillerinizi yapabileceğinizi tahmin ediyorum. Ama sonuçta bu yasal ve güvenli değil.

halidun1954' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba bende sitenin yeni üyelerindenim wolksvagen caravelle kullanıyorum benim sorum aracın koltuklarını çıkarıp arkaya bir çekyat koymak istiyorum bu da sadece tatile giderken kullanılacak bunun için camper ruhsatı almak gerekirmi ikincisi trafik kontrollerinde ceza söz konusu olurmu? ilginize teşekkürler

sayın halidun1954 aşağıdaki linki incelerseniz transporter ile 4 bin km üzerinde 2 aylık bir gezi yapıp gelen Kemal abinin yazıları ve transportere yaptığı yatak düzeneyi var.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=48581.0

Geçen gün trafik kontrolünde memur arkaya bakıp, koltuk ve kemerleri saydı. Muayenede de koltuk ve emniyet kemerlerini sayıyorlar. 1+1 caravelle ise çekyat problem olmaz. Arkada durur. Ama 1+ 8 ise zihni sinir projelerine ihtiyacınız var. (Koltukların bir sırasını arkaya çevirip, kaydırarak, arkalarını yatırarak veya koltukları yatırıp üzerlerine üst kat çıkarak vs vs ) Çekyat veya kayar koltuk vs ne olursa olsun koltuk ve kemer sayısı ruhsatta yazdığı kadar olmalıdır. Koltuk ve kemer sayısı tutmaz ise kontrollerde sorulursa uğraşır durursunuz, şansa kalmış.

halidun1954' Alıntı:

Haldun bey;

Dayimin T5 araci var. Orjinal 3 kisilik arka koltugun aynisindan ve ayni kumastan cekyat mekanizmasi yaptirdi. Muayenelerde bile problem cikmiyor. Cunku koltuk eskisinin aynisi, sadece sirt kismi yatiyor ve oturulan kismin altindan bir tane daha cikiyor. Boylelikle yatak oluyor. Bundan once 2 adette T4 kullanmisti ayni mekanizmalar ondada vardi. Hic sorun olmadi. Yanliz dayimin araci 5+1 dir. Eger araciniz 7 yada 8 koltuklu ise bazi koltuklari cikartmaniz gerekebilir cekyata yer acmak icin o zaman muayenede sorun yasarsiniz. Eger 5+1 ise yani arkada sadece 1 adet 3 kisilik koltuk varsa dedigim gibi bir cekyat ile hic bir problem olmaz.

melihbozkurt' Alıntı:
Haldun bey;

Dayimin T5 araci var. Orjinal 3 kisilik arka koltugun aynisindan ve ayni kumastan cekyat mekanizmasi yaptirdi. Muayenelerde bile problem cikmiyor. Cunku koltuk eskisinin aynisi, sadece sirt kismi yatiyor ve oturulan kismin altindan bir tane daha cikiyor. Boylelikle yatak oluyor. Bundan once 2 adette T4 kullanmisti ayni mekanizmalar ondada vardi. Hic sorun olmadi. Yanliz dayimin araci 5+1 dir. Eger araciniz 7 yada 8 koltuklu ise bazi koltuklari cikartmaniz gerekebilir cekyata yer acmak icin o zaman muayenede sorun yasarsiniz. Eger 5+1 ise yani arkada sadece 1 adet 3 kisilik koltuk varsa dedigim gibi bir cekyat ile hic bir problem olmaz.
Melih Kardeşim,
Dayın bu mekanizmayı nerede yaptırdı acaba, biliyormusun?

Tam yerini bilmiyorum ama ankarada yapilmisti. Mekanizmanin fotografini bulabilirsem yollarim buraya.

Haldun bey ben VW T3 aldım ve muayenesini de yeni yaptırdım.Araç 9+1 minibüs olarak kayıtlı.Arka tarafta karşılıklı 2 li ve 3 lü iki koltuk var ve biri çekyat gibi arkaya doğru yatıyor diğeri oturak kısmı ileri kaydırılarak her iki koltuk birleşerek büyük bir yatak oluyor.Ön taraftaki koltuk bir kilit marifetiyle sabitleniyor ama arkadaki geriye yaslanınca arkaya doğru kaykılıyor.Muayene esnasında görevli okey vermeye kanaat getiremedi,beş arkadaşını yanına çağırdı,karşılıklı oturup arkaya öne hareketlerle geriye doğru yatan koltuğa hepbirlikte onay verdiler.Herhangi uyarı da ve kusur belirtmeden imzaladılar.

salihcal' Alıntı:
Haldun bey ben VW T3 aldım ve muayenesini de yeni yaptırdım.Araç 9+1 minibüs olarak kayıtlı.Arka tarafta karşılıklı 2 li ve 3 lü iki koltuk var ve biri çekyat gibi arkaya doğru yatıyor diğeri oturak kısmı ileri kaydırılarak her iki koltuk birleşerek büyük bir yatak oluyor.Ön taraftaki koltuk bir kilit marifetiyle sabitleniyor ama arkadaki geriye yaslanınca arkaya doğru kaykılıyor.Muayene esnasında görevli okey vermeye kanaat getiremedi,beş arkadaşını yanına çağırdı,karşılıklı oturup arkaya öne hareketlerle geriye doğru yatan koltuğa hepbirlikte onay verdiler.Herhangi uyarı da ve kusur belirtmeden imzaladılar.

Iste budur, 9+1 araclarda bile olur veriliyorsa, 5+1 lerde hic anlasilmadan gecer. Cunku 5+1 lerde arkada sadece bir adet 3 koltuk var. Onu aynen koruyarak cekyat yaptiriyorsunuz oluyor bitiyor. Ve sizin durumunuzda arkaya koltuk biraz kaykildigi icin biraz ugrasmislar o kadar. oda sabit olsaydi hic anlamazlardi bile.

Hürriyet oto, Transporter 60 yaşında diye bir foto galeri hazırlamış, bilginize..

Resimlerin üzerine tıklayın..

http://www.hurriyetoto.com/oto/otoyasam/photo_gallery.php?cid=10610

merhaba arkadaşlar üyeliğim eski ama ilk günden beri sitede yayınladığınız topikleri okuyorum incelliyorum.çocukluğumdan beri kafamda var olan bi projem var onu hayata geçirmek istiyorum ama yasal prosedürler yüzünden tereddüt içinndeyim başlayıp bitirmekten çekinmiyorum ama daha sonra tüm emeklerimin zayi olacağı korkusu beni durduruyor.kanun maddelerinide inceledim ama anlamadım birşey bana bu konuda bir ışık yakarmısınız.özellikle makina mühendi arkadaşlardan aşağıdaki projenin olasılığı hakkında yardım bekliyorum

2kombi

selam,
buna çok benzer bir camper ve arkaya takılan aynı format çekme karavan acıbademde sahibinden.com da bir ara satılıktı, sadece camper üstü açılan tipti, bence hala duruyor olabilir, hatta yanlış hatırlamıyorsan bu siteye üye olan biriydi, nostaljik tarafı dışında iyi ibr fiyat ve parça problemi yoksa ve 1.6 üstü dizelse alınabilir, kullanması keyifli bir araçtır...

mali' Alıntı:
selam,
buna çok benzer bir camper ve arkaya takılan aynı format çekme karavan acıbademde sahibinden.com da bir ara satılıktı, sadece camper üstü açılan tipti, bence hala duruyor olabilir, hatta yanlış hatırlamıyorsan bu siteye üye olan biriydi, nostaljik tarafı dışında iyi ibr fiyat ve parça problemi yoksa ve 1.6 üstü dizelse alınabilir, kullanması keyifli bir araçtır...

selam,
O kamper şimdi bende ama karavan halen satılık olabilir

T3 Westfalia 1600 cc Arkadaşlar bu araç hakında bana bilgi verebilecek arkadaşlarımız varsa lütfen yardımcı olabilirmi almak istiyorum ama t2 lermi yoksa t3 mü karar veremedim sanıyorum ikiside aynı tip motoru kullanıyor

yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim

saygılarımla

http://site.mynet.com/westfalia/

Selamlar bu araç İstanbul Bostancıda sahibi ile görüşüp detaylı bilgi alın derim severek toplanılan bir araç...Satılıkta...

Motorları hava soğutmalı

Bu aracı biliyorum yanlız içinden hamak çıkıyor ve yanlızca bir kişi yatabiliyor o yüzden bana pek uygun değil

İlginize teşekkür ederim :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,166
Kaydolan Son Üyemiz
8vykwt37

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR