Motokaravan Olarak Fiat Ducato - Citroen Jumper - Peugeot Boxer Hakkında Herşey....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasiko Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 272
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 253,538
Ynt: Motokaravan Olarak Fiat Ducato - Citroen Jumper - Peugeot Boxer Hakkında Herşey....

2003-2005 eski makyajlı seri veya yeni seri, Ducato-Jumper-Boxer'dan daha geniş, fiyat bakımından daha uygun bir araç yok....

Etiketler
Ynt: Motokaravan Olarak Fiat Ducato - Citroen Jumper - Peugeot Boxer Hakkında Herşey....

Kemal ağbi, ben kendi düşünceme göre araçta aradığım özellikler sırasıyla

1-içve dış ölçüler: şu an en iyi iç ölçü ducato-jumper-boxer da var, içini, dışını ve altını en çok rahat kullanabiliyorsunuz
2-araç konforu: otomobil konforunda sürüşü var, uzun yolda yormuyor insanı (2,8jtd)
3-yedek parça ve servis: parça sıkıntısı yok ve parçalar gayet olumlu fiyatlarda, yan sanayi parça mevcut, onlar daha ucuz

bizler yük taşımayacağız, gezeceğiz......bir ticaret yapan firma şöförü gibi kullanmayacağız......,
bu yüzden ticarette tutulmayan bir araç bile olsa bizim altımızda uzun yıllar sorunsuz çalışır,

2004-2005 ducato-jumper-boxer aracı yıl itibari ile karavana rahatca çevirebilirsiniz, piyasa değerleri 14000-17000tl arası, bu miktarlara bu modelde mersedes panelvan almanınızın imkanı yok, mersedes tartışılmaz param var ben yapacağım derseniz neden olmasın, iç planını ona göre yaparsınız,

işin bence püf noktası, düzgün bir araç yakalamakta, ezilmemiş yıpranmamış, size otomobil konforu verecek bir ticari araç bulduğunuzda (ducato,mersedes,renault,ford) hemen alın, çünkü piyasada böyle araç bulabilmek şans ve sabır işi
............. yani ben karavan yapacak olsam yine ducato-jumper-boxer marka araç seçerdim...........bu benim tercihim :smiley:

buralpdi' Alıntı:
Kemal ağbi, ben kendi düşünceme göre araçta aradığım özellikler sırasıyla

1-içve dış ölçüler: şu an en iyi iç ölçü ducato-jumper-boxer da var, içini, dışını ve altını en çok rahat kullanabiliyorsunuz
2-araç konforu: otomobil konforunda sürüşü var, uzun yolda yormuyor insanı (2,8jtd)
3-yedek parça ve servis: parça sıkıntısı yok ve parçalar gayet olumlu fiyatlarda, yan sanayi parça mevcut, onlar daha ucuz

bizler yük taşımayacağız, gezeceğiz......bir ticaret yapan firma şöförü gibi kullanmayacağız......,
bu yüzden ticarette tutulmayan bir araç bile olsa bizim altımızda uzun yıllar sorunsuz çalışır,

2004-2005 ducato-jumper-boxer aracı yıl itibari ile karavana rahatca çevirebilirsiniz, piyasa değerleri 14000-17000tl arası, bu miktarlara bu modelde mersedes panelvan almanınızın imkanı yok, mersedes tartışılmaz param var ben yapacağım derseniz neden olmasın, iç planını ona göre yaparsınız,

işin bence püf noktası, düzgün bir araç yakalamakta, ezilmemiş yıpranmamış, size otomobil konforu verecek bir ticari araç bulduğunuzda (ducato,mersedes,renault,ford) hemen alın, çünkü piyasada böyle araç bulabilmek şans ve sabır işi
............. yani ben karavan yapacak olsam yine ducato-jumper-boxer marka araç seçerdim...........bu benim tercihim :smiley:
Levent bey kardeşim açıklamalar için çok teşekkür ederim.
Fakat zaman o kadar çabuk geçiyorki henüz 2009 model sıfır olarak aldığım transporterimiz şimdi 2 yaşına giriyor bile.Bu nedenle ha bi üstü ha bir yaş daha kazanalım diye edindiğimiz araç genç ve dinç kalsın ,biraz daha yeni olsun diye düşünüyorum.Bendeki aşırı kıyas etme tercihlerim ya çok zamanımı alıyor yada bazı şeylere erişimimi geç bıraktıyor.
Ayrıca içini yapmak için biraz zamanım olduğundan 2007 model 15 metreküp Ducatoyu transporterle değiştirmeyi düşünüyorum.

2.8 JTD Ducatoların yakıt harcamasını merak edenler için güncel bir bilgi vereyim, bir süredir yakıtı takibe almıştım, bu günkü güncel eurodizel fiyatıyla araç şehir içi trfikde 100 km'de 9.5 litre yakıyor buda km'de 311 kuruş'a denk geliyor, şehir dışı daha stabilize bir seyehatte benim aracımdaki yakıt masrafının km'de 300 kuruşun altına düşeceğine inanıyorum...Merak edenlerin bilgisine...

Bendeki bilgilerde, fabrika çıkışı verileri, Ducato 2.8 JTD, 100 km.de kent içi/dışı ortalama: 9.8 litre tüketimi diye belirtilmiş. Son zamanlarda, yakıt tüketimleri, pek görülmüyor ticari araçlar için sitelerde. Bu durumda sizin araç çok iyi Atilla Hocam...

Cavid Sezen

Cavid abi, aracın durumu benim şansım, arac 2005 model ilk sahibi bir elektrik malzemecisi 5 yıl kullanmışlar, ikinci sahibi medikal malzemeci aracı alıp 3 ay sonra bana sattılar, yani ikinci sahibi sayılırım, oldukca iyi bakmışlar, bende binek bir otomobile nasıl davranılırsa aynı özeni, tamir, bakım ve kullanım olarak gösterince, araçda bunun karşılığını vermeye başladı sadece...

Benim ducato maxi 2.3 jtd aracım şehirler arasında ortalama 7.1 lt/100 km. yakıt tüketiyor. Tabii ki araç şuanda boş ve ben 90 km. hızı aşmıyorum :smiley: :smiley: :smiley:

Saint_Flying' Alıntı:
Merhabalar, Aranıza yeni katıldım. Yaklaşık 1 haftadır evvelden beri aklımın bir kenarında olan motokaravan fikri yeniden canlandı. Yazdıklarınızı okuyarak konu hakkında bir önfikir sahibi olmaya çalıştım. İdealim 4 kişilik aile ihtiyacına cevap verecek bir karavan sahibi olmak, başta alkovanlılar ilgimi çekerken forumdan edindiğim genel intiba 13 veya 15 m^3 bir panelvandan da ihtiyaçlarımı karşılayacak bir motokaravan olacağı (4 kişilik barınma-wc-duş-muftak). öncelikle mütevazi bir bütçe ile bu işe girişeceğim için adım adım gitmek zorundayım. Belki aracı tespit edip onu odaklanıp 5-6 sonra yapım işlerine girişmem gerekiyor. 0-5 yaş limitasyonundan dolayı yüksek km'li araçlar biraz ürkütsede, sizlerden ögrenmek istediğim, km'de üst limit olarak ne seçmeliyim. araç kaç km üzerinde ise yanaşmamalıyım. 17 m^3 seçenekler 0-5 yaş arasında bulunabilirmi? ve ilk etap için van olarak aldığım aracı karavana çevrim öncesi ruhsat dönüşümü için nekadarlık bir bütçeye ihtiyacım olur? Üyelerin gerek bilgi, gerekse karşılıklı saygı çerçevesinde kurduğu iletişimden etkilendiğimi ve aranızda bulunmaktan dolayı mutlu olduğumu belirtmek isterim... Aziz
Aziz bey aramıza hoş geldiniz. Motokaravan hayallerinizin bir an önce gerçekleşmesini dileim. Ben yaklaşık 1 ay önce karavan yapmak için 83000 km.de 2007 model 15m3 ducato maxi panelvan aldım. Yaklaşık 2 ay önce de buradan bir arkadaşım aynı araçtan 42000 km.de buldu ve satın aldı. Size söylemek istediğim ararsanız uygun temizlikte bir araç bulabilirsiniz.
Size kolay gelsin.

Araç satın alırken, km'si konusuna çok fazla takılınmamasını tavsiye ederim, otosanayilerde km'ci denilen dükkanlar vardır, bu adamların işi yüksek km'li aracınızı götürürsünüz, istediğiniz km'ye 50 TL'ye indirir sonra götürüp oto pazarda düşük km'li diye satarsınız....Araç düzgünse düzgündür, Km, önemli deyil, çünkü %50'sinin km si doğru deyil.....
Dikkat edilecek tek nokta servis kayıtlarıdır, çünkü servis kayıtlarında km, aracın servis dosyasına işlenir...Bunu neredenmi anladım, 2007 yılında bir arkadaşa 137.000 km de 1997 model bir jip satın aldık, araç gerçekden servis kayıtlıymış, gidip servisden kayıtları çıkardık, araç 2002 yılında yılında 120.000 km bakımına girmiş...durumu görebildinizmi, araç ilk 5 yılda 1997-2002 120.000 km yapmış, 2003-2007 4 yılda 17.000 km yapmış görünüyor, sonradan öğrendikki, adamın yanında çalışan bir yetkili, patronuna kıyak olsun diye veya birlikde hareket ederek aracın km'sini düşütmüşler, biz 137.000 km'de aldığımızda aslında araç 217.000 km imiş sonradan itiraf ettiler, bu kadar cinliğin içinde düşünemedikleri servis kayıtlarının varlığı...Günümüz araçlarında 5 yıl servis garantisi veriliyor, yani 5 yaşına kadar, normal olarak servis kayıtlarının olması gerekir, bazen araç satın alıken, servis kayıtları gerçekse üstüne basa basa aracım servis kayıtlı deniyor, km si oynanmışsa, servis pahalıda onun için servisi bırakdıkda, falan gibi laflar söyleniyor...

drares' Alıntı:
Aziz bey aramıza hoş geldiniz. Motokaravan hayallerinizin bir an önce gerçekleşmesini dileim. Ben yaklaşık 1 ay önce karavan yapmak için 83000 km.de 2007 model 15m3 ducato maxi panelvan aldım. Yaklaşık 2 ay önce de buradan bir arkadaşım aynı araçtan 42000 km.de buldu ve satın aldı. Size söylemek istediğim ararsanız uygun temizlikte bir araç bulabilirsiniz.
Size kolay gelsin.

Teşekkür ederim Haşmet bey,
Karavansız olarak :( kamp alanlarını ve imkanlarını inceliyorum bu aralar en son Güney Doğu durakları ismi ile bir topic açtım.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=66823.0
adresinden takip edebilirsiniz. Vergi mevzuatı olmasa yeni araçlar ile dilediğimiz gibi birşeyler yapmak iyi olurdu. Neyse eldeki imkanlar doğrultusunda devam edeceğiz.

Kullandığım Boxer aracımdan memnunum.Gerek yakıt tüketimi gerek sorun çıkarmaması gerekse servis, tamir temini ve masrafı açısından beni üzmemiştir.
Bu aracı tercih edeceklere tek tavsiyem aracın önden çekişli olduğunu bilerek aracın ağırlık merkezini ayarlamalarıdır.Yaz aylarında kendini göstermeyen durum, yağışlı havalarda; rampalarda sizi bir santim hareket edemeyecek hale getirecek kadar kendini göstermektedir.
Karda takılan zincir bile rampalarda hiç bir işe yaramamaktadır.

toffy' Alıntı:
Kullandığım Boxer aracımdan memnunum.Gerek yakıt tüketimi gerek sorun çıkarmaması gerekse servis, tamir temini ve masrafı açısından beni üzmemiştir.
Bu aracı tercih edeceklere tek tavsiyem aracın önden çekişli olduğunu bilerek aracın ağırlık merkezini ayarlamalarıdır.Yaz aylarında kendini göstermeyen durum, yağışlı havalarda; rampalarda sizi bir santim hareket edemeyecek hale getirecek kadar kendini göstermektedir.
Karda takılan zincir bile rampalarda hiç bir işe yaramamaktadır.

Bende de kısa HDI Boxer var...
Eğer zincir işe yaramıyorsa cidden üzülürüm... :'(

taiga' Alıntı:

Haldun hocam eğer yüklemeni (ağırlık merkezini) dağıtmaz isen bu problemi her araçta yaşarsın, şöyle düşünelim araç arkadan çekişli ama bütün yük arkada yine ön tekerler boşa çıktığı için rampada istediğin zaman dönemezsin, ben ducato ile zincirli olarak sorunsuz çıktım hatta yol verirken battım, yinede sorun olmadı, bu tür yolculuk yapacağınız zaman dikkatli yükleme yapıp fazlalık ağırlıkları evde bırakmak lazım

taiga' Alıntı:

Haldun Hocam anahtar kelime ağırlık merkezi. Bendeki gibi biraz arkaya geliyorsa rampada bu durum kendini hissettiriyor.

merhabalar sitenize yeni uye oldum 2010 model boxer 2,2 hdi 120 hp kullanıcısıyım aracımı iş için kullanıyorum aracım 17m3 olan tiptir aracımdan memnunun aracı sıfır aldım ve 86bin km yol katettim bi kaç ufak problem harıci araçtan bir sıkıntı yaşamadım şehir içinde aracım 420kr cıvarı yakmaktadır ama aracım mukemmel şekılde karavana uygundur araçla ilgili bilgi almak isteyen olursa yardımcı olabilirim ayrıca yedek parça işiyle uğraşmaktayım parca konusundada bu araçlarla ilgili yardımcı olabilirim

emre_auto' Alıntı:
merhabalar sitenize yeni uye oldum 2010 model boxer 2,2 hdi 120 hp kullanıcısıyım aracımı iş için kullanıyorum aracım 17m3 olan tiptir aracımdan memnunun aracı sıfır aldım ve 86bin km yol katettim bi kaç ufak problem harıci araçtan bir sıkıntı yaşamadım şehir içinde aracım 420kr cıvarı yakmaktadır ama aracım mukemmel şekılde karavana uygundur araçla ilgili bilgi almak isteyen olursa yardımcı olabilirim ayrıca yedek parça işiyle uğraşmaktayım parca konusundada bu araçlarla ilgili yardımcı olabilirim

Hoşgeldiniz sayın emre_auto,

Bu aracın Fiat'ta 2.2 (100bg), 2.3(120bg) ve 3.0(160bg) motor seçenekleri var. Karavana dönüşümde araç oldukça ağır hale geleceği için motor gücünün yeterli olup olmaması da önemli bir detay gibi. 2.2 motorun gücü hakkında kullanan biri olarak görüş yazar mısınız?

Teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,148
Kaydolan Son Üyemiz
perdeci71

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR