Motokaravan Dönüşümü için Teknik Tadilat Projesi Onay ve Ruhsatlandırma İşlemleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan insel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 160
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 93,668
Ynt: Motokaravan Dönüşümü için Teknik Tadilat Projesi Onay ve Ruhsatlandırma İşlemleri

vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Motokaravan Dönüşümü için Teknik Tadilat Projesi Onay ve Ruhsatlandırma İşlemleri

Arkadaşlar yeni çıkan kanuna göre, sanırım 2009 ocaktan itibaren ABS fren sistemi olmayan araçlar karavan projesi yaptırılamıyor. İyi bir araştırma yapmadan işe başlamamanızı tavsiye ediyorum. Saygılarımla.....
Hikmet Önsüer

honsuer2' Alıntı:
Arkadaşlar yeni çıkan kanuna göre, sanırım 2009 ocaktan itibaren ABS fren sistemi olmayan araçlar karavan projesi yaptırılamıyor. İyi bir araştırma yapmadan işe başlamamanızı tavsiye ediyorum. Saygılarımla.....
Hikmet Önsüer

Yanlış değil ama eksik bilgi. Bu konuda önceki yazışmalarımızı okumanızı öneririm.

honsuer2' Alıntı:
Hikmet Önsüer

Yazılan doğru ama eksik, doğrusu, çıplak şase üzerine alkovenli karavan yapacaksanız aracın alkoven bölümünün içine yolcu koltuğu izni alabilmeniz için ABS gerekli, yani ABS'li bir çıplak şase almnız gerekiyor, bunun diğer gizli anlamıda aracın 2008 modelden yüksek olması gerekliliği, çünkü eski model kamyonet çıplak şaselerinde ABS yok, buda %84 ÖTV demek oluyor...Yolcu sayısı şöför kabini ile sınırlı olacaksa ABS'ye gerek yok....
Yazının N1 sınıfı panelvanları kapsadığı düşünülmesin, ABS'li bir panelvanın kargo bölümüne yolcu izni alamazsınız, alabilmeniz için, M1 sınıfı minibüs tercih etmeniz lazım vede yatak sayısı kadar yolcu sayısı alabileceğinizi unutmadan, örnek; minibüsün, orjinal koltuklarından iki tanesini orjinal bağlı olduğu yeri ve orjinal koltukları değiştirmeden kargo bölümüne yolcu izni alabilirsiniz(koltuk azaltma projesi ile), ancak tüm ruhsat ve muayene işleri bittikden sonra el sürmeden ayırdığınız koltukları istegdiğiniz gibi değiştirirsiniz, tabi karavana uygun yeni koltuklarınızla bir sonraki TÜV muayenesinden gaçabilirmisiniz bilemem, geçemezseniz, yine orjinalleri takacak şekilde kendinizi ayarlayabilirsiniz..
Özet;
***ABS sadece çıplar şase üstüne yapılan alkovenli araçlarda, alkoven içine yolcu izni için gereklidir...
***N1 sınıfı panelvanlar için bu geçerli deyildir, kargo bölümüne yolcu izni ABS'niz olsada alamazsınız..
***M1 sınıfı minibüsü karavan yapacaksanız, aracın seçilen 2 koltuğuna elinizi bile sürmeden olduğu yerde bırakırsanız( koltuk eksiltme+karavan projesi çift proje ile), araç ABS'li ise kargo bölümüne yolcu izni alabilirsiniz...

Ynt: Motokaravan Dönüşümü İçin Teknik Tadilat Projesi Onay Ve Ruhsatlandırma İşlemleri

Merhabalar, karavan sevdasına yeni kapılmış bir arkadaşınız olarak sizlere bir kaç sorun olacak, 2001 model iveco kapalı kasa bir araç satın aldım, ve projelendirmek ve ruhsat sahibi olmak istiyorum, bazı yorumlarda okudum ki bilmiyorum abs'si olmayan araçlar için proje çizilmiyor vs yazıyorlar ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum aydınlanmak istiyorum. umarım bana yardımcı olursunuz nelere ihtiyacım var hangi birimlere başvurmalıyım? içini kendim yaptırmak istiyorum ve bu projelendirmeyi nereden edinebilirim bana masrafı nedir? antalya'da yaşıyorum eğer yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi geziler hoş günler.

Ynt: Motokaravan Dönüşümü İçin Teknik Tadilat Projesi Onay Ve Ruhsatlandırma İşlemleri

Merhaba sorularınıza ve sorunlarınıza yardımcı olabiliriz bizi aramanız( Dolly karavan) yeterli.

gezmen' Alıntı:
Sayın "malibu79",

Foruma hoşgeldiniz.
Karavancılık konusunda sizi ilgilendirecek ve bilgilendirecek epeyce başlık var; okuyup incelemenizi salık veririm.
Bu arada soru sormazdan önce, kendinizi tanıtmanızı da beklerdik ama siz foruma doğrudan bir soru ile girmişsiniz.

Kolay gelsin..
Cavid Sezen
Cavit Hocam uzun süredir konuşamıyoruz.Bu sene sizi şahsen görmek istiyorum.Sevgiler.

bartek' Alıntı:
Cavid Hocamız ses mi verdi?

Adil hocam yanlışlıkla tarihe bakmadan alıntı yapmış,
Cavid hocamızı özledik, iyi haberlerini duymak hoşuma gider,
selamlar

mertkaynak' Alıntı:
Merhabalar, karavan sevdasına yeni kapılmış bir arkadaşınız olarak sizlere bir kaç sorun olacak, 2001 model iveco kapalı kasa bir araç satın aldım, ve projelendirmek ve ruhsat sahibi olmak istiyorum, bazı yorumlarda okudum ki bilmiyorum abs'si olmayan araçlar için proje çizilmiyor vs yazıyorlar ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum aydınlanmak istiyorum. umarım bana yardımcı olursunuz nelere ihtiyacım var hangi birimlere başvurmalıyım? içini kendim yaptırmak istiyorum ve bu projelendirmeyi nereden edinebilirim bana masrafı nedir? antalya'da yaşıyorum eğer yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi geziler hoş günler.

Merhabalar, oncelikle forumumuza hosgeldiniz. Kendinizi tanisma bolumunde tanitirsaniz cok memnun oluruz.

ABS li arac konusu sadece araca yeni koltuk ve emliyet kemeri eklenecekse gecerli bildigim kadari ile. Bunun disinda karavan donusumde kriter degil. Aracinizi panalevan olarak aldiysaniz ruhsatta maksimum 2+1 olarak gececektir. Oncelikle karavaninizi projelendirmeniz gerekli, sonrasinda ruhsat donusumu ve vergilendirmesi degisecegi icin mali birimlerede ruhsat degisikligini haber vermek gerekiyor. Bu islemleri kendiniz yapabilirsiniz. Forumumuzda bir cok arkadas kendisi yapiyor. Aracin ruhsat degisikliginin yapilabilmesi icin oncelikle icinin yapilmasi ve projelendirilmesi gerekli. Tabiiki icinin yapisinin projeye uygun olmasi gerekiyor. Kormaniz ve gozunuzde buyutmeniz yersiz. Forumun arama motorunu kullanarak bir cok bilgiye ulasabilirsiniz. Aradiginiz hersey bu catinin altinda.

Saygilarimla,
Melih

Sevgili arkadaşlar bilgi verirken güncel bilgileri paylaşırsanız bizden yararlanmak isteyen arkadaşlarıda yanlış yönlendirmemiş oluruz diye düşünüyorum son çıkan yasaya göre artık karavanlarda son iki karavanımızın projelerinden bize ulaşan bilgiye göre artık 2+1 olmayacak 1 yocu ve 1 şoför olarak işlenecek nitekim son iki aracımızda bu şekilde çıktı telefonla görüşmemiz sonucunda bundan sonrada böyle oluca bilgisini bize aktardılar.
dolly karavan

bülent usta' Alıntı:
Sevgili arkadaşlar bilgi verirken güncel bilgileri paylaşırsanız bizden yararlanmak isteyen arkadaşlarıda yanlış yönlendirmemiş oluruz diye düşünüyorum son çıkan yasaya göre artık karavanlarda son iki karavanımızın projelerinden bize ulaşan bilgiye göre artık 2+1 olmayacak 1 yocu ve 1 şoför olarak işlenecek nitekim son iki aracımızda bu şekilde çıktı telefonla görüşmemiz sonucunda bundan sonrada böyle oluca bilgisini bize aktardılar.

Bülent bey,

Şu sözünü ettiğiniz "son çıkan yasa"nın hangisi olduğu konusunda bizi bilgilendirir misiniz?

bülent usta' Alıntı:
son çıkan yasaya göre artık karavanlarda son iki karavanımızın projelerinden bize ulaşan bilgiye göre artık 2+1 olmayacak 1 yocu ve 1 şoför olarak işlenecek nitekim son iki aracımızda bu şekilde çıktı telefonla görüşmemiz sonucunda bundan sonrada böyle oluca bilgisini bize aktardılar.
dolly karavan

Evet Bülent Usta son çıkan yasayı bizimle paylaşırmısınız?

bülent usta' Alıntı:
Sevgili arkadaşlar bilgi verirken güncel bilgileri paylaşırsanız bizden yararlanmak isteyen arkadaşlarıda yanlış yönlendirmemiş oluruz diye düşünüyorum

Bildiklerimizi paylaşıyoruz, yeni yasayı sizin gibi bilgisi olanlar yazmazsa nasıl öğreneceğiz. Sitem gereksiz bilgiyi paylaşalım
yeterli. Selamlar

Kısa tavan T5 in üzerine yüksek tavanı Almanya'da yaptırtsam ve sonra ruhsatlandırma sırasında tadilat projesine koydursam ne olabilir ? Teşekkürler şimdiden :smiley:

21048

Sayin Bartek;

Yaptiracaginiz pop-up tavan olsa gumruk giris cikislarinda cok dikkat cekmez ama yuksek tavan belki dikkat cekebilir diye dusunuyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,507
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR