Land Cruiser Yükseltme Kiti

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Felice Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 84
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,598
Ynt: Land Cruiser Yükseltme Kiti

benimde aracımda buna benzer bir uygulama var ama tuğsana katılmak zorundayım..
tamam ,yükseltme işini en cüzi ve kolay şekilde çözen olay budur.(yay altı takoz) ama en sağlıksızıda bu ,,yabancı sitelerde satılmaktadır bu parçalar ama genelde leveling diye geçer 1 max 2 inçleri satılır..
(daha büyük ölçüleride var ama onlar farzı misal aracı tam arazi yapmış 5 inç süsp.kit koymuş oda yetmemiş 2-3 inçde takoz koymuş.)ve araçları normal şehir kullanımı için uygun değil.
bana göre takozun en önemli dezavantajı aracı olması gereken şartların dışında kasarak çalıştırması.süspansiyon sistemini kasıyoruz yani.uygun aralıkta çalışmıyor,sertleşiyor,salınımları keskin ve sert yapıyor,arazide dengesiz kullanımla daha rahat devrilebilir hale geliyor..
farzı misal ben önleri 5 arkaları 6,5 cm yükselttim poly malzemeyle.(neden metal değil derseniz poly bana daha güvenli geldi)..arabanın yumuşaklığı ve esnemesi büyük oranda kayboldu.yani ben amortisör ve yay çalışma sisteminden 5 ila 6,5 cm.arası çaldım.(ki güzel rakamlar)..yani süspansiyon kit taksaydım aracım arazide 6,5 cm daha esneyip lastikler yere basacaktı..ama şimdi teker zemini tutmak yerine kastığı için havaya kalkıyor.
bana göre amortisörleri bir şekilde uzatmak da hiç mantıklı çözüm değil çıtır çıtır kırılırlar (en azından bizimki gibi ağır taşıtlar açısından)..

SONUÇ:
kardeşim orjinal halide çok yerde geziyor, kit desen alması dert getirmesi dert...
bu durumda ya takozla yükseltilmiş araçlarımızı pek sakinçe kullanıp ,ağır akselerasyon hareketlerine girmiycez
yada paraya ve uğraşıya kıyıp kit getirticez.

yada orjinali güzel bir asfalt lastiğiyle birlikte yerden yerden gidicez:smiley:))))

Etiketler

Bu arada gene hazır gelmişken bir konuya daha deyineyim.

Araçlarınıza öyle şekerciden şeker alır gibi SOMUN ve CİVATA almayın.Takılan bu somun ve civataların takıldığı ve bağlantı sağladığı noktaya göre belirli bir dayanma ve taşıma kapasitesi var.Öyle hemen aaaaa bu civata ,somun yalama oldu,koş oğlum şunun benzerini al derseniz,birgün o parça kopunca veya çıkınca başınıza neler gelir hayal bile edemezsiniz.

Benzer bir örnekle açılama yapayım; Yükseltme kitimi açtığımda,kutudan çivatalar+pullar+rondelalar+somunlar ve buç çakma kılavuzu çıktı.İlk başda çok şaşırdım ve mutlu oldum çünkü Türkiyede böyle birşey olması imkansızdı ama sonra el kitapcığında gerizekalının anlayacağı şekilde neyi nasıl yapılacağı yazısını okuyunca,dedimki tamam neden OLDMAN EMU alıyor millet,işte bu yüzden.

Buradaki mantığı şöyle izah edeyim;Yani adamlar diyoki,artık bu adam offroad yapacak.Fabrikasyon yani standart bağlantı parçaları yetersiz kalabilir,ben kuvvetlilerini koyayım.Açıklamasını yapayım sonra ister takar ister takmaz.

Ama neyazıkki Türkiyede işler öyle yürümüyor.Herkez işin kolayına ve uzunu kaçıyor.Sonrada başımıza birşey gelince AHHHH,VAHHHH diye kıvranıyoruz.

yahu artık ugrasmanıza gerek yok :smiley: tarkan beye hilux kitini sordugumda abd fiyatlarından daha uygun fiyatlar vermisti oradan gonul rahatlıgı ile alabilirsiniz..

Konunun direk seyir güvenliği ile ilgili olmasından dolayı,bende 1-2 şey söylemek isterim.

Bu tip,alçaltma yada yükseltme uygulamaraı yaparken oldukça dikkatli olmak lazım.
Burda,bu uygulamaları yapan,dennemiş olan,usta v.s polemiğine girmeden;,
Unutulmaması gereken,araca yapılan direk tutuşu etkiliyen bu tip uygulamalarda ( alçaltma-yükseltme) domino etkisini çok iyi hesap etmek gerekiyor.
Amortisör iniş açısından tutunda,strutlara kadar,ordan rotil ve diğer ön aksama kadar olan etki sinsilesi oldukça önemli.
Çünkü bunların birindeki oynama,diğer çalışan elemenların verilerinin değişmesine sebep oluyor.
İşte bu sebep-sonuç ilişkisinin çok iyi analiz edilip,ona göre uygulamaya geçilmesi çok önemli. :smiley:

Tutuşla ilgili olduğunda dolayı;
Böyle bir uygulama yapılacaksa,kesinlikle belli referanslar içinde kalınmalı.
Ve dahada önemlisi,üreticilerin önermediği uygulama şekillerinden mümkün olduğunca kaçınılmalı. :smiley:

Abicim gene dönüp dolaşıp başa geliyoruz.

Birincisi eğer bu kişiler işlerini bilen usta olsalar;Abi bu iş sakat gel vazgeç derler.
İkincisi sitede gördüğün uygulamalar,gene fantazi ile yola çıkılarak yapılmış,ne uzman,ne mühendis,nede bu araçların üreticileri.
Üçüncüsü Ben bu kiti kendi imkanlarımla getirdim ve detaylı bir şekilde de anlattım.Burada lütfen tepkim yanlış anlaşılmasın.Sizleri sanal ortamda olsa ,samimiyetinizden ve uzun süredir süren seviyeli muhabbetlerimizden dolayı iyi bir dost olarak görüyorum.Bundan dolayı yaşanılacakları siz kendi başınıza denemeler yaparken başınıza gelmeden ben anlatmak istedim.

Lütfen ama lütfen fantazi işler yapmayalım.Hem işi bilmeyenlere kötü örnek oluyor hemde hayatınızla oynuyorsunuz.Çağlarında dediği gibi aracı sadece arazide kullanacaksınız,ozaman tamam hertürlü fantaziyi yapın.Ama asfalt + arazi araçlarında fantaziye yer yoktur aslada olmamalıdır.

omergin' Alıntı:
yahu artık ugrasmanıza gerek yok :smiley: tarkan beye hilux kitini sordugumda abd fiyatlarından daha uygun fiyatlar vermisti oradan gonul rahatlıgı ile alabilirsiniz..

hocam bu tarkan beye nasıl ulaşıcaz madem..2-3 kişi varız anladığım kadarıyla..

yok yani küçük hafif malzeme olsun dağları tepeleri getireyimde ,,ağır malzeme sorunlu..gümrükteki kadın fırçayı bastı zaten çağlar bey satıyomusunz ne yapıyosunuz biraz ara verin sene başında beri 50 parça getirmişsiniz diye..mimlendim yani arkadaşlar:smiley:)))

taroto@doruk.net.tr

http://www.tarotomotiv.com.tr/bizeulasin.htm

Arkadaşlar telaş etmeyin Tarkan 'la irtibat halindeyim. Tarkan'a listeyi verdim. listedeki 2 parçanın kodlarını sayfada göremeyince Avustralya ya mail attı. cevap gelir gelmez bana fiyat bildirecek.. bana almak isteyenler bildirsin.Yanlış anlaşılmasın bundan bir menfaatim yok, konuyu dün Tarkan'a açtım o da verelim sipariş getirelim deyince gezenbilir den arkadaşlar var onlarda sıkıntı içindeler sen bize fiyatlandır belki toplu halde malı çekince ekstra indirim alabilir.. sonuçta Tarkan bana fiyatı bildirdiği anda ben siparişi geçiyorum. Anladığım kadarıyla Mücahit 'te benden haber bekliyor,fiyatı ona bildireceğim. eğer başka isteyen varsa Tarkan'a toplam şu kadar adet dediğimizde aynı zamanda avantajlı olarak gelebilir ......Herkes münferitte Taroto 'yu arasa şu an için net fiyat veremeyecek çünkü adamların cevabını bekliyor.... Tarkan 'dan sabah gelen mail aşagıdaki gibidir :

İlkercim,

Son iki kalemin fiyatları ARB export listesinde yok.Onları sordum gelince hepsini beraber bildireceğim.

Selamlar,

(Bu arada senin şnorkel için SS81HF Safari Snorkel numarası veriyor katalog.İst.Mağaza teslimi 615.00 AUD kdv dahil .Fiyatı çıkıyor. 1 aud = 1.25TL gibi bilgin olsun.)

Tarkan Yücel

Tar Oto

0216 574 69 93

0216 577 62 86-87

0216 574 69 95 FAX

snorkeli sayende sipariş verdik :smiley:15 gün içinde sanırım elimde olur... Tamam ,Tarkan beni fiyat için aradığında size buradan fiyatı ve süresini ilan edeceğim..görüşmek üzere....

moger' Alıntı:
Arkadaşlar telaş etmeyin Tarkan 'la irtibat halindeyim. Tarkan'a listeyi verdim. listedeki 2 parçanın kodlarını sayfada göremeyince Avustralya ya mail attı. cevap gelir gelmez bana fiyat bildirecek.. bana almak isteyenler bildirsin.Yanlış anlaşılmasın bundan bir menfaatim yok, konuyu dün Tarkan'a açtım o da verelim sipariş getirelim deyince gezenbilir den arkadaşlar var onlarda sıkıntı içindeler sen bize fiyatlandır belki toplu halde malı çekince ekstra indirim alabilir.. sonuçta Tarkan bana fiyatı bildirdiği anda ben siparişi geçiyorum. Anladığım kadarıyla Mücahit 'te benden haber bekliyor,fiyatı ona bildireceğim. eğer başka isteyen varsa Tarkan'a toplam şu kadar adet dediğimizde aynı zamanda avantajlı olarak gelebilir ......Herkes münferitte Taroto 'yu arasa şu an için net fiyat veremeyecek çünkü adamların cevabını bekliyor.... Tarkan 'dan sabah gelen mail aşagıdaki gibidir :

İlkercim,

Son iki kalemin fiyatları ARB export listesinde yok.Onları sordum gelince hepsini beraber bildireceğim.

Selamlar,

(Bu arada senin şnorkel için SS81HF Safari Snorkel numarası veriyor katalog.İst.Mağaza teslimi 615.00 AUD kdv dahil .Fiyatı çıkıyor. 1 aud = 1.25TL gibi bilgin olsun.)

Tarkan Yücel

Tar Oto

0216 574 69 93

0216 577 62 86-87

0216 574 69 95 FAX

Burada ARB diye geçen bullbar mıdır? Eğer değilse fiyat alınacaklar listesine VX80 VE vx100 için ARB bullbar ı da eklemek mümkün müdür?

Gökhan bey Tarkan ARB nin tüm ürünlerini getiriyor.Eğer ARB bullbar tampon istiyorsanız telefonla irtibata geçip sipariş listesine tabii ki ekleyebilirsiniz..

Ayrıca Toyota'cı dostlar,Tarkan ARB nin son ürünü olan 47 litrelik buzdolabından 5 adet sipariş vermiş,yolda geliyor. .. Bana dün söyledi ben birini ayırtttım...sanırım ilk kez ürünü çekceğinden gümrük çıkışı fiyat bildirecek..İhtiyacı olanlar alabilirler..Detaylı bilgi için Taroto Tarkan...

Tarkan Yücel ( Taroto) dan yükseltme kitinin Türkiyeye teslim fiyatı Avustralya'dan gelmiş bulunmaktadır.İsteyen dostlar Taroto ile irtibata geçebilirler.Tarkan'ın gönderdiği mail :

İlker Kardeşim,

Şimdi gelen fiyatlara göre ,

2 adet OME 851

2 adet ome 860

2 adet N73

2 adet N74E

1 adet SD24 steering damper

1 adet CA 77B Caster kit

Tüm kitin fiyatı İstanbul mağazamız teslimi: 1.731.00 AUD (1 aud =1.25 TL gibi)

Selamlar,

Tarkan Yücel

Tar Oto

0216 574 69 93

0216 577 62 86-87

0216 574 69 95 FAX

www.tarotomotiv.com.tr

www.tarotomotiv.sahibinden.com

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,097
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR