Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato Camper - Yusuf Aybek (yaybek)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Yusuf.. Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,763
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 338,420
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Ducato Camper - Yusuf Aybek (yaybek)

İnsel abi benim dolap 3 sistem değil sadece 12 volt ile çalışıyor ve ben Gökçeada'da kullandım orası o dediğiniz sıcaklık değerlerine çıkmıyor ama benim işimi gördü soğutması fena değil hatta Levent abi(Buralpdi) soğutmasını gördü buzluk kısmı resmen buz tutuyor.

Etiketler

Peki kac saat idare etti seni 12 voltta. Yani saatte kac vat cekiyor. Ayrica kompresorluyse neden idare eder diyorsun. Anladigim kadariyla 45 dereceler icin cok basarili olmaz diyorsun. Dogru mu anladim.

Abi kompresörlü ve iyi soğutuyor iyi diyorum diğer model ve marka karavan buzdolapları ile kıyaslama şansım olmadı yada daha önce buna benzer bir dolap kullanmadım o sebeple tam verimini diğerleriyle kıyaslayınca yazamıyorum,benim bulunduğum ortamda sıcaklık 30-35 li rakamlardı marketten aldığım gıdalar gayet güzel durdu ayrıca et türü gıdalar buzlukta donmuş haldeki olduğu gibi hiç çözülmeden durdu,sarfiyatı saatte 2.5 amper diyor üretici o kadar çalışmasına rağmen benim aracın aküsü hiç bitmedi 2 gün evin önünde hiç kapatmadan sabit çalıştırdım aracı çalıştırmadan voltaj 12 voltun altına düşmedi,geçen yaz eletronik kartı ile ilgili sorun yaşamıştık tam değerleri bu sebeple yazamıyorum ama bu sene o arızayı hallettik bakacağız artık ne kadar soğutacak ve ne kadar saat götürecek o akülerle zaman gösterecek.

Yusuf, anlayamadim 2,5 amper cekmesine ragmen senin kamperin marsina 2 gun hic basmadan buzdolabi mi calistirdin. Kac amperlik akun var acaba?
Eger oyleyse cok iyi. Ayrica hic dolabin icine derece koydun mu acaba?

Evet abi 2 gün hiç marşa basmadım ve voltajım pek düşmedi bu arada başka bir sistemde çalışmadı,benim 180 amper yaşam aküm ve 76 amper araç aküm var ve sürekli üçü parelel bağlı toplam 256 amper eder,içine derece koymadım ama benim herzamanki gibi matematiksel değerlere çok kafam çalışmaz el ile hissederek anlarım ;D bana göre soğutması gayet iyi bana o dolabı Bostancı sanaaiden Cengiz abi tavsiye etmişti tamirhanesi var ve kendiside karavancı bu vesile ile almıştım kendisi çokca dolap kullanmış ve diğerleri ile kıyaslayabildiği için tavsiye etmişti bende aldım ve memnunum yazın daha net belli olacak.
Kusura bakmayı sizlere daha net bilgi veremiyorum benim izlenimlerim bunlar kısmetse birgün bir yerde bir araya gelebilirsek işten anlayan dostlar inceler ve ne kadar kullanışlı öğrenmiş oluruz faydalı olmak adına yakın zamanda toplanmaya ben varım yer ve zaman belirlensin.

Yok yok bu cevaplar bana yeter cok tesekkur ederim. Ama yasam ve ana aku arasina bir role koy. Ugrastirmasin sonra seni.

İnsel abi dün Atilla abi (Atiladi) ile beraberdik kendisi yeni bir proje üzerinde çalışıyor piyasada benzerleri olan pahalı ürünü kolay ve ucuza bulabilmemiz için voltmetre ve ampermetreninde üzerinde olduğu bir gösterge panosu bu panoyu şebekeye bağladığımızda akülerimizin durumunu saatte ne kadar tüketim olduğunu v.b görebileceğiz ben daha önce digital ölçü aletiyle sürekli enerji durumunu kontrol ediyordum biraz manuel oluyordu ama şimdiye kadar hiç sıkıntı olmadı zaten yazın motorun çalışması çokda zor olmuyor ayrıca jeneratörüm ve takviye kablolarımda var umarım korktuğunuz gibi bir sorun olmaz zatn ben hafta içi çokca kullanıyorum aracı akülerim sürekli şarjlı uyarınız için teşekkürler.

Atila Hocami klima ile de ugrasiyordu bir ara. Haberlerini bekliyoruz.

İnsel abi dün ondanda bahsetti bayağı yol katetmiş ama hala çözülemeyen birkaç detay var alüminyum peltirlerle yapıyor kuru tip ve sulu tip olanı var birgün gidip yerinde bakacağım umarım Karavancılık adına faydalı olur.

Merhabalar, Buzdolabı kullanımında karşılaştırabilinmesi amacıyla kendi deneyimimi paylaşmak istedim.

Donanım: 220 V 100 lt A sınıfı kompresörlü buzdolabı, 1200 W modifiye sinüs inwerter,20 A şarj cihazı, 2X105 A yaşam aküsü ve 1 kw 4 zamanlı attlas marka jenaratör.

Bu yaz üç ay boyunca 220 elektrik almadığım zamanlarda, yaşam akülerinin tamamen boşalmasını beklemeden her gün 2saat jenaratörle aküleri şarj ederek ; Buzdolabı (sürekli), tv ,decoder(4-5 saat) gerektiğinde,aydınlatma,su pompası, vantilatör,mikser gibi günlük yaşamda kullanılacak tüm gereksinimlerimi hiç bir sorunla karşılaşmadan ve akülerim hiç bitmeden karşıladım. Jenaratör aküleri şarj ettiği zamanlarda buzdolabını da jenaratörden besledim.
Önümüzde ki yaz şarj cihazının amperini yükselterek jenaratör çalışma saaatini daha da azaltabileceğimi düşünüyorum.
Bir den fazla cihazı aynı anda çalıştırabilirim diye inwerter'in gücünü yüksek tuttum. Buzdolabı için 600-1000 wattlık inwerterlerinde kullanılabildiği deneyimleri de biliyorum.Buzdolabı çalıştırmada kullanılmaz diye görüşler olan modifiye sinüs inwerter 3 aylık sürekli kullanımda başarılıydı.

Enerjiyi en çok tüketen cihaz, buzdolabının kullanımı da çok önemli. İçi tıka basa doldurulduğunda ve kapısı sık açildığında enerji tüketimi artıyor.

Sayın Aliço teşekkürler verdiğiniz bilgiler için benim kullandığım hiçbir cihaz 220 değil hepsi 12v,ben sadece laptop telefon vb cihazların şarzı için 300 watt'lık bir invertör aldım,benim redresörüm satte 20 amper şarz edebilen cinsden.

Sayın Yusuf bey kardesım bende tam yeri gelmişken aynı konunun sizden bir daha teyidini rica edecem. Buzdolabını almak üzereyim vede gönlüm 12 voltluk waeco markadan yana. bu vesileyle sormak isterimki karavanınızda baya buzdolabı tecrubeniz oldu bunların neticesi olarak 12 voltluk buzdolabı koymak dogru bir çözümmüdür sizce ??

Selamlar Erhan.

Yaybek - Yusuf Aybek'in, Karavanının yapılış hikayesi...

http://www.dailymotion.com/video/xbe7v4_yaybek-ducato-karavan_travel

Waecolar basarili. Sorun Yusufun buzdolabinin cok amper cekmesi. Litresine gore amperini kontrol edip karsilastirmak gerekir. Kompresorlu buzdolaplari amonyaklilara gore daha basarili. Yerli olan Manisa buzdolabi ise fiyati vaecolara gore cok ekonomik.

Erhan bey buz dolabı konusunda o kadar çok bilgi varki ama her dolabın kendine göre artı ve eksileri var kimisi çok iyidir 3 sistemdir ama fiyatı 2500 liradan başlar kimi var kompresörlüdür kimisi absorbe sistemdir amonyaklıdır ama 3 sistemdir fiyatı uygundur ama soğutması serinletmeden öteye gitmez,kimisi normal 220 kompresörlü alır invertör ile çalıştırır enerji sorunu yoktur kampinklere girer,kimiside benim gibi sadece 12 volt olsun az harcasın sürekli hareketli olduğu için aküler zaten şarj olur düşüncesi ile ucuz bulur bir kompresörlü 12 volt onu alır anlayacağınız o kadar çok seçenek varki siz kendi durumunuza göre ihtiyacınızı belirleyeceksiniz,ben öyle yaptım dedimki aküm büyük redresörüm 20 amper yolda zaten şarzım tamamlanıyor kampinglere çok elzem olmadıkca girmem jeneratörde var sıkıştımmı çalıştırırım düşüncesiyle tavsiyede olunca aldım o cihazı siz sağ ben selamet :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,516
Kayıtlı Üye Sayımız
172,175
Kaydolan Son Üyemiz
disciyolda

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri