Karavanını Yapanlar; 2005 Boxer Pop-up 2 Camper (atiladi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 257
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 121,415
Ynt: Karavanını Yapanlar; 2005 Boxer Pop-up 2 Camper (atiladi)

Atilla bey iyi bildiğim bir konu olduğu için anlatayım , bu bahsettiğiniz hidrofor sistemi sizin anlattığınız gibi çalışmaz nedeni ise hidroforun dediğiniz gibi çalışabilmesi için Hidrofor Basınç Valfi gerekli, oda şu şekilde çalışır bu valf özeldir ve iki farklı manuel ayarı vardır örneğin min 2-3 atmosferde ON yapar 5-6-7-8 atmosferde yani neye ayarladıysanız OFF yapar aradaki basınç farkı kadar zaman beklemede kalır, sizin sisteme bu valfi adapte edebildiyseniz mesele yok ama normal düz hidrofor pompa ile denerseniz vede o ilave depodada hava kalırsa ki kalır hidroforunuz musluk kapandığı halde dahi çalışmaya devam edecektir taki o kalan havayı sıkıştırana kadar, bunun haricinde muslık açıldığı anda gene motor çalışmaya başlayacaktır, yani satıcı size bu bu haliyle iş görür dediyse .....

Etiketler

İlginiz için teşekkür ederim...
Anlamadığımız konularda satıcıların fikirlerine saygı duymaktan başka yapacak bir şeyimiz kalmıyor...Sorunumuz çözülüyorsa mesele yok diyoruz, su sistemi basınç tüpü takmadan öncesine göre istediğimiz sonuçta tepkiler ile çalışmaya başladığı için doğru yolda olduğumuzu düşünüyorum...
Asıl sorunu anlatmıştım, Karavanlardaki su tesisatı en fazla 5-6 mt hortum veya pvc boru ile yapılıyor, bu kadar kısa tesisatın içinde standart olarak kalan su miktarı 1 litre, durum böyle olunca musluğu açtığınız anda su akar akmaz hidraforda uyarı alıp çalışmaya başlıyor, özellikle KISIK açılmalarda su basıncı düşüp hidrafor devreye giriyor ama kısık açılımda hidradfor devreye girip girmeme konusunda tereddütler yaşıyor, kesik kesik tır-tır diye sesler çıkarıyor, bu sırada su da dalgalı artan-azalan şeklinde akıyor....
Önemli olan sorunu çözmek, bu sorunu düzeltebilecek başka çözüm öneriniz varmı?..
Su işlerinden hiç anlamam ama aklıma bu hidrafor basınç tüpü geldi, elimi taşın altına koyup, çöpe atacağım emek ve paranında riskine girip uyguladım, bana göre sorun çözüldü, basınç tüpü litresi ne kadar büyük olursa daha iyi sonuç vereceği deneyiminide gördüm, küçücük karavanlarda büyük tank kullanmak gibi bir lüksümüz olamadığı için 5 litrelik tankla ilk denemeyi yaptım, bir sonraki denemede 8 litreyi denemek isterim...

Bu gün sabah, karavanın sineklik montajına başladım, sinekliğin eni 100 cm ama kayar kapı 140 cm olunca, önce kayar kapının otomatik açılım mekanizmasından dolayı açılamayan son kör noktasına yukarıdan aşağıya kadar 41 cm eninde bir kontrapalk montajladım, kontraplağın içe bakan yüzeyi beyaz, dışa bakan yüzeyine su izolasyonunu desteklemek için deri kapladım, kayar kapı otomatik mekanizmasının kapanma konumunda içeri girebilmesi için kontraplakta mekanizma için bir boşluk bıraktım, bu boşluk sineklik dışında kaldığı için boşluğa ayrıca bir tülü torba gibi dikip boşluğa montajlayacağım mekanizma boşluğa girince tül torbanında içine girecek böylece tüm kapı boşluğu açık nokta kalmaksızın tülle kapanmış olacak...
Sonra tülün sol, sağ ve üst tarafına kendinden yapışkanlı aldığım cırt bantın yumuşak kısmını yapıştırdım, kayar kapının sağ, sol ve üst tarafına (üst tarafı kapının üstüne deyil 15 cm kadar tavana doğru dönerek yapıştırıldı) cırt bantın sert olanını yapıştırdım, sineklik boyu yaklaşık 25 cm uzun geldi bunuda keserek çıkarttım...Sineklik istenildiği zaman kayar kapıya içeriden cırt bantlar ile tutturulacak, istenmediği zamanlar cırtlarından çekip sökülerek bir dolapta muhafaza edilecek, sinekliğin sürekli takılı kalmasını gerekmediği zamanlar karavana giriş çıkışta engel yaratmaması için sabit montajı tercih etmedim...
Şu anda sineklik sağlıklı bir şekilde çalışıyor, içeri girişte veya dışarı çıkışta, sinekliği hiç düşünmeden sinekliği delip geçer gibi yürüyüp geçince yücut geçişi tamamlayınca, mıknatıslar hemen karşılıklı olarak birleşerek kapanıyor, çalışma gayet sağlıklı, sorun yok...
SON SÖZ; Sineklik her nekadar sağlıklı olarak çalışmata isede, montajı oldukça zor, özellikle eski kasa psa'lara kayar kapının üst çekme demiri sorun çıkarıyor, yeni kasa psa'larda bu kayar kapı üst demiri aracın içinde deyil kapı kasasında çalışıyor...Eski kasa PSA'sı olanlara sineklik montajını hiç tavsiye etmem, yeni kasa PSA'sı olanlara tavsiye ederim ama yinede kapının daraltılma işlemi veya sinekliğe ek yapılarak kapı enine ayarlanması gerekiyor, montajı yinede zor..
Bilginize...

20141009 180421

20141009 180350

20141009 180504

20141009 182824

20141009 181701

Bu gün, karavanın dün gelen Navigasyon aletini karavana montajladım, yeni navigasyon 7 inch ekranlı, geri vites kamerasına ekran görevi de görüyor, aynı zamanda TV'li, vede yeni nesil olduğu için aranılan adresler ses konutu ile de cihaza yüklenerek rota oluşturulabiliyor, bu seçenek seyir halinde yazarak adres girme yerine çok güzel bir avantaj...

20141012 114731

20141012 114737

Karavanda daha önceden arka tampona takılı 4 gözlü park sensör uyarı sistemi vardı, cm cinsinden dijital uyarı ekranından park yaklaşma konumunu uyarıyordu...Şimdide geri vitese bağlı olarak geri görüş kamera sistemi ilave edilip kamera görüntüsüde navigasyon cihazının 7 inch'lik ekranına verilince, çift klimadan sonra çift park sensörlü uyarı sistemine sahip olmuş oldu, artık park sensörleri hem sesli metrik hemde görsel kamera, biraz fazla sağlam oldu galiba..

20141012 114844

20141012 114839

Teşekkür ederim....Sesli metrik park sensörleri köşe yaklaşımlarınada uyarı sinyali verdikleri için kameralara göre, köşe yaklaşımlarında iyi uyarılar yapıyor, kameralarda görsel olmanın avantajı tabiki tartışılmaz, ikisi bir arada çok güzel oluyor...

Park sensrleri

Bu gün, geri vites park kamerasının yönünü değiştirdim, ilk bağladığımda akaravan geri giderken ekranda soldan sağa doğru gösteriyordu, şimdi ekranda da karavan ile aynı yönde hareket edecek şekilde değiştirmek için arka kameranın bağlantı yönünü değiştirdim..

20141015 165939

20141015 162533

Karavanın jantlarınıda boyadım, pırıl pırıl oldular...Jantın kenarına iki sıra kağıt bant yapıştır, 16 jant için ortası 44cm delikli bir kartonu jantın önüne tut, jant boyası spreyin butonuna bas.....

20141014 104336

20141014 104358

20141014 104428

Bu gün proje 1+1 kişilik olarak TSE'den geldi, EK1 düzenlendi yarın TÜV muayenesi var...

20141016 190306 A

Hayırlı olsun. Emeğine sağlık. Gülerek kullan. Yeni projelerini bekliyorum üstat.

Bu gün, TÜV dönüşüm muayene günü idi, pop-up II artık resmen 1+1 karavan, ruhsat değişiklikleri ve vergi dairesi değişiklikleri hafta içine kaldı...

20141017 173407

En merak ettiğim bölümdü acaba açılır tavan sorunsuz geçecek mi?
sorun çıkmadığına sevindim hayırlı olsun

Boxer pop-up II, serinin 2.karavanıydı, ilk yapılan Ducato pop-up I'de de sorun çıkmamıştı, bunda da çıkmadı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR