Karavanda Elektrik İhtiyacını Güneş Paneliyle Karşılamak?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 828
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 295,120
Ynt: Karavanda Elektrik İhtiyacını Güneş Paneliyle Karşılamak?

melihbozkurt' Alıntı:
Levent abi gercekten riskli bir is olmus ama senin icin yarayisli olmusa benziyor. Sanirim buda bazi yerlerde tartisilan 36V panellerin 12V sistemlerde dusuk verimli olup olmayacagi tartismasina son noktayi koymus oluyor.

evet Melih şans bu sefer yüzümüze güldü, verilerde zaten tartışmanın önünü kapattı

mhmtabi' Alıntı:
işte budur :D elinize sağlık, güle güle kullanın.

çok teşekkürler :smiley:

Etiketler

konderk' Alıntı:
Merhabalar Aydem bey, ben varım ya Ankarada... tam yeterli olamasada ucuzladı tabiki buyrun büroma gelin bir kahvemizi için show roomumuzdaki sistemleri tanıtayım ve canlı canlı herşeyi görün. Yerim CEPA AVM arkasında Mustafa Kemal Mahallesi 2126. Sokak No: 6/1 Söğütözü Ankara
Telim : 0 312 4809073 veya 0 530 5130819 gelirseniz sizi daha iyi bilgilendirebilir tam ihtiyacınızı belirler ve ilk olarak da size son en en iskontolu fiyatlarımızı ve yeni ürünlerimizi bildirebilirim. Yada bu sitede yakında hepsini tanıtacağım ve çok çok iskontolu fiyatlarımızı bildireceğim .
Hoşçakalın sağlıcakla kalın.
BİR SÜRE UZAK KALDIM ŞİMDİ HABERİM OLDU YAZINIZDAN,TEŞEKKÜRLER İLK FIRSATTA UĞRARIM SAĞLIK DİLERİM...

Beklerim tabiki herkese iyi bayramlar dilerim bu arada görüşemez isek :smiley:

Değerli paylaşımlar için teşekkürler.
Bülentin paneline yapılan ameliyat ve alınan başarılı sonuç hepimizi memnut etti. Eline sağlık Ferhet, güle güle kullan Bülent.

buralpdi' Alıntı:
arkadaşlar panel konusunda sizlere bir deney yapıp açıklama borcum vardı :smiley:

biliyorsunuz ben panelimden memnun değildim, panelim 36volt 5amp 180w idi, ve harcadığım enerjiyi hafta içi yerine koymuyordu, şöyle örnek verirsem;
- Bülent ağbinin( 17v, 85w iki adet panel var -toplam 170w) sistemini tarabya buluşmasında ölçtüğümüz zaman 6amp güç üretiyordu
- benim paneli ölçtüğümüz zaman (180w,36v) 3amp güç üretiyordu,
yani şarz ediyordu ama büyüklüğüne göre az üretim yapıyordu, fakat bu panel ile 24v akü şarz etmek istediğimiz zaman değerler iki misline çıkıyordu, bu da şunu gösteriyordu 36v paneller 24v akü şarzı için ideal, 12v akü şarzı için ideal değiller

bu sıkıntımızdan nasıl kurtarırız diye çareler ararken Ferhat imdadımıza yetişti, geçen hafta 9 ekimde paneli ameliyata alarak ikiye böldük, riskli bir işlemdi en ufak hatada paneli çöpe atacaktık fakat şans bizden yana çıktı, operasyon başarılı geçti ve hasarsız-kusursuz panelimiz artık 12v akü şarz edecek duruma geldi, hava yağmurlu olduğu için atölyede yapay güneş yaparak yaptığımız ölçümlerde değerler iki misline çıktı, paneli yerine oturttuktan sonrada bugün dahada kesin ölçüm olması adına Bülent ağbinin aracı ile yan yana gelip ölçüm yaptık
hava 15,30 civarlarında kapalıydı
-Bülent ağbinin panel 0.88amp güç üretiyordu
-benim panel 0.97amp güç üretiyordu
buda şunu gösteriyordu değerler aynı ve operasyon tamam ;),
ÖNEMLİ NOT : bu operasyonu kimseye önermiyoruz, ÇOK RİSKLİ panelinizi bozabilirsiniz

sizlerin önünde bir kez daha Ferhat hocama çok teşekkür ederim, ellerine sağlık :smiley:

Burayı daha yeni okudum. Levent, geçmiş olsun ve gözünaydın. Bir sorundan kurtulmuşsun. Ferhat'ı da tebrik ederim.

arı' Alıntı:
Değerli paylaşımlar için teşekkürler.
Bülentin paneline yapılan ameliyat ve alınan başarılı sonuç hepimizi memnut etti. Eline sağlık Ferhet, güle güle kullan Bülent.

çok teşekkürler :smiley:

aslanahmet' Alıntı:
Burayı daha yeni okudum. Levent, geçmiş olsun ve gözünaydın. Bir sorundan kurtulmuşsun. Ferhat'ı da tebrik ederim.

sağolasın Hakan :smiley:

Teşekkürler arkadaşlar. :smiley:

Çok da zor bir operasyon değildi arkadaşlar. Önemli olan doğru yerden kesmek, panele zarar vermemek ve gereken bağlantıları yeniden lehimleyip düzenlemekti. Sonuç başarılı. ::smiley:

Vallahi helal olsun size... ayrıca hiç üşememişsinizde abicim... çok çok zor operasyon olduğunu tahmin edebiliyorum :eek: :eek: ;D

konderk' Alıntı:
Vallahi helal olsun size... ayrıca hiç üşememişsinizde abicim... çok çok zor operasyon olduğunu tahmin edebiliyorum :eek: :eek: ;D
Teşekkürler.
İşin en zor yanı panelin analizini doğru olarak yapabilmekti. Bunun için operasyona başlamadan uzun bir inceleme yaptım. Sonrasında şerit bağlantı hattı dikkatlice kesilip, kesilen yerden bağlantı 12V panel sistemine göre yeniden düzenlendi. İlave kablolar filan lehimlendi. :smiley:

TA2RX Bekir Bey;
Daha önceki mesajlarınızda cevabını aradığınız soru ile ilgili net bir yanıt alabildiniz mi?
"- En önemli soru: Araç tavanına eklenecek solar panel için araj projesi çizdirmek gerekir mi? (Aracın toplam yüksekliği artacak. Ben karavan yapımına başlamazdan önce alt yapıyı hazırlamayı düşünüyorum. Temel olarak da 5 yaşından genç bir araç bulma ümidiyle imalat sürecini bir kaç yıla yayma fikrim var.)"
Saygılar.

Konuyla ilgili olarak Emniyet'e yazıp bilgi istedim. Onlar yazıyı TSE'ye yönlendirmişler. TSE'den gelen cevapta araç tavanına yapılacak port bagaj için proje çizilmesi gerektiği söyleniyor.

Sanırım port bagaj deyince yüksek bir yapı düşündüler. Ben çözümü tavan çıtası yüksekliğinde bir yapı ile çözdüm. Panelleri de buna bağladım. Bir sonraki muayenede sorun çıkar ise söker, proje çizilince tekrar takarım.

Bekir Bey,
Belki çok ince bir ayrıntı olacak ama, kabloyu nereden ve ne şekilde içeriye aldınız ?
(Aracınız kaç m³ lük, model yılı nedir ?)
Saygılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.