Karavan için Yerli Üretim Tente

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 152
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 133,250
Ynt: Karavan için Yerli Üretim Tente

enverdede' Alıntı:
Levent ,öncelikle hayırlı olsun .Bence kolların olmayışı büyük dezavantaj değil.Pratikte kullanılırken sabitleme ayakları ömnilerdede iple destekleniyor çünkü hava her daim süt liman değil,yazın dahi yağmur yağdığında oluşan rüzgar da ,tentesini toplamak zorunda kalıyor karavan sahipleri kollara zarar gelmemesi için.Temizlik konusuda daha rahat olacaktır senin sisteminde,aşağı sarkıtacağın tenteyi yıkamak çok daha kolay.Sabitleme ayaklarını yere bagaj lastiği ile bağladınmı ,fırtına dışında altında rahatça oturabilirsin bence.

Enver bey çok teşekkürler :smiley:
sözlerinize katılmamak elde değil, yerli yabancı uygulamaları incelediğimiz ve kullanıcı nasihatlarınıda dinlediğimiz zaman doğru karar verdiğime inanıyorum :smiley:, tenteyi tam açtığım zaman, yukarıdan aşşağıya yerden 5cm kalana kadar uzuyor, buda söylediğiniz gibi tente temizliği açısından çok kolaylık olacak,
selamlar

Etiketler

mayıstosböce' Alıntı:
Levent her ölçüde üretiliyormu.

sadece açılma ölçüsü sabit max 2.35m, içindeki ruloya bu kadar kumaş sarabiliyorlar, boyunu istediğiniz ölçüde üretebiliyorlar, kumaşını da seçtiğiniz desende dikiliyor, adapazarında tente imalatçılarında da bu saçaklığı bulabilirsin,
İstanbul dışındaki arkadaşlar bölgelerinde bulabilirler

Levent,
Kullanım konusunda söyleyebileceğim bir şey yok, ileride mafsallısını da yaparlar herhalde, biraz kalıp çalışması ve biraz da talebe bağlı. Ben, daha çok araca monte kısmında bir öneride bulunacağım. Araç ile tente montajı arasındaki boşluk, yağışlı havalarda kayar kapı açısından biraz sorun oluyor. İçeriye yağmur giriyor. Eğer bir şekilde sıfır hale getirebilirsen ya da ikisi arasında L profil kullanırsan, yağmurlu havalarda altında oturma şansın olıur, özellikle bahar aylarında ...
Hayırlı olsun

Tarabya buluşmasında kutulu projeksiyon perdesinin bezini değiştirerek kullanılabilirmi diye konuşurken, Levent bu işe daha uyumlu bir malzeme buldu, ve çok da güzel oldu, ellerine sağlık..Ama iş burada bitmedi şimdi kullanımda ne sonuçlar verecek bunu denemek gerekecek, oğuz (teos) iyi bir noktayı gördü, yağmur risk faktörünü yenmek için kutuyu belki tavana daha yaklaştırmak gerekecek...Bende başka birşey bekliyorum, tente ön çıtasını biraz ince gördüm, Levent ne düşündü bilmiyorum ama tentenin ön çıtalarında, iç içe geçen alümiyum, badana rulo sapları var, 3 boy olarak satılıyor, ben benim tentede 2.5 mt olanını kullanıyorum, açık halı 2-2.5 ve 3 mt oluyor bu rulo saplarından faydalanabilir fakat tente açık pozisyonda borularla yere sabitlendiğinde rüzgar faktörü ince görünen tente ön çıtasına ne gibi baskılar uygulayacak, bunun önlemleri nasıl alınacak, yuvarlak görünen ön çıta hiç sorun çıkartmayacakmı yoksa daha mukavim bir başka sütrüktüdeki çıta ile değiştirilecekmi, bekliyorum ...Sıkıntılı gördüğüm nokta bu...Bende hemen bana yakın çevrede yeni tente için araştırmalara başladım, tenteciler Levent'in yeni tentesine "saçak matik" diyorlar, yedek parçalarının satıldığı yerlere ulaştım, herşey bu aşamada başta fiyatı olarak çok mantıklı görünüyor, sadece tentenin açık konumunda ön çıtanın rüzgara mukavamet bilgisini bekliyorum....

mayıstosböce' Alıntı:
Açılma ölçüsünde standart nedir.

Bülent 2,35m

teos' Alıntı:
Levent,
Kullanım konusunda söyleyebileceğim bir şey yok, ileride mafsallısını da yaparlar herhalde, biraz kalıp çalışması ve biraz da talebe bağlı. Ben, daha çok araca monte kısmında bir öneride bulunacağım. Araç ile tente montajı arasındaki boşluk, yağışlı havalarda kayar kapı açısından biraz sorun oluyor. İçeriye yağmur giriyor. Eğer bir şekilde sıfır hale getirebilirsen ya da ikisi arasında L profil kullanırsan, yağmurlu havalarda altında oturma şansın olıur, özellikle bahar aylarında ...
Hayırlı olsun

Oğuz bey çok teşekkürler, önerinizi dikkate alacağım, selamlar :smiley:

zaloğlu' Alıntı:
Levent güle güle kullan ,çok daha kullanışlı olduğuna inanıyorum.

Nihat hocam teşekkürler :smiley:

atiladi' Alıntı:
Tarabya buluşmasında kutulu projeksiyon perdesinin bezini değiştirerek kullanılabilirmi diye konuşurken, Levent bu işe daha uyumlu bir malzeme buldu, ve çok da güzel oldu, ellerine sağlık..Ama iş burada bitmedi şimdi kullanımda ne sonuçlar verecek bunu denemek gerekecek, oğuz (teos) iyi bir noktayı gördü, yağmur risk faktörünü yenmek için kutuyu belki tavana daha yaklaştırmak gerekecek...Bende başka birşey bekliyorum, tente ön çıtasını biraz ince gördüm, Levent ne düşündü bilmiyorum ama tentenin ön çıtalarında, iç içe geçen alümiyum, badana rulo sapları var, 3 boy olarak satılıyor, ben benim tentede 2.5 mt olanını kullanıyorum, açık halı 2-2.5 ve 3 mt oluyor bu rulo saplarından faydalanabilir fakat tente açık pozisyonda borularla yere sabitlendiğinde rüzgar faktörü ince görünen tente ön çıtasına ne gibi baskılar uygulayacak, bunun önlemleri nasıl alınacak, yuvarlak görünen ön çıta hiç sorun çıkartmayacakmı yoksa daha mukavim bir başka sütrüktüdeki çıta ile değiştirilecekmi, bekliyorum ...Sıkıntılı gördüğüm nokta bu...Bende hemen bana yakın çevrede yeni tente için araştırmalara başladım, tenteciler Levent'in yeni tentesine "saçak matik" diyorlar, yedek parçalarının satıldığı yerlere ulaştım, herşey bu aşamada başta fiyatı olarak çok mantıklı görünüyor, sadece tentenin açık konumunda ön çıtanın rüzgara mukavamet bilgisini bekliyorum....

Atilla ağbi daha tenteyi aracın üstüne tam bağlayamadım, tente şu an aracın üstünde öylesine duruyor, bende sorduğun soruları deneyerek öğreneceğim, pahalıdır ucuzdur iş görür veya görmez en azından tente konusunda bir alternatifimiz daha var, ön çıta problem olsa ne olur daha kalın tenteye yakışacak bir profil ile değiştirilir, ufak tefek kusurları giderilir, biz başka amaç için üretilmiş malzemeyi karavana adapte etmeye çalışıyoruz, selamlar :smiley:

evedilaz' Alıntı:
güzel çözüm fiyat konusunda metre bazında rakam verebilirmisiniz

Sayın Evedilaz bu işin ticaretini yapmıyorum, sizlere yol göstermek adına paylaştım, resimlerde yaptırdığım firmanın telefonu var oradan veya bölgenizdeki tentecilerden fiyat sorabilirsiniz, selamlar

İlhan hocamın tentesi büyük olduğu için ortadan içine doğru küçülen yaylı geçme destek var,teleskopik gibi bir destek düşünün ama bu yalnızca ortadan 5-10 cm içeri giriyor ve hem tentenin ana gövdeden,hem de ucundan destek aldığından sürekli gergin,diğer tarafı da tentenin olduğu tarafa,yuvarlak tarafına uyacak şekilde kestamit yada sert plastikten bir yarım ay şeklinde düzenek var,buraya dayanan metal sopa ortadan gergin durmasına destek veriyor,umarım çok karışık anlatmadım ilhan hocam olurda yayınlarsa burada daha kolay anlaşılır.Şimdi bunlardan iki tane yapılsa sağ ve sol (istersen 3 tane yap)ve tentenin ucuna takılacak aluminyum malzeme de iki tane delik açılsa ve bu iki yaylı destek takılsa,sanırım iple bağlamaya gerek kalmadan düz ve gergin durmasına yeter(rüzgarlı havalar hariç).
Bu metal desteklerin yaylı olmasına gerek yok teleskobik yapıp ellede ayarlanabilir.

Buldum... İlhan hocam da tente tarafına dayana yarım ay şeklinde ki parçayı gösterirse tam olur.Buradaki destek İlhan hocamın desteğinin aynısından değil ama mantalitesini anlatmak adına.

[attachment=1]

Fiamma f45 f65 rafter

Bülent, dediğin nokta tentenin ileri doğru açılımında gerginlik için faydalı bir aparat, ama ön çubuk rüzgara mukavamet gösteremezse, rüzgarda sorun yaratma ihtimali olan yer ön çubuk, buna engel olmak için tentelerin çoğunda ön çubuk esneme konstrüksiyonuna mukavim kalınlıkda yapılıyor, doğada ilk kullanımdan sonra bu sorunun cevabını en iyi Levent verecek, duruma göre ön çubukda kalınlaştırma anlamında bir değişiklik yapılabilir........

Bülent bu arada, Ömer Hayyam " cennette ay yüzlü kızlardan ve kan kırmızı şaraplardan bahsediyorlarmış" der, sonra devam eder "masamda kan kırmızı şarabım, yanımda ay yüzlü bir kız, ben cennettemiyim, şimdi" der....

Tente orta salnm

Atilla hocam zaten ön çubuğun esnemesine engel olacak bir durum yok,ben 3 tanede olabilir dedim ama 2 tanede kalınabilir ,o zaman sağ ve sol başa koyulsa (mafsal yerine)sorun olmaz,önde ki aluminyum çubuğu uygun sağlamlıkta alırsak olur gibi gözüküyor.

Bülent zaten sorun ön çubuğun esneyerek kırılma ihtimali, amaç bu esnemeyi sıfıra indirmek...

İlhan hocamın karavan yapımının tam 32 sayfasına kadar baktım o değneği bulmak için, son sayfada meğer Haldun almış geziyor öyle lay lay lom.

[attachment=1]

IMG 3784 800x600

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150252943368398&l=bbfe45038d
bu değneği tavsiye ederim :smiley: koçtaş 'da 4 yada 6 tl :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,479
Kayıtlı Üye Sayımız
172,133
Kaydolan Son Üyemiz
sereze

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR