İstanbul'da Karavan İmalatçısı varmı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hiç Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 80
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 60,912
Ynt: İstanbul'da Karavan İmalatçısı varmı?

Bir tüp daha tamam da işte o yedeği de donmaya karşı daha dayanıklı olması bakımından propan gazlı olarak düşünmeli,propan gaz tüplü oalarak satılıyor mu?LPG nin donma derecesi nedir acaba?Bu konularda bilgi var mı?

Etiketler

merhaba arkadaşlar;
Biz URAL ailesi olarak Nejat -Derya -Naz Ural'lar 19 yıl süren çadır hayatımı , karavancılığa taşıyarak aranıza katılmış bulunuyoruz.

BMC Levent üzerine alkovenli bir motokaravanızmı var ve bizde sizlerle aynı derde muzdaribiz.
Malesef aksesuar bulmak ile ilgili sıkıntılar had safhada.
Heater (Truma -vebasto )
Tente
Musluk
Yaşam aküsü ve tertibatı
gibi konularda ihtiyacımı "ekonomik" olarak karşılayabileceğim yerleri bende merakla ve heyecanla arıyorum.
(Bu arada ısıtıcı hakkında forumlar çok faydalı oldu - insel bey -teos- fsirin -orsaalabanda - My Camper ve tüm arkadaşlara teşekkürler.)

İstanbul ataşehirden hepinize kucak dolusu sevgiler - saygılar
Nejat Ural

Nejat bey hayirli ugurlu olsun. Gule gule kullanin. Ben butun sorunlarimi hallettim. O usta senin bu usta benim giderek. Faruk Bey var. Pino Karavan O Alemdagin oralarda. Bir firsatini bulup gidemedim. Zaten simdi de buyuk insaat naylonuyla karavanimi sarip kar donemi gecene kadar saklayacagim.
Naylonlari actiktan sonra en kisa zamanda Faruk Beyi ziyaret edecegim.
Bu arada Haldun Agabey, bulusma icin Nejat Bey de sanirim gelir. Bir tarih belirlesen mi acaba?

mebus' Alıntı:
Nejat bey hayirli ugurlu olsun. Gule gule kullanin. Ben butun sorunlarimi hallettim. O usta senin bu usta benim giderek. Faruk Bey var. Pino Karavan O Alemdagin oralarda. Bir firsatini bulup gidemedim. Zaten simdi de buyuk insaat naylonuyla karavanimi sarip kar donemi gecene kadar saklayacagim.
Naylonlari actiktan sonra en kisa zamanda Faruk Beyi ziyaret edecegim.
Bu arada Haldun Agabey, bulusma icin Nejat Bey de sanirim gelir. Bir tarih belirlesen mi acaba?
temennileriniz ve nazik hoş geldiniz mesajları için teşekkürler.
Buluşma konusuna gelince.
Seve-seve.
Bostancı - pendik arası olur - Şile - riva olur.
kısaca heryer olur :smiley:

impesa' Alıntı:
:smiley: sanırım aracınız 3000cc nissan motorlu. eğer öyleyse sorun yok, daha önce 2500 cc bmc motorlu olan araçlarla yapılan karavanlarda (alkovanlı tip)motor gücü yetersiz kaldığını görmüştüm.
kolay gelsin.

Benim araç da 3.0 Nissan motorlu BMC.
3 yetişkin + 120 Lt su 60 lt atık ile 130 km/h gördüm.
30 derecelik açıda 4 cü viteste tık demedi.
+/- 328 yakıyor.

Benim karavanim da sizinkinin benzeri . ;D 2400 mercedes mb100 uzeri euramobil . Asagi yukari hizimiz ayni. Normalde 110 km ile cok rahat gidiyor. 120ye kosullara gore cikiyor. 130u ben de gordum ama sayili. 12 ltre yakiyor.
Ruzgarlarda kesinlikle ama kesinlikle savrulmuyor. Yanimdan son surat gecen yuksek otobuslerden hic etkilenmiyor. Donerken arkasi savrulmuyor. Birisi arkayi cift tekerlek yaptir demisti. Kesin savrulursun demesine ragmen onu ikna edemedim.
Ben de bu arada yeni aldim. Su an havalar isinsin ve islerim hafiflesin diye gun sayiyoruz.
Sevgiler
Insel

İnsel bey;
bende çift teker var ve esneme bile olmuyor, değil ki savrulmak ;-)

bu vesile ile siz de güle güle kullanın o zaman: sanırım tekirdağ dan aldınız değilmi. ?

Hayir Bursa'dan. Esnemeden kastiniz ne demek anlayamadim. Biraz acar misiniz?

Tanistigim bir karavan sahibi tup kullanmaktan vazgectigini ayri bir depo taktirdigini ve onu benzinciden lpg ile doldurarak karavanda kullandigini soyledi. Gayet mantikli geldi. Alrica seninkinde de bizimkinde de iki tup yan yana giriyor. Sanirim yedekli gezmek gerekiyor. Bir tup daha alabilirim

Ben de alkovanlı motorkaravanımda LPG tankı kullanıyorum.Truma sobamla birlikte içerideki tüm gazlı cihazları da onunla çalıştırıyorum.(sıcak su boileri, ocak ve buzdolabı) Diğerlerinin çalışmasında hiç sorun yaşamadım.Fakat çok soğuk havalarda tank buzlama yapıyor.Sanırım dışarıda olduğu için.Öyle olıunca da zamanla sobanın alevi azalıyor.Sistemde bir de gaz alarmı var.Olası kaçaklarda hem alarmı ötüyor hem de ürettiği sinyal ile tankın çıkışından sisteme girmeden gazı kesiyor.İçeriye koyduğum bir anahtar ve selenoid ile de istediğim zaman gazı kaynağından kesebiliyorum.Sistem bugüne kadar hiçbir sorun çıkarmadı(ısınma haricinde)Ayrıca tankın dışarıda olması extra güvenlik.
Gazın buzlama yapmasını kesebilecek bir fikri olan arkadaşlardan yardım istiyorum.Buzlamaya sebep olarak da tahminim sistemden aşırı gaz çekilmesi.

mebus' Alıntı:
Hayir Bursa'dan. Esnemeden kastiniz ne demek anlayamadim. Biraz acar misiniz?
Şöyle arz edeyim, Amortisörlerin sertliği ile de alakalı sanırım - Karavanın içinde aynı anda soldan sağa geçsek bile esnemiyor - tabiki virajlarda da...

Her karavanin derdi var. Buna yeni yapilanlar dahil. Hic bir sorunu dert etmeyin. Varsin sallanmasin. Yolu tutusunda umarim sorun yoktur. Ruzgar tutuyor mu?

Maalesef işlerim dolayısıyle çok sık siteye girip takip edemiyorum.Buluşma konusunda ocak ayının ilk hafta sonu ve Bostancı-Pendik sahil yolunda bulunabilecek en geniş alan diye bir öneride bulunmuştum. Fakat İnsel'ciğim senden başka pek ses eden olmadı.Daha çok katılımın olması için biraz daha erteleyebilir ve diğer katılmak isteyen arkadaşların da önerilerini alarak ortak bir noktada buluşmaya çalışalım derim.Çünkü iki üç kişinin katılımıyla sonuç alamayız.Böyle bir konu için buluşmak cazip gelmiyorsa belki bir hafta sonu konvoy halinde gezi turu daha çekici ve keyifli gelebilir.Bilemiyorum artık.Sevgiler...

Sayın skill zaten donma,buzlanma sorunu çok önemli.Tam ısınmaya gereksinim duyduğunuzda gaz donmuş ,ne kıymeti var.Benim bildiğim propan gaz donmaya karşı daha dirençli,sorun ise propan gazı sahip olduğumuz tüplere doldurabiliyor muyuz veya tüplü olarak satılıyor mu?Bu konuda bilgisi olan arkadaş var mı acaba?

Soğuk havalarda tüpü dondurmamak gerçekten çok önemli. Tüplerde oran olarak düşük miktarda propan olduğunu duymuştum.Avrupa ülkeleri daha soğuk ve de karavancılık daha yaygın olduğu için daha teknik önlemler alabiliyorlar. Örneğin propan ağırlıklı tüpler bulabiliyorlar ve de detantörü 12V ile ısıtacak cihazlardan yararlanıyorlar.
Ama biz daha alaturka ve de tehlikeli sayılabilecek çözümler üretiyoruz genellikle. En masum çözümler tüpü sararak izole etmek yani yorgana sarmak. Daha az masum olanı tüp bölmesine içeriden yaklaşık 60mm. çapında bir boru ile ısı vermek. En tehlikelisi ise tüpün sabun köpüğü ile güncel sızdırmazlık kontrolunu yaptıktan sonra detantörü başka bir cihaz ile ısıtmak.Bu konuda tüp şeklinde satılan şalumalar kullanılabiliyor.Ancak biz karavancılar kışın her zaman alternatif yakıtla çalışan bir ısıtıcı daha bulundurmalıyız karavanımızda. Örneğin ben de küçük benzin ocağı var. Tüp donduğunda tüp bölmesini (tedbir aldıktan sonra) ısıtabilirim. Araç çalışmaz ise karteri de ısıtabilirim. Şu anda karavanımda tüple çalışan boiler, ocak var, mazotla çalışan ısıtıcı var ve de küçük benzin ocağım, 220V saç kurutma, 12V saç kurutmam var.Bir şekilde beni donmaktan kurtarır diye düşünüyorum.
Kışın sıcacık bir karavanın keyfi de başka oluyor inanın!...
Selamlar ve mutlu yıllar diliyorum hepinize :smiley:...

Bizim gazlar kac derecede donar soyleyebilir misiniz? İyiki vebasto taktirmisim. :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR