E-bay'dan Alışveriş Yapanlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Can Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 200
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 79,717
Ynt: E-bay'dan Alışveriş Yapanlar

Selamlar,
aslında dikkat cekmek istedigim de bu.. Genelde "bayram oncesi/sonrası" limitler artıyor diye , yurtdışından ısmarlama yapıyor arkadaşlarımız. Ancak, gümrük memuru yollayanın Türk olmaması veya yollayanın "firma olması" durumunda bu muafiyeti kullandırmıyor. Zira konu "bayram hediyesi yollanıyor olması"

Bunun icin aldığınız malı yollayanın "size hediye yollayan kişi" taklidi yaparak postaya vermesi gerekiyor ki, bildigim hiçbir fitrma bunu kabul etmiyor.. Zira, tanımadıkları bir alıcı için niçin "yalan beyanda" bulunup , kendi ülkesinde risk alsın?

Sonuc: Gürküten geçirebilirsiniz, tabii size "hediye yollayan kişi" taklidi yaptırabilirseniz..

iyi günler dilerim, reha

Etiketler

reha' Alıntı:
Selamlar,
aslında dikkat cekmek istedigim de bu.. Genelde "bayram oncesi/sonrası" limitler artıyor diye , yurtdışından ısmarlama yapıyor arkadaşlarımız. Ancak, gümrük memuru yollayanın Türk olmaması veya yollayanın "firma olması" durumunda bu muafiyeti kullandırmıyor. Zira konu "bayram hediyesi yollanıyor olması"

Bunun icin aldığınız malı yollayanın "size hediye yollayan kişi" taklidi yaparak postaya vermesi gerekiyor ki, bildigim hiçbir fitrma bunu kabul etmiyor.. Zira, tanımadıkları bir alıcı için niçin "yalan beyanda" bulunup , kendi ülkesinde risk alsın?

Sonuc: Gürküten geçirebilirsiniz, tabii size "hediye yollayan kişi" taklidi yaptırabilirseniz..

iyi günler dilerim, reha

artık herkesin bir yakını veyahut arkadaşı yaşıyor deniz aşırı ülkelerde.. benim yurt dışından aldığım ürünler hediye die geliyor zaten, ama kurullara uyduktan sonra gerisi gümrük memurunun halt yemesi olur, ürün alan bir çok kişi var benim tanıdığım saygılarımla

selamlar,
150€ nun altında boyle bir problem yok. Bahsettigimiz konu "bayram/seyran" zamanlarında gümrük muafiyetindeki limitin arttırımın uygulanması. iyi gunler dilerim, reha

Ebay üzerinden satış yapanlardan bazıları da not olarak "gümrükle ilgili sorun yaşatmayız" gibilerinden not düşüyor. Türkiyede değeri 1500 TL'nin üzerinde fotoğraf makinası ısmarladık (yurtdışı da 300 eurodan pahalıydı), gümrükte sorun olur mu dedik, olmaz dedi, baktık gönderen kişi hediye paketi şeklinde ve gümrük yazısız göndermiş, sorunsuz şekilde geldi. İkinci el alınca da gümrük problem olmuyor genelde, şahıs sattığından ve faturası olmadığından.
Bu arada şahsen yabancı akrabalar da var, bu akraba olayı biraz muammalı bence.

Arkadaslar,
istisnalar kaideyi veya gümrüge "tesadüfen" takılma durumunda uygulanabilecek kuralları degistirmiyor.. Risk alınacak ise "birşey olursa, uygulanabilecek kuralı bilerek" alınmasında fayda var "bence"..

Örneğin, yaradana sığınıp ısmarladım yurtdışından kullanılmış (ki kullanılmış halinin değeri 1500USD nin üzerinde) bir araba Deck cd calar ve ayrıca yine kullanılmış 1000USD degerinde anfi (oyle ufak tefek sanmayın) ..

Deck gumruge takıldı, dökük bir elbise giyip gümrüge gittim "süklüm püklüm".. memur halime acıdı herhalde, fazla sorgulamadan "100TL" (ne oldugunu anlamadığım ve kesinlikle merak etmedigim) ödeyip çıktım..

Anfi ise, işyerime kadar bir posta görevlisi ile geldiginde (ki, 5TL bir ödemesi varmış) , nerde ise postacıya sarılıp öpecektim..

Bunlar da benim mutlu yaşadıklarım ;-) .. Ancak, ben kutumu alır iken , aynı anda gümrüğe ürünü takılan bir arkadaş "tartışıyor idi" görevli ile.. Daha sonra memuru bir kenara çekip sordum "niye gümrük indirimin uygulamadınız?" diye. o da, isiznle paylaştığım açıklamayı yapmış idi.. herkese iyi günler dilerim, reha

Arkadaslar bayramlarda gumrukten gecme bedelinin 3 kati kadar yukselmesi basit bir mantiga dayanmaktadir. Insanlarin birbirine kolay bir sekilde hediye gonderebilmesi. Zaten gumruk kanundada bu sekilde geciyordu. Yani bu kanun aslinda sadece hediyeler icin ama hersey nerdeyse geciyor. Akrabadan gelmesi o kadar onemli degil fakat paketin uzerine ingilizce ve Turkce hediye yazilirsa hic bir sekilde gumruge takilma olmuyor. Bir cok arkadasim Amerikadan gitar getirttiler bu sekilde ki bu gitarlarin her biri binlerce dolar degerindeydi. Ayrica Fedex i kullanirsaniz riski cok azaltirsiniz. Sebebini bilmiyorum ama Fedex ile gelipde gumruge takilan ne bir mal gordum nede duydum. Kucuk parcalar icinde fiyatlari uygun sayilir.

Selamlar
sanırım son kez vurgulayıp birkez daha bu konuda birsey yazmayacağım. aynı şeyi tekrarlamak can sıkıcı oluyor artık.
Gümrük kanununa göre, bayramların 1 ay öncesi ve sonrasında gümrüğe gelen ürün, görevlinin dikkatini çeker ise "hediye" olduğunu ispatlamanız gerekiyor. Herhalde "yurtdışındaki bir yabancı firmadan veya bir eBay satıcısından size hediye geldiği" yalanını kimseye anlatamazsınız. Kanun "gümrük muafiyeti 3 katına arttırılır" demiyor, lütfen dikkatle okuyun..
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Posta Yoluyla Gelen Hediyelik Eşya Muafiyeti
Yurt dışındaki gerçek kişiler tarafından Türkiye Gümrük Bölgesindeki gerçek kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen eşyanın ithali gümrük vergilerinden muaftır.
Bu muafiyet;
a) Ramazan (Şeker) ve Kurban bayramları ile yılbaşı ve noel münasebetiyle Türkiye’deki kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen,
b) Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen,
c) Şahsi, ailevi ve hediyelik eşya niteliğinde olan,
d) Karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmayan,
Eşya için uygulanır.
Bu muafiyet, alkol ve alkol ürünleri ile tütün ve tütün ürünleri için uygulanmaz.

Hediyelik Eşyada Kaç EURO luk Muafiyet Uygulanır?
Gerçek kıymeti 300 EURO’yu geçmeyen eşya için uygulanır. Eşyanın birden fazla kalemden oluşması halinde toplam değerinin 300 EURO’yu geçmemesi gerekir.
İki ya da daha fazla kalemden oluşan bir sevkiyatın toplam kıymetinin 300 EURO’yu aşması halinde, toplam değerin 300 EURO tutarındaki kısmı için muafiyet uygulanır.

Hangi Sürelerde Bu Muafiyet Uygulanır?
Bu muafiyet, (a) bendinde belirtilen olaylardan bir ay önceki veya bir ay sonraki süreler içinde gönderilmiş veya Türkiye gümrük bölgesine girmiş eşya için uygulanır.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Burada paylaşılan bütün deneyimler hakikaten çok değerli, ama "bence" bu deneyimleri bir "kanun/kurala" dayanıyor şeklinde paylaşmak kafa karıştırıcı oluyor, reha

reha' Alıntı:
Selamlar
sanırım son kez vurgulayıp birkez daha bu konuda birsey yazmayacağım. aynı şeyi tekrarlamak can sıkıcı oluyor artık.
Gümrük kanununa göre, bayramların 1 ay öncesi ve sonrasında gümrüğe gelen ürün, görevlinin dikkatini çeker ise "hediye" olduğunu ispatlamanız gerekiyor. Herhalde "yurtdışındaki bir yabancı firmadan veya bir eBay satıcısından size hediye geldiği" yalanını kimseye anlatamazsınız. Kanun "gümrük muafiyeti 3 katına arttırılır" demiyor, lütfen dikkatle okuyun..
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Posta Yoluyla Gelen Hediyelik Eşya Muafiyeti
Yurt dışındaki gerçek kişiler tarafından Türkiye Gümrük Bölgesindeki gerçek kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen eşyanın ithali gümrük vergilerinden muaftır.
Bu muafiyet;
a) Ramazan (Şeker) ve Kurban bayramları ile yılbaşı ve noel münasebetiyle Türkiye’deki kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen,
b) Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen,
c) Şahsi, ailevi ve hediyelik eşya niteliğinde olan,
d) Karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmayan,
Eşya için uygulanır.
Bu muafiyet, alkol ve alkol ürünleri ile tütün ve tütün ürünleri için uygulanmaz.

Hediyelik Eşyada Kaç EURO luk Muafiyet Uygulanır?
Gerçek kıymeti 300 EURO’yu geçmeyen eşya için uygulanır. Eşyanın birden fazla kalemden oluşması halinde toplam değerinin 300 EURO’yu geçmemesi gerekir.
İki ya da daha fazla kalemden oluşan bir sevkiyatın toplam kıymetinin 300 EURO’yu aşması halinde, toplam değerin 300 EURO tutarındaki kısmı için muafiyet uygulanır.

Hangi Sürelerde Bu Muafiyet Uygulanır?
Bu muafiyet, (a) bendinde belirtilen olaylardan bir ay önceki veya bir ay sonraki süreler içinde gönderilmiş veya Türkiye gümrük bölgesine girmiş eşya için uygulanır.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Burada paylaşılan bütün deneyimler hakikaten çok değerli, ama "bence" bu deneyimleri bir "kanun/kurala" dayanıyor şeklinde paylaşmak kafa karıştırıcı oluyor, reha

reha bey 3 katindan kastim su idi; normal sartlarda gercek degeri 100 euro ve asagisindaki esyalari gumrukten vergi odemeden gecirebilirsiniz. Bayram bir ay oncesinde isi bu limit 300 euro ya cikmaktadir. Yani gercektende 3 katina cikiyor. Ayrica firmadan aldiginiz mallarin uzerine hediye yazdiramazsiniz bir cogu kabul etmiyor. Bunun icin daha onceki postlarimdada soyledigim gibi bir aile uyesi yada arkadasin evine gondermek. Yani kastim Amerika`dan almissaniz Amerika daki birisine gonderin ilk basta. Ingiltere`den almissaniz Ingiltere deki bir tanidiginiza. Gonderdiginiz kisi onu yeniden paketleyip, uzerinede hediyedir yazarak gonderirse hic sorun olmuyor. Sonucta bu sekilde firmadan degil sahistan direk geliyor. Eger direk firmadan getirtmeniz gereken bir sey varsa onuda paraya kiyip Fedex yada DHL in hizli kargo secenekleri ile getirtirseniz ve eger cok ucuk kacik buyuk paketler degillerse gumruge takilmadan bir haftadan kisa surede genelde 3-5 gun arasinda evinizde oluyor.

Selamlar,
ben zaten yazdıklarınıza katılıyorum. Ama vurgulamak istedigim "bakın, direkt yollatmayın.." idi.. Yoksa, dediginiz yontem aslında en garanti olan.. reha

Selamlar;

Reha bey aramizda yanlis anlasilma olmadigina sevindim. Elde imkanlar varsa gercekten en garanti yol direkt olarak sahistan gelmesi ama yoksa ilgili riski almak kisinin kendi karari.

Merhaba, yurt dışında daha ucuz olduğunu düşündüğünüz ürünleri alıp türkiyeye ulaştırabileceğiniz alternatif bir site önermek isterim ben de. Ben Amerika’dan alışveriş yapmak için ücretsiz bir paket gönderme sitesi var, onu kullanıyorum. Sitenin adı Viaddress.com. Örneğin Amazon.com ve Ebay.com alışverişlerinde kullandım ve gayet güzel işliyor. Alışveriş yapmak için ücretsiz bir paket gönderme sitesi var www.viaddress.com . Örneğin Amazon.com ve Ebay.com alışverişlerinde gayet güzel işliyor. Bu siteye ücretsiz üye olabiliyorsun. Sana sanal bir Amerika adresi temin ediyorlar, böylece istediğin Amerikan mağazasından ya da eBay satıcısından alışveriş yapabiliyor ve paketini kolayca Türkiye'ye ulaştırabiliyorsun. Hatta eğer uluslararası kredi kartlarını kabul etmeyen Amerika mağazalarından alışveriş yapmak istersen Viaddress istediğin ürünleri hiçbir komisyon eklemeden satın alıp sadece taşıma ücretini ödemen karşılığında paketi sana ulaştırıyor.

sağol cayicen bu konuda bi türlü emin olamama ve kuşular var.deneyenler lütfen paylaşalım.

Fazla karmaşık işlere girmeden alışveriş yapmak gibisi yok arkadaşlar. Dayanıklı kamp malzemelerini yurtdışından artık rahatça alabilirsiniz. ABD'den alışveriş yapmak için, hep Viaddress.com 'un ücretsiz servisini kullanıyorum, çünkü, herhangi bir ABD tüccarı ya da ABD eBay satıcısından alışveriş yapabilmeniz için, size ücretsiz bir sanal ABD adresi sağlıyor ve paketlerinizi evinize yönlendiriyorlar.
Ücretsiz kaydolabilirsiniz, Amazon ve Ebay dahil, herhangi bir ABD tüccarından alışveriş için kullanmağa başlayabileceğiniz ABD adresinizi içeren bir emaili anında alıyorsunuz.
ABD tüccarı, uluslar arası kredi kartlarını kabul etmediğinde, Viaddress 'e, sizin için ürünlerinizi komisyonsuz olarak satın aldırtabilirsiniz de. Gerçekten kullanışlı, deneyin: http://www.viaddress.com

NuriCanpolat' Alıntı:
Fazla karmaşık işlere girmeden alışveriş yapmak gibisi yok arkadaşlar. Dayanıklı kamp malzemelerini yurtdışından artık rahatça alabilirsiniz. ABD'den alışveriş yapmak için, hep Viaddress.com 'un ücretsiz servisini kullanıyorum, çünkü, herhangi bir ABD tüccarı ya da ABD eBay satıcısından alışveriş yapabilmeniz için, size ücretsiz bir sanal ABD adresi sağlıyor ve paketlerinizi evinize yönlendiriyorlar.
Ücretsiz kaydolabilirsiniz, Amazon ve Ebay dahil, herhangi bir ABD tüccarından alışveriş için kullanmağa başlayabileceğiniz ABD adresinizi içeren bir emaili anında alıyorsunuz.
ABD tüccarı, uluslar arası kredi kartlarını kabul etmediğinde, Viaddress 'e, sizin için ürünlerinizi komisyonsuz olarak satın aldırtabilirsiniz de. Gerçekten kullanışlı, deneyin: http://www.viaddress.com
şimdi ben anlamadım
evaydenden yaptık alışverişi, tr ye yollamayan birinden...
bu deidğiniz siteye kaydolduk diyelim.
ebay satıcısı ürünü nereye yolluyor?

reha' Alıntı:
Selamlar,
satıcıya, adres olarak firmanın amerikadaki adresini gosteriyorsunuz. Paket bu adrese ulaştığında, bu firma size yolluyor. reha
reha bey peki bu işlemde ebay üzerinden o verdiğimiz adrese olan shippingi ödüyoruz + bu aracı olan firmaya birşey ödüyoruzdur herhalde? yoksa helaline mi yapıyorlar bu işlemi:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR