E-bay'dan Alışveriş Yapanlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Can Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 200
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 80,633
Ynt: E-bay'dan Alışveriş

ben ebaydan yaklaşık bir hafta önce bir fotoğraf makinesi aldım 214 dolar değerinde bunun üzerine bana paypal bir takip fişi gönderdi mail olarak burada korgo takip numarasınıda verdi. hong kong post a girdiğimde takip mailini yazdığımda bni direk olarak ptt kargoya yönlendiriyor ptt kargoya da bu takip numarasını yazdığımda bu gönderi takip nosuna ait her hangi bir bilgi bulunamadı yazıyor acaba bnm ürünüm ne kadar süre içerisinde gelir vede neden ptt kargoya numarayı yazdığımda herhangi bir bilgi bulunamadı yazıyor daha gönderilmemişmidir yoksa ptt kargonun eline geçtiğindemi ptt kargonun internet sitesimde gözükecek lütfen yardım edil ilk alışverişim ebaydan ve pek anlmıorum galiba :smiley: şimdiden teşekkürler

Etiketler
Ynt: E-bay'dan Alışveriş Yapanlar

İlk mesaj buraya değil de kendini tanıtım bölümüne yazılmış olsa daha iyi olurdu.. O takip numarasını ptt'nin sayfasındaki Yurtdışı kargo takip bölümüne yazman gerekiyor. Bir de işlemleri eş zamanlı işlemiyorlar bazen, yani işlem yapılıyor ama o anda gözükmüyor.

GezenGen' Alıntı:
İlk mesaj buraya değil de kendini tanıtım bölümüne yazılmış olsa daha iyi olurdu.. O takip numarasını ptt'nin sayfasındaki Yurtdışı kargo takip bölümüne yazman gerekiyor. Bir de işlemleri eş zamanlı işlemiyorlar bazen, yani işlem yapılıyor ama o anda gözükmüyor.
zaten ptt nin yurt dışı kargo kısmına bakıorum ama dediğim gibi 1 hafta oldu ama hala öle bilgi bulunamadı yazıor sürekli
bu arada siteye yeni üye oldum ve tanıtım kısmı falan ne oluyor pek anlamıyorum açıkçası...

Ben e-bay'dan aldığım ve Amerika'dan postaya verildiğini umduğum siparişimi 70 gündür bekliyorum. Yılbaşı hediyesi gönderim çokluğundan dolayı bir gecikmedir diye umuyor ve kendimi teselli ediyorum.

forester' Alıntı:
Ben e-bay'dan aldığım ve Amerika'dan postaya verildiğini umduğum siparişimi 70 gündür bekliyorum. Yılbaşı hediyesi gönderim çokluğundan dolayı bir gecikmedir diye umuyor ve kendimi teselli ediyorum.

O kadar uzun sürmemesi gerekiyordu, öncelikle satıcıyla iletişime geçilmesini öneririm.

Ebay dan alınan bir ürün için 70 gün çok,en fazla 15-20 gün içinde elinizde olması gerekirdi,şubatın 5 inde ebay üyesi çinliye sipariş verdim 16 sında elime ulaştı, bar kodunu ptt yurt dışı servisine sorun,muhakkak gümrükle ilgili sorun olmuştur,siz araştırmazsanız ürün raflarda bekler,selamlar.

Uzakdoğudan çok daha çabuk geliyor, Amerika'dan biraz daha geç, en geç ise İngiltere'den geliyor benim yaptığım alışverişlerde. Ama daha önce de yazdığım gibi 70 gün olmaması gereken bir süre bencede.

Haklısınız 70 gün çok uzun bir süre, satıcı ile 3 kere yazıştım, bana kargo numarasınıda verdi, ama o kargo numarası burada pek bir işe yaramıyor. Daha öncede e-bay'dan Malezya'dan bir ürün getirtmiştim, satıcının verdiği kargo numarasıyla paketimin geldiğini PTT'nin web sitesinde görmüştüm ama PTT size gönderecğimiz postanız geldi belgesini bize getirmeden paketiniz teslim edemeyiz demişlerdi ve o kağıdın benim adresime ulaşması (paket PTT'ye ulaştıktan sonra) 35 gün almıştı. PTT'nın paket servisi yılbaşı öncesi gönderilerin çok fazla olduğunu biraz daha beklemem gerektiğini söylediler. Gelmezse 3 seçenek var,
1- Satıcı göndermedi
2- Satıcı adresi doğru yazamadı veya kutunun üstüne koymayı unuttu
3- Paketim vardı ama inceleyen ürünü beğendi ve kendine alıkoydu (Milano Malpenza Havaalanındaki bagajda çalışanın benim bavulun içindeki fotograf makinasını kendisi için alması gibi)

bnm paketim 12.02.2010 tarihinde istanbul uluslararası posta işleme merkezine gelmiş bundan sonraki işlemler nasıl olacak bn şuan hakkaride görev yapıorum ve çalıştığım birliğin adresini vermiştim bundan sonra hakkariye kadar gelirmi paketim...

forester' Alıntı:
Haklısınız 70 gün çok uzun bir süre, satıcı ile 3 kere yazıştım, bana kargo numarasınıda verdi, ama o kargo numarası burada pek bir işe yaramıyor. Daha öncede e-bay'dan Malezya'dan bir ürün getirtmiştim, satıcının verdiği kargo numarasıyla paketimin geldiğini PTT'nin web sitesinde görmüştüm ama PTT size gönderecğimiz postanız geldi belgesini bize getirmeden paketiniz teslim edemeyiz demişlerdi ve o kağıdın benim adresime ulaşması (paket PTT'ye ulaştıktan sonra) 35 gün almıştı. PTT'nın paket servisi yılbaşı öncesi gönderilerin çok fazla olduğunu biraz daha beklemem gerektiğini söylediler. Gelmezse 3 seçenek var,
1- Satıcı göndermedi
2- Satıcı adresi doğru yazamadı veya kutunun üstüne koymayı unuttu
3- Paketim vardı ama inceleyen ürünü beğendi ve kendine alıkoydu (Milano Malpenza Havaalanındaki bagajda çalışanın benim bavulun içindeki fotograf makinasını kendisi için alması gibi)

Satıcıya 70 gün olduğunu ve ürünün gelmediğini, eğer para iadesi yapmazsa olumsuz yorum yapacağınızı belirtin ve/veya Paypal ile iletişime geçip durumu bildirin.

yusufi87' Alıntı:
bnm paketim 12.02.2010 tarihinde istanbul uluslararası posta işleme merkezine gelmiş bundan sonraki işlemler nasıl olacak bn şuan hakkaride görev yapıorum ve çalıştığım birliğin adresini vermiştim bundan sonra hakkariye kadar gelirmi paketim...

PTT kargo orada hizmet veriyorsa ve adres olarak verildiyse biraz geçte olsa gelir, tabi gümrüğe takılacak değerde veya tarzda bir ürün değilse.

amerikadan en çabuk 7 iş gününde, hongkong dan 6 iş gününde ingiltereden ise 16 iş gününde malzeme aldım. çoğu ufak tefek şeylerdi. bazılarıda büyük model uçak kutularıydı.

çinden 20 günde geliyor kayıtlı posta. kayıtsız 30 gün civarı geliyor yada kayboluyor. 2 kere paketim kayboldu. hong kongdan en uzun 15 günde amerikadan 21 günde aldım en geç. bence 30 40 günü geçen paketlere kayıp gözüyle bakmak lazım.

Satıcıyla yazıştım, satın aldığım ürünün 70 günden uzun bir süredir gelmediğini ve verdiği kargo numarasıyla gönderiyi bizim buradaki posta idaresinde bulamadığımı yazdım, üzgün olduğunu, ürünün postada kaybolmuş olabileceğini bildirdi, Ebay'a başvuruda bulunacağını, onun başvurusu neticesinde bana Ebay'dan bir yazı geleceğini, gelen yazıyı onaylamam ve alış verişi iptal etmem sonucunda paramı bana iade edeceğini yazarak bildirmiş.
Bu arada ebay'da gönderiniz elinize ulaşmadıysa Ebay'a başvurun diye bir bölüm var, eğer sipariş tarihinizden 45 gün geçtiyse "üzgünüz 45 günden sonra yardımcı olamıyoruz, derdinizi satıcıyla çözün" diye bir uyarı çıkıyor. Amerika'dan sipariş verdiğinizde 3-5 haftada teslim olduğunu duymuştum, o yüzden bu 45 günlük süreyi iyi takip etmek gerekiyormuş.

Genelde saticilar olumsuz yorum almamak icin her kosulda paranizi iade ediyorlar. Cunku bir cok kisi %100 daha buna yakin olumlu puani olan kisilerde alis veris ediyor. Sahsen ben 3-5 kurus fazla bile versem bu tarz %100 olumlu yorumu olan dukkanlardan aliyorum. Tabiiki zamaninda yapilan yazismalar herseyi biraz daha kolaylastirabilir. Birde tabiki mal elinize ulasmadan olumlu puan vermeyin saticilara. Elinizde kucuk de olsa bir kozunuz olsun.

Benim size tavsiyem genelde cinli saticilardan birsey almayin. Fiyatlari ok uygun ama bunu bir kumar gibi dusunun. Eger mal gelmezse kumar oynadim kaybettim diyebiliyorsaniz alin. Cunku genelde ya mali gondermiyorlar yada gonderselerde postada kayboluyor. Eger diyelim ki mal elinize ulasti bu durumda mallar genelde bozuk yada sahte oluyor. Mesela 1-2 ay once 32 yada 64 GB flash disk almak icin arama yaparken okuduklarim suydu; cinli saticilardan alinan mallar cok ucuz ama hic kimsenin eline ulasmamis, paralarida geri odenmemis, ulasanlarin beyanlari ise uzerinde 64 yazmasina ragmen format attiginizda diskin gercek boyutu 4GB sadece. Hani bir tabir vardir ya bizde alinmaz bu cin mali diye, aynen oyle.:smiley: Ve eger imkaniniz varsa bence mali aldiginiz ulkeden birine yani Amerika sitesinden almissaniz Amerika`ya, ingiltere sitesinden almissaniz ingiltere, almanyadan aldiysaniz, almanya vs. O ulkelerden bir sekilde bir arkadasiniz akrabaniz, olmadi arkadasinizin arkadasini falan bulun onun ev adresine gonderin. Boylelikle postada kaybolma riski cok duser, gumruge takilmaz, en gec 1 hafta icinde aldiginiz mallar sag salim yerine ulasir sizinde iciniz rahat eder. O arkadas Turkiyeye gelirken bagajinda getiriverir. En kesin cozum budur. Eger hic bir tanidik bulamazsaniz, bu isi para karsiligi yapan ogrenciler var. Amerika`da yada ingiltere`de okuyupta, her turkiye`ye gelislerinde yanlarinda sizin siparis verdiginiz mallari getiriyorlar. Kargo parasi vereceginize bence boyle birini bulun onceden alis veris yapmis insanlarla gorusup, guvenirliliginden emin olun. Sonra onlardan isteyin.

Bu sabah satıcıyla yapmış olduğum yazışmanın ardından, 70 gün üzerinde teslim olmayan ve akibetini bilemediğim siparişimin bedelini satıcı PayPal'da ki hesabıma eksiksiz olarak geri ödedi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR