E-bay'dan Alışveriş Yapanlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Can Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 200
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 80,631
Ynt: E-bay'dan Alışveriş Yapanlar

İster Amazon'dan ister Ebay'den fark etmiyor, tüm telefonlar gümrüğe dahil. Başka birşey almak istersen normalde en geç 3 hafta kadar sonra geliyor (İstanbul için).

Etiketler

Arkadaşlar ben şimdi yurtdışına cıkan bir arkadaş ups krgo ile bana Telefon yollarsa harhangi bir ücret ödermiyim.

yurt dışından telefon getirtmek yeni mevzuatlarda açıkça yasaktır. kontrol edilir ve telefon olduğu anlaşılırsa elinize bile ulaşmadan geri gönderilir. vergilendirme birşey söz konusu değildir. parasını ödemeyi kabul etseniz de alamazsınız. bir de telefon radyoluysa TRT bandrolü için para alınır. astarı yüzünü geçer gümrükten geçirme şansınız olsa bile. ancak gümrükte tanıdık durumu varsa durum başkadır. burası Türkiye :smiley:

Ebayden alışveriş yapmaktansa gözle görüp almanıyı tercih ederim. Bir arkadaşım amerikadan batarya getirtmişti fakat ilanda yeni olarak belirtilmesine karşılık genel ürün kullunulmıştı.

Böyle bir durumda satıyıla irtibata geçmeniz gerekiyordu yazdıklarından farklıysa. Yine de değiştirmeyi kabul etmezse şikayet edebilir ve hatta eksi puan verilebilir. Bundan çok etkileniyor satıcılar.

Merhabalar,
Ben ingiltere`de yasadigim icin burdaki ebay den cok sayida urun aldim. Ozellikle acik arttirmalari uzun sure takip ettiginizde piyasasini tespit edip onun altina almak icin tekrar acik arttirma takip ederek cok daha ucuza mallar alabilirsiniz. Ebay den mal alirken bence aciklamalarini cok cok dikkatli okumalisiniz. Cunku ilan basligi ile detayi farkli olabiliyor. Ayrica saticilarin gecmiste kac urun sattigina ve ne kadar olumlu yorum aldigina muhakkak dikkat edin. Kullanici yorumlari %100 olan kisilerden mumkunse alin. Ebay den 200 tane acik arttirmayi izlemeye alabilirsiniz. bu sekilde kolayca takip edebilirsiniz. Hemen al secenekli urunleri bence tercih etmeyin genelde pahali olurlar. Acik arttirmadan dusurmeye calisin. Birde bazi saticilar Turkiye`ye gondermiyorlar bu yuzden aciklara dikkat edin odeme yapmadan once. Birde mutlaka Fedex yada DHL gibi firmalarin hizli kargolarini secin. Cunku bunlar genelde gumruge takilmiyorlar. Turkiye`den siparis veren bir cok arkadasimin nerdeyse 1000$ civarindaki urunleri kapilarina kadar geldi fedexle. Ama kesin deyemem sans isi. Eger ki urunuz takilirsa gumrukte oncelikle gumrugu bilen birilerini bulun. Bir aradasim takilan bir urununu 50 TL cik bir rusvetle kurtardi.

Bunlarin dikkat ederek alirsaniz bence bir sorun yasamazsiniz. Birde buradan (Ingiltere) sitesinden alacaginiz urunler icin yardima ihtiyaciniz olursa yardimci olabilirim.

İngilterede normalde satılan ürünler ile ebay hemen al ürünler arasında çok fiyat farkı olmayabilir (bende Almanyada yaşamıştım ve en azından orada öyle idi). Ancak Türkiyede satılan ürünler, ebay hemen al ürünlerinden daha pahalı. O nedenle hemen al bile tercih edilebilir. Bir de şu var, herkes Türkiyeye gönderim yapmıyor. O nedenle seçenekler daha sınırlı oluyor.

caneroz' Alıntı:
Ebayden alışveriş yapmaktansa gözle görüp almanıyı tercih ederim. Bir arkadaşım amerikadan batarya getirtmişti fakat ilanda yeni olarak belirtilmesine karşılık genel ürün kullunulmıştı.

Böyle bir durumda satıyıla irtibata geçmeniz gerekiyordu yazdıklarından farklıysa. Yine de değiştirmeyi kabul etmezse şikayet edebilir ve hatta eksi puan verilebilir. Bundan çok etkileniyor satıcılar.

Boyle durumlarda mutlaka saticiyi sikayet etmelisiniz. Iletisime cevap vermezse ilk basta Ebayle iletisime gecin sonrada Paypal ile odemisseniz ( ki oyle yapin cok ise yariyor) Paypal a durumu bildirin. Para iadesi isteyin. Paypal a yapacaginiz sikayet sonucu sorusturma aciyor Paypal ve satici haksiz ise saticinin hesabini kapatiyor ve bir daha actirmiyor. Bu durumda ticaret yapamayacaklari icin saticilar bu sorusturmayi cok dikkate aliyorlar. Bir keresinde fotograf makineme aldigim bir kilifin elime bir kac gunde ulasmasi gerekirken 2 haftada ulasmadi. Sonra saticiya mailler attim, cevap bile vermedi. Sonra paypal a durumu bildirdim ve sorusturma acildi. Ayni gun aksama dogru satici parami iade etti. ( Bir hafta sonrada urun elime gecti. sanirim postada kaybolmus sonradan bulup yollamislar. Ama is isten gecti bende adama geri yolladim urunu)

Arkadaşlar önerileriniz için teşekkürler ancak paypal ve ebaye şikayette bulunmasına ve negatif geri bildirim yapmasına karşılık hiçbir çözüm bulunamadı. Satıcı bataryanın orijinal olduğunda diretti. Başınıza gelmeye görsün, geldikten sonra sorunu çözmeniz o kadar da kolay değil.

Saygılar

Birçok alışveriş yaptım ama bir keresinde Çinden telefon aksesuarı gelmedi, paramı iade istedim etti, diğerinde İngiltereden motosiklet parçası elime ulaşmadı, tekrar istedim geldi, son kez de cihazın uzaktan kumandası çalışmamıştı, yenisini gönderdiler. Hepsinde de ilk başta satıcıyla irtibata geçip durumu anlattım, sadece biri zor cevap verdi, negatif yorum yapacağım dedim, hemen yenisini gönderdi.

Görüp almak elbette iyi ama çok fiyat farkı olunca interneti tercih ediyorum.

Evet ;) ama yine de telefon tarzı cihazlar için bir değişiklik olmadı.

Telefonlari yurt disindan bizzat gelen biri ile getirtip, 5 TL verip son 6 ay icerisinde yurt disina cikis-giris yapmis bir kisinin pasaportuna kaydettirebilirsiniz. En azindan ben 2 sene once bu sekilde bir arkadasimin pasaportuna kaydettirmistim. Kurallar degilmedi ise boyle olmasi gerekli.

melihbozkurt' Alıntı:
Telefonlari yurt disindan bizzat gelen biri ile getirtip, 5 TL verip son 6 ay icerisinde yurt disina cikis-giris yapmis bir kisinin pasaportuna kaydettirebilirsiniz. En azindan ben 2 sene once bu sekilde bir arkadasimin pasaportuna kaydettirmistim. Kurallar degilmedi ise boyle olmasi gerekli.

Biraz daha detaylı bilgi vermek gerekirse; 5 TL verip kayıt ediliyor, doğru ancak giriş yaptıktan sonra en geç 1 ay içinde kayıt ettirmek gerekiyor. Ayrıca yeni bir madde daha eklenmişti bu da bir kere kayıt yaptıranın 2 sene içinde yeni bir kayıt yaptıramayacağıdır.

GezenGen' Alıntı:
Biraz daha detaylı bilgi vermek gerekirse; 5 TL verip kayıt ediliyor, doğru ancak giriş yaptıktan sonra en geç 1 ay içinde kayıt ettirmek gerekiyor. Ayrıca yeni bir madde daha eklenmişti bu da bir kere kayıt yaptıranın 2 sene içinde yeni bir kayıt yaptıramayacağıdır.

Evet dogrudur ayni pasaporta "eskiden bir sene idi demekki ikiye cikartmislar" kayit yapilamiyor. Ama bana hediye olarak gelen telefonu 6-7 ay sim-lock ini kiracak bir yer bulamadigim icin actiramadim. Sonradan actirip gidip kaydettirmistim bir sorun olmadi. Cunku telefonun kac ay once geldigini sadece pasaporttan anlayabilirler. Ulkeye yeni giris yapmis birinin pasaportuna kaydettirebilirsiniz, cihaziniz bir kac once gelmis bile olsa.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR