E-bay'dan Alışveriş Yapanlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Can Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 200
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 80,631
Ynt: E-bay'dan Alışveriş Yapanlar

Bu arada gumrukteki sahsin benim bildigim kadari ile hic bir kanuni dayanagi yok. Cunku farkli isimlere geldim. En azindan sizin kendi isminize geleni alabilmeniz gerekli. Ve sahsa gelen normal gunlerde 100 euronun in altindaki mallardan gumruk vergisi alinmiyor. 60 dolara aldiginiz mala gumruk vermeden almaniz gerekli. Yukarda yazdigim gibi bence sizin 3 tane ismarladiginizi fark ederek bir sekilde size takilarak bir corba parasi istemis. Bence kanun maddelerinin dokumlerini alarak tekrar gidin.

Etiketler

Arkadaşlar nihayet sorunu hallettim. Bir sonraki gümrüğe gidişimde gayet anlayışlı biriyle görüştüm. Ben seni bu seferliğe mahsus olarak mağdur etmeyeceğim. Ama sakın bunu devam ettirme. Bir sonraki gönderini alamazsın dedi ve PTT yi arayayarak müracat için bekletilen malların sahibine verilmesini söyledi. Ancak ikna etmemteki bence en büyük etken ürünlerin PAYPAL dan ödeme dekontlarını gümrük memuru sormadan ibraz etmem oldu. Onları inceledi ve gerçektende ürünlerin 60 usd olduğunu gördü ve dosyasına koyarak onay verdi. Sanırım ürünü ucuza gösterip yurtiçine soktuğumu sanmıştı. Bana sorun yaşatan bu olayın ana kaynağında küçük bir şehirde yaşıyor olmamın çok büyük etkisi var. Düşünsenize ayrı isimler ve adresler adına gelen ürünlerin hepsini İstanbul gibi bir şehirde birleştiripte oradan bir kişiyi seçip bu mallar senin suçlamasında bulunmak ne kadar saçma olurdu. Malesef bulundğm şehir de sanırım bu ay bir tek yurtdışından benim paketler gelmiştir :smiley: Postaneye ürünleri teslim almaya gittiğimde hepsinin sıkıca birbirine paketlendiğini gördüm. Ayrı isim ve adreslere gönderiler halbuki ne alaka yani. Neyse sonuçta hallettim. Konuya ilgili olan herkese teşekkürler. Bu arada böyle bir sorun vesilesiyle foruma üye oldum. Uzakyol 2.kaptanı olarak merkezi İngiltere olan bir denizcilik firmasında çalışıyorum. Denizcilik ile ilgili merak ettiğiniz bir konu olrsa elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Pruvanız neta olsun.

Sayin Navigator79

Islemi halletmenize sevindim. Goruldugu gibi bu birazda kisisel bir olay ve dediginiz gibi Istanbul, Ankara yada Izmir'de olsaydiniz isiniz daha kolay olurdu. Bu arada forumda kalici olmak isterseniz. Profilinize adinizi, soyadinizi, mesleginizi eklerseniz memnun oluruz. Ayrica kendinizi tanitma bolumunda tanitabilirsiniz. Birde Ingiltere bazli bir firmada calistiginiza gore eger Ingiltere'ye yolunuz duserse, ben Sheffield da yasiyorum. Deniz kenarinda degil fakat vaktiniz olursa ve gorusmek isterseniz bekleriz.

Saygilar.

sedat abi banada yardım edebilicenmi dslr aldım fakat fazla bie bilgim yok daha dogrusu hiç yok ders verebilecek birini tanıyomnusun acaba tabiki fazla cebimi yormayacak biryer :smiley:

Merhaba,

Bende bir acı tecrübe anlatayım,
E-bay den amerika ve ingiltereden cok miktarda parça aldım.
Bir seferinde aynı satıcıdan aynı gün içerisinde 4 ürün sipariş verdim.
Adamlarda kargo bedeli çok tutumasın diyerek bu parçaları bir kutu içinde ve tek faturayla yollamışlar,
hatta paypall da kargo ile ilgili geri ödemede yaptılar.
Ancak fatura tutarı sanırım 150Euro'yu geçtiği için (bu benim yroumum) gümrükte takıldı.
Ucuza aldığım malzemeler için malzeme fiyatı kadar gümrük masrafınıda ödeyerek malzemelerimi alabildim.

Özetle; aynı satıcıdan bir kaç ürün sipariş edecekseniz, satıcıyı malzemeleri tek tek kargolaması konusunda uyramakta fayda var.

Tek-tek gelen malzemelerde ise bu güne kadar sorun yaşamadım.

Selamlar,
Erkin

Bu konuya uzunca süredir yazmadım....

Çünkü, amerika alışverişim ile ilgili kabus gibi anlar yaşadım, sinirlerim bozuldu

Aracıma ait bazı parçalarıi bi kaç farklı satıcıdan satın almıştım, herbirine kargo ödemem mantıksızdı...

Internet ortamında çalışan packet forwarding fimaları var...

Elkhart-Indiana-USA de olan www.viaddress.com diye bi firma var. Ücretsiz üye oldum ve bana bi ait bi Amerika adresi verdiler...
Güya ürünleri buraya gönderttikten sonra bunlar malları birleştirip bana tek bi paket halinde göndereceklerdi...

Aralık sonunda alışverişlerim bitmiş, ürünler bu aracı firmaya gitmişti...
Fakat bu adamlarn dijital ekranları bozuldu, maillerimi ve telefonlarımı haftalar boyunca cevaplamadılar...

Ürünlerimi gasp etmişlerdi... Biraz araştırma yapınca bu firmadan çok şikayet olduğunu ve Elkhart' taki Sheriff bürosunun bu firmayı takip ettiğini öğrendim... Hatta dedektif Ray Caples takip ediyordu, mailleştik felan...

Sayelerinde Elkhart' taki zenci menci bayan polislerle felan telde ahbap oldum

Artık dolandırıldığımı düşünüp kendilerini Elkhart Sheriff County' e şikayet edeceğimi felan yazdım...

Beni tatlı özürlerle biraz oyalayıp ürünlerimi gönderdilerler...

Avlanayım derken neredeyse av oluyordum

Alışverişimden Yaklaşık 2 ay sonra, 7 grasörlüklü mafsalım (gerekir diye fazladan almıştım), 1 grasörlüklü mafsal merkezleme şeysim , grasörlüklü merkezleme şeysiyle kullanamayacak olsamda toz lastiğim, ve o garip grasörlük için gereken gres tabancası adaptörü (Grease Gun Needle Nose Adaptor) elime geçti...

Aptal ve şapşal olduğumu düşündüğüm kabus dolu gecelerden sonra yaptığım alışverişin bana 160usd kar getirdiğini öğrenince tüm neşem yerine geldi...

Ama bu iki ay zarfındada aracımın şaftından gelen cıyyk cıyyııkk sesler kesildi

Gene Jeep markasının klasik bi özelliği ile karşı karşıyaydım anlaşılan
"Self Maintenance"
"Kendi Kendiliğinden Tamir Olma"

!!! Kesinlikle www.viaddress.com ile Çalışmayın !!!

Gümrük bedelinin; ürün+kargo bedelinin %10' u olduğunu biliyorum..

Bu yanlış mı? Bu konuda kesin uygulama nedir?

Paketler USPS gibi devletin posta kanalı ile geldiğinde ptt aracılığı ile elimize ulaşıyor, bu durumda devletin gümrük dairesine gidip ürünleri alıyoruz...
Ankara Yeni Mahallede mesala

Ama bu ürünler fed ex dhl ups gibi firmalar aracılığı ile geldiğinde tek bi depoda gümrük gibi depolanıyormuş...
Bu depoloma hakkınıda devletten Mng kargo almış, Ankara havalimanı yolunda büyük bi depoları var...

Paketlerimiz buraya girerse navlun bedeli diye bişey ödememiz gerekiyormuş, buda min 150usd imiş.. Doğru mu?

Gümrüğe girdi, çıktı v.s. deki detaylar nedir ve özel kargo şirketlerine yapılan farklı uygulamalar var mı?

Merhaba;

Fedex ile aldiginiz mallar kapiniza kadar geliyordu icinde gumrukte takilacak cok abzurt birsey yoksa. Ama kanunlar ne oldu simdi ne alemde bilmiyorum.

melihbozkurt' Alıntı:
Merhaba;

Fedex ile aldiginiz mallar kapiniza kadar geliyordu icinde gumrukte takilacak cok abzurt birsey yoksa. Ama kanunlar ne oldu simdi ne alemde bilmiyorum.

gümrükte tekılacak bişey varsa prosedur ne oluyor... 150usd navlun ödüyormuyuz....

Alfonse' Alıntı:
gümrükte tekılacak bişey varsa prosedur ne oluyor... 150usd navlun ödüyormuyuz....

Gumrukte takilma biraz sans bence. Ayni mali getirten 2 arkadasimdan birininki 1 hafta icinde evine teslim edildi digeri gumrukte gunlerce ugrasti. Ama takilmamasi icin uzerinde hediye yazmasi, ayni isme ayni tarihlerde birden cok kargo gelmemesi, paket boyutlari, pakette ayni malden 2 tane olmamasi gibi bir cok etken var. Eger urune dusuk ucretten fatura kestirebiliyorsaniz buda bir yontem. Yada parcali godermek. Sizin yukarda anlattiginiz deneyiminizdeki hatta bir cok mali ayni kargoda gondermek olmus bence. Bazi arkadaslarim gitarin govdesinin bir pakette sapini ayri bir pakette gonderiyorlardi. Ama bunlardan otesi tamamen sans.

Bu 150 dolar olayini inanin bilmiyorum.

melihbozkurt' Alıntı:
Gumrukte takilma biraz sans bence. Ayni mali getirten 2 arkadasimdan birininki 1 hafta icinde evine teslim edildi digeri gumrukte gunlerce ugrasti. Ama takilmamasi icin uzerinde hediye yazmasi, ayni isme ayni tarihlerde birden cok kargo gelmemesi, paket boyutlari, pakette ayni malden 2 tane olmamasi gibi bir cok etken var. Eger urune dusuk ucretten fatura kestirebiliyorsaniz buda bir yontem. Yada parcali godermek. Sizin yukarda anlattiginiz deneyiminizdeki hatta bir cok mali ayni kargoda gondermek olmus bence. Bazi arkadaslarim gitarin govdesinin bir pakette sapini ayri bir pakette gonderiyorlardi. Ama bunlardan otesi tamamen sans.

Bu 150 dolar olayini inanin bilmiyorum.

Teşekkürler...

Şu işin tam standartını öğrenmeden bi sürü alışveriş yapıyorum yurtdışından...
Tam birisinden bişeyleri doğru öğrendim diyorum, küt diye başka birisinden farklı bişey duyuyorum...

Dhl Ankara yetkilisi (1.adam) konuştum, farklı şey dedi...
Fed ex tel konuştum farklı şey dedi...
Bodrumda da fedexle konuşmuştum farklı şey dedi...

Ürün türkiyeye girdiğinde, hangi türde girdiyse, kimle girdiyse, tek tek hangi aşamalardan geçer birisi anlatsa şu işi...

Benim son gelen paketimin üzerinde, fedex in türkiye ayağı olan mng nin koli bantı vardı, bantın üzerinde mng costoms yazıyordu... yani koli mng tarafından açılmış, yani en azından geri bantlanmış...
Mng yetkili gümrük memurumu, hayır...

Tek paket içinde 4 adet aynı ürün geldi bana bi kere fedex-mng ile, üzerinde customs diye bant mant yoktu... ???

Dhl deki tanıdığım derki, ürün özel kargo ile girdiyse gümrüğe tabi olcaksa mng' nin deposuna girer, minumum navlun bedeli 150 usd dir...

Ama normal posta ile gelen paketler (ör:USPS) yenimahalledeki gümrük bürosundan alınıyor...

Özel kargolarla bu fark niye, neden?

Burada bi arkadaşımız diyorki özel kargo ile gelen ürünlerin gümrüğe takılma olasılığı yüksek...

Fedex ile konuştum, telefondaki hanıefendi biz daha ayrıcalıklıyız dedi... Fedexle gelen ürünler genelde gümrüğe girmezmiş...

Ben alacağım ürüne %10 gümrük ödemeye razıyım, ama bu doğrumu?

v.s. v.s. bi sürü çelişki var...

Bi alışverişte başıma bi iş gelecek ya, hadi hayırlısı...

:smiley: :smiley:

Bende sizin yazdiklarinizin tam tersini biliyorum. Genelde ozel kargo sirketleri ozellikle Fedex ile gelenler gumruge takilmadan geliyor. Dedigim gibi arkadaslarim binlerde dolarlik gitar getirttiler. Sonucta seklinden semalinden hem buyuk bir paket hemde gitarin sekli belli oluyor pakette ve pahali olduguda belli. Fedex ile kapilarina kadar geldi. Genelde pahali olamasin diye normal posta ile gelen gonderiler birazcikta isguzar gumruk memurlari ve sansin etkisiyle gumruge takildi. Ve benim bildigim sahit oldugum butun vakalarda 50 tl gibi bir ucreti evraklarin arasinda unutunca olay cozuldu gumruk vergisi, kdv, otv birsey kalmadi. :smiley:

melihbozkurt' Alıntı:
Bende sizin yazdiklarinizin tam tersini biliyorum. Genelde ozel kargo sirketleri ozellikle Fedex ile gelenler gumruge takilmadan geliyor. Dedigim gibi arkadaslarim binlerde dolarlik gitar getirttiler. Sonucta seklinden semalinden hem buyuk bir paket hemde gitarin sekli belli oluyor pakette ve pahali olduguda belli. Fedex ile kapilarina kadar geldi. Genelde pahali olamasin diye normal posta ile gelen gonderiler birazcikta isguzar gumruk memurlari ve sansin etkisiyle gumruge takildi. Ve benim bildigim sahit oldugum butun vakalarda 50 tl gibi bir ucreti evraklarin arasinda unutunca olay cozuldu gumruk vergisi, kdv, otv birsey kalmadi. :smiley:

İşte bunu diyorum... Herkesin ayrı bi tecrübesi var...
Ama kargo trye girdiğinde tek tek hangi aşamalardan geçtiğini bilsek standartın yakınına yaklaşırız heralde bilgi olarak ;)

Arkadaşlar,
öncelikle bir konuyu net bir şekilde hatırlatmak isterim.Yurtdışından bir "şey" getirtiyorsanız, beyanların(ızın) makul ve mantıklı olması, br kalkıpta sorduğunda "izah edilebilir" olması gerekiyor. Yani,

"birkaç bin dolarlık" bir gitar "100€" değerinde (yasal ticati olmayan üst sınır) olamaz
koskoca bir "amfi" , "hediye" olamaz
çindeki bay Hu Hen Lou size durup dururken "hediye" yollamaz
ha, bazen değeri küçük "sample" yollayabilir..

Benim duyduğum, özel firmalarda daha çok problem yaşandığı (telefona çıkan bayanın tersini söylemesini bekleyecek kadar iyi niyetli olmayın lütfen) . En azından tersini (normal posta ile sorunsuz gelmesi) ben çok yaşadım. Bazen gelen kutu "posta" gümrüğüne takılıyor, gidiyorum istanbuldaki Avrupa Posta Merkezine hiç dert çekmeden (en azından bu güne kadar) paşa paşa koliyi, içeriğini ve "beyanları" izah edip alıyorum. Bunu yaparken de beyanların doğru olmasına dikkat ediyorum.

Örnek 1:
eBay'den aldığım 140USD değerinde "tablet" PC gümrüğe takılmış. Normal de, takılmaması gerekiyor.
Gümrüğe gidip paketimi istedim
Gümrük memeur "yahu bu cihaz 140USD mi?" dedi
"eBayden aldım ve kullanılmış" dedim ve hakikaten öyle idi
Gümrük memuru masasından kalktı, beni oturttu, eBay'e girdim ve ona alışverişimi gösterdim (fotografı da var idi)
Gümrük memuru da "tamam o zaman" dedi ve paketimi 2TL ardiye ücreti ödeyip aldım

Örnek 2:
Yurtdışından, 98€ değerinde 20 adet entegre sipariş ettim. Adı lazım olmayan bir "özel" firma ile yollandı.
Fatura da "Invoice to" tarafında benim adım, "ship to" tarafında ise Adımın altında "şirketimin adı ve adresi" var idi.. Paket gümrüğe takıldı
Kalıp gümrüğe gittim (Atatürk Havalimanın da) , gümrük müdürü "şirket yetkilisi gelmeli" dedi.
Bence "ne alakası var? bakın fatura bana, adreste de adım var, ama altında şirket adı var" dedim
Gümrükçü de "valla ben bilmem, konişmentoyu dolduran çzel firma sizin şirketiniz adına doldurmuş, yapacak birşey yok" dedi
Ben de sinirlendim "allah be.. " dedim ve evrakları yırtıp attım, özel şirkete de ağzıma geleni söyledim

Sonuç:
1) Arkasında bulunamayacağınız beyan da / evrakta bulunmayın
2) Bu işlerin şansa da bağlı olacağını bilin
3) Kesinlikle risk aldığınızı hatırlayın

Benim soruşturduklarım (hatta yaşadıklarım) sonucu, eğer bir paketiniz "yasal sınır üstünde" ise..
1) 300 USD gibi yine "makul ve gayri ticari" olarak postaya gelen paketime, 140TL idi sanırım bir vergi ödeyerek aldım
2) Ticari olabilecek bir büyüklükte ise (2.000 - 3.000 USD) mutlaka bir gümrükçünün çekmesi gerekiyor. Bunun için de 400TL civarında bir sabit masraf var gümrükçüye verilen + Gümrükçüye vekalet ücreti. Bu masraflar, işlem yapabilmek için gerekli. Ondna sonra da, ürünlerin KDV'si ve navlun ücreti ödeniyor. Tabii, TELSİZ, Cep Telefonu gibi ülke girişinde izine tabii ürün olmamalı

herkese iyi günler dilerim, reha

Aslinda bazen gidip kendinizin almasi. Ozellikle yesil pasaport sahibi arkadaslar Avrupaya vizesiz gidebiliyorsunuz. Her ulkenin belli indirim zamanlari var bu zamanlara cok ucuz onceden ucak bileti alabilirsiniz. Yilda bir kere gidip istediginiz mallari ucuza alip gelirsiniz. Hem gumruge takildi derdi olmaz hemde bakip gorerek alisiniz. Cunku vereceginiz ucak bileti parasi her halikarda gumruge takilirsa vereceginiz gumruk ucretinden dusuk olacaktir. Tabii bunu pahada agir urunler icin soyluyorum. Hem kendiniz gittiginizde Cep telefonu vb. urunler bile getirebilirsiniz. Kendi kullaniminiz icin oldugundan kimse birsey demez.

Indirimlere ornek vermek gerekirse; ben Ingiltere'de yasiyorum ve burda Christmas sonrasi cok buyuk indirimler olur. Ayni sekilde Almanya'dada oluyormus. Bu sene Christmas dan sonra 700 poundluk DSLR fotograf makinasini 399 pounda aldim. Yani 300 poundluk bir kar var. Turkiye'ye gidis donus ucak bileti fiyatlari cok onceden aldiginizda 50-60 pound a bile bulabiliyosunuz. Bu tarz bir urunu kendiniz gelip alirsaniz hem kar etmis hem riske girmemis olursunuz. Ayni tarihlerde giyim, elektronik ve daha bir cok urunde indirimler oluryor. Boylikle geldiginizde sadece bir urun degil ilginizi ceken bir cok urunu alip donebilirsiniz risksiz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR