E-bay'dan Alışveriş Yapanlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Can Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 200
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 79,759
Ynt: E-bay'dan Alışveriş Yapanlar

Selamlar
gayet tabii helaline yapmıyorlar.. Aslında bu işi yapan firmalar uzun zamandır var. Ama bu firma gördüğüm kadarı ile en "insaflı" olanı. Çok basit mana da "bu hizmetleri için ücret" ödüyorsunuz. Tabii daha fazla paranızı alabilmek için (aslında adamların günahını da almayalım, gayet ciddi hizmet aslında bu) çeşitli hizmetler ve ücretleri var.

1) Gelen paketiniz başına (size yollanan değil)
2) Gelen paketlerinizin birleştirilip "tek paket" haline getirilmesi (daha az paket yollanması ile kargo da ekonomi)
3) Orjinal paketin (genelde büyükçe oluyor, ürünü korumak için) açılıp "daha küçük bir pakete" sığdırılması (kargo ücretinden ekonomi)
4) Kargonuzun üstünde yazan "değerin değiştirilmesi"

gibi hizmetler ve bunların da, firmadan firmaya değişen bedelleri var...

Sonuç: evet, bu hizmet için ücret ödeniyor..

Etiketler

üşenmeden detaylı olarak yazdığınız için teşekkür ederim öncelikle.

peki paket başına ödeyeceğimiz bedel ürün almadan belli oluyor mu?
kıstası belli mi yoksa önce ürünü alıp buraya yollatmamız mı gerekiyor, ne kadar masraf ödeyeceğimizi öğrenmek için...

yıllardır kullanıyorum ebay, böyle bir hizmet daha evvel duymamıştım dai lgimi çekti

kusura bakmayın soruların ardı arkası kesilmiyor bu yuzden:smiley:

Selamlar
aslında belli ne kadar ödeyeceğiniz.. Diğer firmaların ücret aldıkları pekçok şeyden para almıyorlar. Bunu da http://www.viaddress.com/ sayfasında belirtmişler. Diger firmalar, yukarıda bahsettigim herseyden para alırken, bu firma sadece "kargo" üzerinden para kazanıyor gibi. Hatta, belki denk gelmissinizdir, bazı firmalar "amerikan olmayan" kredi kartı bile kabul etmezler. bu firma aracılıgı ile, odemeyi de sizin yerinize yapıyormus (su etapta bu kadar hizmet bana biraz fazla geldi ama...)

Sonuc olarak, eger VIAAddress kullanacak olursanız, eger kolinin agırlıgını biliyorsanız, size extradan ne kadar masraf çıkacağını da anlıyorsunuz..

Tabii, bunlar sitede yazılanlar.. Diğer firmaları kullanan arkadaşlarım var idi ama bu bayağı yeni sanırım. reha

anladım teşekkür ederim
ebay.com dan yana sıkıntı yok o zaman

ebay.co.uk için (ingiltere) böyle hizmet veren bulursam aslında defender için de faydası olur. araştırmakta fayda var.

teşekkürler tekrardan, iyi sabahlar & geceler aynı zamanda da:smiley:

Arkadaşlar çogumuzun yurtdışı net üzerinden alışveriş tecrübesi var. Hatta japonyadan t-shirt alanlar bile var. Acaba alışveriş sitelerinin ( denenmiş güvenli olanların ) listesini yapabilirmiyiz. Yani Ne Nereden Alınır ? listesi gibi. web adresleri lazım oluyo bazen...

Selamlar
çok yerinde öneriniz üzerine ve konu önemli olduğu için yeni bir başlık açtım.. http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=59887.0 bilginize,reha

GezenGen' Alıntı:
Sadece akrabadan gelme şartı yok, çünkü bunu nasıl ve ne şekilde ispatlayacaklar? Kutunun üzerinde gümrük beyanı önemli, firmadan geliyorsa ve faturalıysa sorun olabiliyor. Yasa ile ilgili maddeleri aşağıya kopyalıyorum :

Posta veya hızlı kargo yoluyla gelen eşya

MADDE 45-(1) Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya muafiyet tanınır.

Vergileri ödenmek suretiyle yolcu beraberinde veya posta yoluyla ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya

MADDE 62-(1) Önemli değeri olmayan eşya ve yolcu beraberinde getirilen hediyelik eşya muafiyeti hükümleri saklı kalmak üzere, her bir sevkiyat ya da 18 ve daha yukarı yaştaki her bir yolcu için kıymeti 1500 Avro’yu geçmeyen eşyanın;

a) Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18,

b) Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20,

oranında ve kıymeti üzerinden tek ve maktu bir vergi tahsil edilir.

(2) Birinci fıkrada sözü edilen limit dahilinde getirilen eşyanın;

a) Yolcu beraberinde ya da yolcunun gelişinden bir ay önce veya bir ay sonra gelmesi ya da yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,

b) Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,

c) Kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması,

ç) Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,

gerekir.

Muafiyet limitlerinin aşılması ve eşyanın vergilendirilmesi

MADDE 63-(1) Eşyanın yolcu başına toplam kıymetinin 61 inci maddede belirtilen değerleri aşması halinde muafiyet yalnızca toplam değeri 150 veya 430 Avro tutarındaki kısma uygulanır. Muafiyet değerlerinin aşılması durumunda, muafiyet miktarına tekabül eden vergi düşüldükten sonra kalan kısma 62 nci maddede belirtilen tek ve maktu vergi uygulanır.

(2) 62 nci madde hükümleri çerçevesinde getirilen eşyanın tek başına kıymetinin 1500 Avro’yu aşması halinde, söz konusu eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanır.

(3) 62 nci madde hükümleri çerçevesinde getirilen eşyanın kıymeti, ibraz edilen faturaya, satış fişine veya eşya bedelinin ödendiğine ilişkin belgeye göre belirlenir. Bu tür belge ibraz edilememesi veya ibraz edilen belgede kayıtlı kıymetin düşük bulunması halinde, eşyanın kıymeti gümrük idaresince belirlenir.
süper... teşekkürler...

GezenGen' Alıntı:
...................
...........
İkinci el alınca da gümrük problem olmuyor genelde, şahıs sattığından ve faturası olmadığından.
......................
..............
İkinci el yasak, o yüzden amazon verimli değil diye biliyordum... yanılıyorum galiba... sağolun...

veteran' Alıntı:
parfum için:
http://uk.strawberrynet.com/

gerisini ise ebayden yapıyorum...

Bu site bana biraz pahali geldi acikcasi. Bir iki parfumun fiyatina baktim amazon.co.uk de bile daha ucuz ki baska sitelerde ucuza bulmak mumkun. Parfum tarzi seyleri en guzeli yurt disina ciktiginizde kendinizin dukkanlarda almasi bence. Dukkanlarda cok indirim oluyor. Benden bir tavsiye eger yurt disina kolay cikma imkaniniz varsa yilbasini bir sekilde yurt disinda gecirin ozellikle Ingiltere'de. Burada butun firmalar cristmas ve yilbasi oncesi mallar stoklarlar ve cristmas gecer gecmez yani 27 Aralik gunu %50 indirime girer hersey, yilbasi sonrasinda ise kalan mallar %70 ile 90 arasi bir indirime girer ve butun stoklari bitirirler. Ve akliniza gelecek her tarz urun buna dahildir. Mesela koltuklar bile, ne alaka derseniz alakayi bende kuramiyorum ama burda gelenek boyle. Yani kisaca internetten alacaginiz paraya buradan herseyinizi alir birde ustune tatil yapar donersiniz. Bu sene icin biraz gec oldu ama ozellikle 5-6 ay oncesinden easy jet den bilet alirsaniz cok komik rakamlara ucuslar bulursunuz. Yesil pasaportunuzda varsa hic durmayin derim. Benden soylemesi. :smiley:

reha' Alıntı:
Arkadaslar,
istisnalar kaideyi veya gümrüge "tesadüfen" takılma durumunda uygulanabilecek kuralları degistirmiyor.. Risk alınacak ise "birşey olursa, uygulanabilecek kuralı bilerek" alınmasında fayda var "bence"..

Örneğin, yaradana sığınıp ısmarladım yurtdışından kullanılmış (ki kullanılmış halinin değeri 1500USD nin üzerinde) bir araba Deck cd calar ve ayrıca yine kullanılmış 1000USD degerinde anfi (oyle ufak tefek sanmayın) ..

Deck gumruge takıldı, dökük bir elbise giyip gümrüge gittim "süklüm püklüm".. memur halime acıdı herhalde, fazla sorgulamadan "100TL" (ne oldugunu anlamadığım ve kesinlikle merak etmedigim) ödeyip çıktım..

Anfi ise, işyerime kadar bir posta görevlisi ile geldiginde (ki, 5TL bir ödemesi varmış) , nerde ise postacıya sarılıp öpecektim..

Bunlar da benim mutlu yaşadıklarım ;-) .. Ancak, ben kutumu alır iken , aynı anda gümrüğe ürünü takılan bir arkadaş "tartışıyor idi" görevli ile.. Daha sonra memuru bir kenara çekip sordum "niye gümrük indirimin uygulamadınız?" diye. o da, isiznle paylaştığım açıklamayı yapmış idi.. herkese iyi günler dilerim, reha

Reha abi, anlatımına bayıldım.. Özellikle "yaradana sığınıp ısmarladım" kelimelerine kırıldım valla... Helal sana ;D ;D

Bu konu çok verimli oluyor valla... bi sürü yanlışım varmış doğru bildiğim...

Benim sayfalar önce yazdığım bi sorunum vardı... Sonrasında nete pek vakit ayıramadığım için ilgisiz kalmıştım cevaplara. kusura bakmayın...
Türkiyede orjinali 150€ ya satılan eski teknolojili ufak infrared bi kumandanın, after market, daha kaliteli ve markalı olan uyumlusunu almıştım amerikadan. Benim aldığım Türkiyede yok... Kargo dahil 90Tl' ye felan mal oldu. Std/priotry mail tercih etmiştim...

1 ayda felan gelmedi...

Satıcıya yazdım, tecrübesizdim, şikayet edicem, negatif yorum yapıcam felan demedim... rica ettim, böyle böyle diye... 2.sini hiç para almadan yolladılar. Zarf üstüne baktım. 1 ayda gelmeyen ürünün ikincisi aynı std posta yoluyla 7 günde Houston' dan elime geçti...
Hatta olumlu yorum dahi yazamadım oz amanlar, fırsatım olmadı... ayıp oldu...

Aylar sonra,
Civarımda çalışan bi bina görevlisi gördü elimde,
"benim sattığım şahinde aynı kumanda vardı... (Ohaaaaa.....)
"Arabayı satarken vermedim, bende hala" "hatta geçen gün evde buldumda pilini değiştirdim" dedi....
Durup dururken evdeki eski kumandanın pilini niye değiştiriyorsun sal....k.... @

Yav... kardeşim, bre çarıklı erkan, yalan atıyorsun bari azcık destekli at yav... Gülcem gülemiyorum, dövcem dövemiyorum... Posta kutumdan çalmış namussuz.... "Pili nasıl" dedim, kalem pilin ufağı" dedi... Bre cahil, kumanda yamyassı zaten... -Ohaaaa-

Neyse, 20 liraya sattı bana, iyimi? Şimdi çok severek kullandığım after market kumandamdan iki adet var bende...

;D ;D ;D ;D ;D

Bi tecrübe daha:

iki adet, aynı, stereo hardvare ı aldım, yanlarında bağlantı aparatları felanda var. Texas tan geliyor, iki sette aynı kolide...
Bi setin içinde parça eksik... telefon açtım, aynı setten 3. gönderdiler.... :smiley:
Selamlar...

Selamlar
bir de son zamanlarda kargolarım kaybolmaya başladı. Daha önce karşılaşmadığım bir durum. Biz de posta da kaybolması olasılığı da yok. Bu nedenle, mutlaka "tracking number" ile ısmarlıyorum. reha

e- bay üzerinden 3 farklı adres ve isme herbirinin değeri 60 usd olan usb gps aldım. Gümrükte takıldı. Gümrük denetçisi sen bu işi ticari maksatla yapıyorsun öyle ayrı isim ve adreslere 3 ayrı gönderi yapmakla gözümden kaçacak mı sandıydın ehe ehe he yaptı. Ben kendi adıma olan 1 paketi almak istiyorum sadece dedim. Oldu ozaman anlaştığın herkes gelsin tek tek alsın gitsin kendi adına olan malı ne ala memleket dedi. Bende tabiki herkes 60 usd tutarındaki kendi adına olan gümrüğe aykırı olmayan her türlü malı almakta özgürdür sanıyordm dedim. Sen bunu ne yapacan de bakam bana dedi. Bende uzakyol vardiya zabiti olduğumu ve gemide bu aleti kullanacağımı söyledim. Yemezler vermiyorum dedi. Ticari amaçlı kullanacan sen bunu. Buna siz nasıl karar veriyorsnz dediğimde de. İnsiyatifimi kullanıyorum ve vermiyorum dedi. Ben madem öyle vergisi ne kadarsa onu ödeyeyim dedim. Vermiyorum dedim ya dedi. Sinirimden kıpkırmızı kesildim. Gerçekten benım bu konuda hiçbir hakkım yok mu? Ne yapacağımı bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek varmı ? Nette araştırdım. 60 usd tutarında gümrükte takılan bir vaka daha duymadım. Ne yapmam gerekli ?

Selamlar
oncelikle cok tatsız bir durum, umarım bir an önce çözülür olay. Bu arada, hangi gümrük bu? açıkcası nasıl çözülür benim de bilgim yok ama gelişmeleri bizimle de paylaşabilirseniz çok sevinirim, zira bizler de ona göre dikkatli olalım. iyi günler dilerim, reha

navigator79' Alıntı:
e- bay üzerinden 3 farklı adres ve isme herbirinin değeri 60 usd olan usb gps aldım. Gümrükte takıldı. Gümrük denetçisi sen bu işi ticari maksatla yapıyorsun öyle ayrı isim ve adreslere 3 ayrı gönderi yapmakla gözümden kaçacak mı sandıydın ehe ehe he yaptı. Ben kendi adıma olan 1 paketi almak istiyorum sadece dedim. Oldu ozaman anlaştığın herkes gelsin tek tek alsın gitsin kendi adına olan malı ne ala memleket dedi. Bende tabiki herkes 60 usd tutarındaki kendi adına olan gümrüğe aykırı olmayan her türlü malı almakta özgürdür sanıyordm dedim. Sen bunu ne yapacan de bakam bana dedi. Bende uzakyol vardiya zabiti olduğumu ve gemide bu aleti kullanacağımı söyledim. Yemezler vermiyorum dedi. Ticari amaçlı kullanacan sen bunu. Buna siz nasıl karar veriyorsnz dediğimde de. İnsiyatifimi kullanıyorum ve vermiyorum dedi. Ben madem öyle vergisi ne kadarsa onu ödeyeyim dedim. Vermiyorum dedim ya dedi. Sinirimden kıpkırmızı kesildim. Gerçekten benım bu konuda hiçbir hakkım yok mu? Ne yapacağımı bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek varmı ? Nette araştırdım. 60 usd tutarında gümrükte takılan bir vaka daha duymadım. Ne yapmam gerekli ?

Gercekten tatsiz bir hadise ama sanirim size denk gelen vatandas bu kadar vermiyorum demekle `bana biraz verirsen bende mali veririm` demeye getirmis bence. Yani vergisini odeyecegim diyincede vermiyorum demekten baksa birsey gelmiyor aklima. Benim bir arkadasimin basina benzer bir olay gelmisti 50 TL islem evraklari arasina sikisinca mal bir anda eline kadar geldi. :smiley:

Geçmiş olsun. Bu şekilde birden fazla ürün ısmarlama için farkı zamanlarda ısmarlama bence en iyisi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,520
Kayıtlı Üye Sayımız
172,178
Kaydolan Son Üyemiz
sakaryalee5454

SON KONULAR

Geri