Duster Aracınıza Ne Gibi Değişiklikler Yaptınız?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SERKANEFE Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,463
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 462,832
Ynt: Duster Aracınıza Ne Gibi Değişiklikler Yaptınız?

dişli paletle, hacı muro(131) da çıkar galiba... ;)

Etiketler

bilalr' Alıntı:
dişli paletle, hacı muro(131) da çıkar galiba... ;)

bence de ikisinide eşit şartlarda karşılaştırmak gerekir.. ya ikisi de paletsiz zincirsiz aynı lastiklerle karşılaştırılmalı ya da hiç karşılaştırılmamalı.. 4x4 ün standart lastikleriyle kaldığı buzda, zincir takmış 4x2 hacı murat rahat rahat gider.. ama bu, hacı murat 4x4 dusterdan daha iyi anlamına gelmez.. bu işlerden hiç anlamayan birisi bile bunu düz mantıkla söyleyebilir.

Ben bu paleti taktıktan sonra , bilerek derin derin karlara girdim dik yokuşlara çıktım. Captiva vardı, TOKİ site içinde park için yer arıyordu ama derin karlara girmiyordu kalmamak için. Ben inadına daldım derin kara. Tekarar çıktım, geri geri yanaştım. Park alanı beğenmedim ;D
Cidden bu paletler kar ve buzda üstün çekiş sağlıyo. 4X2 Duster için elzem bişey.

youngsun' Alıntı:
Ben bu paleti taktıktan sonra , bilerek derin derin karlara girdim dik yokuşlara çıktım. Captiva vardı, TOKİ site içinde park için yer arıyordu ama derin karlara girmiyordu kalmamak için. Ben inadına daldım derin kara. Tekarar çıktım, geri geri yanaştım. Park alanı beğenmedim ;D
Cidden bu paletler kar ve buzda üstün çekiş sağlıyo. 4X2 Duster için elzem bişey.

Nerden ne kadar aldınız ? Almak istesek boy ölçütleri ne olmalı ? Fiyatın ne kadardır, teşekkürler iyi günler ;D

ümiterkan' Alıntı:
Cem bey lastiklerin ebadı 215/70/16 olduğu için eskisine(685.9mm) nazaran çapta (707.4mm) 21.5mm'lik bir büyüme oldu. Bu büyüme ister istemez mililitre de olsa yakıta yansımıştır ama ne araç bilgisayarında ne de yakıt alırken hissedilir derecede bir artış olmadı. Ayrıca yanak kısmı 70'e çıktığı için süspansiyon konforu ve sert darbeleri emme oranı arttı, araç daha konforlu hale geldi. Benim araçta port bagaj olduğu için 90-100gibi hızlarda port bagajdan kaynaklı rüzgar sesinden lastik sesinin olup olmadığını anlamak zor. Ama normal asfalt lastiğine oranla biraz sesli olabilir. Aracın çekiş ve tutunma performansını çok artırdı, lastiklerin arazide yere tutunması asfalt lastiğine oranla daha iyi olduğu için aracın gücü tekerlere çok kolay iletiliyor, derin karda ve bozuk arazide çok rahat ilerliyorsunuz. Lastikler değişince aracın gücü arttı diyebiliriz. Kısacası bu lastiklerden çok memnunum, 4x4 Duster'ı olan bütün arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim :smiley:
Lastik Duster için çok uygun gerçekten. Çamurlu, karlı gibi zeminlerde daha iyi kontrol sağlayacağını düşünüyorum. Ayrıca araç km. saat sürat bilgisi daha gerçekçi olacaktır. Çap limitlerinde (%3.06) büyüdüğünden durma mesafesinin artmayacağını düşünüyorum. Kaç hava basıyorsunuz? 29-30psi?
Kısmetse 40 bin km yi doldurunca alacağım lastik bu olacaktır. Paylaşımınız için teşekkürler.. :smiley:

cem.321' Alıntı:
Lastik Duster için çok uygun gerçekten. Çamurlu, karlı gibi zeminlerde daha iyi kontrol sağlayacağını düşünüyorum. Ayrıca araç km. saat sürat bilgisi daha gerçekçi olacaktır. Çap limitlerinde (%3.06) büyüdüğünden durma mesafesinin artmayacağını düşünüyorum. Kaç hava basıyorsunuz? 29-30psi?
Kısmetse 40 bin km yi doldurunca alacağım lastik bu olacaktır. Paylaşımınız için teşekkürler.. :smiley:
Cem Bey, şu anda 34psi ile kullanıyorum BFG AT lastikleri, gayet uygun bir değer benim için.

DuSTeRo' Alıntı:
renault 9 ve toros gibi araçlar hafife alıncak araçlar değildir dikkat ettiyseniz çiftçilerin çoğunda vardır çiftçilerin ortak özelliğidir bu araçlar. ben pilotajı kendime göre ölçtüm yani tarafsız bir ölçüm oldu daha önce renault 9 um vardı 680bin km de sattım çamurda çok başarılı askıda kalmadığı sürece, kalsada tutunabildiği müddetçe ilerlemeye çalışıyor. yükseltilmesi avantaj olur mt lastikte takılabilir ama 4x4 stock duster'ın yerini gene tutamaz. ama performansının yüzde 70 ine erişebilir buna eminim.

internette station bir kartalın yükseltilmiş, kalın kastik takılmış ve çamurlukları lastik malzeme ile kaplamış halini görmüştüm, bu işlem station torosa uygulanırsa işe yarar heralde. tabi ki 4x4 dusterin yeri ayırıdır.

passat kullanıcısıyım. hem lpg taktırmak istemediğim için hem de doğa gezisi yapma eğilimi ağır bastığı için aracımı satıp dizel duster almayı düşünüyorum.motor ve şanzımanının megan II ile aynı olduğunu duyuyorum , dacia kullanan taksi-dolmuşçulara soruyorum motor ve şanzımandan hepsi memnun. hiç kötü alma diyen duymadım.

merak ettiğim olay bazı megan ve lagunalardaki hız sabitleyici yazılımı dustere uygulanabilir mi? sonuçta beyine eklenecek bir yazılım. (uzun yolda yakıt tüketimini en az % 30 düşürüyor)

kafamdai bir soru işareti de , daha geniş cant ve lastik için chip tuning uygulamasının gerekli olduğu ama fabrikasyonunda olmayan bu iki uygulamaya araba ne tepki verir, tüm elektronik ayarları allak bullak olur mu bilemiyorum.

sayın savaskurnaz , uygulanabilir mi bilmiyorum ama uzun yolda cruise ile % 30 tasarruf maalesef doğru değil.

aracınız zaten uzun yolda farzı misal şehiriçindeki 8 litre yerine 5,8 litre yakıyordur , cruise ile 4 litre yakması hayal olur... ancak 5,8 yerine 5,5 bence olabilir.. ya da ne bileyim 5,4 ama 4 litre olur mu sizce ?
(rakamlar temsilidir , oranlama ise doğrudur , %30 şeklinde)

hocam şöyle yanıt vereyim. aracım 2005 model 1.6 benzinli. eski kasa, (yenisine göre biraz ağır) hitler motor, dinazor motor tabir edilen mpi motor. 101.000 de.(aracın yağı ve filtreleri 10.000 de bir değiştirirm, lastik havalarına sürekli bakarım) 1.6 passatla yavaş gitmek daha keyifli olduğu için (süzüle süzüle, tıpkı bir kuğu gibi)) ve zaten heryerde mobese olduğu için ve 100 ü pek aşmıyorum.

şehir içinde 10.5-11 litre yakmakta.(2000 cc gibi vicdansız)
şehir dışında ise gidilen yola göre değişkenlik gösteriyor. bursa istanbul yapıyorsak (şehir içinden farksız ayrıca yokuş çok) 6-7 litre arası.(%30 a yakın tasarruf)

ama çanakkale istanbul yapıyorsak 5.5- 6 litre arası. (yol açık yokuş az)(% 40 a yakın tasarruf) bu yollarda hız sabitleyiciyi çok sık kullanırım. klima da çoğu zaman açık olur.

dizel dustere hız sabitleyici yüklenirse şehirler arası yolda çok tutumlu olabilir.

savas bey verdiğiniz rakamlarda cruise açık - uzun yol , cruise olmadan - uzun yol gibi bir kıyaslama göremedim.

bu arada araç gerçekten çok yakıyor.
benim 2.0 legacy , ki 4x4 , şehiriçi 10 litreyi geçmiyor .
izmit-istanbul ve izmit-ankara arasında yaptığım sürüşlerde son 2 senedir cruise açık ve kapalı çok sürüş yaptım.
355 kilometrelik yolda cruise %3 - 5 ancak farkettiriyor (110 km süratteyim hep) , kendiniz zaten ayağınıza hakimseniz emin olun cruise size %30 filan tasarruf yaptıramaz , hem de en az % 30 demişsiniz yani % 40 bile olabilir diyorsunuz ???

sayın savas o kadar fark şehir içi ve uzun yol sürüşleri arasında olur , cruise uzun yolda on-off arasında olmaz.

cruise control ün yakıt ekonomisine katkı sağlayacağı açık ancak yüzde 40 banada biraz fazla geldi. dusterın fabrika verilerini hiç yakalayamadım aracı ilk aldıgımda 8.2 civarı gösteriyordu off road'ta 9.3 ü bile gördüm. duster'da şu açıdan işe yarayabilir 6.viteste 95 100 arasına sabitleyip aracı akışına bırakırsanız yüzde 20 25 gibi bir yakıt tasarrufu sağlayabilir. 6. vitesi duster'a aslında ekonomi sağlamıyor örneğin 100 ile giderken hafif bir rampa ile larşılaştıgınızda araç çekiden düşüyor ve sabit tuttuğunuz pedala biraz fazla yüklenmek zorunda kalıyorsunuz gaz kelebeğide elektronik olduğu için ayarlaması zor ve bi bakıyosunuz 120 ye çıkmışsınız gazı bırakıyosunuz 100e kkadar geliyor istikrarı devam ettirsin diye tekrar basmak zorunda kalıyosunuz tekrar hızlanıyor tabi bu gaz tepkimeleride fazla yakıta sebep oluyor. cruise control olsa duster'ı epey ekonomik kılcağına inanıyorum. bende zaten bu şekilde yakıt sarfiyatı yapmaktansa 120 ile gidiyorum aynı yakıyorum şehirler arasını sürati sabitlemekle uğraşmaktansa.

4x2 Duster'larda gösterge ekranındaki 2WD ışığını yakabilmenin bir yolu var mı acaba? Beyinden vs. ile. Sonuçta göstergelerimiz aynı.
Sürekli yanık kalsa.

youngsun' Alıntı:
4x2 Duster'larda gösterge ekranındaki 2WD ışığını yakabilmenin bir yolu var mı acaba? Beyinden vs. ile. Sonuçta göstergelerimiz aynı.
Sürekli yanık kalsa.

valla dün bende aynı şeyi düşündümüştüm :smiley:
göze hoş gelen bir görüntü olacağınız düşündüm

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,621
Kayıtlı Üye Sayımız
172,265
Kaydolan Son Üyemiz
handyman.

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR