Dacia - Duster; İçeriye Gelen Rüzgar Sesi Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan duster10 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 81
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,988
Ynt: Dacia - Duster; İçeriye Gelen Rüzgar Sesi Sorunu

kyenipazar' Alıntı:
sayın sivaslı bence sizin cam fitili vs vs de ekstra bir problem var , servise uğrarsanız basit bir şekilde çözüleceğinden eminim , o derece su alması ekstra bir durum . Fabrikasyon bazı hatalar her markada olabilir.
aynalar gibi mühendislik hatası mı?

Etiketler

Otomotiv imalatında en önemli konulardan biri de kaportanın su tahliyesinin tasarımıdır. Dusteri bugün o gözle inceledim. Önce geçen gün sorduğum konuda hata yapmışım. Kapıların tavana bastığı yerdeki keçe değil, keçe kaplı lastik. Arabanın su geçirmezliği gayet iyi. Su tahliyesi de mikemmel çözülmüş. Bir binanın çatıdan gelen suyu alan yağmur oluk boruları gibi ön cam önündeki kanallar çok önemli. Eski arabamda buralara kuru yaprak dalan sıkışarak tıkamıştı. Su motor altında az akıyordu. Bu durum kaportayı çürütücü bir konu.Duster ön cam önü su tahliye kanallarını ve silecek altı dereyi o kadar geniş yapmışlarki,evladiyelik olsun bakım gerektirmesin diye düşünmüşler.

Camdan sızan suların, iç buharın kapı içinden tahliyesi gereklidir ve her araçta vardır. Zira her kapı içine kapı camları hareketli olduğu için su girer. Sabit camlardan girmez sadece. Dusterda kapı altında taklye ağzını gördüm. Hatta kapı içini korumak için gres sürmüşler sanırım. Tahliye deliğinin ağzında elime gres sürüldü. Hoparlör, cam otomatiklerini korumak için ise naylonla tecrit ediyorlar. Dusterda da bu tecrit kesin vardır, merak etmeyin.

Benim 67 mercedesin tahliye delikleri tıkanmış, gluk gluk ses gelince kapı içi kaplamasını söküp delikleri çiviyle açmıştım. 3-5lt su aktı. 15-20 sene önce...

Gress değil balmumu kaplamışlar kapı içlerini çüremeyi önlemesi için. Doğrudur. Diğer araçlara oranla haddinden fazla şu alıyor kapı içine. Hatta yoğun yağmurda hoparlörün motor kısmı (mıknatısı) ıslanabiliyor. Sırf bu yüzden bir önlem almak zorunda kalacağım. Daha kapıları sökmeye vakit bulamadım ama bu oranda su tahliyesinde kapılara crossover içeren mid takımı kullanmak hele hele 1-1.5 liralık höporlörleri oraya gömmek akıl karı değil. Bir çözüm bulabilirsem paylaşırım, dediğim gibi daha sökmedim. Bir başka çözümde hiç kalpılarla uğraşmayarak ana ünitenin sürebileceği basit iki yollu üç yollu bir component hoparlör kullanmak.

eğer bir imalat hatası varsa; ki zannetmiyorum. su konusu her markanın öncelikli tasarım konusudur, dacianın kapı iç döşemelerini açıp, dış saç üzeri ve kapı kaplaması üzeri herşeyi naylon ile kaplayıp, duck tape veya silikon ile yapıştırmak gerekecek. ama gerek olduğunu sanmıyorum.

Pardon öncelikle selam :smiley: kapı da naylon yok öncelikle bunu söyleyim hoparlör akşamına gelince hoparlör yuvasının üst tarafından bu sudan korunmak için fazlaca ice cikik plastik vardı yarım hilal seklinde bir yuva...e kolon yerleşimi için kesildi böylece farkettik;yok fantezi yapmazsanız zaten bu durumu farketmeniz imkansız zira giren su çıkıyor... Şervis yeni cam fitilide getirdi ama hepsi aynı maalesef bu konuda arac fazlaca başarısız. Arabamı komple dynamat ses izolasyonu yaptım maalesef sesten kurtulamadım. Bu konu problemmiye gelecek olursak valla ben bu haliyle de çok seviyorum zira hiç uzun yola gıtmıyorum sadece sehir ici ve arazi kullanıyorum bu arada arabam 2011 4x4 duster oynamadik yerini birakmadim o yuzdende biraz dagilmis olabilir :smiley: tamamen hobi amacli aldim ama sehir icide muthis oldu mümkün mertebe diğer arabam audi a6 ile yola gidiyorum ufak sesleri tikirtilari da pek takmıyorum duster bana bir arabayı olduğu gibi kabul etmeyi sevmeyi öğretti galiba :smiley:

dustersivas' Alıntı:
Pardon öncelikle selam :smiley: kapı da naylon yok öncelikle bunu söyleyim hoparlör akşamına gelince hoparlör yuvasının üst tarafından bu sudan korunmak için fazlaca ice cikik plastik vardı yarım hilal seklinde bir yuva...e kolon yerleşimi için kesildi böylece farkettik;yok fantezi yapmazsanız zaten bu durumu farketmeniz imkansız zira giren su çıkıyor... Şervis yeni cam fitilide getirdi ama hepsi aynı maalesef bu konuda arac fazlaca başarısız. Arabamı komple dynamat ses izolasyonu yaptım maalesef sesten kurtulamadım. Bu konu problemmiye gelecek olursak valla ben bu haliyle de çok seviyorum zira hiç uzun yola gıtmıyorum sadece sehir ici ve arazi kullanıyorum bu arada arabam 2011 4x4 duster oynamadik yerini birakmadim o yuzdende biraz dagilmis olabilir :smiley: tamamen hobi amacli aldim ama sehir icide muthis oldu mümkün mertebe diğer arabam audi a6 ile yola gidiyorum ufak sesleri tikirtilari da pek takmıyorum duster bana bir arabayı olduğu gibi kabul etmeyi sevmeyi öğretti galiba :smiley:

Profesyonel bir yerde ses izalasyonu yaptırıp sesin kesilmediğini söylediniz öyle mi ? İlerde bi zamanda yaptırabilirim diye düşünmüştüm, bunun için soruyorum..

şöyle ben ilçede kalıyorum yaptıracak bir yer en yakın ankara var zaman ayırmak lazım gitmedim ama dynamat lardan getirttim kendim yaptım. ilk sol arka çamurluğu ve bagaj tabanını kapladım sonra yola çıktım yağmur vardı sol tarafdan bariz şekilde tekerin çamurluğa attığı su sesinin kesildiğine şahit oldum bu gazla kalan tarafları da koltukları ve taban döşemesini sökerek yaptım pedallara kadar geldim ama istediğim sonucu alamadım yani çok şey bekliyordum galiba ondan oldu ama çok iyileşme oldu daha sonra kapılara başlamaya karar verdim ilk sağ arka kapıyı söktüm bi de baktım ki kolonların mıklatıs kısmı sırılsıklam olmuş etiketi kavlamış ayrıca mid takıma taktığım süzücüde su almış devreleri paslanmış moralim bozuldu biraz daha daynamat kaplayıp kapattım.. yaptırmayı düşünüyorsanız gidin profesyonel bir yerde yaptırın izalasyonu mutlaka sonuç alırsınız ama arabanın tasarımı sonucu sürekli rüzgarı karşılayarak gidiyor zira ön cam çok dik altı yüksek mutlaka rüzgar sesi alıyor. birazda diğer arabamla karşılaştırdığım için uzun yola gidişini o yüzden memnun kalmadım ama yine söylüyorum şehir içi ve arazi kullanımı için henüz rakibi yok bakım giderleri çok düşük yakıt az daha ne olsun, konuyu toparlarsak ses izalasyonundan büyük beklentilere girerek yaptırmayın ama mutlaka arabanın içi kapıları daha tok olacaktır %20 kadar da sessizleşecektir. ama asla sedan araba rahatlığı olmayacaktır. bunları bilerek yaptırırsanız memnun kalırsınız....

Bu arada yukarıda lafı geçince aklıma geldi. Duster perstij aracı mı konusu beni güldürüyor. Duster bence tamamiyle işlevsel araç. Alan kişiler beklentileri ile karşılaştırıp almış. Güle güle kullansınlar. Ben de öyle yaptım. Bana büyük bagajlı, toprak yola girebilecek, binekten büyük lastikli, içinde yatılabilen, parçası ve servisi kolay bulunan, az yakan dizel bir araba lazımdı. Fiyatı da çok uygundu, biçimi de çok hoştu, aldım. Mesele bu.
Bu arada oturduğum apartmanın yöneticisi arkadaş ile eve girerken karşılaştık. Hayırlı olsun falan sohbetinden sonra bana "Ya senin arabanın önünde, yoldan geçen gençler cep telle resim çektiriyor" dedi..Hoşuma da gitmedi değil yani..))

Merhaba Arkadaşlar.

İlk 2 sayfa da ne güzel paylaışmlar olmuş.

3. sayfanın ilk mesajı ile polemikler başlamış. :(

Tente konusunu da okumuştum dün. Orada da yanlış anlaşılmalar var.
3-4 mesajı sildim. Burada da biraz temizlik yapayım.

Sanal ortamda ki bu güzel paylaşımlarımızı yaparken daha dikkatli olmaya çalışalım arkadaşlar.
Buna bende dahilim.

Daha geçen gün babamın dükkanın önüne aracı koydum, içerde çay içerken 2 kız, yaşları 17 - 20 arasında sanırım, özellikle aracı fotograf makinesinde hizzaladıktan sonra sırayla foto çektirdiler, doğal yani, bu duster 'ın prestiji olduğunun kanıtıdır ;)

ho hooo hhhooo 17-20 yaşındaki kızlar arabayı beğeniyorlarsa o araç prestij aracıdır hiii hoooo hoooo :smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley:

SERKANEFE' Alıntı:
Daha geçen gün babamın dükkanın önüne aracı koydum, içerde çay içerken 2 kız, yaşları 17 - 20 arasında sanırım, özellikle aracı fotograf makinesinde hizzaladıktan sonra sırayla foto çektirdiler, doğal yani, bu duster 'ın prestiji olduğunun kanıtıdır ;)
;D ;D ;D araba çekiçi bunlara katlanmak zorundasın kardeş.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,507
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR