Dacia - Duster; İçeriye Gelen Rüzgar Sesi Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan duster10 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 81
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,781
Ynt: Dacia - Duster; İçeriye Gelen Rüzgar Sesi Sorunu

Rüzgar sesi anladığım kadarıyla iki sebepten kaynaklanıyor.
- Birincisi kapıların dizaynından, kapıların üst bölümü ile gövde arasında bir aralık var, 80 km den sonra rüzgar sesi başlıyor. Elektrik bantı ile 3 kapının aralıklarını bantladım ve 100 km hızla bir süre aracı kullandım, malum radar ve trafik:smiley:) ve her zaman 80 km de başlayan rüzgar sesi kesildi. Hiç vakit kaybetmeden pencerelerde kullanılan 2.5 mm lik pencere fitillerinden kapıların iç üst bülümüne çektim. Sonuç; bu bölgeden gelen rüzgar sesi kesildi. Piyasada araştırma yapılırsa belki farklı otolar için üretilmiş kapı fitili bulunabilir diye umuyorum, yada Dacia yetkilileri bu basit kanuya eğilip araca uygun bir fitil tasarlayabilirler ve garanti kapsamında araçlarımıza da takabilirler diye umuyorum :smiley:

-İkincisi tavan barlarından kaynaklanıyor ki, bu konuda çalışmalar devam etmekte olup, gelişmelerden bilahare cevap verilecektir. SAYGILAR

Etiketler

konuya çözüm için tecrübe ve bilgilerini paylaşan duster kullanıcı arkadaşlara teşekkürler

problemi giderebildiniz mi? bizdeki araçta 60km de bir rüzgar uğultusu başlıyor. Sinir bozucu bir ses.

Evet kapı üstünden gelen ses kesildi, fakat 100 km den sonra tavan barlarından gelen rüzgar sesine bakamadım.

arkadaşlar bende de aynı sorun var... 80 km/sa hızını geçtikten sonra klimanın hava döngüsü kolunu "içerideki havayı sirküle etmesi" şeklinde ayarladığımda sanki içeride ıslık çalar gibi bir ses geliyor.. bu ayarı "havayı dışarıdan alması" şeklinde ayarladığımda ses kesiliyor.. ama bu sefer de malum dışarı daki egsoz ve duman kokularını içeri alıyor.. servise babam sormuş ne yapacaz diye yapacak birşey yok gibisinden bahsetmişler.. ben mersin de oturuyorum adana karaman konya vs.. yakın illerde tavsiye edebileceğiniz bilgili ve deneyimli renault servisi var mı? çok sinirim bozuldu gerçekten bu duruma..

Hocam fransa'ya da romanya'ya da gitseniz bunun bir çaresi yok şimdilik.
Eğer çaresi bulunursa, Renault,Dacia belki arabaları geri çağırır ve tüm yetkili servislerde yapılır düzeltmesi.

Bende bugün dikkat ettim. Ön kapıların yaslandığı üst gövdede keçe fitil kullanılmış. Bu keçe fitil sadece camların yaslandığı yerlerde kullanılır. Metal kapılar basmaz. Metal kapı kanatları yassı yuvarlak kesitli lastik fitillere basar bütün arabalarda. Benim çekindiğim nokta, henüz deneme fırsatım olmamasına rağmen yoğun yağmurda yolculuk ederken içeri su alması. Kapılarda suyu yalnızca lastik fitil keser. Zamanla lastik fitilerin yumuşak kalması için de yağlı silikon spray kullanırım. Fitili hem yumuşak tutar, hem kapı kapanma sesi yumuşar. Bu fitil kapılarda cam altı karşılıklarında var ama, cam üstünde keçe bana suyu kesmeyecek gibi geldi. Yoğun yağmurda aracı kullanarak denerim.

mimar_ankara' Alıntı:
Bende bugün dikkat ettim. Ön kapıların yaslandığı üst gövdede keçe fitil kullanılmış. Bu keçe fitil sadece camların yaslandığı yerlerde kullanılır. Metal kapılar basmaz. Metal kapı kanatları yassı yuvarlak kesitli lastik fitillere basar bütün arabalarda. Benim çekindiğim nokta, henüz deneme fırsatım olmamasına rağmen yoğun yağmurda yolculuk ederken içeri su alması. Kapılarda suyu yalnızca lastik fitil keser. Zamanla lastik fitilerin yumuşak kalması için de yağlı silikon spray kullanırım. Fitili hem yumuşak tutar, hem kapı kapanma sesi yumuşar. Bu fitil kapılarda cam altı karşılıklarında var ama, cam üstünde keçe bana suyu kesmeyecek gibi geldi. Yoğun yağmurda aracı kullanarak denerim.

Araç su almıyor mimar, 1,5 senedir kullanıyorum :smiley:

mimar_ankara' Alıntı:

Karadeniz'de araçtan çıkıpta 10 m ilerideki binaya gidemeyecek kadar yoğun yağışa ve bunun gibi çok yağışlara yakalandım, kesinlikle su alma gibi bir problem olmadı. Endişelenmeyin ;)

yav zaten su alsa, ben direk sınırı geçip romanya'da fabrikanın önüne arabayı çeker, müdürü çağırın derim.

Benimki de pimpiriklik..o kadar deneyimli arkadaşın yıllardır yorumları varken nerden işkillenim?..neyse teşekkürler..

araç nasıl su almıyor ya bal gibi de alıyor kimsenin haberi yok bütün kapı hoparlörlerini değiştirdim bir ay sonra teker teker bozulmaya başladı sorunu araştırdım birde ne göreyim arka açılır yan camlara pet şişe ile su döktüğümde tabiri caizse hiç birini ziyan etmiyor direk kapı döşemesi ile sacın arasına alıyor. içeri dolan suyu tahliye için delik bile koymuşlar. konuyu biraz daha detaylı araştırınca gördüm ki her araba biraz su alırmış her arabanında kapı sacının alt tarafında böyle tahliye deliği olurmuş. fakat duster kesinlikle suyu kabul edilebilinir sınırların üstünde alıyor.

Hoşgeldin dustersivas;

Azizim, ilk mesajında birden celallenip mevzuya girmek yerine bir selamını alsaydık mutlu olurduk.

Doğrusunu istersen bir yıldır kullanıyorum ve kapı hoporlörleri filan bozulmadı. Doğrudur, bildiğim ve baktığım bütün araçlarda kapı altlarında tahliye delikleri vardır. Dediğin gibi, "kabul edilebilir" düzeyde su girer ve alttan tahliye edilir. Ama seninkinde muhtemelen cam contalarında/paspaslarında sorun vardır.

Yukarıda tartışılan ise, camdan değil kapıdan su alma meselesi.

dustersivas' Alıntı:
araç nasıl su almıyor ya bal gibi de alıyor kimsenin haberi yok bütün kapı hoparlörlerini değiştirdim bir ay sonra teker teker bozulmaya başladı sorunu araştırdım birde ne göreyim arka açılır yan camlara pet şişe ile su döktüğümde tabiri caizse hiç birini ziyan etmiyor direk kapı döşemesi ile sacın arasına alıyor. içeri dolan suyu tahliye için delik bile koymuşlar. konuyu biraz daha detaylı araştırınca gördüm ki her araba biraz su alırmış her arabanında kapı sacının alt tarafında böyle tahliye deliği olurmuş. fakat duster kesinlikle suyu kabul edilebilinir sınırların üstünde alıyor.

Aracınızı aldıktan 1 ay sonra mı ? Benim tam 1,5 sene oluyor,otoparktada değil aracım ilginç..

Kapı içlerinde fitillerden girip alttan tahliye olan suyun kapı kilidi, cam motoru. kolon gibi elektrikli/elektronik cihazları etkilememesi için çeşitli yalıtım uygulamalaıı var. Yapılan işlemlerde bu yalıtım bozulursa cihazlar nemden/sudan normalde olduğundan daha hızlı bir şekilde olumsuz etkilenebiliyor..

sayın sivaslı bence sizin cam fitili vs vs de ekstra bir problem var , servise uğrarsanız basit bir şekilde çözüleceğinden eminim , o derece su alması ekstra bir durum . Fabrikasyon bazı hatalar her markada olabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,622
Kayıtlı Üye Sayımız
172,267
Kaydolan Son Üyemiz
Aylin aksoy

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR