Çin'e Çay İçmek için Yürüyecek Arkadaş(lar) Aranıyor!.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan eternalburzum Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 90
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,713
Ynt: Çin'e Çay İçmek için Yürümek (Arkadaş (lar) Aranıyor)

İnsana ilk başta o kadar cazip ve hoş geliyor ki, ancak iş koşulları ve zaman buna engel....inşallah başarırsınız ve bizde güzel anılarınız okuruz.

Etiketler
Ynt: Çin'e Çay İçmek için Yürümek (Arkadaş (lar) Aranıyor)

endy' Alıntı:
Merhaba

Öncelikle bol şanslar eğer hayata geçer ise bu proje çok güzel olacağına eminim.

Bende buna benzer bir seyahat planlamaktayım biraz daha kapsamlı ama araç kullanarak yapacağımdan ayrı kulvarlar olarak düşünülebilir.

Şu noktalara dikkatinizi çekmek isterim;

Bu zamana kadar ki çalışmalarım gösterdi ki bu tür seyahatlerin en zor kısmı ;

1 lojistik planlaması ; açmak gerekirse seyahat süresince kullanacağınız ve günlük ihtiyacınız olan besinler; enerji ihtiyaçları GPS şarzı vs gibi; ve yardımcı malzemelerin tedariki; ilaç, kıyafet, gibi bunları göz önünde bulundurduğumuzda bu planlamayı günlük olarak çıkarmanız gerekmekte. Bu arada yanınıza çadır almanızı şiddetle tavsiye ederim; bahsettiğiniz Türkiye rotasının çok kısmını çok iyi bilirim; sadece uyku tulumu kullanmak çok iyi bir fikir değil; açıkta konaklama zaman zaman özelikle üst solunum yollarında ciddi tahrişelere ve yaralara sebep olur; bu sizin seyahat performansınızı ciddi etkiler;

Bir nacizane tavsiye daha ayaklarınız her şeyiniz olacağı için en önemli bakımı onlara yapmanız gerekmekte; "Blister" oluşumunu önlemek içi her şeyi yapın derim.

2. Muhakkak sürekli iletişim kurabileceğiniz iletişim cihazlarını yanınızda aktif olarak bulundurunuz; günün belli saatlerinde kesin olarak irtibat sağlayınız.

3. Rota'nın teknik alt yapısını çok iyi inceleyin muhakkak her gün bir yerleşim yerinden geçmek için çaba sarfedin; Çantanızın kesin ağırlığı siz yola çıkmadan bilinmez ama 15 kg den aşağı olmayacağı kanaatindeyim; 15 kg ile günde 15 km ortalama yürümek rota üzerinde sizi çok yorabilir rotanızı iyi planlamanızı tavsiye edeceğim; çünkü rota üzerinde ki incline olan yerler çok enerji tüketecek ve bir süre sonra bu enerjiyi kalori olarak sağlamaz iseniz kilo kaybedersiniz; 3000-4000 km bir rotada bu çok ciddi sıkıntılara yol açabilir. Rota ile beslenmeniz arasında ki bağıntıyı iyi kurunuz.

Gıpta edilecek bir seyahat umarım gerçekleşir;

Selamlar başarılar
Ender

öncelikle teşekkürler tavsiyeler ve destek için

lojistik doğru ama zor bir konu.. mesela 15 günde bir tüp bittiğinde yakındaki ilçelerden birine uğrayıp ocak kartuşu göndertebilirim sanırım.. ya da köylerde genelde kolonya bulunduğundan(ispirto kesinlikle yok) extra ispirto ocağı alabilirim... tabi yanarsa bu dandik kolonyalar
ateş yakma olayı..geçen hafta abanttaydık 5 gün yağmur ve kar vardı. ateş yakabildik ama su kaynatıcak bi ateşi yakmamız her gün 1.5-2 saatimizi aldı..akşamdan sabah için odun kurutmak ayrı bi eziyet...her şey ıslak...ateşi yellerken duman solumaktan başımıza ağrılar girdi.
ıslak havada daha hızlı ve kolay ateş yakma hakkında tecrübeleriniz varsa yazın lütfen..bi yerde bali okumuştum..denemedim...

haberleşme konusunda 2 şey düşünüyorum..birincisi bizde cep telefonunu kalem pille şarj eden bir alet var ve gayet iyi iş görüyo.. acil durumlarda telefon çekerse işe yarar sanırım.. ikincisi denemek için bu yeni iphoneları düşünüyorum.. biliyosunuzdur belki google earth programı iphone için de artık yazılmış ve google mapsten farklı olarak caching-hafızaya alma yapabiliyosunuz(2gb).. rotanın etrafını gitmeden cache yaparsam, rota araziden gittiği için gidemediğim yerde en yakındaki toprak yolu bulmamda yardımcı olur sanıyorum..garminde bu toprak yolların hiç biri yok..

yemek konusuna gelince.. bilgisayar başında hep ben onu yemem bunu yemem deniyo ama oraya gidince acıkılıyo...=)
aslında amaç vejeteryan bi seyahat =) ama tabi güçten düşermiyim bilemiyorum...bulgur, ekmek, çorba, sarelle, sigara, kahve ana yemekler.. içtiğim sigara hariç coğunu köylerde bulmak mümkün..çorba da bazen bulunuyo ama benim taşıdığım tek kişilik paket çorbalar yok maalesef köylerde.. yani yanıma ne alsam bi süre sonra biteceği için ilçelere gelinceye kadar köylerin sunduklarıyla idare etmek gerekir sanıyorum.. birde benim şimdiye kadar yaşadıklarıma göre çanta ne kadar ağırsa o kadar çok yiyosunuz.. ve ne kadar yemek alırsanız o kadar ağırlaşıyor çanta.. bu hafif trekking işine yeni girdim ve çok faydasını gördüm. şu anda 2 kilo yemek 700g ocak ve 1.5 kglik çadır dahil çantam 9 kilo. çadırı atabilirsem 8e düşer.. bu hafta abantta naylon branda ve batonlardan tente yapmayı ve uyumayı bi kaç gün denicem(çadırı da alıcam yanıma tabi) --fotograflarlarla yazarım sonucunu..hava denemek için abantta şu anda müsait.. kar yağmıştı gelmeden..

şu ana kadar denemelerimde karşılaştığım en büyük sorun ocak tüpü ve ateş..eğer martta ortalık çok ıslak ya da karlı olursa(ki dağlar öyle olucak) tüp yetiştiremem.. 3-4 kg tüp taşımam lazım... acaba benzin ocağı mı düşünsem.. o ocağın da kendisi tüpüyle beraber 800gr ayrıca benzinlik nerden bulurum..yine ilçelere gitmem lazım. köylülerden mazot istiyemem.... aklıma pişirmeden yenen yemekler de geldi..ocağım bittiğinde sooğuk suyla bulgur yediğimi hatırlıyorum(iğrenç bişey denemeyin) ..ya da kuruyemiş, pekmez, fıstık ezmesi tarzı gıdalar falan olabilir.
bilgisayar başında bilemiyorum valla..bi yola çıkıp öyle bakmak lazım
yine de marta kadar özellikle pratik tavsiyelerinizi(ıslak zeminde yere aliminyum folyo serip ateş yakmak gibi mesela-çok işe yarıyo) yazarsanız çok sevinirim

saygılar
ali

Ynt: Çin'e Çay İçmek için Yürüyecek Arkadaş(lar) Aranıyor!.

Bence ilk olarak çadırsız ve ateş yakarak bu işi yapmayı unutmalısınız. Çadır olmadan hayatınız büyük risk altında olur. Yapmak istediğiniz türden aktiviteler için ultra hafif denilen kamp malzemeleri var. O tür bir çadır alarak işe başlaya bilirsiniz ağırlıkları yaklaşık 1 kg falan oluyor en fazla. Ateş yakmanız her zaman mümkün olmayacaktır ayrıca her yerde ateş yakamazsınız. Onun için ocak bulundurmanız şart. Gazlı ocakları kartuş sorunundan dolayı elemelisiniz. Alkol ise bulsanız bile yeterli gelmeyecektir. İşinizi görecek tek ocak MSR XGK EXP türü her tür yakıtı yakabilen bir ocak. Büyük bir şişe yakıt sizi haftalarca idare edecektir. Ayrıca köylerden benzin ve mazot bulmanız çok kolaydır. Bulmadığınız yerden rica ederseniz kamyon traktör otomobilden benzin ya da mazot çekip verirler. Bir çok köyde kerosen ( gaz yağı) bulunyor. Vejeteryenseniz yanınızda bol miktarda baklagil bulundurmanız gerekiyor. Özellikle yeşil mercimek fasulye pirinç en önemli destekleriniz olacaktır. Hafif olması açısından her türden kuru yiyeceği yanınızda bulundurabilirsiniz. Şimdiden balkona ipe dizilmiş domates patlıcan biber asarsanız iyi olur. ;D Bütün bunlaırn yanında su sorununuz var eğer yerleşim birimlerinden uzakta bir rota seçerseniz kaç gün uzak kalacağınızı hesaplayıp yanınıza o günlerde yetecek miktarda su bulundurmanız gerekiyor.
Google map ile garminde bulunan haritalar aynı haritalardır. Her ikisine de harita ve dataları veren aynı firma. Garminlerde olmayan yollar google map de de yoktur.

slmlar
bileti aldık yarın yola çıkıyoruz... marta kadar bekleyemedik.. akılda bu yol varken likya pek çekici gelmedi.. ezineye kadar otobüs bulduk..ezineden babakaleye nasıl gidilir bilen var mıdır?

ayrıca msr çok yakıtlı ocak xgk exp tavsiyesi için tesekkür.. cok daha mantıklı propandan. bendeki de buymuş

son bir sorum daha var tulum konusunda

eğer ocak sonu-şubat uludağa falan denk gelirsek sıcaklık en düşük kaç derece olur.. bir -10 bir de -20lik tulumum var.ağırlık farkı 400gram.. uludağda kışın -10dan soğuk olur mu hava? şu an hala -1,-2 derecelerde... -20liği alsam yazın gereksiz sıcaklıkta bir tulum taşıma derdi var.. posta mostayla uğraşmak istemiyorum..ayrıca yer sorunu da var. çanta 35litre..
donarmıyım acep?

tskler
ali

eternalburzum' Alıntı:
slmlar
bileti aldık yarın yola çıkıyoruz... marta kadar bekleyemedik.. akılda bu yol varken likya pek çekici gelmedi.. ezineye kadar otobüs bulduk..ezineden babakaleye nasıl gidilir bilen var mıdır?

ayrıca msr çok yakıtlı ocak xgk exp tavsiyesi için tesekkür.. cok daha mantıklı propandan. bendeki de buymuş

son bir sorum daha var tulum konusunda

eğer ocak sonu-şubat uludağa falan denk gelirsek sıcaklık en düşük kaç derece olur.. bir -10 bir de -20lik tulumum var.ağırlık farkı 400gram.. uludağda kışın -10dan soğuk olur mu hava? şu an hala -1,-2 derecelerde... -20liği alsam yazın gereksiz sıcaklıkta bir tulum taşıma derdi var.. posta mostayla uğraşmak istemiyorum..ayrıca yer sorunu da var. çanta 35litre..
donarmıyım acep?

tskler
ali

Merhaba

Uludağa kesinen az -20 lik tulum bahsettiğiniz aylar için gerekli olur bence.
Ezineden Babakale'ye ; ezine otogarından dolmuş var yürümeyi tercih ederseniz 53-60 km arası bir mesafe çok güzel bir yol; otostop imkanları da traktör kasası araba vs şeklinde olabilir .

Sn. eternalburzum çadır konusundaki son kararınız nedir? Abant'ta çadırsız denemeniz nasıl oldu?

slmlar
babakaleden yola çıkıp şu anda ayvacık denen bi yere vardık 5. günün sonunda... kuşbakışı 40km falan yürümüşüz sanırım. kablo bulamadık fotoları bi sonraki ilçede atabiliriz(sanırım gönen).. ilk defa denedik böyle bişeyi.. gpsle dağdan taştan gitmeyi..şimdilik sandığımızdan kolay çıktı çünkü heryer patika dolu, bi tanesi kesin gps noktalarının yakınlarına gidiyo(şimdilik).. arasıra köy yollarına giriyoruz mecburen ama genelde arazi sorun çıkarmadı..köy de bakkal da çok..heryer dere dolu(biz de şaştık, kurak sanıyoduk buraları)..

bu yörenin köylüleri çok ılımlı insanlar.. yardımseverler, paragöz turist avcısı da degiller antalyanın köylüleri gibi.. doğası da çok güzel.. meşe ormanı,( bi kaç yerde odun kömürü yapıyolar gördük) maki karışımı ve tepelerde çamdan oluşuyo arazi, tuzla çayı ve bi kaç kolu var, küçük dereler var, ayrıca çok güzel bi kanyon geçtik(ayvacığın 10-15km güneyi)... ve çok fazla kuş türü var, kış sebebiyle herhalde..

çadır konusuna gelince..eşimle gittiğim için mecbur sağlam bi çadır aldık, hem de 2.7 kilo.... tente denemeleri fiyasko çıktı... buraya tente de getirdik... tenteyi bırak çadır bile zor durdu ilk gün, acayip bi fırtına vardı.. başkaları nasıl yapıyo bilmem ama o rüzgarda biz beceremedik tente kurmayı
ayrıca hem propan tüp hem de msr ocağı aldık...hehe.. 9-10 kilo çanta hikaye oldu yani.. ayrıca hafif olsun diye aldığım 600glik çanta yüke dayanamadı yırtılmaya başladı

yavaş gidiyoruz, ama başlangıç için iyi sanırım..yarın kazdağına doğru hareket var. 5-6 güne zirvede oluruz umarım
şimdilik bu kadar
bugün yılbasıymıs,,iyi yıllar,bol trekler
ali-asena

good luck öncelikle
Her türlü yol desteği veririm
0 555 981 67 71
pazarlama@efetrans.com

bununla birlikte gülpınarda konaklayın :smiley:
babakaleden önce

haberdar edin

endy' Alıntı:
good luck öncelikle
Her türlü yol desteği veririm
0 555 981 67 71
pazarlama@efetrans.com

bununla birlikte gülpınarda konaklayın :smiley:
babakaleden önce

haberdar edin

cok tesekkürler

su anda ayvacığa donduk cunku zehirlendik sulardan..kan tahlili falan yapıldı..normalmiş bu buralarda. hem de köy çeşmesinden zehirlendik..

şimdi bir sorunumuz var.. su arıtma.. klor tableti bulamıyoruz. belediye eczane heryere baktık yok..tentürdiyot aldık...bunu da uzun kullanmayın yazıyor... çamasır suyu demişlerdi, doktora sorduk...delimisiniz dedi =)
yardım lütfen..daha yolun başı

ayrıca ilk fotoları yuklemeğe çalışıcam

hoscakalın

[/quote] quote author=omeronay link=topic=41333.msg502630#msg502630 date=1262440862]
permasol alın. her eczanede bulunur kullanımı içinde yazıyor.

[/quote]Ömer bey, permasol su arıtımı için değil herhalde ben yanlış mı anladım :-\

eternalburzum' Alıntı:
cok tesekkürler

su anda ayvacığa donduk cunku zehirlendik sulardan..kan tahlili falan yapıldı..normalmiş bu buralarda. hem de köy çeşmesinden zehirlendik..

şimdi bir sorunumuz var.. su arıtma.. klor tableti bulamıyoruz. belediye eczane heryere baktık yok..tentürdiyot aldık...bunu da uzun kullanmayın yazıyor... çamasır suyu demişlerdi, doktora sorduk...delimisiniz dedi =)
yardım lütfen..daha yolun başı

ayrıca ilk fotoları yuklemeğe çalışıcam

hoscakalın
Çok geçmiş olsun, iyi yolculuklar size :smiley:[

Permasol yiyecekleri dezenfekte etmek ve zehirlenmeler için. içmek için değil. Vaktim yok kısa kısa yazıyorum detay veremiyorum kusura bakmayın prospektüsünde nerelerede nasıl kullanılacağı detayları ile yazıyor. Kutu üzerinde ki kuru kafa ise olayın vehametini işaret ediyor. ;D Reçetenin tavsiyesi dışında kullanmayın lütfen. Ayrıca çıplak elle dokunmamanızda gerekiyor. Hepinize iyi yıllar.
@Nursel teşekkürler uyarı için.

omeronay' Alıntı:
Permasol yiyecekleri dezenfekte etmek ve zehirlenmeler için. içmek için değil. Vaktim yok kısa kısa yazıyorum detay veremiyorum kusura bakmayın prospektüsünde nerelerede nasıl kullanılacağı detayları ile yazıyor. Kutu üzerinde ki kuru kafa ise olayın vehametini işaret ediyor. ;D Reçetenin tavsiyesi dışında kullanmayın lütfen. Ayrıca çıplak elle dokunmamanızda gerekiyor. Hepinize iyi yıllar.
@Nursel teşekkürler uyarı için.
Bir şey değil :smiley: Yanlış yorumlanabilirdi. Açıklama için teşekkürler.

çok eğelnceli ve heyacan dolu bir maceraya yelken açmışsınız.. bravaa ;D

fotoları bekliyorruzz :smiley:

slms
fotolar

http://picasaweb.google.com/eternalburzum9906

permasol bana da acayi geldi iyot kullanıcaz..yarın devam tekrar
adios

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR