Çekme Karavan Ile Tepebaşı Sorunları Nelerdir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan topcu78 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,215

topcu78

Yeni Üye
Çekme Karavan ile Tepebaşı sorunları nelerdir, temsili çizimdeki anı yaşayan varmı, çözüm nedir?

RAMPA TEPEBAI EM TOPUZ BAI YUKARI kopya

Etiketler
TR de böyle bir yol yok. Olsa aracta hasar görür , ön tekerler önce havaya kalkar, sonra düşer:smiley:
Ama bozuk yollara girerseniz, çok sık zıplayabiliyor arkadaki çekme karavan. Topuz tam kilitlenmedi ise karavan arkada kalıyor haliyle. Fren de yoksa , tehlike büyük.

Son düzenleme:

TR de böyle bir yol yok. Olsa aracta hasar görür , ön tekerler önce havaya kalkar, sonra düşer:smiley:
Ama bozuk yollara girerseniz, çok sık zıplayabiliyor arkadaki çekme karavan. Topuz tam kilitlenmedi ise karavan arkada kalıyor haliyle. Fren de yoksa , tehlike büyük. Temsili çizim site içinde oto park çıkışında Eğim %6 yol 50metre

Eğer yanlış anlamadıysam merak ettiğiniz durumun gerçek ölçekte ki görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

Şayet vaziyet böyle ise endişe duyacağınız bir durum söz konusu olmayabilir 👍

Aa

Aa1

Aa2

Eğer yanlış anlamadıysam merak ettiğiniz durumun gerçek ölçekte ki görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

Şayet vaziyet böyle ise endişe duyacağınız bir durum söz konusu olmayabilir 👍

Ekli dosyayı görüntüle 643317

Ekli dosyayı görüntüle 643318

Ekli dosyayı görüntüle 643319
Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. Eğim açısı hesabımı nasıl yaptığımı da bildirmek istedim doğrudur inşallah. Sorum da 1' yanlış yazmışım şu an yazdığım bilgiler tam bilgidir. Çok teşekkür ederim, selamlarımla. EĞİM AÇISI HESABI ==
EĞİM AÇISI HESABI

TABAN== A% =100

YÜKSEKLİK== H = 3,5metre

YOL== L = 50metre

AÇI = 90' yarısı 45' == X

X= H*A/50 ---- X=3,5*100/50 =7'

AÇI =7'

RAMPA TEPEBAI EM TOPUZ BAI YUKARI kopya

Açıkçası tam olarak neyi bulmaya çalıştığınızı anlayamadım.

Araç yada karavanın altı sürter mi? Karavan, çeki topuzundan ayrılır mı? Gibi sorulara mı cevap arıyorsunuz?

Eğer eğim bulmak istiyorsanız soru işareti ile gösterdiğim alanın uzunluğunu yazabilir misiniz?

Bu sayede, eğer merak ettiğiniz konu yukarıdaki sorular ise yanıtları güncelleyeceğim çizimde görebilirsiniz.

Aa3

Açıkçası tam olarak neyi bulmaya çalıştığınızı anlayamadım.

Araç yada karavanın altı sürter mi? Karavan, çeki topuzundan ayrılır mı? Gibi sorulara mı cevap arıyorsunuz?

Eğer eğim bulmak istiyorsanız soru işareti ile gösterdiğim alanın uzunluğunu yazabilir misiniz?

Bu sayede, eğer merak ettiğiniz konu yukarıdaki sorular ise yanıtları güncelleyeceğim çizimde görebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 643326
? =50 metre Merak ettiğim önemli konu ,düzlüğe çıkma anında sorun yaşamadan yola devam edebilir miyim? İlk soru resimdeki gibi ( karavan çeki demirini ters tepki yapar mı )sorunlar yaşanır mı?

? =50 metre Merak ettiğim önemli konu ,düzlüğe çıkma anında sorun yaşamadan yola devam edebilir miyim? İlk soru resimdeki gibi ( karavan çeki demirini ters tepki yapar mı )sorunlar yaşanır mı?

50M uzunlukta 350cm yüksekliğe çıktığınızda eğiminiz %4 olur.

Eğer %7'lik bir eğim varsa çıktığınız alan 614cm olacaktır.

Her iki durumda da sıkıntı yaşamazsınız.
AA4

Sizi çok meşgul ettim, hakkınızı helal edin içim çok rahatladı ilginize çok teşekkür ederim. Selamlarımla.
Rica ederim.

Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bir çizim yaptım sadece.

Yalnız bu senaryo da bir şeyler eksik gibi.

Öncelikle burası neresi? Bir yol mu? AVM gibi bir alanın çıkış koridoruna bağlanan bir rampa mı?

%100 diyebileceğimiz bir hesaplama istiyorsanız bana bunları da sağlamanız gerekir 🙂

Rica ederim.

Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda bir çizim yaptım sadece.

Yalnız bu senaryo da bir şeyler eksik gibi.

Öncelikle burası neresi? Bir yol mu? AVM gibi bir alanın çıkış koridoruna bağlanan bir rampa mı?

%100 diyebileceğimiz bir hesaplama istiyorsanız bana bunları da sağlamanız gerekir 🙂
Oturduğum sitemin oto parkı. Düz alanda (Araç+ karavan)'ım park halinden 75 metre hareket ettikten sonra bu rampayı çıkacak ve 25-30 metre sonra da siteden çıkış olacak.

Oturduğum sitemin oto parkı. Düz alanda (Araç+ karavan)'ım park halinden 75 metre hareket ettikten sonra bu rampayı çıkacak ve 25-30 metre sonra da siteden çıkış olacak.
Çizimlerde rampayı net 50m olarak belirledim. Bu mesafe kısalırsa eğimde artış olur.

Karavanınızın girebildiği bir garaj çok kullanışlı olmalı. Tavanda havalandırma tesisatı vb. üniteleri yer alıyor mu?

Karavanınız min.230-240 cm yüksekliğindedir. Bazı site otoparklarında denk geliyorum 200m üstü araç girişi yasak oluyor. Benim aracım 190cm bazen buralardan geçerken refleks olarak kafamı bile eğdiğim oluyor 🙂

Son düzenleme:

Çizimlerde rampayı net 50m olarak belirledim. Bu mesafe kısalırsa eğimde artış olur.

Karavanınız girebildiği bir garaj çok kullanışlı olmalı. Tavanda havalandırma tesisatı vb. üniteleri yer alıyor mu?

Karavanınız min.230-240 cm yüksekliğindedir. Bazı site otoparklarında denk geliyorum 200m üstü araç girişi yasak oluyor. Benim aracım 190cm bazen buralardan geçerken refleks olarak kafamı bile eğdiğim oluyor 🙂
Açık otopark yükseklik sorunu yok.

Karavanınızın girebildiği bir garaj çok kullanışlı olmalı. Tavanda havalandırma tesisatı vb. üniteleri yer alıyor mu?

Merhaba yardım soruma sizin daha önce cevaplamıştınız. Ancak karavanımı teslim aldım ve sitemin açık eğimli olan oto parkına başarılı park ettim. Şimdi ise çıkış beni biraz geriyor yaşamadan anlamayacağımı da biliyorum. Cep telefonuma indirdiğim bir uygulama ile yokuşun açısını ölçtüm, bu yokuşta ne kadar riskim var, aracımın çekeceğine inanıyorum ancak karavan arkaya doğru eğim verir mi, arkası yere sürtme ihtimali var mı? Sizi sorularımla meşgul ettiğim için kusura bakmasın. Selam ve saygılarımla. Hasan TOPCU/SAMSUN
Yokuş eğimi= 18 derece gösterdi
Yokuş uzunluğu =23 metre
Yokuş sonu yükseklik=5metre

Merhaba yardım soruma sizin daha önce cevaplamıştınız. Ancak karavanımı teslim aldım ve sitemin açık eğimli olan oto parkına başarılı park ettim. Şimdi ise çıkış beni biraz geriyor yaşamadan anlamayacağımı da biliyorum. Cep telefonuma indirdiğim bir uygulama ile yokuşun açısını ölçtüm, bu yokuşta ne kadar riskim var, aracımın çekeceğine inanıyorum ancak karavan arkaya doğru eğim verir mi, arkası yere sürtme ihtimali var mı? Sizi sorularımla meşgul ettiğim için kusura bakmasın. Selam ve saygılarımla. Hasan TOPCU/SAMSUN
Yokuş eğimi= 18 derece gösterdi
Yokuş uzunluğu =23 metre
Yokuş sonu yükseklik=5metre
Selamlar, bu tarz uygulamalar tam olarak gerçek eğimi veremeyebilirler.

Sürtünme konusu ile ilgili bir kaç çizim yaptım.

Verdiğiniz verilere göre yokuş uzunluğu 23 değil 16 m çıkıyor.
Bu durumda 18 derece değil 12 derecelik bir eğim oluyor.

Sizin verilerinizden oluşan teknik resim şu şekilde.

Gördüğünüz gibi oluşan eğim 12 derece. Bu eğimi rahatlıkla çıkabilirsiniz. Her hangi bir sürtme de olmaz.

C1

18 derecelik bir eğim var ise tablo şu şekilde değişir.

Çıkış için sırasıyla 4 görsel var. Görsellerde gördüğünüz üzere 16-17 m lik bir uzunluk bulunuyor.

Pilot tekerinizin yapısını bilmediğim için, iniş ve çıkışlarda pilot tekerinizi tam olarak yukarı kaldırmanızı

öneririm. Eğer eğim 18 derece ise pilot teker tepe noktayı max 10-15cm civarı kurtararak geçecektir.

Bu çizimler sadece fikir vermesi açısından faydalı olur.

Kesin bir sonuç için şasi ve aracınızın net ölçülerine ihtiyaç var.

Ama inerken sürtünme ile ilgili bir sıkıntı yaşamadıysanız zaten sorun olmayacaktır.

C2

C3

C4

C5

Aracın çekip çekememe konusu tamamen ayrı bir konu.

Araç bilgilerinizi verirseniz onun içinde yorum yapabiliriz.

Yada kendiniz towcar sitesine girerek aracınızın eğimdeki çekme performansını öğrenebilirsiniz. 👍

Feribotlara giriṣ rampasında karavanın arkası yere değebiliyor. Çözüm olarak rampada doğru olarak değil eğri (salt) gitmekte fayda var. Bazı durumlarda tekerlerin altına takoz koyularak ta sorun çözülebiliyor.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR