CB ile iletişim kurmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aTa1 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,046
Ynt: CB ile iletişim kurmak

Selamlar üstadlar...

Bir süredir bende Cb/Am 21.kanalda dinlemedeyim.Balkonuma araç antenimi kurdum.Ancak sadece dinleme yapabiliyorum.İzmir'in Buca semtindeyim.Bu gün araç antenimi çatıya monte etmek için gerekli şeyleri ayarladım ancak şu an ki bilgi düzeyimle cevaplayamayacağım bazı sorularım var.Cihazım Maxcom 30/Antenim Nagoya'nın mobil anteni Max.150W
- Balkona koyduğum antenimle yakından yapılan çağrıları duyabiliyorum.(Bayraklı-K.Yaka gibi).SQ'i kapadığımda İtalyanca konuşmalar duyuyorum ama bu konuşmalar parazitle beraber geliyor.Ancak bu noktalara sesimi ulaştıramıyorum.Bunun nedeninin de antenim olduğunu düşündüğümden bu gün 33 metre rg-58 kablomu aldım.Fakat bu kadar uzun kablo kayıplara neden olabilir mi?
-Anten ile beraber gelen 2.7 metrelik bir kablo var.Bu iki kabloyu eklemek için konnektör satın aldım ancak ekleme yaptığımda sorun olur mu?
- 33 metrelik ölçüyü tutturabilmek için bu 2.7m'lik kabloyuda eklediğimde Uzun kablodan 2.7 Metreyi kesmelimiyim?
-Araç antenini çatıya kuracağım için göndermede sorun olabileceğini düşünüyorum.Antenin dip kısmına eski bir çanak anteni bağlarsam faydalı olacağı söyleniyor ne dersiniz?
-Bütün bu sorunlar halledildiğinde bir SWR metre almalımıyım?
-Evim gayet yüksek bir mevkiide.Öyleki antenimi takdığımda cami minaresi ile aynı seviyeye geliyoruz.Yıldırım riski varmıdır.Kaldı ki bu sene içerisinde minereye iki kez yıldırım düştü.
Söylemeden geçemeyeceğim biiyorsunuz 19052011'de bir deprem oldu.İİnternet bir süre içiin kullanılamaz duruma geldi.Bilgi edinmek için Türkiye çıkışlı hiç bir siteye giremedim.Deprem ile ilgili verileri Amerikan Jeolojik Hareketleri İnceleme Merkezinin sitesinden öğrendim.Deprem olduktan bir kaç dakika sonra telsizimi açtım ve 21.Kanalda deprem ile ilgili bazı görüşmeleri dinledim.İnanın çok büyük bir ayrıcalık.Bütün haberleşme sisteminin çökmesi durumunda bu cihazlar hayat kurtaracak..Telsiz ve depremler,internet derken HAARP'a kadar gittim.Beyler konuya yabancı olabilirim,(ancak ilgi duyduğum şeyleri çok kısa sürede çok yoğun bir şekilde araştırmayı çok seviyorum)fakat HAARP'ın yapabileceklerini okuyunca sabaha kadar uyuyamadım.Neyse bu konuda fikir alış verişi için yeterli donanıma sahip değilim henüz ancak konu açılırsada merakla izlerim...
Sabırla okuduğunuz için teşekkürler.....

Etiketler

sayın telsizci arkadaşım
öncelikle telsizciliğe merakınzıdan dolayı sizi kutlarım
yazınızı okudum

öncelik ile TÜRKİYE mizde yeni versiyon cb telsizlerde FM modulasyon bulunuyor ve ANKARA da dahi eskiden kullanılan 11.CH yerine 21. CH FM kulanılıyor

AM görüşmelerde zorlananlar şartların ve ses modulasyonun frekans üzerine daha iyi akuple olmasından dolayı FM modunu tercih ediyorlar
fakat eğer yeriniz ve durumunuz müsait ise AM dünyayı dolaşır , hemde her atmosferik şart içinde , eğer vumetre veya indikatör okumayı bilirseniz
biraz meterolji bilginiz var ise , yanılmıyor isem İzmir desiniz ve oradan İtalya gibi güçlü çıkış yapan **AMPLİ** eklyerek haberşen milletleri dinlersiniz ama onlara ulaşamayabilirsiniz

sakın moralinizi bozmayın bu bir aldatmadır, yani güç dengesi olmayan şartların haberleşmesi olmaz
eğer gerçek CB **Citizen Band** kullanıcısı iseniz sadece duyduklarınızı bir deftere kaydedin ve Vumetereden değeri yazın
bir kaç defa çağrı yapın eğer cevap gelmez ise anlayınki o zat **AMPLİ** ile çıkış yapıyor

bu arada bir haberleşme defteri tutun ki kim ne zaman hangi havada ne gelmiş bilin.
SWRMETER ise her gerçek telsizcinin yanında olması gerken ekipmandır
sadece Askeri Telsizlerde böyle bir malzemeye gerek yoktur çünkü MANPACK ve SAHRA tipi telsizlerde Anten AUTO olarak Tune edilir (geri dönüş olmaz)
SWRMETER herkesin bildiği gibi çalışmaz , mantığı dönen sinyal değil , duran sinyaldir, yani antenden çıkmaya çalışan fakat Faz farkı nedeni ile anten ucuna kadar gidemeyen ve kendisini kendi kendine yok etmeye çalışan KATOD sinyalidir ** Lambalı vericilerde Çıkış Katod olur**

Bu sinyali anten boyu veya bobin sararak **SELF** ile düzeltmeye gerek yoktur , sadece frekansınızı ve kullanacağınız malzemeyi bilmek bu iş için yeterlidir.

HAARP e gelince bu 1970 lerin projesidir burada bunu yazmak yıllar sürer , Kıbrıs Barış harekatından sonra bu bilgi bizlere başka bir isim altında bildirildi
fakat o araziye girmek çok büyük risk dir , aynı Televizyon ve Radyo kulelerine Çalışırken çıkmak gibi

bu arada torunumun bilgisayarını kullanıyorum bazı İMLA hataları olursa kusuruma bakmayın
ilginize teşekkür ederim

OK
CAN

İlginiz için teşekkür ederim.

Bugün çatı antenimi cihaza bağladım.Ancak bir sorunum var.2.7 metrelik kabloyu kullandığımda ve mandala bastığımda TX ve AW1 kırmızı uyarı ledleri yanıyordu.
Şimdi uzun kabloyu takınca mandala bastığımda AW1 kırmızı ledi yanmıyor.Bu AW1 ne olabilir acaba.,

sayın beemer;

Araç anteni yerine sabit anten daha performanslı çalışacaktır.Anteni yaptktan sonra swr ölçtürmeniz gerekir.Cihaz anten performansında değişikşlik olursa tekrar ölçtürmeniz gerekir.Burada önemli olan ölçümlerin yapıldığı SWRmetre wattmetre gibi cihazların TSE tarafından yetkilendirilmiş kurumlar tarafından kalibre edilmiş olmasıdır.Sıfırlaması doğru olmayan tüfek ile hedefi bulamazsınız.

Yıldırımdan korunmak için yağmurlu havalarda anten kablonuzu cihazdan çıkartmanızı tavsiye ederim.

Afet haberleşmesi konusunda www.trac.org.tr yi takip ediniz.Amatör telsizciliği inceleyiniz

21.kanalda E5 diye geçer.Kamyonculardan yol hakkında bilgi alabilirsiniz
Umut Hocam öncelikle Selamlar.

Müsaadenizle bir konuyu detaylandırma ihtiyacı hissettim.
Cb kullanan arkadaşlar genelde 21.Kanal ve FM kullanırlar. 11.Kanal uzun zamandır sessiz. Buraya kadar herşey normal.
Ancak E5 kanalı denen şey; özellikle 5 band jackson türü cihazlarda 27.915 Frekansına denek gelen E Bandı 5. Kanal'dır. Burada USB kullanılır.
USB kullanımı ve C Bandı (26.965 / 27.405) dışında kullanım ülkemizde henüz yasal olarak desteklenmemekle birlikte, uzak mesafe SSB çağrılarını gayri resmi olarak buradan yapan arkadaşlar mevcut.

Bahsekonu Kanal; 6 Band'lı LOW BAND (6 Band Jackson ya da Galaxy ***** Pluto benzeri) cihazlarda F5 olarak geçer.

Hayırlı muhabereler dilerim

73

CB Lokal: Gezen54 (Seyyar Merkez)
CB DX: 116TR054
HAM: TA2LN

21.kanalda E5 diye geçer.Kamyonculardan yol hakkında bilgi alabilirsiniz
Umut Hocam öncelikle Selamlar.

Müsaadenizle bir konuyu detaylandırma ihtiyacı hissettim.
Cb kullanan arkadaşlar genelde 21.Kanal ve FM kullanırlar. 11.Kanal uzun zamandır sessiz. Buraya kadar herşey normal.
Ancak E5 kanalı denen şey; özellikle 5 band jackson türü cihazlarda 27.915 Frekansına denek gelen E Bandı 5. Kanal'dır. Burada USB kullanılır.
USB kullanımı ve C Bandı (26.965 / 27.405) dışında kullanım ülkemizde henüz yasal olarak desteklenmemekle birlikte, uzak mesafe SSB çağrılarını gayri resmi olarak buradan yapan arkadaşlar mevcut.

Bahsekonu Kanal; 6 Band'lı LOW BAND (6 Band Jackson ya da Galaxy ***** Pluto benzeri) cihazlarda F5 olarak geçer.

Hayırlı muhabereler dilerim

73

CB Lokal: Gezen54 (Seyyar Merkez)
CB DX: 116TR054
HAM: TA2LN

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,520
Kayıtlı Üye Sayımız
172,178
Kaydolan Son Üyemiz
sakaryalee5454

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR