CB ile iletişim kurmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aTa1 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,364
Ynt: CB ile iletişim kurmak

yavuz-çelikel' Alıntı:
:smiley::smiley:Bu soruyu soran arkadaştan, ve diğer bence yanlış cevap veren arkadaşlardan bahsediyorum.

Arkadaşım,

Sen bence gereksiz polimiğe girme çabalarındasın, oda şöyleki;

Bir arkadaşımız elinde bir portable cihaz olduğunu "Yaesu VX-8DR" ve bu cihazın CB yani 27 Mhz de rx-tx yapılabilirliğini merak etmiş sormuş.. Her amatör lisansa sahip kişi elindeki cihazların tüm specslerini bilemez ki.. Sormuş işte, burası bir forum ve forum amaçı paylaşımcıl olmaktan geçer..

Öyle değil mi sence de ??? ???

Etiketler

unique' Alıntı:
Arkadaşım,

Sen bence gereksiz polimiğe girme çabalarındasın, oda şöyleki;

Bir arkadaşımız elinde bir portable cihaz olduğunu "Yaesu VX-8DR" ve bu cihazın CB yani 27 Mhz de rx-tx yapılabilirliğini merak etmiş sormuş.. Her amatör lisansa sahip kişi elindeki cihazların tüm specslerini bilemez ki.. Sormuş işte, burası bir forum ve forum amaçı paylaşımcıl olmaktan geçer..

Öyle değil mi sence de ??? ???

Cüneyt bey öncelikle hitabınıza dikkat etmenizi rica edeceğim.Polemik falan yaratmaya niyetimde yok ihtiyacımda.Sonrasındada, amatör telsizleri (lisanssız kullanılamayan) frekans aralıklarının cb'ye göre ayarlabilirliği olmaz diye biliyorum.Yanlışsa doğru bilgiyi paylaşın.
İkinci hususta soruyu soran arkadaşın elindeki cihazın ayarlaması ile ilgili sadece o cihaza has bir soru sormadığını düşünüyorum.Tepkim lisansa sahip olan birkişinin nasıl oluyorda cb frekansına ayarlanamayacağını bilmemesi üzerine.

Bendeki bilgiler yanlışsa düzeltiniz lütfen.

Merhaba,

Gezenbilir'de de, belli konuda spesifik başka forumlarda da ( belli bir marka araç forumu...gibi ) sıkça gördüğüm bir durum var: belli bir konuda ''Uzman'' seviyesinde olan ( o konu hakkında belli bilgi - beceri - tecrube ve/veya belge sahibi ) bazı kişiler, o konuya ilgi duyan/ soru soran/konu hakkında bilgi sahibi olmadığını belirten insanlara, gayet garip cevaplar veriyorlar. Konuya hakim başka birisi, soru soran kişiye cevap verdiğinde de; bu kez cevap veren kişi/kişilere garip cevaplar veriyorlar. Bunu defalarca gördüm. Belki bir kötü niyet düşünmeden bunu yapıyorlar ama biraz uslüba da dikkat etmek gerekli ( Hiçkimseye nezaket ve hitap şekilleri öğretmek gibi bir niyetim yoktur ).

Gezenbilir dahilinde, bu güne kadar 2-3 konu başlığında benzer yaklaşım ve hitap şekilleri gördüm ve bahsettiğim konuda en az cevapların ve konuşmaların olduğu forum Gezenbilir. Arada oluyor böyle durumlar, bir tane daha gördüm yani :D Konuya aşırı hakimiyet, beraberinde agresiflik getiriyor galiba, neden se? :D :D :D

Aslında internetten tüm bilgileri edinebiliriz ama bu forumun ruhu ve buradaki insanların bilgi alışverişi konusundaki; nezaketleri - iyi niyetlerini dikkatten kaçıyor sanırım. Tabi budurumda da konunun tadı kaçıyor. İğneleyici cevaplar yerine: bilginin gerçeğinin paylaşılmasının doğru yöntem olduğunu düşünüyorum.

Şahsi fikirlerimdir,

Saygılar.

Barış

aTa1' Alıntı:
1 - Amatör telsiz lisansına sahibim ancak telsiz konusunda çok bilgili değilim.

2 - Yaesu VX-8DR el telsizimi offroad gezilerinde diğer CB telsizler ile iletişim kurmak için kullanabilir miyim??

3 - Kullanmak mümkün ise ayarlarını ne şekilde yapmam gerekir??

4 - Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Merhaba ;

Konu nereden nereye gelmiş merak ettiğim için giridm baktım ve bana sonuçlar enteresan geldiği için bir de ben cevap vereyim dedim.. ;)
Kusura bakmayın. :smiley:

1 - Amatör Lisans sahibisiniz , BTK web sitesinde Radyo Amatörlerine ait Band planı var , bunlar kullanılabilen frekanslar
yani VHF ve UHF ile ( Belge sınıfınızı bilmiyorum ) HF de kullanılabilecek tüm frekanslar var..

Telsiz hakkında bilgi sahibi olmanız için :
Bu konuda eğitim görmeniz , uzun zaman bu konuda ve cihazlar ile içiçe çalışmış olmanız ,
hatta cihazların mantıkları ve çalışma teknolojisi üzerine testler , denemeler yapmış olmanız veya bizim gibi , Profesyonel TELSİZ OPERATÖRÜ olmanız gerekir.

Çünkü Radyo Amatörlerinin % 75 inin Piyasada kullanılmakta olan AMATÖR cihazların tamamına hakim olamadıklarını bildiğimiz için
Sizin durumunuzda gocunacak veya üzülecek bir husus bulunmamaktadır. ::smiley:

Hiç bir amatör ( elektronik alt yapısı olmayan veya Telsiz ile geçmişi olmayan hiç kimse ) telsiz mantığı , frekans yelpazesi veya görüşme şartları hakkında bilgi sahibi olamaz

burada bu işi yıllardır yapan bizler bile ( 1972 ) , herhangi bir operasyonda ele geçirilen cihaza hakim olmak için 30 dakika süre içinde bildiklerimizi uygularız.

Hatta Umut Kaptan konusunda uzman olduğu için ne demek istediğimi anlamıştır ...!! :smiley:

onun için ...:

2 - Elinizde YAESU VX serisi EL TELSİZLERİ : CB frekanslarında çalışmaz

Daha geniş anlatayım ...

CB ( Normal ) : 26.965 - 27.405 mhz frekansları arasında 40 Kanala ( görünen ) bölünmüş bir yelpazenin içinde çalışır. ( Half duplex olarak )

Einizdeki cihaz ise :

VHF AMATÖR : 144 - 146 Mhz arasında dünya standartında ( Türkiye'de bunlar heran değişebilir ) Radyo amatörlerine ait olan frekanslarda çalışır

UHF AMATÖR : 430 - 440 Mhz arasında dünya standartında ( Türkiye'de bunlar heran değişebilir ) Radyo amatörlerine ait olan frekanslarda çalışır

bunun dışında ..!!!

AIR band olarak bilinen frekansları dinler,
MARINE band olarak bilinen frekansları dinler,
HF olarak adlandırılan Uluslararası 50 Mhz bandındaki frekansları dinler
PMR olarak bilinen frekansları dinler
NMT olarak bilinen ( Mobil Araç telefonlarına ait ) frekansları dinler
VFM olarak bilinen ( Video FM ) Televizyon Ses sinyali olarak bilinen frekansları dinler
AM denilen Orta dalga denilen Radyo frekanslarını dinler

eğer modify edilir ise 135 - 174 arası ve 400 - 470 Mhz arasında tüm frekanslarda ( SWR si tutmasa'da ) görüşme yapar , ama YASAL DEĞİLDİR. :eek:

YAESU VX 8 dışnda bu serideki cihazların hiç biri PMR ( 6.25 ) aralıklı frekanslara girip konuşmaz ( VX 8 Konuşur ) bu frekansın yasal görüşme gücü 1/ 2 watt dır ( 500 miliwatt )

elinizdeki cihaz
CB bandında çalışmaz
CB telsizleri dinlemez
CB Bandı ile uyumlu anteni yoktur
( 3 anteni vardır, Uzun parça ile minik parça VHF ve UHF dir )
( Uzun parça ile kalın kısa parça 50 Mhz HF dir. )

aklınıza takılan bir konu olur ise
www.turkeyradiooperators.org adresinde sorularınıza detaylı cevap verebilecek kişiler bulabilirsiniz

Görüşmek üzere
saygılarımla
Ali AKSOY
Haberleşme Uzmanı

Ali bey aklımdaki soruların cevaplarını profesyonelce verdiniz. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Profesyonelliğinizin gerektirdiği bilgi birikimi ve paylaşım isteğinizi takdir ettiğimi biliniz lütfen.

Arkadaşlar,

Ben her amatörün yeni edindiği bir telsizin detay özelliklerini bilmek zorunda olmadığını söyledim. Bu da gayet doğaldır. Amatör frekanslarda çalışan bazı telsizler CB (Halk Bandı) frekanslarında da çalışmaktadır.
Sınavlarda hangi tür soruların sorulduğunu merak eden arkadaşlar, en azından KEGM tarafından yayınlanan soru bankasını indirip bir göz atarlarsa, anlarlar. Hatta daha ileri gidip, bu sorulardan hazırlanan Canlı Amatör Telsizcilik Sınavı sistemine girip kendilerini teste tabii tutabilirler.

Selamlar

manyak' Alıntı:
Arkadaşlar,

Ben her amatörün yeni edindiği bir telsizin detay özelliklerini bilmek zorunda olmadığını söyledim. Bu da gayet doğaldır. Amatör frekanslarda çalışan bazı telsizler CB (Halk Bandı) frekanslarında da çalışmaktadır.
Sınavlarda hangi tür soruların sorulduğunu merak eden arkadaşlar, en azından KEGM tarafından yayınlanan soru bankasını indirip bir göz atarlarsa, anlarlar. Hatta daha ileri gidip, bu sorulardan hazırlanan Canlı Amatör Telsizcilik Sınavı sistemine girip kendilerini teste tabii tutabilirler.

Selamlar

Hangi soruların sorulduğunu merak eden kişi bendim.:smiley:
Cb telsizle , amatör cihazın dediğinin gibi sadece birkaç markanın iletişim kurabildiğini sorarak öğrendim.Ancak forumda sahibi olduğumuz bilgileri saklayacaksak niye bulunuyoruzki.En başında yapıcı şekilde konuyla alkalı merak edilenleri paylaşmakvarken , yazılanlara mana veremedim.

yavuz-çelikel' Alıntı:
Hangi soruların sorulduğunu merak eden kişi bendim.:smiley:
Cb telsizle , amatör cihazın dediğinin gibi sadece birkaç markanın iletişim kurabildiğini sorarak öğrendim.Ancak forumda sahibi olduğumuz bilgileri saklayacaksak niye bulunuyoruzki.En başında yapıcı şekilde konuyla alkalı merak edilenleri paylaşmakvarken , yazılanlara mana veremedim.

Merhaba,

Seni anlıyorum, bu sıkıntıları da bildiğim için sorulan her tür soruyu ciddiye alıyorum. Sonuçta bende bir Amatör Telsizci' yim ve bir telsizi ilk aldığımda onun özelliklerini bilemiyorum ve arkadaşlarıma soruyorum. Sınavda bana şu telsiz hangi frekanslarda çalışır diye bir soru sorulmadı.
Bağlantısını paylaştığım web sitesini ben hazırladım ve KEGM tarafından yayınlanan soru bankasıyla hazırlandı. Son çıkan ve yeni sınavda çıkmasını beklediğimiz sorularda bunun içinde. Çok sayıda aday arkadaşımız buradan sınava hazırlanıyor.

Selamlar

Merhaba,

Bu jargon Kısa Dalga üzerinde kullanılır ve genelde yarışmalarda görüşmeyi kısaltmak maksatlıdır. Bir de CW çalışırken kullanılır orada da mors kodlarıyla uzun uzun yazmak yerine bu Q kodları kullanılır.
Bu nedenle ben genelde röleler üzerinde bu kodları kullanmam ve aslında kullanılmaması da gereklıdır, yani kural olduğu için değil asıl kullanım yeri olmadığı içindir.
Ancak kullanılmasında bir sakınca da yoktur elbette.

Selamlar

benim midland alan 100 plus telsiz var. bazen fm de squlech ayarını en yükseğe alınca konuşanları duyuyorum fakat birşey söyleyince beni duymuyorlar nedeni nedir ?? ve ben bu telsizden acil durumda nasıl faydalanabilirim.. teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR