CB ile iletişim kurmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aTa1 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,046

Etiketler

Ynt: CB ile iletişim kurmak

unique' Alıntı:
Ham telsizler lisanslı telsizlerdir ve TA yada TB ile başlayan operatör lisans kodları vardır.

5ci maddeyi bir okuyun lutfen

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/02/20100203-5.htm

Ek olarak Amator Telsizler Lisansli telsiz degildir. Yani bir ruhsata tabi degildir. Cihazi herhangi bir sekilde kayit ettirme zorunlulugu yoktur. Ama buna karsilik kullanicak kisinin yetkilendirilmesi gerekmektedir. Bu da gene yukarida linkini verdigim yonetmelik ile KEGM'ne sinav yapma ve Amator Telsizcilik Belgesi duzenleme yetkisi verilmistir.

Lisansli dediginiz an kullanimi icin BTK'ndan izin ve ruhsat alinmasi gereken cihazlardir.Bu cihazlar/sistemler icin frekans tahsisi yapilir ve buna karsilik bir ruhsat ucreti odenir. Cihaz ozel imalat ise teste sokulur ve onaylanir.Standart uretim ise CE vb. belgeler ile ruhsata baglanir.Bu konuda ki bilgileride asagida ki linkten bulabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/07/20090718-7.htm

s40euro' Alıntı:

Ek olarak Amator Telsizler Lisansli telsiz degildir. Yani bir ruhsata tabi degildir. Cihazi herhangi bir sekilde kayit ettirme zorunlulugu yoktur. Ama buna karsilik kullanicak kisinin yetkilendirilmesi gerekmektedir. Bu da gene yukarida linkini verdigim yonetmelik ile KEGM'ne sinav yapma ve Amator Telsizcilik Belgesi duzenleme yetkisi verilmistir.

Lisansli dediginiz an kullanimi icin BTK'ndan izin ve ruhsat alinmasi gereken cihazlardir.Bu cihazlar/sistemler icin frekans tahsisi yapilir ve buna karsilik bir ruhsat ucreti odenir. Cihaz ozel imalat ise teste sokulur ve onaylanir.Standart uretim ise CE vb. belgeler ile ruhsata baglanir.Bu konuda ki bilgileride asagida ki linkten bulabilirsiniz.

Açıklayıcı bilgileriniz için teşekkürler.

s40euro' Alıntı:

Paylaşım için teşekkürler. Oldukça faydalı ve bir o kadar da işime yarayan bilgiler vardı bu verdiğiniz linkte. Tekrar teşekkürler...

aTa1' Alıntı:
Amatör telsiz lisansına sahibim ancak telsiz konusunda çok bilgili değilim.Yaesu VX-8DR el telsizimi offroad gezilerinde diğer CB telsizler ile iletişim kurmak için kullanabilir miyim?? Kullanmak mümkün ise ayarlarını ne şekilde yapmam gerekir??
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Amatör telsiz lisansını vermek için yaptıkları sınavda bu gibi bilgileri sormuyorlarmı?
Yada bu sınava girmeden bilgi birikimini test etmedenmi veriyorlar lisansı?

telsizler konusunda bilgi sahibi olmak zorunluluğu olamaz, yani sınavda çıkan soruların içinde şu marka telsizle hanhi frekanslarda görüşebilrisiniz veya şu model el telsizi cb frekanslarında görüşme yapabilir mi diye soru sorulmaz.
Arkadaş direkt olarak bir telsiz marka ve modeli vererek bu telsiz hakkında ve hatta genel olarak telsizler hakkında bilgi sahibi değilim demiş ki bu da gayet doğal durumdur.

Selamlar

manyak' Alıntı:
telsizler konusunda bilgi sahibi olmak zorunluluğu olamaz, yani sınavda çıkan soruların içinde şu marka telsizle hanhi frekanslarda görüşebilrisiniz veya şu model el telsizi cb frekanslarında görüşme yapabilir mi diye soru sorulmaz.
Arkadaş direkt olarak bir telsiz marka ve modeli vererek bu telsiz hakkında ve hatta genel olarak telsizler hakkında bilgi sahibi değilim demiş ki bu da gayet doğal durumdur.

Selamlar

Ehliyet alırken motor bilgisi, ilkyardım ve trafik kuralları sorulur. Lisans sınavında neler soruluyor anlatabilirmisiniz biraz?

yavuz-çelikel' Alıntı:
Ehliyet alırken motor bilgisi, ilkyardım ve trafik kuralları sorulur. Lisans sınavında neler soruluyor anlatabilirmisiniz biraz?

Nasıl ki size satılan bir BMW veya Mercedes marka otomobil ile neler yapacağınız satıcı tarafından size sorulmuyor ise, telsiz satarkende o telsiz ile neler yapacağınızı size kimse söylemez yada sormaz..
Kıyı emniyeti yada BTK, her kim olursa olsun.. Elinizdeki telsizin hangi band aralığında çalıştığını şu anda sorgulayan hiç bir kurum zaten kalmadı, ayrıca sorgulanması gerekliliğide kanunen kaldırıldı. Yani cihaz ruhsatnamesi gerekliliği kalmadı.

Bilginize.

Benim ne demek istediğimi anlamadınız, diyorumki;
Telsiz lisansı olan biri nasıl olurda cihazların hangi ferans aralıklarında kulanıldığını, yadafrekans aralıklarının CB'ye ayarlabilirliğini bilmez.Ehliyeti olan birinin bu işaretin adı ne? yada B sınıfı ile kamyon sürebilirmiyim ginbi bir soru değilmi bu.

yavuz-çelikel' Alıntı:

Sınav konuları

(1) Sınav müfredatının genel özellikleri şunlardır:

a) A ve B sınıfı: Bütün ilgili amatör radyo düzenlemeleri, haberleşme teknolojileri işletim prosedürlerini ve Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinde belirtilen amatör telsizcilerin kullanacakları frekans bandları ve teknik kriterleri kapsar.

b) C Sınıfı: Pratik ve temel haberleşme teknikleri ve ilgili ulusal ve uluslararası işletim düzenlemeleri ve ekipman kullanımı ile birlikte Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinde belirtilen bu sınıf amatör telsizcilerin kullanacakları frekans bandları ve teknik kriterleri kapsar.

Yavuz girecekmisin sınava ?

umutkaptan' Alıntı:
Sınav konuları

(1) Sınav müfredatının genel özellikleri şunlardır:

a) A ve B sınıfı: Bütün ilgili amatör radyo düzenlemeleri, haberleşme teknolojileri işletim prosedürlerini ve Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinde belirtilen amatör telsizcilerin kullanacakları frekans bandları ve teknik kriterleri kapsar.

b) C Sınıfı: Pratik ve temel haberleşme teknikleri ve ilgili ulusal ve uluslararası işletim düzenlemeleri ve ekipman kullanımı ile birlikte Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliğinde belirtilen bu sınıf amatör telsizcilerin kullanacakları frekans bandları ve teknik kriterleri kapsar.

Yavuz girecekmisin sınava ?

Umutkaptan bilgilendirmen için teşekkür ederim. Sınava girmek gibi bir düşüncem yok.Verdiğin bilgilerden ilgili soruyu soran kişinin bu bilgiye sahip olması gerektiğini anlıyorum.Ancak bilmediğine göre ya lisans gökten zembille inmiş, yada arkadaş bildiklerini(yada bilmesi gerekenleri) unutmuş.:smiley::smiley:

yavuz-çelikel' Alıntı:
Umutkaptan bilgilendirmen için teşekkür ederim. Sınava girmek gibi bir düşüncem yok.Verdiğin bilgilerden ilgili soruyu soran kişinin bu bilgiye sahip olması gerektiğini anlıyorum.Ancak bilmediğine göre ya lisans gökten zembille inmiş, yada arkadaş bildiklerini(yada bilmesi gerekenleri) unutmuş.:smiley::smiley:

manyak nickli arkadaşımı kastediyorsun?

aTa1' Alıntı:
Amatör telsiz lisansına sahibim ancak telsiz konusunda çok bilgili değilim.Yaesu VX-8DR el telsizimi offroad gezilerinde diğer CB telsizler ile iletişim kurmak için kullanabilir miyim?? Kullanmak mümkün ise ayarlarını ne şekilde yapmam gerekir??
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler

:smiley::smiley:Bu soruyu soran arkadaştan, ve diğer bence yanlış cevap veren arkadaşlardan bahsediyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,520
Kayıtlı Üye Sayımız
172,178
Kaydolan Son Üyemiz
sakaryalee5454

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR