Bulgaristan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan melihcc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,590
İyi günler
Önümüzdeki ay ortası Romanya üzerinden Polonya'ya gideceğim. Yunanistan üzerinden Bıulgaristan' girmek ve Slivengrad- Dimitrovgrd ve Veliko Tanrnovo yoluyla Rusçuk kapısına gitmeyi planladım.. Gidişi çabuk - hızlı yapmam gerekiyor. Balçık-Burgas-Varna-Nessebar gibi asıl gezilesi bölgeleri dönüşe bıraktım.
Acaba bilginiz varsa bu planladığım gidiş yolu makul ve uygun olup olmadığı hakkında görüşünüzü belirtebilir misiniz?

Y9l durumu , ulaşılabilirlik, güvenlik gibi durumlar açısından . Ayrıca bir gece konaklamamız da gerekiyor. Ben Veliko Tanronovo'yu düşünüyorum, sizin tavsiye edebileceğiniz başka bir nokta var mı?

İyi günler
Önümüzdeki ay ortası Romanya üzerinden Polonya'ya gideceğim. Yunanistan üzerinden Bıulgaristan' girmek ve Slivengrad- Dimitrovgrd ve Veliko Tanrnovo yoluyla Rusçuk kapısına gitmeyi planladım.. Gidişi çabuk - hızlı yapmam gerekiyor. Balçık-Burgas-Varna-Nessebar gibi asıl gezilesi bölgeleri dönüşe bıraktım.
Acaba bilginiz varsa bu planladığım gidiş yolu makul ve uygun olup olmadığı hakkında görüşünüzü belirtebilir misiniz?

Y9l durumu , ulaşılabilirlik, güvenlik gibi durumlar açısından . Ayrıca bir gece konaklamamız da gerekiyor. Ben Veliko Tanronovo'yu düşünüyorum, sizin tavsiye edebileceğiniz başka bir nokta var mı?
Romanya üzerinden gitmeyi yol daha kısa diye tercih ediyorsanız size sırbistan- macariristan -polonya rotasını tavsiye ederim.Bulgaristan ve Romanyada yolların kalitesi çok iyi değil ve bu mevsimde çok fazla yol çalışmaları sizi yorabilir rotanız km olarak kısa görünse bile zaman ve güvenlik açısından Sırbistanı tercih edebilirsiniz Bulgaristanda sofya yolu otobandır.dönüş yolunuz gezmek için güzel Romanyada köstence ve mangalia arası sahilide gezebilir,Balçıkta botanik bahçesini ve altın kum plajlarını görebilirsiniz.eskisi kadar hırsızlık olayları yok ama siz yinede Bulgaristan ve Romanyada aracınızı güvenli yerlere park etmeyi unutmayın.

Etiketler
Dereköy sınır kapısı çıkışında yeşil sigorta yapan bir kulube var ancak düşük sezonlarda kapalı olabiliyor isterseniz risk alıp deneyin olmazsa geri dönüp dereköyde yaptırırsınız.vignet almadan kesinlikle yola çıkmayın hatta pulu cama yapıştırdıktan sonra kalan kısmını ve fişini Türkiyey'ye dönene kadar saklayın,kemerleriniz bağlı farlarınız açık olsun.dereköy Burgaz yolunun yaklaşık 30.km sinde her zaman polis kontrolu vardır evraklarınızı ve vigneti kontrol ederler.park yeri durumu biraz karışık renklerin anlamını unuttum ama bazı park yerleri bir saat'e bazıları dört saat'e kadar.en iyisi size burgazın merkezinde bir otopark tavsiye edeyim fiyatı uygun ve güvenlikli.
not:temmuz ağustos ayında Burgazda kum festivali var çeşitli ülkelerden gelen sanatçıların yaptığı kumdan heykeller görülmeye değer.festival deniz kenarındaki parkın sonunda (N 42,51079
D 27,48144)
alttaki fotoğraf park yerinin
Umarım yağmurlu olmaz hava da Kumdan Heykelleri görebiliriz ...
Otopark koordinatlarını da kaydettim . Konaklamam şehiriçi olacak , bahsettiğiniz otopark'a yaklaşık 650metre mesafede .
Acaba kalacağım yerde otopark var mı??? Yoksa buraya abone olacağız demektir :smiley::smirk:
Arabada kemer bağlamak....Farlar...Vignetta....Polis kontrol..... Öneriler için teşekkür ederim , gerçekten bu tür tavsiyelerle yurtdışı araç kullanımı , İstanbul'da araba kullanmaktan daha kolay oluyor !..
Yeşil Sigortayı SON ANA bırakmaya karar vereceğim galiba ....
Bu bahsettiğiniz Yeşil Sigorta önerileri GÜNCEL tecrübe , değil mi?
Bulgaristan'ın AB üyeliği öncesi / sonrası da farklı olabilir çünkü??????

Romanya üzerinden gitmeyi yol daha kısa diye tercih ediyorsanız size sırbistan- macariristan -polonya rotasını tavsiye ederim.Bulgaristan ve Romanyada yolların kalitesi çok iyi değil ve bu mevsimde çok fazla yol çalışmaları sizi yorabilir rotanız km olarak kısa görünse bile zaman ve güvenlik açısından Sırbistanı tercih edebilirsiniz Bulgaristanda sofya yolu otobandır.dönüş yolunuz gezmek için güzel Romanyada köstence ve mangalia arası sahilide gezebilir,Balçıkta botanik bahçesini ve altın kum plajlarını görebilirsiniz.eskisi kadar hırsızlık olayları yok ama siz yinede Bulgaristan ve Romanyada aracınızı güvenli yerlere park etmeyi unutmayın.
Yanıtınız için çok teşekkürler.
Romanya'da Transilvanya ve Maramureş bölgelerini 7 gün kadar gezdikten sonra 2 gün de Lviv'e ayırmak istediğim için bu rotayı seçtim. Ayrıca Sırbistan Macaristan yolu çok uzun görünüyordu. Öneriniz üzerine bir kez daha inceleyeyim. 3 yıl önce Sırbistan-Macaristan- Çekya-Avusturya turu yapıp Macaristan'da uzunca kalmıştım. Yolların gerçekten de son derece güzel ve sorunsuz olduğunu biliyorum.

İlk başta Bulgaristan'ın Varna-Burgaz -Nessebar bölgesini gezerek gitmeyi düşünüyordum, ama zamanım biraz daraldığı için burayı ilerde özel olarak ziyaret etmeye karar verdim. Şimdi Bulgaristan'a Hamzaköyden girip 1 gece Yambol vs.gibi bir yerde geceledikten sonra hızlıca Bükreş'e geçmek niyetindeydim.
Tavsiyeniz ışığında bir kez daha değerlendireceğim.
Çok teşekkürler

Umarım yağmurlu olmaz hava da Kumdan Heykelleri görebiliriz ...
Otopark koordinatlarını da kaydettim . Konaklamam şehiriçi olacak , bahsettiğiniz otopark'a yaklaşık 650metre mesafede .
Acaba kalacağım yerde otopark var mı??? Yoksa buraya abone olacağız demektir :smiley::smirk:
Arabada kemer bağlamak....Farlar...Vignetta....Polis kontrol..... Öneriler için teşekkür ederim , gerçekten bu tür tavsiyelerle yurtdışı araç kullanımı , İstanbul'da araba kullanmaktan daha kolay oluyor !..
Yeşil Sigortayı SON ANA bırakmaya karar vereceğim galiba ....
Bu bahsettiğiniz Yeşil Sigorta önerileri GÜNCEL tecrübe , değil mi?
Bulgaristan'ın AB üyeliği öncesi / sonrası da farklı olabilir çünkü??????
Bilgiler mayıs 2017 tarihinde yaptığımız karavanla burgaz,Nesebar,süzebolu gezisinden.siz gezinizi sanırım arabayla yapacaksınız Turingte 25 günlük yeşil sigorta 50 euro Bulgaristan yapılan yeşil sigortalar daha çok karavanlar için cazip otomobilde çok fazla farkediyormu bilmiyorum

Yanıtınız için çok teşekkürler.
Romanya'da Transilvanya ve Maramureş bölgelerini 7 gün kadar gezdikten sonra 2 gün de Lviv'e ayırmak istediğim için bu rotayı seçtim. Ayrıca Sırbistan Macaristan yolu çok uzun görünüyordu. Öneriniz üzerine bir kez daha inceleyeyim. 3 yıl önce Sırbistan-Macaristan- Çekya-Avusturya turu yapıp Macaristan'da uzunca kalmıştım. Yolların gerçekten de son derece güzel ve sorunsuz olduğunu biliyorum.

İlk başta Bulgaristan'ın Varna-Burgaz -Nessebar bölgesini gezerek gitmeyi düşünüyordum, ama zamanım biraz daraldığı için burayı ilerde özel olarak ziyaret etmeye karar verdim. Şimdi Bulgaristan'a Hamzaköyden girip 1 gece Yambol vs.gibi bir yerde geceledikten sonra hızlıca Bükreş'e geçmek niyetindeydim.
Tavsiyeniz ışığında bir kez daha değerlendireceğim.
Çok teşekkürler
Şado kesinlikle doğru söylüyor. Geçen ay Şado'nun dediği yoldan gidip sizin planladığınız yoldan geldim. Şado'yu dinlerseinz en az 2 gün yol kısalır ve daha az yorulursunuz. Aradaki yakıt farkını zaten sağolsun o güzergahtaki polisler sizden tahsil eder. Bence sırbistan macaristan yolunu deneyin. Mukocheveden ukraynaya girip çok temiz bir yoldan lvive ulaşın. Macar sınırından girince ilk 20 km berbat ona aldanmayın. Hayırlı yolcukuklar.

Dereköy sınır kapısı çıkışında yeşil sigorta yapan bir kulube var ancak düşük sezonlarda kapalı olabiliyor isterseniz risk alıp deneyin olmazsa geri dönüp dereköyde yaptırırsınız.vignet almadan kesinlikle yola çıkmayın hatta pulu cama yapıştırdıktan sonra kalan kısmını ve fişini Türkiyey'ye dönene kadar saklayın,kemerleriniz bağlı farlarınız açık olsun.dereköy Burgaz yolunun yaklaşık 30.km sinde her zaman polis kontrolu vardır evraklarınızı ve vigneti kontrol ederler.park yeri durumu biraz karışık renklerin anlamını unuttum ama bazı park yerleri bir saat'e bazıları dört saat'e kadar.en iyisi size burgazın merkezinde bir otopark tavsiye edeyim fiyatı uygun ve güvenlikli.
not:temmuz ağustos ayında Burgazda kum festivali var çeşitli ülkelerden gelen sanatçıların yaptığı kumdan heykeller görülmeye değer.festival deniz kenarındaki parkın sonunda (N 42,51079
D 27,48144)
alttaki fotoğraf park yerinin
TÜM ÖNERİLERİNİZ çok faydalı oldu ...:smiley:
Bahsettiğiniz otoparkta da kaldık , Kum heykelleri gördük , Nesebar-Sozopol'ü de ziyaret ettik .
Trafikte de sorun yaşamadık .
Genel olarak çok beğendim DOĞU Bulgaristan sahillerini .
''Buralar varken , Antalya'nın ıscağına niye gidiyormuşum ki ?'' diye de epey hayıflandım :worried:
Sozopol'ü programa son anda dahil ettik !..
Akşam 20:00 gibi vardık....
Gezdik...
23:00 gibi yola çıkıp İstanbul'a döndük : sabah 04:00(!)
Az sonrasında da işbaşı yaptım;)

Konuşmaya çalıştığım 3-4 kişiden en az biri Türk çıktı bu gezide !..:confused:
Bu da insanın kendini evinde hissetmesine neden oluyor , bonus kazanmışsınız gibi (!)

SOZOPOL -adeta- Karadeniz'in Dubrovnik'i gibi !.. :smiley:
Salı akşamı bir de halk konseri vardı , Bulgar sazlarıyla-türküleriyle kulaklarımız şenlendi .

Burgaz sahili , rüzgârı kuzeyden alıyor , Burgaz'ın kuzeyindeki burun da bu rüzgârı keser vaziyette .
Bu nedenle Sunny Beach denilen kumsallar ve özellikle de Nesebar'ın Güneyinde ''Aurelio'' namlı plaj bölgesi
rahatlıkla deniz keyfi yapılan yerler...

Bir de şu dikkatimi çekti : O kadar kalabalıkta -her ne hikmetse?- kimsenin aklına MANGAL yaparak
ortalığı koku ve dumana boğmak gelmemiş !...
Ya cezası büyük(?) , ya da kültürlerinde yok bu beslenme keyfi(?!?) :confused::p

Günlük araç kiralamalar 25 Euro'dan başlıyor(sanırım uzun süreli olursa?)
Yerleşmek isteyenler için de 12.000 ile 30.000 Euro arası değişen fiyatlarda daireler var !..
Belki yakında DEREKÖY teslim rent-a-car firmaları da ortaya çıkar , kimbilir?

Hoşgeldiniz,bilgilerin size faydalı olmasına sevindim.Bulgaristanın adı çıkmış dokuza inmez sekize misali imajı Türkiyede bir türlü düzelmedi,bilmeyenler ve cesareti olmayanlar için öcü gibi görünüyor ancak biz seviyoruz.shengen vizemiz olduğunda hafta sonları kaçamağı için bazen Burgazı bazen Yunanistan Dedeağacı tercih ediyoruz.dediğiniz gibi türklere rastlayıp sohbet etmekte ayrı güzel.siz bir de euronun 2 tl olduğu zamana rastlasaydınız tadından yenmezdi;)
Varna'yı bir dahaki sefere bıraktınız sanırım,yeşil sigortayı çıkışta Bulgaristanda yaptırabildinizmi?

Son düzenleme:

Hoşgeldiniz,bilgilerin size faydalı olmasına sevindim.Bulgaristanın adı çıkmış dokuza inmez sekize misali imajı Türkiyede bir türlü düzelmedi,bilmeyenler ve cesareti olmayanlar için öcü gibi görünüyor ancak biz seviyoruz.shengen vizemiz olduğunda hafta sonları kaçamağı için bazen Burgazı bazen Yunanistan Dedeağacı tercih ediyoruz.dediğiniz gibi türklere rastlayıp sohbet etmekte ayrı güzel.siz bir de euronun 2 tl olduğu zamana rastlasaydınız tadından yenmezdi;)
Varna'yı bir dahaki sefere bıraktınız sanırım,yeşil sigortayı çıkışta Bulgaristanda yaptırabildinizmi?
EVET !..Euro'nun düşük olduğu zamanlarda bu geziyi yapmamış olmak kayıp gerçekten de !..:weary:
Ailede tembellik had safhada idi . Burgas - Sunny Beach yolunun da biraz 'caydırıcı' olması da eklendi üstüne .
Bu nedenle Varna'ya uzanmadık .
Tatil keyifli geçince , Sozopol'e bile -adeta- LÜTFEN(!) uğradık ... İyi ki de uğramışız , muhteşemdi !..:smiley::smiley:

Yeşil Sigorta(otomobil) için Bulgaristan'dan 47 Euro fiyat aldım 30 günlük (((2 aylık 57 - 3 aylık 65 Euro))) .
O da -ancak- Kapitan Andrevo 'dan çıkarsam bana iletilebilecekti .
Bu nedenle Turing'in 15 gün için 52,5 Euro'luk teklifine hayır demedim , sınıra bırakmadım sigorta işini.(((Şimdi yazarken farkediyorum , ki SINIRDA DA sormadım -bir sonraki Dereköy çıkışı için en azından bilgim olurdu)))
Fakat Dereköy çıkışı'nda Cumartesi günü 3,5-4 saat bekledik !..
Gurbetçilerin dönüş trafiğinden bu kapı da etkilenmiş anlaşılan .. :weary:
Dönüşteyse jet gibi geçtik sınırı:smiley:

Döner dönmez beni dinleyen bir arkadaşım da hemen Burgaz seyahati planlamaya başladı bu arada !..:smiley::smiley:;)
Giden memnun kalır , gitmeyen -benim gibi- geç kaldığına üzülür sonra ...
Demedi demeyin:sweatsmile::wink::smiley:

.
"Güvenlik açısından Sırbistanı tercih edebilirsiniz" demişsiniz Şadan bey.

Belgrad-Niş arası park yerleri ve benzin istasyonlarında gecelemek çok riskli. Buna özellikle Sabah ve Hürriyet'in yerleri de dahil ! ( Son 6 senede 8-9 kere geçtim)
Nedeni gece siz uyurken, aracınızın altından vites hidrolik yağının geçtiği lastik boruyu kelepçe ile sıkıyorlar. Sabah yola çıkmak istediğinizde debriyaj pedalını boşta buluyorsunuz. Artık yanınızda yardım için (?) hemen birisi mi belirir, yoksa zaten nedense hazır bekleyen çekiçi mi yardıma gelir, önemli değil. Sonuçta herhangibir (?) tamirhaneye çekilip arızayı aramak bahanesiyle vites kutunuzu açtılar mı oyun bitmiş demektir. Kısaca artık ellerindesiniz. :confused: Panelvanlar tabi bu oyun için daha uygun.

Belki durumdan polis bile haberdardır ? Geçerken bakın, bu bölgede gereksiz sayıda çekiçi sotaya yatmış durumda göreceksiniz. Daha evvel çekiciyi ekstra çağırtıyorlardı, artık arsızlık modunda alenen bekliyorlar. Aman dikkat. Konu fantezi değil !!!

Biz bu yüzden planlaması sorunlu olduğundan tek kerede geçmek yerine, Sırbistan'da Belgrad'da Tuna kenarında şehirden az uzak iki restoran arası onların internetinin de çekebildiği geniş ve çok sakin bir park yerinde geceliyoruz. Burası köprünün kuzeyindeki bölge değil. Girişi navigatör doğudan biraz dolambaçlı veriyor. Tedirginliğe gerek yok.
Soldakinin yemekleri yanında içeceğiniz koyu renkli birası enfes, tavsiye ederim.

.
IMG 0258

Son düzenleme:

Sayın evliya çelebi sayenizde defalarca geçtiğim sırbistan hakkında yeni bir şey öğrendim ki inanılır gibi değil demek şanslıymışım belgrad yakınında benzincilerde,park yerlerinde çok mola vermiştim.bizde üç yıl evvel niş'e 30 km kala türk restorantın park yerini keşfettikten sonra orada konaklıyorduk.yemekleride oldukça güzel.

IMG 1116

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR