Benden Yazmak İstedim İstanbul - Pyatigorsk

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan akhan3461 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 48
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,999
Ynt: Benden Yazmak İstedim İstanbul - Pyatigorsk

...

DSC02110

Etiketler

gürcü tarafında döviz yada türklirasını lari ye (gürcü parası) cevireceginiz birçok büfe var ama yaklaşık yüzde10-15 pahalıdır yaya yolcuların gümrükten geldiği i yerde banka şubesi var gece acıkmı bilmiyorum yada 3-5 km gidince yol kenarlarında batuma kadar döviz büfesi bolca var gümrük hattı batum dahil tl de gecer ama lari almak daha avantajlı
bende neredeyse bitmek üzere olan yakıtımı gümrügü 5-6 km gecince lpg yi full benzini ise 50 lari karşılıgı doldurdum
100tl tl 86 lari ediyordu 250 tl karşılığı 215 lari aldım lpg ye 35 benzine 50 lari verdim
lpg litr fiyatı 1.35 lari benzin litr fiyatı 2.10 lari

batum şehir merkezine vardığımda saat 1 olmuştu daha önce gezdigim icin transit gecmeyi yoruluncaya kadar yol gitmeye karar verdim saatin gece yarısını gecmiş olmasına rağmen batum da hayat hala ayaktaydı batum çıkışı yol tenhalaşmaya başladı
sırasıyla kobuleti lanchkhuti samdretia yı gectim dikkatimi ceken yaklaşık 30-40 km deki modern cam polis istasyonları ve devriye gezen cakarları yanan amerikan mustang polis arabaları birde tam sayamadım tren yolu üzerinden belki 8 kere gectim poti tiflis tek hat olduğu düşünülürse bana garip geldi kutaisi ye yaklaşınca yol kenarında havalimanı yanında tiflis otoban levhası vardı ben hem lpg alırım hemde birşeyler yerim diye otobana (ücretsiz) girmedim kutaisi şehrinde 3-5 benzin istasyonunda lpg olmayınca yemek yeme iştahımda kaçtı sonrası kabus gibi bir yoldu yaklaşık 50- 60 km sürdü şöyle tarif edilebilir stabilize köy yolu acıkcası o yolda arabada uyumayada cekindim kutaisi otobanıyla eski yolun birleşmesinden sonra bizdeki susurluk benzeri bir bölgeye geldim yol üzerinde sağlı sollu cafeler restoranlar mangal yerleri bir cafeye girip açık peynirli pideyle karnımı doyurup aracımı ışık almayan bir yere 2 saat kadar uyudum

arabada uyumayı hiçbir zaman sevmedim keyifsiz olarak tekrar yola çıktım yol düzgün manzara güzel salına salına 50 km daha gidince khashuri ye geldim girişte lukoilde lpg yazısını görünce depoyu doldurdum lpg 1.50 lari lavaboda sıçak suyu olması beni kendime getirdi khashuri den sonra tekrar otoban yoluna girdim otoban asfalt degil beton yol ama oldukca düzgün ve hız sınırı 110 km gori kapsi den sonra tiflise 20 km kala kafkas daglarına doğru gudauri kazbegi tabelasından döndüm yol oldukca güzel keyif vericiydi

DSC02121

DSC02122

DSC02123

DSC02125

DSC02126

Tiflis yol ayrımından sonra rus sınırı yaklaşık 130 km bu yola gürcü askeri yolu ( georgian military road ) diyorlar saat 11 gibi gümrüğe geldim gürcü tarafından yaklaşık 5 dakikada cıktım rus gümrüğünde önümde 5 araba vardı yaklaşık 1.5 saat sıranın gelmesini bekledim verilen formları aklımda kaldığı kadarıyla doldurdum eksik ve yanlış olan yerleri düzeltmeye yardım ediyorlar ama hemen değil bir süre mücadele etmenizi bekliyorlar. gudauride önümde bir alman plakalı motosiklet görmüştüm durmuş resim cekiyordu rus gümrüğünde beklerken arkamdan geldi motosiklet olduğu icin ön sıraya aldılar evrak doldurma işleminde karşılaştık kaskını cıkarınca oldukca yaşlı ( sanırım 70 civarıydı ) oldugunu gördüm almanyadan gelip kazakistan kırgızistam moğolistan tarafına gidiyormuş kaç yaşında olduğunu sorduğumda ise forever young ( daima genc ) dedi ve takdiri hak etti.

DSC02134

DSC02138

rusya gümrügünden cıktıkdan hemen sonra yol kenarında sigorta yapılan yerler var 15 günlük 30-50 dolar arası ( arabaya göre değişiyor ) ben yaptırmadım şehirde daha ucuz olur diye vladikavkaz 30 km mesafede orada para bozdurup yaptırırım diye düşündüm ilk polis cevirmesi vladikavkaz girişinde yakalndım düz cizgiye tekerleğim düştü fazla uzatmadım 10 dolar verip gectim sonrasında vladikavkaz şehirnde bankada para bozdurup biraz şehir gezdim sigorta yaptıracak yer bulamadım tekrar yola koyuldum nalçhik 130 km ilk hedef yol genelde otoban kuzey kafkasyada birçok özerk cumhuriyet var geciş noktallarında polis uygulaması var ikinci polis cevirmesi kaberdey balkar cumhuriyetine girerken yakalandım hatta ters tarafdaki polis plakayı farketip koşarak durdurdu sigorta olmadıgı icin 500 ruble (10 dolar) verip nalchikde yaptıracagımı söyledim sonra nalçhike girmeyip direk pyatigorske yöneldim nalçhih pyatigorsk yaklaşık 120 km pyatigorsk varınca yorgunluktan hiçbirşey yapmadan pazarda patase soğan işiyle uğraşan bir arkadaşıma ugradım sonrada onun evine gidip akşam yemeği ardından sabaha kadar deliksiz uyudum

DSC02150

DSC02151

DSC02152

DSC02153

DSC02155

rusyada ikici günümde arabaya 15 günlük sigorta yaptırmaya uğraştım ama olmadı gümrükteki sigortacıların dışında 6 aydan daha az sigorta yapamıyorlar oda 180-200 dolar arası değişiyor bu durum moralimi bozdu bende sigorta yaptırmadım 2gün boyunca arkadaşımın arabasını kullandım

DSC02162

DSC02164

DSC02169

DSC02170

DSC02177

arabanın sigortasının olmayışı keyfimi kacırdığı için 3. gün dönmeye karar verdim polis cevirmelerine karşıda 6-7 tane 500 ruble ayırdım benzin ve lpg yi fulleyip dönüşe geçtim rusyada benzin 1.70 tl lpg 0.80 tl ilk 30 kmde iki polis cevirmesinde fiks menü 500 rubleyle gectim başka polis cevirmesine takılmadan trafik kurallarına harfiyen uyarak öğleden sonra saat 4 gibi gümrüge geldim benden başka otomobil yoktu rus gümrügü free shopdan alışveriş gürcü gümrügü toplam 20 dakikada bitti. rusyada sigortasız araba kullanmak kasmış olacakki gürcü tarafında sanki memleket gelmiş rahatlıgı oldu sonra kazbeginde kahve molası ve dönüşe devam

DSC02185

DSC02186

DSC02188

DSC02192

DSC02193

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,508
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR