Amatör Lisansım Olmadan Amatör Telsiz Kullanabilir miyim?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yerbezi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 127
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 132,005
Ynt: Amatör Lisansım Olmadan Amatör Telsiz Kullanabilir miyim?

kaan güzel' Alıntı:
Ben o maddeden ifade verdim nasıl işletmecileri ilgilendiriyor?
(Benim amatör lisansım olduğu halde gittim ifade verdim iş güzar savcı yüzünden 2 yılla yargılanacaktım neden telsiz kullanıyorum diye ama sonra hatadan döndüler özür dilediler.)
Amatör telsizci olmadan istediğiniz gibi telsiz kullanırsınız çok rahat ama yakalanınca da allah sonunuzu hayır etsin :smiley:

Sizin yaşadığınız olaydan da anlaşılıyor ki, lisanslı olsanız da Allah sonunuzu hayır etsin. :smiley: Bu memleket böyle..

Etiketler

ufukozkan' Alıntı:
hava limanı telsiz konuşmaları kendi internet sitelerinde canlı yayınlanıyor

Ben Ankara Esenboğa için aradım ama bulamadım. Sizin bildiğiniz bir link varsa öğrenmek isterdim. Tşk.

kaan güzel' Alıntı:
valla beyfendi tekrar kontrol edeceğim teşekkürler ama lisansız ruhsatsız telsiz cihazı kullanmak yasak tabii ağır ceza mahkemeleri devreye giriyor milli güvenliği tehditten bilgiler için teşekkürler siz ne iş yapıyorsunuz?
73

Simdi isin enteresan yanina gelelim.

Kanun mu yonetmelik mi ?

Eger konu ile ilgili kanun var ise ve bu kanuna aykiri olan bir yonetmelik de bulunuyorsa kanun yonetmeligi ezer. Eger yonetmelik kanundan guc aliyorsa o zaman cift kaymakli ekmek kadayifi.

Su an ki mevzuata gore Ozel Telsiz Sistemlerinde frekans tahsisine ihtiyac duymayan ve ozel amaclar icin tahsis edilmis frekans bandinda calisan ve teknik duzenlemelere uygun olan cihazlar icin ruhsat ve izine gerek yoktur diye bir ibare var ayni sekilde 5809 37/3 de ayni seyi soyluyor.

Simdi gelelim isin hem teknik hemde hukuki boyutuna.

Teknik olarak ve de yasal olarak eger elinizde ki cihaz Wouxun ise yandiniz. Neden ? Cunku bu cihaz 400-470 acik band bir cihazdir ve sadece amator yada acik frekanslar da degil tahsisli frekanslar da da calisir. Ama elinizde ki Yeasu VX-3 4 7 8 vb. serisi bir cihaz ise bu sefer guc sizde cunku arkanizda hem kanun hem yonetmelik var tabi burada anlatilanlar elinizde bir amator lisansi var ise gecerli. Lisans ayri cihaz izni ile cihaz ruhsati ayri konular ama maalesef cok karistirilir.

Diyelim ki bir kovusturma basladi.

1. Eger wouxun ise yani acik band cihaz ise elinizdeki iste o zaman milli guvenligi tehlikeye atmaya kadar gider is. Cunku acik ve tarama yapilabilen bir cihaz.

2 Elinizde Icom 43 serisi 400-470 bir cihaz var ve ustunde sadece amator frekanslar ve/veya Dar Bolge frekanslari yuklu. Bu sefer is mahkemede bilirkisiye gider ve cihazin programlanmasi icin ozel bir yazilim ve donanin gerektirdigi (Bilen bilirkisi tarafindan ki bilirkisilerin cogu maalesef zircahil bu aralar ki aralarinda nadir de olsa gercekten bilenleri tenzih ederekten devam edelim) icin az bir sorun yasayarak kurtulabilirsiniz.

3. Elinizde Yeasu VX-.... serisi gercekten 144-146 ile 430-440 calisan ve modifiye edilmemis bir cihaz var. Iste o zaman karsi dava hakki dogar. (Quad band olan cihazlar icin de ayni ama en cok 2m ile 70 cm. kullanilip bilindiginden onlari ornek olarak verdim)

Yanliz PMR ve DPMR frekanslari bunlarin disinda kalmaktadir. Cunku bu frekanslari kullanan cihazlarin gucu 500 mW ile sinirlandirilmistir. Eger 500 mW ustunde kullanilirsa tahsisili frekanslara enterferans yaratir ki bu da hem yonetmelik ile hemde kanun ile yasaklanmistir.

Ama bu tatsizliklari yasamamak icin onceki mesajdaki kanun ve yonetmeliklerin bir basili kopyasini aracta tutmakta fayda var.

Sahada ki memur anlamaz ise amiri anlar. Zaten savci bu metinleri gorunce kendi kaynaklarina da bakar ve kusura bakmayin der.

Simdilik bu kadar

Saygilar.

Sinan-06' Alıntı:
Ben Ankara Esenboğa için aradım ama bulamadım. Sizin bildiğiniz bir link varsa öğrenmek isterdim. Tşk.

Burdan dinleyebilrisin ama Esenbofga maalesef yok su anda.

http://www.liveatc.net

Alan isimlerinide buradan bulabilirsin

http://www.mapping.com/airportcodes.html

çok teşekkür ederim bilgi için aynen öyle belgem olduğu halde adam soruşturma açmaya çalıştı ama belgeleri verince 19 temmuzda çıkan kanunları görünce ruhsat konusunun artık söz konusu olmadığını görünce kusura bakmayın bilmiyorduk ilk defa böyle bir şeyle karşılaştık dediler.Ama katılıyorum lisansı olanlar yanlarından sakın ha sakın ayırmasınlar!! ve yönetmelikleri yanlarında bulundursunlar.
73'ler
tb7ea

İyi günler
Ben yokken konu epey ilerlemiş..
Memnun oldum .. çünkü kişilerin kanunu bilmemesi mazeret değildir.

bunun dışında Radyo Amatörleri Cihazlarına kendi görüştükleri ( Band ve Frekans ) legal genişlik içinde yazdıkları frekanslardan herhangi bir şekilde yargılanmazlar

FAKAT:
Radyo Amatörleri :

Amatörler için yapılmış Konvansiyonel ( Dual veya Triple Band ) cihaz dışındaki cihazlar , Kesinlikle İllegaldir...
Yani hiç bir Radyo Amatörü ASELSAN KULLANAMAZ....

Bir şekilde yakalanır ise...( fazla dikkat edilmeyen yerler sorun değil ama, Çarpılırsa...)
Zimmetli cihazı başka maksatlar için kullanmak
Hurdadan toplanmış ve hurda belgeli cihazla illegal dinleme ve muhabere yapmak
Askeri maksatla üretilmiş ( KOD 87 - C ) operasyon veya sahra cihazı ile muhabere yapmak
Sivil kişi veya Ticari faaliyetler yapan kişilere satışı ( KOD 12 ) yasaktır
kullanılması veya bulıunması durumunda 6 ay ile 5 yıl arasında Hapis cezası öngörülür ( cezayı uygulayıp uygulamamak , hakimin virgülü nereye koyacağına bağlıdır.)

Telsiz Operatörleri :

Her türlü ve Her Band ve frekans ta çalışan cihazları taşıma , kurma ve kullanma hakkına ( ÖNCELİK ) sahiptirler

Tahditli Telsiz Telefon Operatörleri ,
Telsiz Operatörleri,
En az 5 yıl bu iş ile iştigal etmiş ve bu konuda eğitim almış kişiler (Belgeleri ile )
Deniz , Hava , Kara Haberleşme cihazları ve elektroniği konusunda eğitim veren okullardan mezun olanlar ,
Bu konuda verilmiş eğitim ve bu konu ilgili kurs görmüş olanlar ( belgeleri ile )
Bu konuda Lisans, Master, Çalışma ve Araştıma yapmış ve yapmakta olan Araştırma ve Eğitim görevlileri ( KULLANABİLİR )
SRC veya LRC belgesi olan ,
Sertifika veya Uluslararası Ehliyet sahibi olan kişiler ,
Hava , Deniz ve Kara muhaberesi içinde kullanılan her türlü haberleşme cihazını kullanabilirler.

KULLANABİLİR demek muhabere yapabilir demek değildir.( yani dinleme yapar , fakat frekansa müdahale edemez )

Not :Kara Telsiz Operatörü Ehliyeti 2004 yılında kalkmıştır

ali aksoy' Alıntı:
İyi günler

bunun dışında Radyo Amatörleri Cihazlarına kendi görüştükleri ( Band ve Frekans ) legal genişlik içinde yazdıkları frekanslardan herhangi bir şekilde yargılanmazlar

FAKAT:
Radyo Amatörleri :

Amatörler için yapılmış Konvansiyonel ( Dual veya Triple Band ) cihaz dışındaki cihazlar , Kesinlikle İllegaldir...

Bir şekilde yakalanır ise...( fazla dikkat edilmeyen yerler sorun değil ama, Çarpılırsa...)
Askeri maksatla üretilmiş ( KOD 87 - C ) operasyon veya sahra cihazı ile muhabere yapmak
kullanılması veya bulıunması durumunda 6 ay ile 5 yıl arasında Hapis cezası öngörülür ( cezayı uygulayıp uygulamamak , hakimin virgülü nereye koyacağına bağlıdır.)

Telsiz Operatörleri :

Her türlü ve Her Band ve frekans ta çalışan cihazları taşıma , kurma ve kullanma hakkına ( ÖNCELİK ) sahiptirler

Telsiz Operatörleri,
En az 5 yıl bu iş ile iştigal etmiş ve bu konuda eğitim almış kişiler (Belgeleri ile )
Deniz , Hava , Kara Haberleşme cihazları ve elektroniği konusunda eğitim veren okullardan mezun olanlar ,
Bu konuda verilmiş eğitim ve bu konu ilgili kurs görmüş olanlar ( belgeleri ile )
Bu konuda Lisans, Master, Çalışma ve Araştıma yapmış ve yapmakta olan Araştırma ve Eğitim görevlileri ( KULLANABİLİR )
Hava , Deniz ve Kara muhaberesi içinde kullanılan her türlü haberleşme cihazını kullanabilirler.

KULLANABİLİR demek muhabere yapabilir demek değildir.( yani dinleme yapar , fakat frekansa müdahale edemez )

Dogru soyluyorsunuz.

Konu ile alakali olmadigi icin eklememistim ama simdi marka model ornekleri verince artik bunu da yazmak gerekli oldu kanaatindeyim.

5809 63/7 bunu belirtiyor.

Ozellikle hurda dan toplanilan cihazlar ile ilgili olarak amator arkadaslarin biraz daha dikkatli olmalari lazim.

ali aksoy' Alıntı:
İyi günler

FAKAT:
Radyo Amatörleri :

Telsiz Operatörleri :

Telsiz Operatörleri,

Ali abi saygılar
yine en iyisini siz bilirsiniz Ali abi demek ki suç işliyoruz.valla ben kıyı emniyetine yazı yazıp yollayacağım eğer öyleyse
yani beni yanlış anlamayın ali abi gerçekten samimiyim

abi hangi radyo amatörünü tanıyorsam hepsi istasyonlarda dahil aselsan kullanmıştır ve kullanıyordur.O zaman desene suçun en büyüğünü bizler işliyoruz :(
polislerin bile telsiz kullanması yasak
ÜÇÜNCÜ KISIM Amatör Telsiz İstasyonları

İKİNCİ BÖLÜM İstasyonlarla İlgili Diğer Kurallar
Cihaz İlavesi, Devir ve Kayıt Silme

Madde 18 - Amatör Telsiz istasyon Ruhsatnamesine cihaz ilavesi, cihaz devri ve cihaz kaydının silinmesi halinde aşağıdaki usûller uygulanır;

a) Amatör telsizcilik belgesi sahibi tarafından satın alınan, devir veya hibe yolu ile edinilen ya da bu yönetmeliğin 29 uncu maddesinde belirtilen güç sınırının üzerinde olacak şekilde amatör bandlarda çalışmak üzere imal edilen veya hurda olarak temin edilip onarılan cihazların mevcut Amatör Telsiz istasyon Ruhsatnamesine işlenmesi veya kullanım dışı kalan cihazların kaydının silinmesi için TK Bölge Müdürlüklerine başvurulur. Yeni edinilen cihazların TK tarafından belirlenen amatör cihaz standartlarına uygunluğu belirlendiğinde Amatör Telsiz istasyon Ruhsatnamesi düzenlenir.
deniliyor.

Bence amatör lisans olmadan da herkes dinleme ve görüşme yapsınlar.Madem herkes suçlu devlette ses çıkartmıyor herkes telsiz alsın görüşme yapsın cep telefonu paraları cepte kalır o parayla daha iyi telsizler alınır.
yani belgem olmadan öncede telsizim vardı belgem olduktan sonra da var 3-4 tane var.Öylede yanıyoruz böyle de :smiley: en iyi amatörler illegal amatörler :smiley: legal olan yok memlekette

kaan güzel' Alıntı:
Ali abi saygılar
yine en iyisini siz bilirsiniz Ali abi demek ki suç işliyoruz.valla ben kıyı emniyetine yazı yazıp yollayacağım eğer öyleyse
yani beni yanlış anlamayın ali abi gerçekten samimiyim

abi hangi radyo amatörünü tanıyorsam hepsi istasyonlarda dahil aselsan kullanmıştır ve kullanıyordur.O zaman desene suçun en büyüğünü bizler işliyoruz :(
polislerin bile telsiz kullanması yasak
ÜÇÜNCÜ KISIM Amatör Telsiz İstasyonları

İKİNCİ BÖLÜM İstasyonlarla İlgili Diğer Kurallar
Cihaz İlavesi, Devir ve Kayıt Silme

Madde 18 - Amatör Telsiz istasyon Ruhsatnamesine cihaz ilavesi, cihaz devri ve cihaz kaydının silinmesi halinde aşağıdaki usûller uygulanır;

a) Amatör telsizcilik belgesi sahibi tarafından satın alınan, devir veya hibe yolu ile edinilen ya da bu yönetmeliğin 29 uncu maddesinde belirtilen güç sınırının üzerinde olacak şekilde amatör bandlarda çalışmak üzere imal edilen veya hurda olarak temin edilip onarılan cihazların mevcut Amatör Telsiz istasyon Ruhsatnamesine işlenmesi veya kullanım dışı kalan cihazların kaydının silinmesi için TK Bölge Müdürlüklerine başvurulur. Yeni edinilen cihazların TK tarafından belirlenen amatör cihaz standartlarına uygunluğu belirlendiğinde Amatör Telsiz istasyon Ruhsatnamesi düzenlenir.
deniliyor.

Maalesef eski yonetmelik te ki maddeler bunlar.

18.07.2009 gun ve 27292 sayili Resmi Gazetede yayinlanan ÖZEL TELSİZ SİSTEMLERİ YÖNETMELİĞİ`nin 6ci maddesi ile iptal edilen yonetmelik.

Yeni yonetmelik ile Ruhsat zorunlulugu kalktigi icin ve 5908 de bertaraf edilmesi gereken cihazlar hakkinda kesin maddelere sahip oldugundan su anda bir suc var mmi yok mu aslinda tartisma konusu. Eski yonetmelik ile kayit altina alininan cihazlar kanunlar aleyhte geriye dogru isletilemez teamulu ile sorun olmaz. Ama yonetmelik yayin tarihinden sonra edinilen cihazlar icin buyuk bir soru isareti var. Illa bir yargitay ictihati beklenecek gibi gozukuyor en azindan dogru bir yorum yada hukum verebilmek icin. Simdi bir de su sorun var. Yonetmelik degismeden once edinilmis ama kayit altina alinmamis cihazlar ne olacak ? Vatandasin elinde cihaz var ve kullaniyor. Nasil ispat edecek yonetmelik oncesi ben bunu aldim diye.

valla dediğim gibi kimse sesini çıkartmıyor en iyisi kullanmak kusura bakmasın devlet hibe yoluyla hala cihaz veriyor (sağolsun sağlık bakanlığı )
valla ben amatör olarak devlet bana ne dediyse ben onu sonuna kadar kullanacağım. daha da yazmam bir şey

ona bakılırsa 174 mhz yasak ama müftülükler kullanıyor ayrıca 25 watt çıkışla kullanıyorlar ? kim ilgileniyor? hiç kimse :smiley: o yüzden polise yakalanmadan herkes istediği cihazı kullansın:smiley:

s40euro' Alıntı:
Maalesef eski yonetmelik te ki maddeler bunlar.

18.07.2009 gun ve 27292 sayili Resmi Gazetede yayinlanan ÖZEL TELSİZ SİSTEMLERİ YÖNETMELİĞİ`nin 6ci maddesi ile iptal edilen yonetmelik.

Yeni yonetmelik ile Ruhsat zorunlulugu kalktigi icin ve 5908 de bertaraf edilmesi gereken cihazlar hakkinda kesin maddelere sahip oldugundan su anda bir suc var mmi yok mu aslinda tartisma konusu. Eski yonetmelik ile kayit altina alininan cihazlar kanunlar aleyhte geriye dogru isletilemez teamulu ile sorun olmaz. Ama yonetmelik yayin tarihinden sonra edinilen cihazlar icin buyuk bir soru isareti var. Illa bir yargitay ictihati beklenecek gibi gozukuyor en azindan dogru bir yorum yada hukum verebilmek icin. Simdi bir de su sorun var. Yonetmelik degismeden once edinilmis ama kayit altina alinmamis cihazlar ne olacak ? Vatandasin elinde cihaz var ve kullaniyor. Nasil ispat edecek yonetmelik oncesi ben bunu aldim diye.

Bence sorun olacağını zannetmiyorum olsaydı maddede eklerlerdi.Ayrıca Trac datki arkadaşlara abilere sordum hibe olursa kurum tarafından yazılı evrakla birlikte sıkıntı olmayacağını söylemişlerdi.

kaan güzel' Alıntı:
Bence amatör lisans olmadan da herkes dinleme ve görüşme yapsınlar.Madem herkes suçlu devlette ses çıkartmıyor herkes telsiz alsın görüşme yapsın cep telefonu paraları cepte kalır o parayla daha iyi telsizler alınır.
yani belgem olmadan öncede telsizim vardı belgem olduktan sonra da var 3-4 tane var.Öylede yanıyoruz böyle de :smiley: en iyi amatörler illegal amatörler :smiley: legal olan yok memlekette

Daha once de ornegini verdigim gibi tahsis edilmis bant disinda da calisan/calisabilen cihazlar amatorler icin el yakicidir. Kayit altina alindiktan sonra kurallara uymak gerekir.

Ali abinin verdigi ornekler ise amator degil profesyonelleri kapsiyor. Yani havada olmak icin illa amator olmak gerekli degil.

Kayitli profesyonellerde havada olabilir hemde cok daha fazla frekansta.

Amatorun tanimida (yonetmelikte ki tanimi gonlumuzde ki degil maalesef :( )

Kod:
Tanımlar 

MADDE 2 – (1) Bu Ekte geçen;

b)Amatör telsizci: Hiçbir maddi, kişisel veya siyasi çıkar gözetmeden, sadece kendi istek ve çabası ile telsiz iletişim teknikleri alanında kendini yetiştirmek 
amacıyla ulusal ve uluslararası amatör telsizcilik faaliyetinde bulunmak isteyen ve amatör telsizcilik belgesine sahip olan gerçek kişiyi,

Kullanım kısıtlamaları

MADDE 3 – (1) Amatör Telsizcilik Belgesine sahip kişiler tarafından kullanılacak el, araç ve sabit merkez telsiz cihazları Tablo-1de belirtilen frekans, 
band genişliği, çıkış güç limit değerleri ve diğer şartlarda olmak kaydıyla, frekans tahsisine, telsiz ruhsatına gerek olmaksızın ve Kurumdan herhangi bir izin alınmaksızın kullanılır.

hayırlısı olsun.Bir şey olmaz devletten çıkma roleleri kullanıyoruz Türkiye de kullanmayan hiç bir kimse yok Hibeyse kullanırım ona göre programlarım başka bir şey yapmam.İşim olmaz hem gidip devletimiz pkk yı dinlesin dinleyemiyorsa amatör telsizciler haricinde herkesten yardım alsın.Ali abi mesela bayağı bilgili

İyi akşamlar bugün epey dolaştım ama az bir zamanım var iken yazayım...
Kaan bey özellikle Aselsan konusu dediğim gibi ama birde öbür yönü var işin ... bu bölümü dikkatli okuyun...

deniliyor

Bir artı daha söyliyeyim size , çok yakında POLİS dahi kendisine ait açık cihazı Belgesiz taşıyamıyacaktır.
Yani Polis dahi Radyo amatörü imtihanına girip Kimliği almak mecburiyetinde ( İçişler Bakanlığı ,Em.Gen.Md.,Muh.Elk.Daire Başk. )
gelen yazı ile Kendine ait Telsizi taşımak isteyenler İlk İmtihana girip Belege alsınlar deniliyor...

Ankara ve İstanbulda bu imtihana girecek Emniyet Mensubu sayısı 125 üstüdür... Bilginize...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR