750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 455,135
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Etiketler
@Zynpp

Ben yaklaşık 2 yıldır bu listeyi tutuyorum ve tam karavan gibi 700 kg altında 4 kişilik bir karavan bulamadım. Ya da şöyle diyelim buldum ama rakamlar 80.000 TL üstüne çıktı. (50-70.000 TL arasına bulamadım diyelim.)

Şuan geldiğim noktada, Ankaralı Güney Karavandan 4 metrelik karavan alıp, içini istediğim gibi yaptırma durumu ortaya çıktı. Ancak ne usta bulabiliyorum ne de bu işi bilenler kendim yapmayı öneriyorlar...

Yani aramıza hoş geldiniz. Eğer gerçekten bir karavan sahibi olmak istiyorsanız daha çok arada kalacaksınız.

Ama bu bir gerçek ki, şuan daha güzel daha hafif ve daha çok karavan görmeye başladık. Artık üreticiler 750 kg altı ufak karavanlara önem vermeye başladılar. Gelecek belki daha parlak olabilir.

Bu arada fiyat olarak Saly/Ortiz civarına/altına birşeyler bakıyorsanız Erba ve May karavana da bir göz atın derim.

Evet çoğu yazınızı okudum umarım gönlünüze göre bulursunuz☺️
Caretta uncle içime sindi ancak o da limitimizin üzerine çıkıyor birkaç ekstrayla Biz max 60000tl olsun diyoruz saly frenli bize çok iyi geldi fiyat olarak ama ortiz daha kullanışlı gibi görünüyor izmire gidip bakmaya fırsatımız yok şuan için o yüzden beklemedeyiz malum bu corona virüsü yüzünden de çok gitmek istemiyorum bakalım inşallah içimize sineni bütçemize uyanı bulup karar verebiliriz tekrar çok teşekkür ederim

saly carabinata için konuştum güneş panelini 4 kişilik olana monte edilirse 750 kg'ı geçtiğini söylediler. Bu durumda elektrik konusu sorun gibi.

Uzun süreli kamplarınızda elektrik ihtiyacınızı nasıl çözüyorsunuz?

Fiyatlar böyle olduğu için bende 4x4 ve tavan çadırı ile devam edeceğim Be352c3b518aaccb9489fe64193cf319

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Çok güzel

@Zynpp

Ben yaklaşık 2 yıldır bu listeyi tutuyorum ve tam karavan gibi 700 kg altında 4 kişilik bir karavan bulamadım. Ya da şöyle diyelim buldum ama rakamlar 80.000 TL üstüne çıktı. (50-70.000 TL arasına bulamadım diyelim.)

Şuan geldiğim noktada, Ankaralı Güney Karavandan 4 metrelik karavan alıp, içini istediğim gibi yaptırma durumu ortaya çıktı. Ancak ne usta bulabiliyorum ne de bu işi bilenler kendim yapmayı öneriyorlar...

Yani aramıza hoş geldiniz. Eğer gerçekten bir karavan sahibi olmak istiyorsanız daha çok arada kalacaksınız.

Ama bu bir gerçek ki, şuan daha güzel daha hafif ve daha çok karavan görmeye başladık. Artık üreticiler 750 kg altı ufak karavanlara önem vermeye başladılar. Gelecek belki daha parlak olabilir.

Bu arada fiyat olarak Saly/Ortiz civarına/altına birşeyler bakıyorsanız Erba ve May karavana da bir göz atın derim.

Mersin de bir arkadaş Ankara Güney karavan a yaptırmış git görüş dedi. Karavanını görmedim. Bir soruşturun isterseniz ben yerli düşünmediğimden saldım artık.

Selamlar,

15 gün önce gittiğim Kamp&Karavan Fuarı ile ilgili 4. yazımı Carvan Karavan üzerine yazmak istiyorum.

4.Carvan Karavan

Genç girişimciler. Önlerinde elbette çok yol var. Mottoları: "750 kg altı gerçek bir karavan yapmak." Tasarım konusunda yetenekliler. Karavanda, karavan aksesuarı kullanılması gerektiğini savunuyorlar.

Fuara getirdikleri ancak aksaklıklar yaşamış&yetişmemiş karavanları hakkında bazı detayları paylaşayım:

* Karavanları Monobolok, fiber ve cam yünü kullanarak yalıtım yapmışlar. Evet yanlış duymadınız cam yünü... Bazı arkadaşlarımız "Cam yünü yalıtımda kullanan var mı? Varsa hemen alalım" diyorlardı. Daha önce resmi olarak 1 markada gördüğümüz (Gündoğdu Karavan) cam yünlü yalıtım artık resmi olarak Carvan Karavanda da var.

* Karavanda 100 su deposu, 60 litre atık tankı standart.

* Karavan 4 metre uzunlukta, 2 metre geinşlikte, 1.88 metrede iç uzunluğa sahip. Bu oranlarla 750 kg altı ideal karavan ölçülerinde diyebiliriz.

* Fuara getirdikdikleri daha hazır olmayan karavanları 680 kg. Ancak bu ağırlık frensiz modeli... Frenli şase ile 710 kg olarak düşünebiliriz.

* O1 kategorisinde Tip Onay belgesini almak üzerelermiş. Şase scholer isteğe bağlı olarak sunabiliyorlarmış.

* İç dizaynda istenilen tüm değişimlerden ücret talep etmiyorlarmış. (Yer değişimleri, boyut değişimleri vb.) Ama örneğin dış sürgülü mutfak vb tarzında şeylerde ücret talep ediyorlar.

* İç mobilya masif meşe, marin kavak kontra.

* Ve bana göre bomba: 710 kg frenli şase ağırlığın içinde 105 amper X 2 adet aküde var. Yani akü ağırlığı da bu kg içinde. Dolayısıyla 30 kg poli. sabit güneş paneli bile taksanız 750 kg ağırlık altında kalıyorsunuz. Bu oranla gerçek 750 kg altı karavanlarımız arasına direk giriyor, bu model/marka.

* Ön Tüplük bölümü metalimsi bir malzemeydi. Onu fiber yapma konusunda çalışıyorlarmış. Fiber olursa yaklaşık 50 kg daha ağırlığımız düşer, dediler.

* 5 sene garanti verdiklerini belirttiler. (Carpento'da 5 sene garanti konusunda çalıştığını söylemişti.)

* Üretim yerleri Kocaeli, Showroomları İstanbul olacakmış. (Kocaelindede showroom olacak gibi anladım.)

* Karavanda standart olarak yok yok. Can ocak, evye, su ve ortam ısıtıcıları, akü, potti portatif tuvalet. Yani standart aldığınız karavanla direk yola çıkabilirsiniz.

* Camlar çift kat yerli plexi cam.

* Bu haldeki karavanı vergiler dahil 67.850 TL ye satıyorlar. Yani 70.000 TL altında gerçek 750 kg altı bir karavana sahip olabilirsiniz. Sabit tuvalet de isterseniz 75.000 TL sınırını aşmadan full + full bir karavanınız olabilir.

Sonuç:

Getirdikleri karavan hazır olmadığı/yetiştiremedikleri/talihsizlikler yaşadıkları için kalite anlamında evet eksikleri vardı. Ama firma sahipleri zaten bunların bilincinde ve yapacaklarını söylediler.
Karavanın donanım/ağırlık durumu çok çok iyi. 4 metrede 2 akü ile 710 kg yakalamak bence başarıdır.
Karavan donanımlarının standart olması da bu işten anlamayan, alıp gideyim diyen herkes için iyi bir avantaj.
5 yıllık resmi garantide bence iyi bir giriş olmuş.

Belirttikleri aksaklıkları giderip, tam bir karavan ortaya çıkardıklarında, herşey söyledikleri ve gösterdikleri gibi olursa, fiyatına göre bence başarılı bir karavan. 70.000 TL civarına full donanımda almakta özellikle kendi adıma iyi bir seçenek.
Ben kendilerini takip ediyorum, umarım herşey Onlar için iyi olurda, gerçekten rekabet yaratan başarılı bir firma görürüz.

Ekli dosyayı görüntüle 518175 Ekli dosyayı görüntüle 518176 Ekli dosyayı görüntüle 518177 Ekli dosyayı görüntüle 518179 Ekli dosyayı görüntüle 518180

Carvan ı yapan arkadaşlarla bende görüştüm. Eksiklerini kabul ediyorlar fuar için çok kısa zamanda yetişdirdiklerini bir kaç talihsiz olay yaşadıklarını söylediler.
Mütevazi ve çok istekli gençler bencede caravan piyasasına girmeleri olumlu yönde alacak.

Evet çoğu yazınızı okudum umarım gönlünüze göre bulursunuz☺️
Caretta uncle içime sindi ancak o da limitimizin üzerine çıkıyor birkaç ekstrayla Biz max 60000tl olsun diyoruz saly frenli bize çok iyi geldi fiyat olarak ama ortiz daha kullanışlı gibi görünüyor izmire gidip bakmaya fırsatımız yok şuan için o yüzden beklemedeyiz malum bu corona virüsü yüzünden de çok gitmek istemiyorum bakalım inşallah içimize sineni bütçemize uyanı bulup karar verebiliriz tekrar çok teşekkür ederim
merhaba,
ocak ayı başında ortiz 3.90 aldık.ocak ayı sonunda da bir gece konyada iki gece de antalya da kamping de konakladık.
ısınma işini fanlı elektrikli küçük soba ile hallettik.
eğer ankara veya yakınında iseniz incelemek isterseniz bizim karavanı inceleyebilirsiniz.
carabinata hakkında hiçbir bilgim yok. ortiz 3.90 ise 2 çocuklu bir aileye ancak yeter seviyede. (biz 3 çocukluyuz :smiley:
buzdolabı üstünde dolap yok ancak diğer saklama alanları fazlasıyla yeterli. eşim bu konuda çok memnun.
buzdolabı üstünün boş olması sonradan bize iyi bile geldi. çünkü mutfak tezgahında yeterli alan yok. tezgahın sağ tarafındaki katlanabilir alan ise çoğu kez yetersiz kalabiliyor. bu durumlarda buzdolabı üstü kurtarıcı oluyor.
ön cam almadık çünkü önde minibüs camı istemiyorduk ve pleksi cam ise bütçemizi aşıyordu.
bu aralar istanbul da bir imalatçıya taktırmayı düşünüyoruz.
negatif bir durum olarak, buzdolabının arka tarafında yer alan iki adet havalandırmadan gelen soğuk hava buzdolabı ile içinde bulunduğu ahşap dolabın birleşim yerlerinden içeri geliyor. bu durumda içeriyi ısıtmak çok zor oluyor. (ocak ayı idi) ama buraları kapatmak zor olmaz bence. o zaman için 1-2 kıyafetle boşlukları tıkamıştım. evde kapının altından soğuk gelmesi gibi düşünün bu durumu.
uzun bir kullanım tecrübemiz yok şu an ancak şu ana kadar memnun kaldık. dışarıdan görenler karavanı çok şık buluyorlar. benim sevmediğim elips yan camları beğeniyorlar. eşim ise genel anlamda memnun kaldı ve saklama alanlarını çok yeterli buldu.
sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Selamlar,

İstanbul Kamp&Karavan Fuarı ile ilgili 5. yazımı Umarsan Rena 3.60 karavan üzerine yazmak istedim:

Umarsan Rena 3.60

Her zaman eleştirdiğim, herşeyi kendi yapan bir aile şirketi... Pazarlama, müşteri ilişkileri hepsini biliyorlar :smiley:

İsmini not almıştım ama bulamadım. Aileden olduğunu bildiğim bir bey beni stant da karşıladı ve konuştu. Ailenin diğer üyesi hanımefendi oturdu ve Lordlar kamarasından bizi izledi. Aksesuar fiyatlarını isteyince, "Aaaa biz bunları size vereyiz" şeklinde bir cevap vererek... Lordlar Kamarasında oturduğunuz zaman biliyorsunuz, insanlara biraz yukarıdan bakmanız gerekiyor... Neyse.

Öncelikle başarılı bir karavan. ASlında bir karavan değil. Benim Avrupa'da takip ettiğim Karavan&tekne modellerinden biriydi. "Nasıl Yani?" derseniz şöyle izah edeyim. İç/Dış monoblok/kalıp. Arkasına bir motor takın, denize sürün :smiley: Hatta beyfendinin tabiri ile, "Hortum takın içini yıkayın"...

Şaka bir yana, elbette temizlik, kullanışlılık anlamında faydalı bu monoblok kalıp sistemi. Yani dış monoblok gövdelerde en büyük fayda olarak sızdımazlığı konuşurken, iç monoblok yapıda da sızdırmazlığın çok çok ötesine çıkıyorsunuz.

Ama bu durum içeride hiçbir kişiselleştirme yapamamınızı da beraberinde getiriyor. Yani işte sürekli konuştuğumuz arka çift kişilik (bana göre tek kişilik) yatağın küçültülmesi konusu bile içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Önce üretim tesisine giden arkadaşlar, gittik pazarlık yaptık, yatak küçülüyor, Tuvalet ve Banyo büyüyor diyordu. Ama ben konuştuğumda mümkün değil yapamayız diyorlar. Yani yatağı küçültüyorlar ve ranza oluyor. Ama küçülen yere sol tarafa merdiven geliyor, sağ tarafa da ufak bir dolap geliyor... Dolayısıyla Mutfak ve Banyo anlamında hiçbir işe yaramıyor bu çalışma. Ve ranzaya ek pencere maliyetleri sebebiyle bu değişiklik için 7.000 TL ek farktan bahsediliyor. Değer mi? Tartışırız...

Fuardan sonra 53.000 TL civarı bir rakamdan bahsettiler. Ama bu kurlar ile son rakam ne oldu bilmiyorum. Bu arada Tuvalet havalandırma tamam ama karavanda tavan heki yok. Onuda mutlaka taktırıp ek ücret ödemeniz gerekiyor. Kısaca, ek donanıma girmeden, ranzalı bir Rena için, hekisi ile birlikte 60.000 TL üstünde para harcamanız gerekiyor. Bu noktada ısıtıcı ve su ısıtıcısı işine de girerseniz takribi 65.000 TL civarına full bir karavanınız olabilir. Ancak ne varki küçük tuvalet sebebiyle tıpkı Carabinata gibi sabit tuvalet taktırmayı bile düşünemiyorsunuz.

Mutfak bankosunda mutlaka dikine ocak yerleşimi ve hatta ek banko gibi ek değişiklikleri düşünmeniz gerekiyor. U masa 4 kişi oturma için başarılı geldi. Ama dediğim gibi çift kişilik yatak boyutları yetersiz. (Bir uçtan bir uca daralıyor. En geniş noktası 1.15 m - Ön ve Arka yatağında ölçüleri hemen hemen aynı.)

Yani 3.60 olmasına rağmen 3.25 Carabinata'da yaşadığınız boyut sıkıntısının benzerini yaşıyorsunuz. Rena'nın en büyük artısı kapısının yanda olması oluyor. Carabinata'mı bu mu derseniz, Rena derdim sanırım. Çünkü temizliğinin pratik olması, ranza seçiminde ufakta olsa mevcut dolaba gardrobumsu ek dolap opsiyonu ve sağ/sol ön/arka açılır plexi cam ları ile daha ferah bir karavan gibi gözüküyor.
Fiyatlara son durumda elbette bakmak lazım. (Donanımları eşitlemek lazım.)

Sonuç olarak:

Fiyatı, iç dış monoblok yapısı, ithal donanımları, karavan gibi camları ve detayları ile iyi bir alternatif oldu Umarsan Rena 3.60. Sonuçta Türkiye'de şuanda iç dış mono yapan üretici yok. Ben tercih edermiydim... Banyo'ya sığamadığım için tıpkı Carabinata gibi hiç almayı bile düşünemedim...

Umarsan Karavan, Bu özelliklerini sürdürmek istiyorsa bana göre 4 metre karavan çalışmalı.
Elbette 750 kg altı olarak. (Zaten çalışacaklarmış, bundan sonraki projeleri buymuş, 4 Serisi.)
Ama kg konusuna çok dikkat etmeliler. Hele 4 metre çalışacakları karavan mutlaka 700 kg sınırında olmalı. Yoksa gerçek O1 olarak değerlendiremiyoruz.

50-70 cm lik bir uzunluk yatakların büyümesini, hatta Tuvalet/mutfak büyümesini sağlayabilir. Birde büyüklüğü pekiştirmek için tıpkı Carpento gibi arka çift kişilik yatak üstüne portatif ranza sistemi de yaparlarsa, karavanı çok rahatlıkla 5 kişilik olarak satabilirler.

(Resim yüklemede bir sorun var. Düzeldiğinde resimleri de atarım.)

m2T

Ca1

JHc

Son düzenleme:

@neroarkan

Hımm anladım. Ender bey zaten yardımcı oluyor. Ama kendi yaptığı suntalam ile ilgili yapıyor. Kavak olayını konuşmadım. Şuan o son seçeneğim. İzmir'de bulabilirsem, herhangi bir sıkıntı yaşadığımda ulaşmam daha kolay olur diye istiyorum. İzmir'deyim, Ankara'ya devamlı gidemem.

Desteğin için teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,522
Kayıtlı Üye Sayımız
172,180
Kaydolan Son Üyemiz
onurcel

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri