2005 Suzuki Grand Vitara 2,0 Otm Düzeltme Ve Ilave Çalışmaları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan troyexplorer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 177
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,707
Hayır , mesleğim arabayla ilgili değil, kaptanım
Arabaların sağını solunu toparlamaktan zevk aldığım ve usta milletinin yaptığı işleri beğenmediğim için her işimi kendim yapıyorum
Bilgi nerden dersen ,söke taka öğrendim

Etiketler
Bagaj fitilini çıkartıp temizledim aralarında çamur betonlaşmıştı.
Fitil haliyle ezilmiş , klasik yöntem olan içine ince hortum sokmak benim kafama yatmadı , sonuçta hortum sert malzeme ve içi boş olduğu için değişen çok bişey olmaz .
Ben içine 6 veya 7 milim ipek halat sokucam , halat ipek olduğu için yumuşak olacak ve içi dolu olduğu için bi nebze ezilecek ve böylece herzaman bagaj kapısına baskı yapacak
Bu arabadaki arkadan gelen yol sesinin % 80 ni arka bagaj kapısı fitilinin iyi basmamasından kaynaklı , kapı yana açılmalı değilde yukarı doğru açılmalı olsaymış iyimiş , bu kapı tarzını pek beğenmedim açıkçası , arkada araç varken bagaj açmak sıkıntılı ve yandan menteşeli olduğu için yolda çok çalışıyor ve fitili eritiyor

Image

Image

Geri görüş kamerasını plaka ışığının oraya monte etmeyi düşünüyorum , orası biraz yere yakın olduğu için tercih ettiğim kamera yı dşrek arkaya doğru baktırmak için siyah teflondan altına yatak yaptım , kelebek kamerayla saçı eğip istenildiği gibi ayarlanabilirdi ama kelebek kameranın araçta duruşu orjinal havası vermiyor, kablosunun gözükmeside ayrı bir handikap

Image

Image

T20 ampul duylarını zorda olsa buldum ( gitmediğim çıkmacı kalmadı) ....
Duylar çift duylu yani arka sis lambalarını çiftlemenin yanında frenlerdende hat çekicem...
Kapalı olan arka sis duy yuvasının açılması;

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Son düzenleme:

Arka sisleri yine arka sis düğmesinden kumandalı bırakıcam park gibi yanması gerekirse düğmeyi açık bırakmak yeterli olacak , fren lambalarına aşağıdan paralel çekicem , orjinalliği bozmamak için bulabilirsem , stop lambası soketlerinin iç erkek ve dişi fişlerinden alıcam , soketlerde boş yer çok ,direk bağlamak olmaz ...stop lambası çıkartılmak istenirse kesip yeniden eklemek olmasın diye

Soket fişlerinden buldum, ve montajı tamamladım
Fren lambası artısını içeriden buldum ve sağ sol iki soketin fişlerine yeni girişler yaptım, sol sis artısından sağ sise yine yeni bir giriş yaptım , sağ siste hiç tesisat olmadığı için yakın biyerden ayretten şase girişi yaptım ...... Geçiş kablosunu iç şase boşluğundan sağ tarafa geçirdim , böylece dışarıda hiç bir ilave kablo olmadı....
Çift duylu ampül elimde bir tane vardı, sipariş verdim yarın gelecek, gelince video çekip yüklerim

Image

Image

Hiçbir aracımın camlarına film yaptırmadım, iyikide yaptırmamışım, film olayı iyi güZelde sonrası yani film camda yıllandıkça sıkıntılar büyüyor ve çözümlenemiyor bunu da öğrenmiş olduk....
Daha önce bahsettimmi hatırlamıyorum , aracın arka taraftaki camların hepsinde film vardı hava güneşli olduğunda aracın içinde iğrenç bir koku oluşuyordu,nerden geliyor falan filan derken cam filmlerinin koktuğunu tespit ettim , hemen söktüm , temizlemesi baya bi sürdü , bu kadar iğrenç bir koku olamaz arkadaşalar ,sökerken koku iyice açığa çıktı
Neyse uzatmayalım sonra yeniden güneşli hava bekledim epeyce bugunlerde oldu malüm , çok olmasada aynı koku yine var , aracın bütün arka cam yanındaki döşemelerini söktüm, kaynak bagaj camının alt sikası , sika yıllarca cam filminden , akan suyla tüm kimyasalı içine çekmiş , tinerle temizledim olmadı , çamaşır suyu döktüm yine olmadı hala kokuyor , son çare sikasını değiştirticem, ön camda minik taş çatlağı var onu kaskodan bedelsiz hasarsız değiştirirken arka camıda araya sıkıştırıcam

Bugun ön camı değiştirdim, arka camada müdahele ettik koku yüZünden
Kokunun sebebi cam filminin akıntısı mı değilmi çözemedim
Arka camdada ön camdaki gibi kenarlarında fitil var bildiğiniz üzere, bu fitil içine çamur almış haliyle hava almadığı içinmi artık nedense o iğrenç kokuyu üretiyormuş, sökünce koku doruğa ulaştı..... Ama neden bu koku içeriye giriyordu onu çözemedim sonuçta arada sika var , sika normalde kokuyu emip diğer tarafa aktarmaması lazım.....Eskimesiyle alakalı herhalde ......fitil cam kenarına geçme şekildeydi, içinede tutkal gibi bişey sürmüşler düşmesin diye herhalde , su içinden akabilsin diye tutkal sürmedik , sikasını biraz geniş çekip , fitile taşırdık yapışması için ... Koku sorunuda çözülmüş oldu
Sırada ön sis deliklerinin açılması, arka kameranın montaj deliğinin açılması var ..... Sonra ön tampon ve arka tampon boyanacak , ön kamera ve arka kamera aktif hale gelecek vs. Vs.

Ön kamerayı devreye sokma düğmesini montajlamak için bi yerleri kesip biçmek istemediğimden dolayı çakmağı iptal edip mevcut deliğe montajlamaya karar verdim , nasıl olsa 12v besleme ayretten var sıkıntı olmaz , çakmak kötü duruyor orda zaten

Image

Image

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,624
Kayıtlı Üye Sayımız
172,270
Kaydolan Son Üyemiz
Engin paslı

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR