2005 Suzuki Grand Vitara 2,0 Otm Düzeltme Ve Ilave Çalışmaları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan troyexplorer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 177
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,969
Kapı kilit karşılığı plastik kapakları bu araca göre satılmıyordu , göz kararı uyabilir diye riske girdim ve aldım cuuk oturdu
Bu kapaklar çok güzel ama fonksiyonlarını tam anlamadım izah edermisiniz lütfen....
Birde arkasında nem birikmez mi acaba?
Orasıda kapı kapanırken hep ezilen ince ince boyayı çatlatan bi yer, ileride orada pas olursa üzülürüz...

GT-P7500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Islanacak yerde yani dış aksamda bez bant tavsiye etmem , bez olduğu için ıslanır ve çabuk açılır.
İç kısımda kullanılırsa hiç bişey olmaz, metal kısımda yürüyen kablonun ses yapmasınıda engeller
Tercih ettiğim belli bir marka yok daha önce tahtakele marputçular işhanından almıştım , onun yapışkanı çok kuvvetli ama biraz sert malzemeliydi, en son bostancı sanayide star klips var ordan aldım , oda iyi bezi daha yumuşak sanki rulosundan kolay ayrılıyor gibi ama kabloya sarınca geri çözmek baya uğraştırıyor, starklipste suzukinin ve birçok markanın çamurluk , tampon vs. Klipsleri mevcut aklınızda olsun
Teşekkürler, bez bantın sdece nem gören yerde açıldığını farkedememiştim...
Eriyen bant dediklerini tavsiye eder misiniz?
Nerlerde kullanılır sizce?

Cok pahaliymış....
Önemli ama çok çabuk yıpranan bişey değil... Fiyat farkı çoksa bence yan sanayi olabilir...
Tabiki siz bilirsiniz... içnize sinmesi önemli...

Valla ben yan sanayi işine pek sıcak bakmıyorum , ama orijinali pahalı, kopuk olan takoz üst taraftan kopuk saplama içerde olduğu için sıkıntı yaratmıyor sarsıntılı yolda hafif lakırtı yapıyor o kadar, servisler 1 hafTaya kadar tam teşekküllü çalışmaya başlayacak o zaman parça merkezde varmı yokmu görebilecekler alırım büyük ihtimal
Yan sanayi işi miğdemi bulandırıyor mesela buji ngk iridyum diye satılan bujilerin hepsi fake, sorsan orjinal japon diyorlar hikaye.. İridyum bujinin 4 tanesinin 180 lira olması imkansız , serviste sormadım tam fiyat ama 4 ü 500 civarı , hadi servis geçiriyor diyelim dışarda 350den aşağıya olmaması lazım
Ngk iridyum bujinin fake mi , orjinalmi olduğunu anlatan bi video buldum yayınlıcam onu
En dikkat çekici şey kutusunda ne malı olursa olsun bizim TSE damgasının olması lazımmış, daha biçok şey var videoda
Benim servisten aldığım nikel ngk bujilerin kutusuna baktım TSE damgası var

Teşekkürler, bez bantın sdece nem gören yerde açıldığını farkedememiştim...
Eriyen bant dediklerini tavsiye eder misiniz?
Nerlerde kullanılır sizce?

Eriyen değilde lastik gibi uzayan bant var dışarda o olur ama sardığın bişeyi bi daha sökemezsin kaplama gibi yapışıyor , lastik bant diye geçiyor

Bu kapaklar çok güzel ama fonksiyonlarını tam anlamadım izah edermisiniz lütfen....
Birde arkasında nem birikmez mi acaba?
Orasıda kapı kapanırken hep ezilen ince ince boyayı çatlatan bi yer, ileride orada pas olursa üzülürüz...

Kapakların işlevsel bi görevi yok sadece kapı kilit karşılıkları alüminyum karışımlı boyasız parça olduğu için görsel olram düzeltiyor, sadece o parçayı kapattığı için pas sorunu olmaz , paslansa zaten takmadanda paslanırdı,
Kilit karşılıkları paslanmıyor ama vidaları paslanıyor çünkü vidaların üstündeki galvaniz ayar yaparken çıkıyor ve kusmaya başlıyor özellikle 5,6 senelik araçlarda , bu görüntüyüde kapatmış oluyoruz

Aracın üstünden çıkan bujileri inceledim şimdi, onlar orijinal ngk japan,
Ngknın almanya web sitesinden orijinalinin resmi aşağıda ekli ,benim araçtan çıkanlarda birebir aynı yazılar filan
Fake lerin kutusu bile acayip renklerde, tek tip renklerde kutusu var oda yine aşağıda ekli
Büyük kutu ve ufak buji kutulatının üstünde TSE olacak, madde in bölümünde rusçada yazı olması gerekiyormuş , aynı kutuda olupta fake olanlar yine var video yu bulamadım bulunca yüklerim

Image

Image

Son düzenleme:

Bugun sıra stepnenin bağlantı aparatına geldi haliyle ondada lokal paslar mevcuttu
Pasları sıfırlayıp, bi kat astar bi katta boya attım kurumada, orjinal rengi mat siyahtı, bi kat daha atıp üstüne mat siyahmı atsam yoksa en son pütürmü geçsem karar veremedim

Image

Image

Eriyen değilde lastik gibi uzayan bant var dışarda o olur ama sardığın bişeyi bi daha sökemezsin kaplama gibi yapışıyor , lastik bant diye geçiyor
Aynı şeyden bahsediyoruz galiba... Bu eriyen bant denilende kendi kendine eriyor ve birbirine kaynaşıyormUş. Sundurerek uygulanıyor... Sizdeki isim bilgisi lastik bant heralde...
Istanbulda starklips tavsiye etmişsiniz... Ankara' da da bu tür malzeme, aksesuar, hella ve bir çok farkLı aydınlatma ürünü için en çok çeşit şaşmaz'daki klips dünyasıdır. İşletenlerden de düzgün insanlardr. Birçok ürün hakkıda da bilgi verirler. Bakacağım oraya ilk fırsatta... Böyle birşey lazım bana...

Aynı şeyden bahsediyoruz galiba... Bu eriyen bant denilende kendi kendine eriyor ve birbirine kaynaşıyormUş. Sundurerek uygulanıyor... Sizdeki isim bilgisi lastik bant heralde...
Istanbulda starklips tavsiye etmişsiniz... Ankara' da da bu tür malzeme, aksesuar, hella ve bir çok farkLı aydınlatma ürünü için en çok çeşit şaşmaz'daki klips dünyasıdır. İşletenlerden de düzgün insanlardr. Birçok ürün hakkıda da bilgi verirler. Bakacağım oraya ilk fırsatta... Böyle birşey lazım bana...

Aynı banttan bahsediyorsak doğrusu lastik bant , elastik olması sebebiyle sararken uzatarak sarılıyor, üst üste geldimi birbirine yapışıp bütün oluyor, zaten o yüzden normal bant gibi geri sökmek inkansız kesmek gerekir sökmek için

Ngk nın türkiye temsilcisiyle görüştüm , orijinal fiyatıda 4 tanesi 180 lira , servis baya bi geçiriyormuş, öte yandan fake lerde o paraya satılıyor
İridyum dan alıcam farkları paylaşırım

Stepne kapağının göbeğinde ufak tefek çarplardan dolayı kısmı çatlak vardı, gazlı bez ve epoksi reçine tedavisini uyguladım, artık başka yerden kırılır göbekten kırılmaz

Image

Plaka ortalamaktan yoksun olan ve her tarafa vida atan bi hödüğün açtığı delikleri epoksi reçineyle kapattım
Alttaki boşluğada plastik ızgarayı alıştırdım , kamera montaj delikleride tamam artık tampon boyaya hazır

Image

Arka tamponuda indirdim, hava menfezlerindengelen tozun sebebi belli oldu, lastik dillerin iki tanesi kalmış onlarda kopup gitmek üzereymiş
Tamponun altındaki saçlarda lokal paslar mevcut oralarıda boyatıcam, yandaki siyah tampon braketleri saç , onlar epeyce paslı , benİn deposunun koruma saçında da çok olmasada kısmı paslar mevcut
Braketlerin ve depo koruma saçının boya tamirlerini yaptıktan sonra pütür atıcam , arka tampon kamera montaj deliğide tamam , boyaya hazır

Image

Image

Image

Image

Image

Hava menfezlerini elektrik süpürgesi hepa filtrelerindeki naylon filtreyle hallettim,( eski filtreleri bigün lazım olur diye atmıyordum kısmet bu güneymiş) :smiley: sıcak silikonla sabitledim, kaba toz süzülür en azından boş olmasından iyidir

Image

Image

Tamponları ve tampon altı , saçları boyaya verdim, ön arka tampon bağlantı braketlerini kumlama ile paslarından arındırdım
Ön şase uçlarında nokta , nokta paslar vardı onlarıda hallettim, boya 2 gün sürer herhalde

Image

Image

Image

Image

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,519
Kayıtlı Üye Sayımız
172,177
Kaydolan Son Üyemiz
cengoboy

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR