Tamamen Yerli Üretim; Debasto Isıtıcı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 351
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 156,256
Ynt: Tamamen Yerli Üretim; Debasto Isıtıcı

Levent hocam ve Enver dede inanın hepsinin altında gerçeklik payları fazlasyıla mevcut,dev şaşalı duyurularla sunulmuş Erke dönengecinden çıkın, 3-4 gündür incelediğimiz ilk Türk kamyonu Turkar a kadar hep mantarladık,bu halk aldatılmaktan bıktı usandı.Benim gibi olumsuz yazanlar içlerinden 'ya doğru çıksada bizde tükürdüğümüzü yalasak'diye düşünüyorlar.Neden biliyormusunuz bir şey icat etmek düşündüğünüzden çok daha zor bu arkadaş başından sonuna bende , ben bişey arakladım tübitaktan da paramı kaptım, havası uyandırıyor.Bakın farklı ne yapmış bu kelimeyi niye yazıyorum tübitak yanlızca bu gibi durumlarda destek veriyor.Arkadaş almış webastoyu ve eber i ortadan yarmış ve parçalara ayırmış sanayide döktürmüş ve yaptırmış, çok iyi bile olsa taklit ilk önce bunu kabul edelim.Bir şekilde tübitakta bu işe bakanlarıda ikna etmiş.Eeee nerede kaldı şimdi samimiyet ,tübitak destekli derken işi yapıyorsun kademe kademe seni kontrol ediyorlar,ilerledikçe diğer aşamalara geçiyorsun,üniversitelerden hocalar geliyor,yoksa tübitağın desteği filan yok,yanlızca sana yakın üniversiteden bir iki hoca gönderiyor,oda seni kontrol etmek için,yani avrupanın geri ödemesiz bir desteğinin doğru yere kullanılıp kullanılmadığına bakıyor.Bundan önce ki senelerde bu destekler hep geri gidermiş şimdi bizim Türkler işi uyanmış geri gitmemesi için bin tane maymunluk yapıyoruz ve çok şükür geride göndermiyoruz.Bu iğreti ,alt yapısı olmayan, samimiyetsizlikten çıkan yaratıcılıktanda debasto çıkıyor,niye insanlar isme takılıyor inanın bu yüzden.Balık baştan kokuyor
İşin geçmişinide (Atilla hocam)bilenler 2-3 tane alternatif marka söyleyince foya meydana çıkıyor,neymiş ucuzları zaten yıllardan beri kullanılıyormuş,çin işi,tayvan işi.
Ayrıca orada destek olanlarla ,hibeyi alanlar arasında soy ad benzerlikleri var bilmem dikkatinizi çektimi.
Ön yargılıyız ,arkadaş öyle şeyler yapmıştır ki bu çok farklı ve sağlam birşeydir, bunları yazan bizler hepiniz kadar seviniriz.

Etiketler

Haldun hocam ön yargı kelimesini sizleri kırmak adına söylemedim bunu samimi bir ortam da iki arkadaş arasında söylenmiş bir söz olarak algılayın,
markayı savunuyorum gibi gözükmesin,
ikinci bir konu bütün teknik verilerinin ayrıntılı bir şekilde sitede yer alacağını bahsetti, şu an yeni yapılanan bir şirket, bir çok eksikliklerinin zaten farkındalar gördüğüm kadarı ile, karşımdaki dükkanı zaten yeni tuttular bu da onlar için yeni bir hamle,
sözün kısası ben cihazı gördüm, çalışırken sesini dinledim, gördüğüm kadarı ile plastiğinden içindeki parçalara kadar işçilikleri güzel ve kaliteli o yüzden bu forumda sizlere de haber vermek istedim, işçiliklerinden ve ortaya çıkan ürün beni tatmin etmeseydi buradan yine duyururdum fakat başka şekilde,
vaktiniz olunca buyrun bana misafir olun, beş dakika karşıya geçer ürünü incelersiniz, o zaman ne demek istediğimi anlarsınız

buralpdi' Alıntı:
Haldun hocam ön yargı kelimesini sizleri kırmak adına söylemedim bunu samimi bir ortam da iki arkadaş arasında söylenmiş bir söz olarak algılayın,
markayı savunuyorum gibi gözükmesin,
ikinci bir konu bütün teknik verilerinin ayrıntılı bir şekilde sitede yer alacağını bahsetti, şu an yeni yapılanan bir şirket, bir çok eksikliklerinin zaten farkındalar gördüğüm kadarı ile, karşımdaki dükkanı zaten yeni tuttular bu da onlar için yeni bir hamle,
sözün kısası ben cihazı gördüm, çalışırken sesini dinledim, gördüğüm kadarı ile plastiğinden içindeki parçalara kadar işçilikleri güzel ve kaliteli o yüzden bu forumda sizlere de haber vermek istedim, işçiliklerinden ve ortaya çıkan ürün beni tatmin etmeseydi buradan yine duyururdum fakat başka şekilde,
vaktiniz olunca buyrun bana misafir olun, beş dakika karşıya geçer ürünü incelersiniz, o zaman ne demek istediğimi anlarsınız

Ah be Levent hocam...
İstanbulda olsam zaten çoktan yanınıza gelmiştim sizin araca nasıl yardımcı olurum diye...
Lakin ben Bursada oturuyorum...
2000 senesinde ayrıldım İstanbuldan... (Çokta iyi etmişim doğrusu :D )
Ürün konusundaysa şunu diyebilirim...
Zamanla kullanıcılar çoğaldıkça kullanıcı görüşleri de artar...
Nasılsa karavanım yok, acelem de yok o yüzden... :D

yolunuz ne zaman düşerse beklerim :smiley:
tabiki zamanla ne olduğu çıkacak ama inşaallah başka böyle içimizden üreticiler çıksın, imalat yapsın, bir tenteye 2000-2500tl vermeyelim

buralpdi' Alıntı:
1-eber d2 900tl montaj yapıyorlar( ben öyle fiyat aldım) rakım yüzünden birde 450tl sensör için vereceğiz ne yaptı 1350 tl, yerli ısıtıcımız ne kadar 850 tl, eğer yerli üreticinin söylediği doğru ise bu cihazın rakım sorunu yoksa arada 500tl fiyat farkı var
2-dijital ayar kumandası eber d2'de ekstra ücret değilmi, bunda 850tl içinde+ istediğiniz zaman aralığında çalışmasını sağlayabiliyorsunuz, sabah 6'da yola çıkacaksınız saatini 5'e kurarsanız aracın yanına gittiğinizde içerisi ısınmış olarak bulabileceksiniz

ne dersiniz araştırmaya değmezmi ?

Burada küçük bir düzeltme yapmak gerekiyor. Eberspacher D2'nin kullanım kılavuzunda 1500m. ve üzeri rakımlarda çalışmayacağı belirtiliyor. Ama biliyorsunuz ki bu konu ilk kez benim tarafımdan dile getirildi. (Öncesinde başka bir konu içerisinde "bartek" arkadaşımız da değinmiş ama gözlerden kaçmış.) Ben başlığı açtığımda en iyisi olarak bildiğimiz karavan üreticileri dahi bunu bilmiyordu. Neden?... Çünkü kullanıcılardan bu yönde şikayet gelmemişti. Neden?... Çünkü D2'yi 1750 m. rakımda sorunsuz kullandığını söyleyen kullanıcılar da vardı. Halen de var...Belki benimki de 1600 rakımda çalışacak, bilmiyorum. Bu konuyu üreticilere sorduğunuzda aldığınız cevap; "Allah, allah... Sorunsuz çalıştıranlar var... Çalışması gerekir ama..." oluyor. Yani uygulayıcıya ve satıcıya sorarsanız her rakımda çalışır. Neden böyle diyorlar? Çünkü bilmiyorlar. Belki D2'ye de küçük bir müdahalede bulunarak çalışması sağlanabilir. Çünkü bunun önünde teknik olarak bir engel yok. Çünkü 5-10 dakikalığına çalışıyor. Bu sistem aslında motorun kendini koruma mekanizması. Neden?... Çünkü oksijenin az, yakıtın bol olduğu ortamda uzun süre çalışırsa kurum yapacak. Daha az yakıt pompalayan ikinci bir pompa ile bu sorun çözülüyor. Peki bu tür bir koruma mekanizması olmasaydı ne olacaktı? Belki de 5-10 kullanımdan sonra ruhuna Fatiha... Debasto'da bu tür bir koruma mekanizması olup olmadığını biliyor muyuz?... Hayır! Hatta hangi rakıma kadar çalışacağını bile bilmiyoruz. Neden?... Çünkü ayrıntılı teknik bilgi yok. Markayı savunmak için söylemiyorum ama 350-400 TL.'na alınabilecek ikinci pompa ile D2 3000m. rakıma kadar çalışabiliyor. Debasto bunu yapabilecek mi?... Muhtemelen "hayır". Muhtemelen diyorum ve bu ön yargı değildir. Çünkü elimizde teknik veri yok.

İkinci konu için ise dijital göstergenin çok önemli bir avantaj olduğunu ilk mesajımda zaten yazmıştım. O zaman üreticinin şunu yapabilmesi gerekir; "Manuel termostatlı olarak bu ürünün fiyatı 500 TL.dır" diyebilir. O zaman biz de daha sağlıklı "fiyat-performans" ilişkisi kurabiliriz. O zaman belki "yarı fiyatına" olduğu için risk alanlar çıkabilir. Ben kendi adıma bu riski yine de üstlenmem. Çok param olursa yerli üretimi desteklemek için bir tane alır ve birisine hediye ederim. Ama yine de aracıma takmam. Ta ki uzun süre kullanılıp kalitesini ispatlayana kadar...

Tum elestırı ve katkıda bulunan yazıları dıkkatlıce okumama ragmen , bana cok teknık gelmiş olacak kı tamamını kavramakta zorluk cektıgımi kabul edıyorum.
Ama ortada cok ıyı anladıgımı tahmın ettıgım bır konu var kı orada gercekten bır takılıp kalmışlıgım var. Yukarılarda bahsı gectıgı gıbı daha onceden falan yabancı ulkede uretılmiş ve oralarda üç-otuz paralara satılmakta olan bır cıhazı siz alacaksınız (sozum meclısten dısarı) bahsedıldıgı gıbı yaracaksınız, kopyalayacaksınız bır de marka ıcın masrafa da gırerek orjınalı ıle pek de rekabet sansı olmayan bır fıatla pıyasaya surmeye calısacaksınız. Dogrusu kendımce pek mantıklı bulamadım. İşte ben burada takıldım. Bır elıme gecıp de hurdasını ınceledıgımde uzerındekı sıstemın bır atom teknolojısı olmadııgı gıbı maddesel degerı 50 lırayı bıle bulmayan bu kutleyı nasıl oluyorda bu kadar yuksek meblaga ımal etmısler kı ; Goruldugu gıbı " hadı bır deneyıp gorelım" deneme sansını yok eden bır fıat belırlenıyor .
Levent kardesım kımseyıı sınırlendırmek gıbı bır nıyetım yok samımıyetıme ınanın :smiley: Ancak ben boyle dusunmekten kendımı kurtaramıyorum , belkı baska arkadaslarımızda katılıyor olabılır. Dedıgım gıbı . Bence bu gırışimcı arkadaşımızın yazılarımızı okumasını ve amator dusuncelerımızı saygı ıle karsılayıp degerlendırmesını beklerım.
Saglık lar dılerım.

Ben bu konuda Atilla abi'ye katılıyorum.

Ben bile orjinal ingiliz malı olan ürünün fiyatını, eşime dostuma verirken 1200/1300 liranın altına inemiyorum. Avrupalı üreticiye "çinden çok ucuza gelen ürünler var" dediğimde, "alıcı o kadar zengin mi" diye soruyor. Zamanla birşeyler kalburun üzerinde kalacak. Ama kopya veya biraz daha düşük kaliteli ürünler piyasaya sunulmaya devam edecek. Tabii bu arada gerçekten uğraşanlar ve eek verenler zarar görecek. Eğer tübitak destekli bir ürün varsa ve %100 yerli bir ürün üretilebiliyorsa sonuna dek arkasında olmaya hazırım.

Ben Eberspacher D2 yi Acsa da taktırdım ki 3 - 5 kuruş fazla olsa da düzgün montaj olsun diye. Şimdiye kadar çalışmasında problem olmadı. Geçenlerde ısıtıcıyı gören bir arkadaşım "sen içeride , küçücük alanda zehir soluyorsun " dedi ve asbestli egzoz borusu izolasyonunu gösterdi. Artık zehir de mi soluyoruz bilmiyorum. Belki bilen çıkar.
Kaelsa için ses problemi var denilmişti. Debasto için önce adına takıldım. ürünün adını bile kopyalayan zihniyetin kendilerince bir şey üreteceğini tahmin etmiyorum. Yalnız Levent arkadaşıma da böyle bir ürünün varlığından bahsettiği için teşekkür ediyorum.

Konuya mesaj geldiğinde haberdar olmak isteyip, sırf bu nedenle "takip, izleme, ilginç vs..." gibi şeyler yazan arkadaşların dikkatine;

Haber verilmesini istiyorsanız "haber ver" butonuna tıklamanız yeterlidir. ;) :smiley:

orsaalabanda' Alıntı:
Konuya mesaj geldiğinde haberdar olmak isteyip, sırf bu nedenle "takip, izleme, ilginç vs..." gibi şeyler yazan arkadaşların dikkatine;

Haber verilmesini istiyorsanız "haber ver" butonuna tıklamanız yeterlidir. ;) :smiley:

Cem bey nazik uyarınız için teşekkür ederim .Ancak üyesi bulunduğum iki sene içerisinde pek çok kez bu butonun çalışmadığını gördüm. En güvenilir yol bu .

Özverili bir aile şirketine benziyor.

Debasto

Gökhan bey yedpa'ya geldinizmi?
bir arkadaş gelip beni sormuş ama ben gümrükteydim

Dün Yedpa daydım. Gelmişken bir merhaba derim diyerek uğradım. Kısmet değilmiş.Tekrar Yedpa ya uğradığımda tekrar bakarım müsait olursanız.

toffy' Alıntı:
Dün Yedpa daydım. Gelmişken bir merhaba derim diyerek uğradım. Kısmet değilmiş.Tekrar Yedpa ya uğradığımda tekrar bakarım müsait olursanız.

her zaman beklerim, 97 numaradayım , bir çayımı içersiniz hemde tanışmış oluruz :smiley:

Merhaba
Benim 92 model ambulans defenderimde benzinli eberspacher ısıtıcı var ama biz mevcut dolapları sökerken kontrol düğmesinide dikkat etmeden söktük.Şimdi ise sıcak üflemiyor sadece düz fanı çalışıyor ben çorluda yaşıyorum ve buradaki elektrikçiler dokunmuyor alete nedeni ise yanlış bir kabloyu takarsak düğmeyi yakarız yeniside 60 euro ancak şeması olması lazım diyorlar.Şimdi sizden ricam bana bu konuda yardım edecek en azından bağlantı yaptıracağım bir adres yada şemasını verebilecek dostlara şimdiden teşekkür ederim,saygılarımla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,468
Kayıtlı Üye Sayımız
172,121
Kaydolan Son Üyemiz
tto

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR