Enerji Sorunum Bitti !!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan edessastelio Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 140
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 74,097
Ynt: Enerji Sorunum Bitti !!!

Ahmet Kırtağ' Alıntı:
Hocam, aydınlatıcı paylaşımlarınızı okurken satır aralarında kapanmış bir konuyu hep kaşıyorsunuz. Anladığım kadarıyla bundan zevk alıyorsunuz [mu] diye düşünmeye başladım. Hem gezi, hemde teknık bilgilerini yalın olarak takıp edip, iyi tatiller dilıyorum, yolunuz açık olsun.
Merhaba, arkadaşım,
Sizede alındığım ve kızdığımı düşünmeyin, Nezaketli bir soru sordunuz, bende bir cevap ihtiyacı hissettim...
Yazdıklarım kesinlikle, sizin sorunuza ters cevap vermek anlamını taşımaz.
Son yazdığım durumlarda, öncekilerde bilgi paylaşma amaçlıdır...Sizin düşündüğünüz gibi bir beklentim olamaz.Hiç kimseye bir ard niyetimde olmaz...Herkesin de herkese nezaketli ve saygılı davranması benimde olmazsa olmazlarımdandır...Benzine ateşle yaklaşılmaz ise alev almaz... Benim yorumuma, saygısızca ve rencide edici cevap yazılırsa tabiki bunu kabul edemem, bana ateş edilmiş olur.
Ses tonunu duymasak bile, hitap şekli çok önemli ve ben buna çok dikkat ederim, kibrit çakılmadığı sürece... Hergün yaşadığım, ve benim davranışımdan çok misal verebilirim ama burada olmaz...Benimle yüz yüze konuşanlar, beni anlar, ama malesef uzaktayız...
Ben iyi niyetli bilgi verme amaçlı paylaşımlarıma cevaben verilen rencide edici yakıştırma kelimelerinden hakikaten çok rahatsız oldum, çünki ben tanımadığım bir kişiye bey veya hanım diye hitap ederim. Kimseye yakıştırma ve lakap takmam...
Bu konuyu uzatma düşüncesinde değilim, bana arkadaşım densin, bende, arkadaşım dostum kardeşim diyeyim. Ben buna hazırım.
Veeeee sadece bilgi paylaşalım, bilgi için yazanıda aşağılamayalım.Hitabımıza dikkat edelim, HEP BERABER...
Selamlar ve saygılar, karavancı dostum...

Etiketler

trek71' Alıntı:
Merhaba,

Konuyu ilgiyle takip ediyorum. Izmir'e geldigimde buzdolabı donusumunu ben de yaptirtacagim sanırım. Bu arada yaklaşık 1 senedir Mutlu Full Energy serisi akü kullanıyorum, oldukça memnunum. Yalnız Mutlu Ar-Ge ile gorustugumde bunlar icin "plakalari kalindir ama sivama plaka oldukları icin %40'tan fazla deşarj edildiginde ömürleri kisalir" bilgisini almıştım. Ben ara ara da olsa %10'lara kadar deşarj etmek zorunda kalıyorum. .
Arkadaşım, tabiki her hesabımız tutmaz...
Benim marş aküsü 4 yıllıktı. Halbuki garantisi 2 yıl...
Yaz kış 4 yıl hiç sorun çıkarmadı ama ummadığım zamanda iflas etti...Bunlar olağan şeyler...Sizin önerinizide dikkate alacağım...
teşekkürler.

Enerji sorununun sonunda bittiğine sevindik...

İnşallah bunun sadece sosyal bir tercih farkı olduğu sonucuna ulaşırızda saçma muhabbeti de biter...

Yoksa ceplerden daha çok paralar çıkar ama 12v -220v ekovat muhabbeti hiç bir zaman bitmez...

Demekki neymiş, 12v ekovat takınca enerji sorunu çözülmüyormuş, doğru marka ve tipdeki buzdolabı, doğru akü grubu, doğru inverter, doğru bireysel kullanım alışkanlıkları gerekiyor....
Ekovatın 12v olmasının karı inverterin fan sesinden kurtulmak ve 24 saate 5 amp enerji.
Ama dönüşüm cepten 1000 TL götürüyor...
Altı yıldır 220v doğru buzdolaplarını karavanlarımda takarak doğru inverterler ile doğru aküler üzerinden çalıştırıyorum çalıştırıyorum hiç bir enerji sorunu olmadı...
12v ekovatın gerçek hayattaki tek farkı yüksek maliyeti, sosyal hayatta belki farkı vardır her halde..

Bu sıcak yaz günlerinde dolabınızda, dört şey eksik olmasın, buzunuz, kırkağaç kavununuz, ezine koyun peyniriniz ve aslan sütünüz...Bizde hiç eksik olmazda...

atiladi' Alıntı:
Enerji sorununun sonunda bittiğine sevindik...

İnşallah bunun sadece sosyal bir tercih farkı olduğu sonucuna ulaşırızda saçma muhabbeti de biter...

Yoksa ceplerden daha çok paralar çıkar ama 12v -220v ekovat muhabbeti hiç bir zaman bitmez...

Demekki neymiş, 12v ekovat takınca enerji sorunu çözülmüyormuş, doğru marka ve tipdeki buzdolabı, doğru akü grubu, doğru inverter, doğru bireysel kullanım alışkanlıkları gerekiyor....
Ekovatın 12v olmasının karı inverterin fan sesinden kurtulmak ve 24 saate 5 amp enerji.
Ama dönüşüm cepten 1000 TL götürüyor...
Altı yıldır 220v doğru buzdolaplarını karavanlarımda takarak doğru inverterler ile doğru aküler üzerinden çalıştırıyorum çalıştırıyorum hiç bir enerji sorunu olmadı...
12v ekovatın gerçek hayattaki tek farkı yüksek maliyeti, sosyal hayatta belki farkı vardır her halde..

Bu sıcak yaz günlerinde dolabınızda, dört şey eksik olmasın, buzunuz, kırkağaç kavununuz, ezine koyun peyniriniz ve aslan sütünüz...Bizde hiç eksik olmazda...
Sayın, Atilla bey
Bu topiği ben açtım. Yapılan hususunda bilgi verme amaçlıdır...Kimseye sizde böyle yapın diye zorlama düşüncesi taşımaz.
SAÇMA muhabbet gibi bir cümle yakıştırmanızı hiç hoş bulmadım. Hatta 2 arkadaşım telefonla arayarak abi boşver, değmez dediler ve durumu yerinde görmek için yanıma geldiler, sonucun mükemmel olduğunu görüp onayladılar...Birileri bu konuyu destekliyorsa siz neden hep tersini savunuyorsunuz? Sizi benim yaptığım gibi yap diye zorlayan bir bir durum yokki...Siz bildiğinizi yapın, ama başkasının yaptığını sürekli yanlış olarak lanse etmeyin, rica ediyorum.
mademki burada saçma bir muhabbet var, bu muhabbete neden dahil olduğunuz hususunda aklıma gelen tek şey: Bu işin ticaretini yaptığınız dolayısı ile sadece kendi doğrularınızın kabul görmesi galiba...
Burada polemik yaratmaya hiç gerek yok, bu topiğe yazmaya mecbur değilsiniz... Buradaki konu: Dolabın içindeki rakı peynir değil, 12 volt değişikliği, akü vs. bilgilendirmesi...Bu topikteki konu ile alakalı olmadığından dolayı, "rakı, peynir,kavun gibi" saçma muhabbetinizi yeni bir topik açıp yapabilirdiniz.
Tekrar rica ediyorum... Rencide edici kelimeler kullanılmaz ise ,çünki iki kelime bile karşıdakini rencide edici anlam taşıması sebebiyle sinirlerin gerilmesine neden oluyor.Polemik olması benim arzu ettiğim birşey değil ve lütfen kullanacağımız kelimelere dikkat edelim...
Selam ve saygılar, herkese

Atilla Bey,

Açıkçası üslubunuz pek yerinde değil. Niyetinizin kötü olmadığını tahmin ediyorum ama yazdıklarınızı okuyan maksadı aşmış cümlelerle karşılaştığı için rahatsız oluyor; rakı-kavun-peynir eşliğinde çok hoş yapılacak sohbetleri burada kavgaya çevirmemek için biraz özen göstermenin faydalı olacağını düşünüyorum.

Benim için önemli olan iddialardan öte bilgi, belge ve mühendislik hesaplarıdır.

Bir yılı aşkın bir süredir 220V buzdolabını invertörle kullanıyorum ve yakın zamana kadar ciddi bir sorun yaşamadım ama şu anda sistem ciddi problemli. Hava sıcaklığının artmasından olabilir; çok yol yaptığımız için buzdolabı sarsıntıdan etkilenmiş olabilir vs. Bu yüzden 12V alternatifi düşünmek, değerlendirmek anlamlıdır ve "saçma muhabbet" olarak değerlendirilmesini kabul etmiyorum.

Benim gözlemlerim, bilgilerim, tecrübelerim ve çıkarımlarım şu şekilde:

1) 220V buzdolabı + Invertör kullanıldığında demeraj akımı nedeniyle 1000W civarı bir invertör kullanmak zorundayız.

2) Buzdolabının sağlıklı çalışması için tam sinüs invertör kullanmalıyız

3) Invertör iç kayıpları sıcaklıkla birlikte artıyor, %75-%90 bandında değişkenlik gösteriyor. Yani %10-%25 kayıp sözkonusu. Ortalama %15 diyelim

4) Invertör standby harcaması bu ölçekte saatte 1.5A - 2A olabiliyor. Yaklaşık 10 saatlik gece sürsince bu da toplamda 15A-20A arası bir kayıp demek; sizin 5A hesabını nasıl yaptığınızı bilmiyorum; açıklarsanız sevinirim.

5) Bunun üzerine dalgalı akım (AC) için güç faktörünü gözönünde bulundurmamız gerek. Benim deneyimlerim invertörler yaklaşık %85-%86 güç faktörü ile çalışıyor (Cos Phi). Bu da aslında buzdolabını çalıştırırken normalden %15 daha fazla elektrik tükettiğimiz anlamına gelir. Kendi sisteminde W ve VA değerlerini bu şekilde gözlemleyebiliyorum.

6) Ancak yüksek kapasiteli tam sinüs bir invertör %10 gibi düşük bir yükle çalıştığında, güç faktörü %55'lere kadar düşüyor. Bu da düşük güçte %45'lik bir elektrik kaybı demek. Bunun nedeni de tam sinüs dalgası yaratmak için daha yüksek frekanslarda cut-off yapılması ve anladığım kadarıyla harmoniklerin eklenmesi için çıkıçta ekstra kapasitörlerle filtreleme yapılması.

7) Böylelikle toplam çalışmaya baktığımızda ortalama verim kaybının %25-30'lar civarında olduğunu görebiliriz.

8) Benim kullandığım Waeco 1300W tam sinüs invertör geçen sene aldığımda 1000TL civarındaydı. Belki daha ucuzu da vardır ama kendisini birçok zor şartta kanıtladı; yük bölümünü su bastığında bozulmadı; fan sesi yüksek değil; çok ısınmıyor; yanlışlıkla şehir şebekesi invertör çıkışına bağlandığında kendini korumaya aldı vs. Yani bence verdiğim bu paraya değer bir cihaz. Standby harcaması ise 1.8A.

9) Ev tipi buzdolablarının mobil şartlara ne kadar uygun üretildiği konusunda şüpheliyim; sarsıntı; dış ortam ısısına daha fazla maruz kalmak; izolasyon vs. konusunda bence ideal değller.

10) Gene de her enerji dönüşümü doğal olarak bir kayıp içerdiğinden; ve iyi bir invertör de yaklaşık bu 12V dönüşümüyle aynı rakama geldiğinden 12V DC kaynağımızla herhangi bir dönüşüm gerektirmeden doğrudan uyumlu bir sistem kurmak bence oldukça akla yakın. Bu açıdan bakıldığında başlangıç maliyetleri açısından da pek fazla bir fark olmuyor.

Sizin kurduğunuz invertörlü sistemlerin yapısını; hangi marka/modelleri kullandığınızı ve yukarıda yazdıklarımla ilgili yorumlarınızı alabilirsem çok mutlu olurum.

sevgiler,

Merhaba, Behçet bey...
Açıklamalarınız için çok teşekkür ediyorum...
Elektronik ilginiz ve bilginiz olduğu, yazdıklarınızdan anlaşılıyor...Ehil olduğunuz halde, ehil olmayanlar gibi bu kesinlikle böyledir diye yazmıyor, anlaşılır bir şekilde ve güzel bir üslupla konuya müdahil oluyorsunuz...Olması gereken zaten bu...
Bende yazdıklarımızdan arkadaşların araştırma ve doğru karar vermesine katkı sağlaması düşüncesindeyim...
Zaten acele kararlar sonradan pişmanlığa dönüşebiliyor...Her işte acele karar vermeden araştırıp ehil olan kişilerden gerekli bilgileri toplayıp değerlendirerek uygulamak gerektiğini ne yazıkki bazen unutuyoruz...
Ondan sonra ehil olmayan kişilerin varsayımları ile ikinci bir yanlışı işleyebiliyoruz...Bu cümleyi kişiyi hedef alarak yazmadığımı özellikle belirtiyorum...Ben elektronikçi değilim ama bazen o an yanımda danışabileceğim kimse olmadığında acabalarla bu konuda fikir üretip denemelerim oluyor, bu denemelerde bazen başarılıda olabiliyorum...
Çok defa karavandaki olumsuzlukları kendi çabalarımla halletmişimdir.Burada bunları uzun uzadıya yazma niyetinde değilim.
Eğer zorda kaldığım durumlarda acaba bu olumsuzluğu nasıl tamir edebilirim diye kafa yormasaydım, pekçok defa yolda mahsur kalabilirdim...Bazı olumsuz durumları düşünüp standart dışı uygulamalarla en yakın çözüm yerine kadar ulaşabilecek şekilde halledebiliyoruz...
Buradaki bilgi paylaşma konusu ile ilgili olarak, ve yakından görmek için, İzmir deki arkadaşlar arzu ederlerse yanıma gelebilirler.Bu akşam Bornova Aşık Veysel parkında, yarında Güzelbahçe de olacağım...
Behçet bey,sizin çalıştığınız iş ortamınız ve bilgi birikiminiz ile, gerek kendiniz gerekse elektronikle ilgili meslekdaşlarınızdan bilgi alışverişi ile kendi işinizi kendiniz en iyi şekilde zaten yaparsınız.
Herkesin problemlerinin iyi şekilde sonuçlanması ortak dileğimizdir...Herşey herkesin gönlüne göre iyi olsun...
Selamlar, saygılar.

Konuyu açana teşekkür , sayenizde karavan için önemli bir konuda epeyce bilgi sahibi olduk. Bana 12 volt sistem daha mantikli geldi. Kisiye gore degisir tabi ki. Yorumlar teknik olmali ki faydali olsun , temennimiz yersiz kelime kirliligi olmasin.

suleymancirit' Alıntı:
Konuyu açana teşekkür , sayenizde karavan için önemli bir konuda epeyce bilgi sahibi olduk. Bana 12 volt sistem daha mantikli geldi. Kisiye gore degisir tabi ki. Yorumlar teknik olmali ki faydali olsun , temennimiz yersiz kelime kirliligi olmasin.
Merhaba, Süleyman bey
Bu güzel yorumunuz için teşekkür ederim...
Her hangi bir konuda bilgi yardımında bulunabilmek benide mutlu eder.
Sizinde elektronik ile ilgi ve bilgi birikiminiz olduğunu anlamak gayet kolay, yazdıklarınızın üslubu sebebiyle...
Bu 12 volt değişiklik yaptırdığımız genç arkadaşımız, lalettain bir buzdolap tamircisi değil...Yolcu otobüslerine ve zincir firmaların şehirler arası araçlarına soğutucu sistemler imal edip uygulamakta...Yaptığı işin arkasında durduğu İzmir deki birçok karavancı tarafından bilinmekte.
Aslında 12 volt ekovatları 50 - 100 adet birden toptan satan mesleğinin ehli bir elektronik mühendisi, imalatçı, aynı zamanda ithalatçı.
Bir adet ekovat ile uğraşmaya ne ihtiyacı nede zamanı var. Bir karavancı dostumuz dolayısı ile tanıştık.Bizi kırmadı.
Arzu ettiğiniz zaman benide arayabilirsiniz, sizler gibi kelimeleri yerinde kullanan dostlardan kesinlikle rahatsız olmam...
İzniniz ile bir örnek vereyim: Elektronik hakkında konuşurken yanımdaki karavancı arkadaş dediki; İzmirde bir ithalatçı "Tayyip" var, 70 yaş üzerinde olmasına rağmen halen bu işi yapıyor en uygun ürün onda bulunur dedi...Benim cevabım ne oldu biliyormusunuz? Onun soyadı "Günay" dedim ve işyerini tarif ettim.Bana bu ithalatçıyı öneren soyadını bilmiyor, ben biliyordum, 40 yıl önce bu ithalatçıdan elektronik parçalar alıp satıyordum çünki...
Aslında bu kadar uzun yazmayacaktım ama, sizin dışınızda,şahsıma hitaben benim hakkımda bu birşey bilmiyor düşüncesiyle,aşağılayıcı ve yanıltıcı bazı yorumlar yapılması sebebiyle yazdım.
Her şey gönlünüz ve gönlümüzce olsun.
Selam ve saygılar,Hoşçakalın.

Bütün bunları yazma sebebim: Arzu eden arkadaşlara bilgi paylaşımı içindir...
Herkesin kendi doğrularını ve yanlışlarını polemkli TARTIŞMA AMAÇLI DEĞİLDİR...
Beğenmiyenler olabilir, onlarada saygı duyarım.Herkes kendi doğrularını uygulamakta zaten serbesttir...
Tek ricam yazılanı beğenmediysen, yazana karşı bozuk üslup kullanılmaması, aslında konuya hiç girmemesi!!!
Bu yüzden, bu topikte "nezaket dışı üslup ile polemik yaratabilecek yorum" yapılmasını istemiyorum...Önemle rica ederim, arkadaşlar...

Bazen gözümüzden kaçan GEZENBİLİR FORUM KURALLARI nı hem kendime hem tüm üyelere hatırlatıyorum arkadaşlar:
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""- Lütfen mesaj yazmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz.
- İlanlarınızı forumda mesaj olarak değil, İlan Panosu içinde duyurunuz.
- Yazılan mesajlar hakaret ve küçümseme içermemeli, diğer üyeleri rencide edici olmamalıdır."""""""""""""""""""""""""""

Herkese sorunsuz günler dilerim...

SORUN NEDEN BİTTİ? (bu sorun herkesin sorunu değil.tabiki benim sorunum)Doğru akü, doğru ekovat,İşinin ehli ticaret erbabının el atması...Ve yapılması gereken için kendi doğrularını savunan, başka fikirler üretip yanlış yönlendiren,engel olan olmaması...

Bugünki Elektrik enerjimizin şu anki durum kontrolü...
Solar Paneller: 3 yıllık, 4x100 mono kristal.
Solar panelden gelen 18.5 amper 14.1 Volt. Şu an kullanılan enerjiyi solar paneller karşıladığı gibi, aküleride şarj ediyor.
Aküler: Yeni, 2x85/110=170/220 Amper Mutlu Full Enerji serisi.
İki Aküden şu an alınabilen enerji:13.5 Volt. Gece, sabaha kadar 12.5 volt altına düşmüyor.
Şarj regülatörü: 3 yıllık, Provista 30 Amper.
Soğutucu: 2006 model büro tipi ARÇELİK. Değişiklik: 12 volt Danfoss ekovat.
Aküler dolu olduğu için Şarj regülatörü aküye giden enerjiyi kapatıyor...
Güneş battıktan sonra ertesi güne kadar, sadece yaşam akülerini kullanıyoruz,Aracın aküsü zaten buna bağlı değil...
Bu durum bilinmedik bir sistem değil...Ehil bir kişi doğru hesap ile uygularsa son derece verim alınıyor...

Yazdıklarımı YENİDEN KEŞFETMEDİM. Lütfen buna benzer kelimeler yakıştırmayın...
Şimdiye kadar neden yapmadığımı sorarsanız? İzmire gelince; Karavancı Sami Tolu arkadaşımın 6 ay önce 12 volt Danfoss ekovatlı soğutucusunun verimli çalışmasını birebir gördüğüm ve ilk günden beri hiç sorun yaşamadığını belirtmesi, aynı sistemi kullanan İzmir'li Mehmet Mtrs, Ankara'lı Seyfettin hoca, Ayhan Kalekoy beylerinde tanıdığım karavancı arkadaşlarım olmasından, kararımı vererek EHİL usta Gökhan bey ile tanıştıktan sonra ve Ekovatlar için 2 yıl garanti vermesinden yola çıktım.
Bu sistem 2011 yılından beri bizde vardı, sedece fark olarak 220 volt soğutucu, 1200 vat invertör kullanıyorduk, hatta akülerimiz 305 amperdi, bazen araçtan takviye edip 395 ampere çıkarıyorduk, yinede sorun yaşayıp, gecede birkaç defa motor çalıştırıyorduk veya 8 10 saat elektriksiz, soğuk suya bile hasret kalıyor,dolaptaki gıdalarda bozulmalar meydana geliyordu...2008 yılında ise bir çok bilmişin önerisi ile MARİN AKÜ almıştım.Marin akü 6 ay boşta kalınca iflas etti...
Faydalı bir şeyler paylaşabildimse, herkes için bende memnuniyet hissederim...Faydasız olduğunu düşünenlerede bu bilgilendirme paylaşımıyla ilgilenmesinler, ve küçük düşürücü ve bozuk hitap kullanmadan, kendi bildikleri doğrularda sorunsuz enerji dileyerek,saygılarımı sunuyorum...

09 08 2014 izmir 001

09 08 2014 izmir 003

Ahmet bey,verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,,,,

12 volt full akü fiyatları uygunmu.Jel akü yerine tercih edilebilirmi?

internette baktım,dğer akü fiyatları çıkıyor...

selamlar....

irfantprk' Alıntı:
Ahmet bey,verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,,,,

12 volt full akü fiyatları uygunmu.Jel akü yerine tercih edilebilirmi?

internette baktım,dğer akü fiyatları çıkıyor...

selamlar....
Merhabalar,
Liste fiyatı: 332.00 Eski akü verilirse 40 lira civarında fiyatı düşürüyorlar...
Ben tercihimi bu akünün karavanlar için üretildiğini katoloğunda yazmasından dolayı yaptım.
Jel tercihi kişiye göre değişir, ben memnun kalmadım.
Bende teşekkür ederim.Selam ve saygılar.

gökan beyin reklamını yapmayın ,arkadaşları dediği gibi çok firöma ve çok düzgün rakamlar da var,teknik malzeme ve güneş panelleri ile beraber !!!

Merhaba,olayı başından beri izliyorum. Birara birkaç cümle ile ben de katılıp fikirlerimi ortaya koydum. Uzun süredir de forum üyesiyim. Dostlarımız bizlerle deneyimlerini paylaşıyorlar, çok da güzel oluyor.Birilerinin deneyimlerini paylaşması konuya ilgi duyanlar için bence çok güzel birşey. Bu arada Ahmet Bey'in de sorununu ortaya koyup bu sorunu nasıl çözdüğü ile ilgili dostlarımıza yol gösterme anlamında birşeyler paylaşması, bu arada da bu sorununu kiminle çözdüğünü belirtmesi reklama girmez. Kaldı ki zaten Gökhan Bey de forumumuzun bir üyesi.
Kendisini ziyarete gittiğimizde bir çay içmeden bizi bırakmayan, şimdiye dek kendisinden yardım istediğimizde hiç geri çevirmeyen, azönce de belirttiğim gibi forumumuzun da üyesi olan bu arkadaşımızdan yeri geldiğinde sözetmenin kime ne zararı var anlayamadım.
Herkese selamlar, sevgiler.

Değerli Arkadaşlar,

Gündemdeki konuya bende küçük bir yorum ilave etmek istiyorum.

Avrupa'da yılda en az 150.000 karavan üretiliyorve dolaşımda 6 milyon karavan var. Bu üreticilerin Ar-Ge departmanları sürekli ekonomik, hafif, titreşimli ve zor şartlarda kullanıma uygunluk konusunda binlerce euro'luk araştırmalar yapıyorlar ve karavanlarında bu geliştirdikleri ürünleri kullanıyorlar, hatta kendileri üretmeyi bıraktılar bu konuda uzman firmaların ürettiklerini yan sanayi ürünü olarak satın alıp kullanıyorlar.

Bu karavanların fabrika çıkışı hemen hemen hiçbirinde 220 volt buzdolabı veya dönüşümü kullanılmıyor.
Bu karavanların hiç birinde inventör dönüşümlü buz dolabı kullanılmıyor.
Bu karavanların çok büyük bir kısmında jel akü kullanılmıyor.
Bu karavanların hiç birinde yat tipi tuvalet kullanılmıyor.

Özetle; doğru olanlar ve ekonomik olanlar, yüzbinlerce üretilen araçlarda kullanılanlardır. Maliyetleri yüksek gibi görünmektedir. Ama maliyetleri düşürme adına kullanım sakıncalarından dolayı üreticiler bu çözümlere rağbet etmiyorlar. Niye ? Onlar kar edip daha iyi ürün satmak istemezler mi? Sanırım kullanımdaki maliyet - fayda hesabını yapıp yararlı olmadığından kullanmıyorlardır.

Bunun dışındaki üretilen çözümler kişilerin kendi bilgi, beceri ve uygunluğuna inançlarından dolayıdır. İdeal olanınından geriye doğru yapılan diğer çözümler şu yada bu şekilde belli zaman sonra bir dezavantaj yararatacaktır.

Bilyorsunuz ki maliyet hesabı; (o an için harcadığınız para + zaman içindeki işletme maliyetleri) ile birlikte değerlendirilerek hesaplanır. Belki ilk anda ucuz gibi görünen çözümler zaman içinde işletme maliyeti açısından görülen ucuzluğu sağlamaya bilecektir.

Son söz olarak; binlerce üretilen ve araştırmalar sonucu bulunan çözümleri göz ardı etmeden iyi bir analiz yaparak değerlendirmekte fayda görüyorum.

Saygılarımla

Erdal Ötügen

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR