Hazır Avrupa Turundayken Buzdolabı Alıp Gelmek Olur Mu? % 52 Fark Var

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cse Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,235

cse

Yeni Üye
Minivan aracınızla İtalya turu yapmak için yola çıktığınızı varsayın. Bagajınızda kamp kutunuz, balkanları geçti ve Milano'ya kadar geldiniz. Burada google haritalardan baktığım kadarı ile Dometic'in mağazası var. Fiyatlara da baktım, Dometic CFX3 55 Litre kompresörlü üstten kapaklı buzdolabının fiyatı orada 999 Euro. İtalya'dan çıkarken vergi iadesi alıyorsunuz ve size 869 Euro'ya gelmiş oluyor = (24.850 TL)

Aynı ürünün Türkiye'deki fiyatı bu paylaşımı yaptığım an itibari ile (akakçe sitesinden bakarak bulduğum en ucuz fiyatı) 51.675 TL = 1.807 Eu.

Arada 938 Euro fark var = 26.815 TL (9 Temmuz 2023 itibari ile)...
%52 daha ucuza almış oluyorsunuz.

Alıp bagajınızda kamp kutunuzdaki yerine koysanız, sonra tatiliniz bitince ülkeye dönseniz; içinde yiyecek, içeceklerinizle beraber.. Gümrükte bir hadise olur mu? Vergiye tabi tutarlar mı? Nereden, ne zaman aldığınızı kim bilecek :smiley: Bilirse nasıl bir işleme tabi olacak?

Notlar:
- Evet, bir gün böyle bir gezi yapma hayalim var: İtalya, İspanya, Portekiz, Fas, Tunus, Cezayir gibi Batı Akdeniz ülkelerini kapsayacak. Her ne kadar şu an uzak bir hayal olsa da mutlaka yapacağım (inşallah).
- Buzdolabı hacmini rastgele seçtim. Bu oldukça büyük. Amacım sadece kıyaslama yapmaktı. Ancak diğerleri arasında da fiyat farkı %50 ve üzerinde.
- Bu arada araştırmadım ama belki aynı alış veriş daha yakın noktalara yapılacak gezilerde de yapılabilir: Selanik, Belgrad, Bükreş, Sofya gibi..

Dometic cfx3 55im 9600024620 96804 Ekran grnts 2023 07 09 035441

Son düzenleme:

.
Üstten kapaklı bir buzdolabını 40 litreden büyük almayın, içindekiler birbirlerinin alınmasına mani olurlar. Marketlerin istif tarzını taklit edip gereksiz şeyleri koymadığınız müddetçe de iki üç kişi için yeterli sayılırlar.
Ankastre yerleştirme durumunuz yoksa lalettayin konumlandırın derim. Mesela kapağında meyve lekesi veya ufak bir sticker olması yararlı olurdu.
Ben gümrüğü sorun olarak görmez, hatta gerekiyorsa akümü bile yenileyebilirdim.

Yücel beyin tavsiyesi üç sistem bir buzdolabı alacaksanız ve gaz tüpü* için kasa yeriniz varsa, Türkiye’den gaz çıkışı emniyet kapaklı birini götürmeniz ve montajını orada yapmanız (?) yerinde olurdu.

Gümrükten vergisini tam geri alacağınızı düşünmeyin. Biliyorsunuz gümrük bu işi kendisi yapmıyor. Aracı şirketler ise fahiş işlem parası kesmekteler. Bir de parayı nakit vermiyorlarsa ülkeler arası havale parası kesileceğini de hesap etmelisiniz. Kısaca beklentiniz kuşa dönecek.
İtalyaya karadan girerken böyle bir şirketin varlığından emin olun. AB içindeki sınırlarda çoğu kez gümrük memuru bile görülmüyor. Üstelik kağıtları önce onların damgalaması gerekmekte.

*Altta imzamdaki GAZ yazısını okuyabilirsiniz.

Son düzenleme:

Son düzenleme:

Su anda Cadac ürünleri, %20 indirim kampanyası nedeniye aygaz online sitesinde Almanya ile aynı fiyatlardan satışta.
Yunanistan'daki Zampetas firması, karayolu ile çıkış yaparken Yunan gümrük ofisinde verdiği belgeyi damgalatıp geri gönderdiğinizde, iadeyi kredi kartınıza gönderiyormuş.

İtalya'dan aldığınız ürünü, karayolu ile gelirken kdv nasıl geri alınıyor bilemiyorum.
Belki schengen ülkesi terk edilirken, mağazadan aldığınız belgeyi damgalatıp ya alış veriş yaptığınız mağazaya, ya da Global Blue gibi aracı şirkete vermeniz gerekebilir.

Minivan aracınızla İtalya turu yapmak için yola çıktığınızı varsayın. Bagajınızda kamp kutunuz, balkanları geçti ve Milano'ya kadar geldiniz. Burada google haritalardan baktığım kadarı ile Dometic'in mağazası var. Fiyatlara da baktım, Dometic CFX3 55 Litre kompresörlü üstten kapaklı buzdolabının fiyatı orada 999 Euro. İtalya'dan çıkarken vergi iadesi alıyorsunuz ve size 869 Euro'ya gelmiş oluyor = (24.850 TL)

Aynı ürünün Türkiye'deki fiyatı bu paylaşımı yaptığım an itibari ile (akakçe sitesinden bakarak bulduğum en ucuz fiyatı) 51.675 TL = 1.807 Eu.

Arada 938 Euro fark var = 26.815 TL (9 Temmuz 2023 itibari ile)...
%52 daha ucuza almış oluyorsunuz.

Alıp bagajınızda kamp kutunuzdaki yerine koysanız, sonra tatiliniz bitince ülkeye dönseniz; içinde yiyecek, içeceklerinizle beraber.. Gümrükte bir hadise olur mu? Vergiye tabi tutarlar mı? Nereden, ne zaman aldığınızı kim bilecek :smiley: Bilirse nasıl bir işleme tabi olacak?

Notlar:
- Evet, bir gün böyle bir gezi yapma hayalim var: İtalya, İspanya, Portekiz, Fas, Tunus, Cezayir gibi Batı Akdeniz ülkelerini kapsayacak. Her ne kadar şu an uzak bir hayal olsa da mutlaka yapacağım (inşallah).
- Buzdolabı hacmini rastgele seçtim. Bu oldukça büyük. Amacım sadece kıyaslama yapmaktı. Ancak diğerleri arasında da fiyat farkı %50 ve üzerinde.
- Bu arada araştırmadım ama belki aynı alış veriş daha yakın noktalara yapılacak gezilerde de yapılabilir: Selanik, Belgrad, Bükreş, Sofya gibi..

Ekli dosyayı görüntüle 642244Ekli dosyayı görüntüle 642245
Bu arada özellikle bu firmayı işaret etmek niyetim yok, yazıda kastettiğim her hangi bir Avrupa ülkesi ve firması da olabilir ama yine de bahsi geçen İtalyan firmasının sayfasını da paylaşayım:

https://www.deporvillage.it/catalogsearch/result?q=Frigorifero+Dometic+CoolFreeze+CFX3

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.