Çekme Karavanla Yurtdışı Seyahati ve Maliyet Bilgileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TAMERŞENER Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 145
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 127,808
Ynt: Çekme Karavanla Yurtdışı Seyahati Ve Maliyet Bilgileri

Bilgiler size yardımcı olduysa ne güzel. Ancak yaklaşık 4 sene öncesinin bu bilgilerinin aslında esaslı bir güncellemeye tabii tutulması gerekli. Zaman bulabilirsem bunu yapmayı düşünüyorum. Örneğin artık Yunan otobanları parasız değil. Triptik belgesi almanıza gerek yok. Bu sene Minoan Lines Ravenna hattını da devreye soktu ki sizin gibi Nice Monaco taraflarına devam edecekler için çok uygun bir çıkış limanı. Çeşme'den İtalya'ya direkt feribot artık yok. Bunun gibi daha başka güncellemeler gerekli. Ama genel hatlarıyla güzergahlar da herhangi bir değişiklik yok. Sizlere keyifli bir seyahat dilerim. Selamlar.

Etiketler

Tifa, sayfanız bu kadar sene sonra bile unutamadığım kalitesiyle hala aklımda.
Geçte olsa butonunuza tekrar tıkladım. :smiley:

Not
Bir " Gracie !" da Ravenna için, gerçekten bilmiyordum.

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Tifa, sayfanız bu kadar sene sonra bile unutamadığım kalitesiyle hala aklımda.
Geçte olsa butonunuza tekrar tıkladım. :smiley:

Not
Bir " Gracie !" da Ravenna için, gerçekten bilmiyordum.
Mesut Bey güzel cümleleriniz için ben teşekkür ederim. Selam ve sevgilerimle.

Merhaba Fatih bey,
Bizim de 2007 Model 1.4 TDI Seat Cordoba aracımız var. Çekme karavan alarak biz de yurt içi ve yurt dışı geziler yapmak istiyoruz. Ancak bu araçla istediğimiz tarz da geziler yapabilir miyiz ? Çekme karavanı bu araçla çekebilir miyiz ? Ne dersiniz ?

Biz surekli seyahat etmeyi planladıgımız için küçük bir karavan sectik..600 kg cıvarında bir agırlığa sahip.... aklımdayken yazayım Ankara da acılan güney karavandan piyasada satılan karavanların yarı fiatına aldık.. Hafif olması bir avantaj olarak görüyorum

Sayın Teciman,
Karavan çekerken ideali çeken aracın ağırlığının karavandan fazla olmasıdır. Eğer karavanın ağırlığı çekicinin ağırlığını geçerse sıkıntılar ortaya çıkmaya başlar.
http://www.whattowcar.com/
Yukarıda linkini verdiğim sitede araç bilgilerinizi ve karavan ağırlığını girerek uygun kombinasyonu sağlayıp sağlamadığınızı görebilirsiniz.
Ancak sizin aracınızın avantajı yüksek tork değerine sahip olmasıdır. Bu ağır bir karavan da bile size bir miktar üstünlük sağlar.
Türkiye'de satın alacağınız 4.25 metrenin üzerindeki her karavan yüklü halde sizin aracınızdan daha ağır olacaktır. Otobanda bile 80 km/h hızı geçmediğiniz takdirde savrulma sorunu yaşamazsınız. Ancak tek sorun % 7'nin üzerindeki eğimli bir yolda durduğunuzda tekrar hareket etmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle yüksek eğimli bir yolda durmamaya çalışın.
Biz 2009 yılında Almanya, 2011 yılında Hollanda, 2013 yazında da Belçika'ya kadar gidip geldik ve ciddi bir sıkıntıyla karşılaşmadık. Türkiye'de Antalya-İpsala güzergahında tek korktuğum geçiş Kaz Dağları oluyor. Tek gidiş geliş olan bu yolda eğer bir sıkıntı olup da dik bir rampada durmak zorunda kalsam tekrar nasıl hareket edebilirim bilemiyorum. Ama o kadar da gözünüzde büyüterek seyahatlerinizi engellemeyin. En olmadı araçtaki diğer yolcular arkadan iterler hareket edersiniz. ;D
Bol ve keyifli gezi dileklerimle

Esasen biz de 3 kişilik bir aile olduğumuz için sadece içinde yatıp kalkabileceğimiz, gezilerimizde kalacak bir yer bulduk mu bulamadık mı sorunu yaşamak istemediğimiz için bu yolu düşünüyorum.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.Saygılar.

Fatih bey 1.4 dizel Seat aracı ile ilk çekme karavan deneyiminde Almanya ya kadar gitmişti :smiley:
Araçla ilgili yaşadığı tek önemli sorun park lambalarının sigortasını kesmesi idi aklımda kalan :smiley:
Karavanınız çok ağır değilse cidid bir sorun yaşamaz sınız. 1.6 Palio ile ilk seferde 2500 km çektim ve karavan frensizdi (kampanaya değiyor diye iptal etmiştim) ciddi bir sıkıntıda yaşamadım. Endişe etmeyin..

Fatih Bey, yurtdışına çıkışla ilgili yazılarınızı biraraya getirsek tam bir belgesel olur..Sizi, canı gönülden kutluyorum..Hiçbir detayı atlamadığınız gibi bilgilerinize, sonradan eklemeler de yapmışsınız.. Bu yazı dizisi, toplu olarak yayınlanabilir ve adı da, "Türkün Avrupa Seyahat Rehberi" olabilirdi.. Çünkü, içinde " Kriz anı çözüm önerileriniz " de mevcut... Alternatifli bilgiler, her babayigidin harcı değil..Değerli bilgilerinizin, 1 hafta sonra kavuşma aşamasında olduğumuz, 13 M3 lük Fiat Ducato Camperimizle, gelecek yıllarda Allah kısmet ederse, Avrupa seyahitimiz için çok değerli kaynak olacağı muhakkak... Bu değerli çalışmanınız için çok tşk ediyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum.. Son söz: " Bilgi görüldüğü gibi, paylaşıldığı zaman büyümektedir. "

Erdal Bey, güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim.
1988 yılında basit bir sırt çantasıyla başlayan yurtdışı seyyahlığım 2009 yılından beri de karavanla devam ediyor. O nedenle bu yazılar birazda bu 26 yılın birikimleri. Bu yazıları yazarken esas amacım yurtdışı seyahatlerin hiç de gözde büyütülecek bir şey olmadığı ve bizlerin rahatlıkla bunları gerçekleştirebileceğimizi anlatmak.
İnsanı korkutan en önemli şey bilinmezlik. Eğer gideceğimiz ülkeler ve güzergahlar hakkında bilgi sahibi olunursa kişinin kendine güveni geliyor ve bu turlar yapılmaya başlanıyor. Ve en önemlisi eğer bir kez kendi kendinize gidip gelinilirse artık o kişiyi tutmak ne mümkün.
Kamperiniz hayırlı olsun güle kullanın. Kendi karavan alma sürecinden biliyorum şimdi sizin için en heyecanlı günler olmalı. Gezi yazılarınızı bekliyor olacağız.
Tekrar teşekkür eder saygılar sunarım.

Tifa' Alıntı:
Kamperiniz hayırlı olsun güle kullanın. Kendi karavan alma sürecinden biliyorum şimdi sizin için en heyecanlı günler olmalı. Gezi yazılarınızı bekliyor olacağız.
Tekrar teşekkür eder saygılar sunarım.
Fath Bey, tespitiniz çok doğru, 40 yıllık hayalim gerçek oluyor, kısmetse...Zaman çok acımasız, bugüne kısmetmiş.. Bayramda, ilk seyahatimizi yapacağız, biz camperi, camper bizi tanıyacak.. Güneyin ikliminden faydalanma arzusundayız..Antalya ve çevresini çok iyi bildiginizi düşünüyorum.İlk camper seyahatimiz için; deniz, güneşle beraber, tesisin her bakımdan iyi olduğu kamping tavsiyenizi rica edebilirmiyim? İlginize tekrar tşk eder, esenlikler dilerim..

ince999' Alıntı:
Fosforlu sarı gömlek meselesini anlayamadım.Bu gömlek ilgili devletin yolunu kullanan bütün motorlu araçlarda olmak zorundamı?
Saygılar
Avrupa otobanlarında arıza, lastik tamiri v.b durumlarda aracınızdan indiğiniz takdirde son dönemde bizde de karayolları işçilerinin giydiği tarzda renkli ve fosforlu yelek giymek zorunluluğu var.

Erdal Bey, Antalya civarında kamping konusu en yaralı olduğumuz husus. Tesisin her bakımdan iyi olduğu kamping neresi sorusuna ne diyebilirim ki!
En iyisi ben size Kaş'tan Gazipaşa'ya kadar olan seçeneklerinizi sıralayayım siz kamperiniz ile şöyle bir göz atıp beğendiğinizde kalabilirsiniz.
Kaş'ta birisi Çukurbağ Yarımadası yolu üzerinde diğeri yeni yat limanı yakınında olmak üzere Kaş ve Olympos kamping adında iki kamping var.
Demre'de Kekova Batık Şehir tur teknelerinin kalktığı Çayağzı Limanında Andriake kamping var.
Antalya/Bedibi'nde Orkinos Kamping var.
Manavgat'ta Manavgat Çayının denize döküldüğü Titryengöl bölgesinde Boğaz kamping var.
Manavgat'ı Alanya istikametine doğru geçince karayolu ile deniz arasında Osay kamping var.
Alanya/Demirtaş'ta Perle kamping var.
Kaş, Beldibi ve Manavgat'takiler diğerlerine göre biraz daha iyidirler.

Tifa' Alıntı:
Erdal Bey, Antalya civarında kamping konusu en yaralı olduğumuz husus. Tesisin her bakımdan iyi olduğu kamping neresi sorusuna ne diyebilirim ki!
En iyisi ben size Kaş'tan Gazipaşa'ya kadar olan seçeneklerinizi sıralayayım siz kamperiniz ile şöyle bir göz atıp beğendiğinizde kalabilirsiniz.
Kaş'ta birisi Çukurbağ Yarımadası yolu üzerinde diğeri yeni yat limanı yakınında olmak üzere Kaş ve Olympos kamping adında iki kamping var.
Demre'de Kekova Batık Şehir tur teknelerinin kalktığı Çayağzı Limanında Andriake kamping var.
Antalya/Bedibi'nde Orkinos Kamping var.
Manavgat'ta Manavgat Çayının denize döküldüğü Titryengöl bölgesinde Boğaz kamping var.
Manavgat'ı Alanya istikametine doğru geçince karayolu ile deniz arasında Osay kamping var.
Alanya/Demirtaş'ta Perle kamping var.
Kaş, Beldibi ve Manavgat'takiler diğerlerine göre biraz daha iyidirler.

Fatih Bey, çok tşk.ederim...

Tifa' Alıntı:
Sayın TamerŞener;
Eğer karavanınız 750 kg ve altındaysa yalnızca arabanızla çıkıyormuş gibi hiçbir ekstra işleme gerek olmadan aracınızla birlikte yurdışına çıkabilirsiniz. Cekme karavanlı aracınızı B sınıfı ehliyetinizle kullanabilirsiniz yalnız, B sınıfı ehliyetinizi Turingden uluslararası ehliyete dönüştüreceksiniz. 1 yıllık olan ehliyet ilk kez alıyorsanız 251.50 Tl, daha önce almışsanız eski ehliyetinizi götürdüğünüz takdirde onu alıp değerli kağıt bedelini düşerek yenisini verirler o da 145 Tl'dir. 1 aylık yurtdışında geçerli olan trafik sigortası (yeşil renginden dolayı yeşil kart diye de adlandırılır) 107 Euro'dur. İşlev olarak bizim Türkiye'de yaptırmak zorunda olduğumuz trafik sigortasının aynısı olup yurtdışında geçerli olan halidir. Yine Turingden yaptırılır. Birde triptik belgesi alınır. 6 aylığı 30 Tl'dir. Buna da arabanızın pasaportu diyebiliriz. Aracınızın tüm bilgileriyle birlikte karavanınızla il gili tüm bilgileri buna işletirsiniz.Yine Turingden yaptırılır. yurdışında Bu belgelerden başka birşey sormazlar, eğer trafik kurallarına uyarsanız bütün avrupayı baştan aşağıya dolaşır 1 kez bile durdurulmazsınız. Bunların en önemlisi hız kurallarına uymaktır. Çekme karavanla seyahat ediyosanız otobanlarda bile hız üst sınırınız 80 km/h'dir. Diğeride otoban kullanım ücreti olan vinyet'i alarak aracınızın belirtilen yerine yapıştırmaktır. örnek vermek gerekirse Yunanistan'da otobanlar ücretsizdir.(Selanik- Atina arasında ufak bir istisna hariç) Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan, italya,fransa'da bizdeki gibi gişelerde ödeme yaparsınız, ancak Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovenya yada avustuya gibi bazı ülkelerde de vinyet almanız gerekir. Vinyetler gireceğinin ülke sınırına 20-30 km kala benzin istasyonlarında satılmaya başlanır. Bunu alıp yapıştırmak gerekir eğer yapmazsanız avrupa gezisi başlığı altında yazan Bünyamin beyin başına geldiği gibi daha ülkeye girdikten 3-5 kilometre sonra polise yakalanır ve 8.70 Euroluk vinyeti 120 Euroya almak zorunda kalırsınız. Yazı yazma konusunda biraz tembel olduğum için bugüne kadar acaba birisi bilgi verirmi diye düşünerek yine tembellik yapıp yazmadım ancak artık tembelliğe son vremenin zamanı geldi diye düşünüyorum elimden geldiğince sorulara yanıt vermeye ve bilgilerimi aktarmaya calışacağım. 1988 yılında basit bir sırt çantasıyla İstanbul'u bile görmemiş birisi olarak Yunanistanla başlayan gezi tutkum zorunlu iki kesinti haricinde (askerlik ve yaz bebeği olan kızımız) bugüne kadar önce sırt çantası sonra Fiat Uno arabamız ve cadırımız daha sonra Seat Cordoba Dizel 1.4 arabamız ve bu yaz da ilk kez 4.60 çekme karavanımızla Antalya'dan Berlin'e kadar yaklaşık 8000 kilometrelik bir seyahat şeklinde devam etti. Kanunlara uyup biraz tedbirli olduğunuz takdirde Çekme karavanınızla Türkiye'de dolaştınız gibi Avrupa ülkelerinde rahat ve güvenli dolaşabileçeğinizi düşünüyorum. Avrupa yollarında bugüne kadar türk plakalı bir çekme karavanla hiç karşılaşmadım. Bu seneki 8000 kilometrede de yalnızca 18 Ağustos salı günü sabah 9.30 civarı Sırbistan'da Niş'in yaklaşık 30 kilometre kuzeyinde Belgrad istikametine doğru giden ve şöför mahallinin üzerinde Türk bayrağı dalgalanan bir moto karavanı son anda farkedebildim. Galiba bir Reimo idi. Bir el bile sallaşamadık. Avrupa yollarında Türk plakalı karavanların coğalması en büyük dileğim inşallah konvoy halinde gördüğümüz İtalyan ya da Alman karavancılarının yanına bizlerde katılırız. Şimdilik hoşçakalın sağlıcakla kalın herkesin bayramı kutlu olsun.
Verdiğiniz ayrıntılı bilgiler için çok teşekkürler,merak ettiğim pek çok soruyu cevaplamışsınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR