Evi̇mi̇z Yanimizda Dünya Önümüzde 2023 Gezi̇ Planimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan janberkaydemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 116
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,292
Böyle bir geziyi gerçekleṣtirmek büyük bir baṣarı. Tebrikler.

Anıları okurken haritadan bulunduğunuz yeri görebilmek çok güzel.

Merakla devamını bekliyorum.

Gezi anılarımı ṣimdiye kadar Google Maps kartında topladım. Bu anıları telefonla izleyebilmeyi Google zorlaṣtırdı (bende android telefon var).

Şimdi resimler üzerinden gezdiğim yerleri görebiliyorum. Bu olanağı bildiğinizi tahmin ediyorum. Google’ye yıllar önce bulunduğum yeri bilme izni verdim. Bu nedenle yeni resimlerde resmin çekildiği yer var. Eski resimlere de nerede çekildiğini kendim yazıyorum. Dün 2009 yılında gezdiğim Sümela Manastırı, Ağrı Dağı, Nemrut Dağını Google’deki resimlerin altına yazdım. Aṣağıdaki resimde Türkiye’nin doğusuna bakınca renkli bölgeler gezdiğim yerler. Resimde Italya, Almanya, Danimarka, Norveç ve Isveçte gezdiğim yerler renkli bölgeler olarak görülüyor. Resimleri (ölçeğini) küçültünce bu bölgeler nokta halinde görülüyor

Böyle bir kartı telefonda her zaman görmek, hatıraları canlandırmak mümkün. Bakılmayınca bir çok detay zamanla unutuluyor.
Ekli dosyayı görüntüle 643328
Google Fotografları 2008 den bu yana kullanıyorum.
Google Anılar veya gezdigimiz yerler ile ilgili aramalar çok faydalı. Kişi, Yer vb filtreler ile fotograflarımıza hızlıca ulaşmak çok güzel oluyor.
Google Haritalar da ki zaman tüneli de harika, aradığımız her detaya hızlıca erişebiliyoruz.

Screenshot 2023 10 09 23 30 19 08 3d9111e2d3171bf4882369f490c087b4

Yukarı

Screenshot 2023 10 09 23 22 41 98 965bbf4d18d205f782c6b8409c5773a4

Screenshot 2023 10 09 23 40 28 10 3d9111e2d3171bf4882369f490c087b4

Screenshot 2023 10 09 23 39 26 59 3d9111e2d3171bf4882369f490c087b4

Screenshot 2023 10 09 23 36 54 30 3d9111e2d3171bf4882369f490c087b4

Buluşma noktamızı Samara olarak güncellediğimiz için grup ile gece Volganın karşılıklı iki yakasında birbirimize doğru geceledik. Sabah kısa bir yolculuk sonrası Samara'ya vardım ve kahvaltı sofralarında yerimi aldım.
Sankt Petersburg'a kadar Tunay bey'in düzenlediği rotayı beraber gözden geçirdik. Üç aylık rotaları sonrası yorgunlukları henüz yoktu. Sibirya'nın çok güzel kentlerinden ilerleyerek geldiler.
Bulunduğumuz şehir Samara...
Uçsuz bucaksız bir ovanın merkezinde, Volga Nehri'nin görkemli Zhighuly ( Aynı zamanda Lada otomobillerinin Rusya'da ki ismidir. )Tepeleri'ne bakan yüksek kıyısında yer alıyor. Volga kıyısındaki düzenlemeler ve kumlu plajlar şehre etkileyici bir renk kazandırmış.
Yaz ayları sıcak denizlere uzak olan yerleşim için beklenen yüzme dönemi. Gölgeli serin sokakları, çok sayıda kafesi, çeşitli eğlence ve spor alanları ile dinlenme ve boş zaman geçirme için ideal bir yer olan rıhtım, yaz aylarında şehrin plajları her zaman kalabalık.

Modern Samara'nın merkezinde tarihi binaları ve mimari anıtları hemen fark edebiliyoruz. Çok sayıda tiyatro, müze, anıt, park, ortodoks kilisesi ve gotik katedral, bölgenin başkentinin tam kalbinde uyumlu bir şekilde komşudur.

Plaj bölgesine ve eski şehir bölgesindeki hareketli caddeler yakın olduğumuz için büyük şehirde gezmek kolay oldu. Volga Nehrin panoramik motorlu tekne turumuzu da yaptık.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=oAzBZUC49A8

1696922819581

1696922891283

1696923141340

1696923199039

1696923293668

1696923325841

Samara bölgesinden anlatılar.
Samara, Rusya
Stalin'in gizli sığınağı.
1991'de Moskova'nın 1000km güneydoğusundaki Volga nehri üzerinde yer alan Rusya'nın Samara şehri, Stalin’in sığınaklarından birinin 1942'den beri şehirlerinin altında saklı olduğunu keşfetti.
1935'te Bolşevik bir liderin onuruna Kuybyshev olarak yeniden adlandırılan Samara, Moskova'nın Alman Ordusu'nun eline geçmesi durumunda SSCB'nin ikinci başkenti olarak belirlendi. Sığınak, 24 saat gizlice çalışan 800 mühendis ve 2.900 işçiden oluşan bir ekip tarafından dokuz ayda inşa edildi. Genel kanı, inşaat ekibinin sığınağın tamamlanmasından sonra öldürülen hükümlülerden oluştuğu yönünde, ancak henüz bir kanıt bulunamadı. İşçilerin ve iş makinelerinin mahalleli tarafından nasıl görülemediği ise hala bir muamma.
Şu anda Kültür ve Beceri Akademisi'nin altında bulunan sığınak, 37 metre derinliğinde olup, 12 katlı bir binaya eşdeğerdir. Zamanın diğer sığınaklarıyla karşılaştırıldığında, bu en deriniydi. Hitler'in Berlin sığınağı sadece 16 metre derinliğindeydi. Bağımsız hava geri dönüşüm sistemi ve elektrik santrali, keşfedildiğinde hala çalışır durumdaydı. Sığınak, bir hava bombasının doğrudan isabetine dayanabilir. Hava geçirmez olabilir ve içindekiler 5 güne kadar yaşayabilirdi.
Zemin katta 2 oda, 115 kişilik ana oda ve Stalin'in kişisel odası bulunmaktadır. Üst katlarda gardiyanlar, teknik destek personeli ve depo için odalar bulunuyordu.
Stalin hiçbir zaman sığınakta kalmaya ihtiyaç duymadı. Bulunduğu 1991 yılına kadar Samara vatandaşları için bir sır olarak kaldı ve daha sonra müzeye dönüştürüldü.
Frunze caddesinde 165 / 167 binalar arasında avluda dikkat çekmeyen girişi bulabilirsiniz.
GPS: 53.2022, 50.1596

1696926398952

Bu binanın yan avlu girişinde hiç kimsenin dikkatini çekmeyen bir giriş.

1696926479291

1696925433545

Giriş de yazılı çalışma saatlerinde gidemediğimiz için iç mekan fotoları internetden alınmıştır.

1696925483525

1696926331240

1696926369712

Google Fotografları 2008 den bu yana kullanıyorum.
Google Anılar veya gezdigimiz yerler ile ilgili aramalar çok faydalı. Kişi, Yer vb filtreler ile fotograflarımıza hızlıca ulaşmak çok güzel oluyor.
Google Haritalar da ki zaman tüneli de harika, aradığımız her detaya hızlıca erişebiliyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 643333
Yukarı

Ekli dosyayı görüntüle 643332

Ekli dosyayı görüntüle 643334

Ekli dosyayı görüntüle 643335

Ekli dosyayı görüntüle 643336

Çok güzel arṣivlemiṣsiniz. Böylece gezilerinizi hep cebinizde/telefonda taṣıyorsunuz. Istediğiniz zaman gezi hatıralarına göz atmanız mümkün. Böylece yıllar sonra bile gezi hatıraları hep güncel kalıyor.

Google Maps kartını forumda paylaṣmak mümkün. Fakat Google’deki resimleri sadece Google hesabı sahibi görebilir sanıyorum.

@janberkaydemir takipteyiz. Rotanız çok güzel ve ender rotalardan.

Bir kaç teknik soru hafiften🙂,

Anladığım kadarıyla park etme /geceleme v.b olayında sıkıntı yok. Bölge için genel olarak,

*Sınır geçişlerinde ne gibi aksaklıklar olabiliyor.?

*Yakıt kalitesi, güvenlik problemleri?

Tırcıların devamlı söyledikleri Rus polisine verilen rüşvetler v.s durumlar nasıldı sizin açınızdan.

En çok gitmek istediğim Balkanlar ve Kaskasya.

İyi kamplar..

Son düzenleme:

TOLYATTI / SAMARA

Samara dan çıkınca başlayan bölgenin otomobil üretim merkezi olan kent

AvtoVAZ Müzesİ

Sovyet araba modellerinden oluşan bir koleksiyon sergisi.
“ 1991 yılında Sovyetler Birliğinde yeni araç almak oldukça zordu. O dönemde tüm vatandaşlar, bildiğimiz ismi ile LADA; oradaki ismi ile en çok talep gören AVTOVAZ ZHIGULI Şestyorka ( 6. Model) otomobil peşindeydi. Bu işle ilgilenen tanıdıklarımız ile birkaç denememiz olduğu halde bu aracı satın alamamış ve MOSKVICH marka halk tarafından da pek tutulmayan bir araç satın almıştım. “
Türkiye'ye geri gelisimde de ilk aracımız o zaman yeni üretilen LADA VEGA modeliydi.
Rusya’ya veya herhangi bir eski Sovyeter Birliği devletine gittiyseniz , muhtemelen yolda eski bir Zhiguli görmüşsünüzdür. AvtoVAZ tarafından yapılan bu arabalardan milyonlarcası 1970'lerden başlayarak üretildi. Belki de en rahatı olmasa da son derece dayanıklı kabul edildiler. AvtoVAZ'ın Rusya'nın Tolyatti kentindeki genel merkezinin yakınında bulunan bu müze, otomobil üreticisinin tarihinin bazı önemli noktalarını barındırıyor.
AvtoVAZ, 1966 yılında İtalyan otomobil üreticisi Fiat ile işbirliği içinde kurulmuştur. İşçileri ve ailelerini barındırmak için Volga Nehri kıyısına yakın bir fabrika ve çevrede bir kasaba inşa ettiler. Kasaba, İtalyan Komünist Partisi lideri Palmiro Togliatti'den sonra Tolyatti olarak adlandırıldı. Fabrikada üretilen arabalara, fabrikanın yakınındaki Zhiguli Dağları’nın adı verildi.
İlk model, ilk olarak 1964'te üretilen küçük bir aile arabası olan Fiat 124'ün bir kopyasıydı. Fiat işçileri, yerel işçileri eğitmek için Rus fabrikasına geldi. Bazıları İtalya'ya asla geri dönmedi, bunun yerine kalıcı olarak Rusya'ya yerleşti. Önümüzdeki birkaç on yılda AvtoVAZ 27 milyondan fazla araç üretmeye devam edecekti. Sovyetler Birliği içinde, arabalar Zhiguli, Oka ve Sputnik dahil olmak üzere çeşitli isimler alırken, ihraç edilen arabalar Lada olarak biliniyordu.
1990'larda diğer modeller aşamalı olarak kullanımdan kaldırıldı ve AvtoVAZ, Lada arabaları dışındaki tüm modellerini durdurdu ve İtalyan ilhamı olmadan farklı modeller üretmeye başladı.
AvtoVAZ müzesi küçük ama ilginç. Koleksiyonu, Fiat 124'ü (VAZ-2101) temel alan modeli, sıfırın altındaki sıcaklıklara ve zorlu arazilere dayanmak için tasarlanmış konsept arabaları ve elektrikli aracı ve Vladimir Putin imzalı bir LADA Largus'u içeriyor.
GPS: 53.5535, 49.2500

1696926764106

Lada Samara bir dönem kullandım. Dirayetli bir arabaydı ancak yedek parçaları çok kalitesiz olduğundan sanayii'de işimiz çok olmuştur. Ben Lada ile karavan da çektim. Başarılıydı.

@janberkaydemir takipteyiz. Rotanız çok güzel ve ender rotalardan.

Bir kaç teknik soru hafiften🙂,

Anladığım kadarıyla park etme /geceleme v.b olayında sıkıntı yok. Bölge için genel olarak,

*Sınır geçişlerinde ne gibi aksaklıklar olabiliyor.?

*Yakıt kalitesi, güvenlik problemleri?

Tırcıların devamlı söyledikleri Rus polisine verilen rüşvetler v.s durumlar nasıldı sizin açınızdan.

En çok gitmek istediğim Balkanlar ve Kaskasya.

İyi kamplar..

Gürcistan ve Rusya da park ve konaklama sorunu yaşamazsınız. Paoğngin, rk4Night mutlaka yer bulur. Öncesinde gideceğiniz yerdeki gezme lokasyonları , çoğunun ortasından geçen nehir kenarları yada şehir parklarının etrafndaki alanları haritadan ve yorumlardan incelemek vakit kaybını azaltıyor. Güvenlik konusunu soruyorsanız, yaşadığınız yerlerden daha güvenli olduğu kesin. Çok ekstrem tercihleriniz yoksa heryerde karşılaşabileceğiniz olaylar için sadece şans demek yeterli sanırım.
Sibirya boyu tüm kentler zaten Avrupa şehirleri, çoğu kaynaklarından dolayı zengin bölgeler. Yerel halk sıcak ve eğlenmeyi seviyor. Müzik ve diğer sanatsal etkinlikler konusunda tam arayacağınız yerler.

Sınır geçişleri konusunda yavaşlık, sıradakilerin bazı geçişlerde yer kapma faaliyetleri ve Rusya girişlerinde soğuk ifadeli görevliler ile karşılanmanız dışında bir aksaklık yok. Yeşil sigorta burada geçerli değil. Biz Rusyanın kendi zorunlu trafik sigortası OSAGO yaptırdık. Telefon hattı benim vardı. Sadece tarifeyi sınırsız interne yaptırdım. Arkadaşlar da benzer hatlardan faydalandılar. Her yerde sorunsuz hizmet sağlıyor.

Arkadaşlarım Orta Asya da yakıt konusunda bazı lokasyonlarda geziye engel olmayacak sıkıntılar yaşamışsa da çözülmeyecek bir durum olmamış. Rusya da yakıt zaten kaliteli, farklı firmalara ait çok temiz olan istasyonlar ile hizmetler sağlanıyor. En önemlisi biz orada iken Euro Diesel 0,72 cent gibi yüz güldüren fiyatlardan satılıyordu, fazla değişen bir şey yok.
Tır ve araçla yalnızca Türkiye'ye gelen gurbetçi sürücülerin yol efsanelerini unutun. Çoğunun mutlaka anlattıklarından farklı bir hikayesi var. Onlar bunu seviyor. Gittiğiniz ülkenin kurallarına uyrsanız sıkıntı olmaz. Siz yoldan transit geçen sürücü değilsiniz geziyorsunuz, yerel halk ile buluşmanız ve iletişim kurmanız mutlaka gerekiyor. Yabancı Karavan gezgini coğrafya da az olduğu için ilginç karşılaşmalar tabi ki oluyor. Rusya da bölgeler arası geçişlerde yerel otoriteler değiştiği için kontrol noktaları var. Bazılarında sadece kayıt işlemi olabiliyor. Fakat bu uygulamalar genelde güneydeki bölgelerde. Sibirya hattın da kurallara uyduğunuz sürece sorun yaşamazsınız.
Rusya da Yandex navigasyon iyi hizmet veriyor. Yollar da çok radar uygulaması var ve sesli uyarı veriyor. Hız sınırı genelde 90km. Bu uygulanan hız sınırlarının 20km/h üstüne kadar ceza uygulaması yok.
Yollar da ki trafik yönlendirme işaretleri çok başarılı. Gürcistan ve Rusya da yoğun yol inşaatları var bazen yavaşlamalara ve kuyruklara denk geliyorsunuz. Gidiş -geliş tek şetirli( Duble denilenlerden olmayan) yol fazla. Rusya da demiryolu ve havayolu ile nehir taşımacılığı da gelişmiş olsa da yollarda inanılmaz sayıda TIR hareketliliği var.
Şimdilik sorularınıza bu cevaplar aklıma geldi, farklı bilgiler yazıların içlerinde aklıma geldikçe yer alacaktır.

Gezimizin katılmadığım bölümü ile ilgili hazırlıklar yapmış ve gruptaki arkadaşlar ile paylaşmıştım. BUnlarıda ilerde gezginlere fayda sağlar düşüncesi ile gezi anlatımı devam ederken aralara serpiştirerek yazmaya devam edeceğim.

İlki Özbekistan'a ait...

"The Bug Pit" at Zindon Prison
Zindon Hapishanesinde "Böcek Çukuru"
1842'DE İNGİLİZ ASKERLERİ Connolly ve Stoddart, Buhara'daki Ark Kalesi önünde idam edildi. Kalenin içinde bulunan Zindon hapishanesinde yıllarca süren işkencenin (Stoddart için - dört yıl) acımasız sonuydu. Bununla birlikte, Zindon'un en ünlü sakini bir kişi değil, bir yerdi: "Böcek Çukuru", sadece iple erişilebilen dört metre derinliğinde bir delik. Bu kasvetli çukur, Connolly ve Stoddart'ın Zindon'da zamanlarını geçirdikleri ve gardiyanların başlarına akrep, böcek ve kemirgen döktüğü yerdir.
Stoddart, Conolly ona katılmak için atılmadan önce - birden fazlasını Böcek Çukuru'nda geçirdiği - hapishanede üç yıl acı çekti; ironik bir şekilde Conolly, Stoddart'ı serbest bırakmak için Buhara'ya gönderilmek gibi talihsiz bir kadere sahipti. Emir onları nihayet idam ettirene kadar, Böcek Çukuru'nda birlikte bir yıl geçirdiler.
Askerler, yalnızca sosyopolitik görgü kurallarının aşırı gafları olarak tanımlanabilecek şeylerin kurbanlarıydı. Stoddart, Buhara Emiri'ne, İngilizlerin Afganistan'ı kendi krallığına işgal etmeye devam etme niyetinin olmadığını belirten bir güvence mektubu vermekle görevlendirildi. Ancak Stoddart, kaleye yürümek yerine at sırtında girmiş ve Emir Nasrullah Han'a ve son derece acımasız bir figüre hediye almadan gelmişti. "Kasap" lakaplı Nasrullah, bu aşağılamalara öfkelendi ve Britanya İmparatorluğu'nu Afganistan'daki yenilgisinden sonra zayıflamış bir ulus olarak gördü. İki İngiliz'i değersiz görerek onları hapse attırdı, işkence ettirdi ve idam ettirdi. Britanya İmparatorluğu yanıt vermedi.
Bugün Böcek Çukuru, Zindon hapishanesindeki mankenlerin hapishane koşullarını ürkütücü bir şekilde tasvir ettiği pek çok korkunç yerden sadece biri. Muazzam Ark kalesinin geri kalanının çoğu, Kızıl Ordu'nun 1920'deki işgali tarafından yok edildi ve böylece kalede 1.400 yıldan fazla süredir devam eden yerleşime son verildi.

Fotoğraflar Atlas Obscuro kullanıcılarından

1696961264498

1696961304295

1696961327867

1696961355767

Tunay Bey rota üzerinde güncelleme çalışması yaptı. Rotamız da ki büyük kentlere daha fazla zaman ayırmak icin benim gelirken kaldığım Syzran şehri ile Tolyatti ve Ulyanovsk yerleşimlerini rotadan çıkararak Kazan hedefini koydu. Buraya giderken ara durak seçimimiz de bulunduğumuz Bolgar şehri.
BOLGAR
Kama Nehri ile birleştiği yerin güneyinde ve Tataristan'ın başkenti Kazan'ın güneyinde, Volga Nehri'nin kıyısında bulunuyor.
Altın Ordu'nın ilk başkenti olan Volga-Bulgar uygarlığının erken bir yerleşim yeri olan Orta Çağ kenti.
Bolgar, Avrasya'nın yüzyıllar boyunca uygarlıkların, geleneklerin ve kültürel geleneklerin oluşumunda önemli bir rol oynayan tarihsel kültürel değişimlerini ve dönüşümlerini temsil ettiği bilgileri verilmiş. MS 922'de Volga-Bolgarlar tarafından İslam'ın kabulünün sembolik bir hatırlatıcısıdır ve Tatar Müslümanları Sovyet döneminde Mekke'ye gidemediği için kutsal bir hac yeri olmuş. Bu özelligi hala devam ediyor.
Şehrin merkezleri arasındaki Beyaz Cami 2012 yılında inşa edilmiştir.Binanın içinde dünyada şimdiye kadar basılmış en büyük Kuran-ı Kerim bulunmaktadır. 0,5 ton ağırlığındadır. Kapalıyken boyutları iki metreye bir buçuktur. Arkeolojik birçok eser müzede sergileniyor. Ekmek müzesi, Tatar çadırlarının oluşturduğu ufak hediyelik esya mağazaları ve yeme içme yerleri mevcut.
Festival alanında farklı bölgelerden gelen gençler için olusturulmus periodik gruplara hizmet veren yaz kampı bölümüde mevcut.
Turistik özellikleri nedeni ile herkesin ilgisini çekmesedeTarih ve antropoloji sevenler için ilginç. Burada medeniyetin izlerini göreceksiniz.

1697059104886

1697059196112

1697059263493

1697059402526

1697059477589

1697059518140

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR