Arama sonuçlarınız

1. theta

Karavanda Çamaşır Makinesi Konusuna Yeni Bir Yaklaşım :)

Baktım çoktandır bir şey paylaşmamışım forumda, birkaç gündür üstünde çalıştığım "taşınabilir çamaşır makinesi" porocem konusunda bilgi vereyim istedim sizlere... Şu anda en iyi çözümlerden biri, Sinbo nun bir dönem sattığı 15dk çalışan mini makineler. Her ne kadar bu aralar piyasada yenisi...

2. theta

Pratik, Kolay Yapılabilen, Üstelik De Ucuz Sütunlu Matkap :)

Merhabalar arkadaşlar, kendi kendine bir şeyler yapmak isteyen herkes gibi zaman zaman dik delik delme ihtiyacım oluyor benim de. Bir atölyem olmadığından masraf edip sütunlu matkap alsam, koyacak yerim yok. Hazır satılan dik delik delme aparatlarından aldım Bauhaus' dan, sakın aynı hatayı...
  3. theta

Park Halinde Akü Koruma Için Modifiye Regülatörlü Panel

Merhabalar arkadaşlar, motokaravanımızı park ettiğimiz otoparkımızda elektirik almamız mümkün değil. Kış döneminde uzun süre kullanmadığımızda akülerin korunabilmesi için kutup başlarını çabuk sökülen tipten yapıp ayırıyorum. Bu yöntem deep cycle jel yaşam aküsünde işe yaramakla birlikte motor...

4. theta

Karavan Halı Kaplama Tekniği

Hem bizim hem de babamın karavanına halı kaplamaya karar verdik. Bizimkini daha önce kapladığımızdan eski halıları şablon olarak kullanıp kestik yenilerini. Ancak babamın Hymercamp 46 sının eski halıları epeyce hırpalanmış ve çok parçalı olduğundan onları şablon olarak kullanmak mümkün...
  5. theta

Aydınlatmanın Ledlerle Değiştirilmesi; Dikkat, Önemli Bir Püf Noktası Içerir :)

Merhabalar arkadaşlar. Karavanımızın banyo aydınlatması 2 adet 8W lık floresan lamba ile sağlanıyordu. Sanırım elektronik devresinde bir arıza var, lambalardan biri, arada bir yenilememe rağmen bir süre sonra yine kararıyor ve sönüyordu. Ben de led versiyonu ile değiştirmeye karar verdim...

6. theta

Karavan Diyaframlı Su Pompası Bakımı

Merhabalar, epeyce olmuş yazamayalı Gezenbilir' e ... Geçen hafta Poyrazlar gezimizde temiz su deposu boşaldı; doldurduk çeşmeden biraz ama pompa suyu basamadı :( Epeyce uğraştım yeniden su dolana kadar içine... Normalde diyaframlı pompaların su dolduruduğunuzda yeniden çalışma basıncını...

7. theta

Babamın Karavanı :) Hymercamp 46...

Merhabalar, bir süredir babam için bir karavan bakıyorduk. Ya bir Ducato kamper yaptıracak ya da ikinci el ithal bir karavan alacaktık. Babam 70 yaşın üzerinde olduğundan büyük araçları tercih etmiyor; hızlı gitmek gibi bir derdi de yok. Sonunda biraz da rastlantı sonucu bir arkadaşımızın...
  8. theta

Bıçak Bileme Sorunsalı Ve Çözümü :)

Bir süredir pek bir şey paylaşmadığımdan rahatsız hissettim kendimi :-\ Hepimizin bıçak bileme konusunda tecrübeleri vardır. İyi kötü bir şeyler yaparız. Ancak geçenlerde daha önce Almanya dan aldığım (hanımın aldırdığı diyelim :D ) epeyce pahalı bir şef bıçağı körelince bu konuda bir şeyler...
  9. theta

Bir "kendin Yap" Sessiz Kompresör De Benden ;)

Bir ara şirkette soğutucu bakımları yapıldı; soğutucu gazının boş tüpünü hurdalıkta görünce dayanamayıp almıştım; ne güzel kompresör deposu olur bundan :) Şu hırdavat marketlerinde satılan mini kompresörler var ya; aslında iki grup onlar: Birinci grup sessiz ve evde kullanıma elverişli İkinci...

10. theta

Şarjlı Dekupajı Araç Aküsü Üzerinden Kullanmak...

10.8V luk Li-ion bir dekupajım var. İki pili olduğu halde piller sadece 1.3Ah olduğundan uzun süre çalışılamıyor. Daha önce direk çalışan ucuz bir 12V matkabı için çakmak yerinden uzatma yapıp kullanmıştım bir süre. Ama bu dekupajda devir ayarını sağlayan elektronik bir devre de olduğundan...

11. theta

Pratik Karavan Kablo Sarıcısı

Karavanlarımızda elektrik almak için kullandığımız kabloları düzgün ve sağlıklı bir şekilde saklamak için hazır makaralar var. Ancak bunlar hem kabloyu çok yavaş topladıkları için pratik değil hem de şekillerinden dolayı kapasitelerine göre büyükler; çok yer kaplıyorlar. Çözüm için kendi...
  12. theta

"yay" Dan Yapılma Kapak Makası

Bunu bir forumda gördüm. Hem uygulaması kolay hem de ucuz; çok başarılı. Ses yaparsa ortasına ince bir lastik boru geçirilebilir. Paylaşalım hemen :)

13. theta

Farklı Bir Ev Yapımı Karavan Elektrik Çıkışı ;)

Karavanlardaki elektrik çıkışlarına daha ekonomik bir seçenek olarak duş çıkışı içine bağlanmış topraklı fişler var. Buna bir alternatif de benden... Bilgisayar güç kaynaklarının topraklı dişi fişleri piyasada bulunuyor. Aynı topraklı fişler gibi 16A güç transferine göre yapılmışlar. Bunlardan...
  14. theta

220 V Mini Kompresörlü Buzdolabı

Her ne kadar kamp dışı kullanımda üç sistem dolapların daha doğru çözüm olduğunu düşünüyorsam da, haftasonu bu dolabı gördüm Praktiker de, paylaşmak istedim. 46 litrelik hacmi var, A sınıfı, 199TL. 0.38kWh/24h güç sarfı var etiketine göre. 12V90A lik bir aküyle inverter verimini %85 kabul...
  15. theta

Sadece 3.8kg ağırlığında kendin yap jeneratör, tam karavancılara göre, 12V 20A

Şu adresteki mini jeneratöre bakın :) Fırçasız model motoru, Honda taşınabilir 4 zamanlı benzin motoru, yıldız üçgen şalter ve diyot kullanılıyor sadece. Seçimlik olarak Turnigy Wattmetre de eklenmiş. En pahalı parçası, jeneratör olarak kullanılacak motor. Alman malı, 230€ gibi fiyatı var...

16. theta

Li-Ion Güç Paketi

Biliyorsunuz artık tüm ekipmanlarda kablosuz enerji kullanımına doğru gidiliyor. Yaptığımız kamp lambası ve benzerleri, şarjlı matkaplar, dekupajlar, zımparalar ve hatta şarjlı daire testereler bile var. Bu cihazların şarjı için ise 220V ile çalışan şarj cihazları kullanılıyor. Pil teknolojisi...
  17. theta

Portatif Solar Güç Ünitesi mi Yapsak?

Merhabalar, 11W kamp lambamız bitti sayılır, yeni proje lazım :) Bir süredir üzerinde düşündüğüm bir şey var: Şimdii, kolay taşınabilen, sağlam ve güvenilir, üzerinde enerji depolayabilen ve gereksinim duyulacak her türde (12V DC, 220V AC, 5V usb ve harici 12V şarj çıkışı) elektrik...
  18. theta

Yaşam Aküsü 2

Merhabalar, Forumdaki arkadaşlarıma genel olarak yazıyorum. Aküler hakkında öğrendiklerimizin bir özetini ve buna göre sadece yaz aylarında mevsimsel olarak kullanılan karavanlarda ideal starter ve yaşam aküsü seçiminin ne olması gerektiğini çıkardım bana göre aşağıda: Kurşun asit akülerinde...

19. theta

Taşınabilir Akü Destek Paneli ve Pil Şarj Seti

Merhabalar Basit ve kullanışlı bir mini proje... Sorun şu: uzun süre park halinde bırakılan araçlarda akü kendi kendine zayıflıyor biliyorsunuz. Bunu gidermek için satılan mini paneller var; ancak güçleri sadece 2-3W civarında ve araç içinde cam kenarında bırakılmak için tasarlandıklarından dış...
  20. theta

Li-ion Mini Güç Paneli Yapabilirmiyiz Sizce?

Merhabalar. Sizin de dikkatinizi çekmiştir, her yerde "solar şarj aletleri" var artık. Ama neredeyse tümü, güçsüz küçük amorf güneş panelleri kullanıyorlar. Bir tane polikristal tip gördüm onun da fiyatı epeyce yüksekti. Peki güneşli bir günde, gece gerekli aydınlatmayı sağlayacak kadar enerji...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,114
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmetalp0666

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri