Farklı Bir Ev Yapımı Karavan Elektrik Çıkışı ;)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,591

theta

Kamp III
Yer
İstanbul
Karavanlardaki elektrik çıkışlarına daha ekonomik bir seçenek olarak duş çıkışı içine bağlanmış topraklı fişler var.
Buna bir alternatif de benden...

Bilgisayar güç kaynaklarının topraklı dişi fişleri piyasada bulunuyor. Aynı topraklı fişler gibi 16A güç transferine göre yapılmışlar.
Bunlardan birini sıva üstü kapaklı prizlere uygulasak nasıl olur diye düşündüm.
Güzel oluyormuş ;)
Şık ve kibar duruyor, üstünde fiş resmi bile var (Viko olanından kullandım)
Resimler aşağıda.
Aradaki boşluğa epoksi ya da PU mastik dolduracağım.
Gövdeye 45mm lik bir delik açmak gerekiyor sadece. Yağmurlu havalarda dahi su almamasını sağlayan kapak çıkıntısını kesmeden, içine geçecek şekilde yapılabiliyor üstelik.
Priz ve çıkışı toplam 8TL ye aldım...
Patent istemem, paylaşmak güzeldir :smiley:))

2013 04 21 12 13 52

2013 04 21 11 55 10

2013 04 21 11 54 51

Etiketler

Ynt: Farklı Bir Ev Yapımı Karavan Elektrik Çıkışı ;)

Ekli dosyalar

• alk?s.gif
    alk?s.gif
    13.6 KB · Görüntüleme: 1,263

Boşluğa Sikaflex poliüretan macun doldurdum; hem daha estetik hem de daha dayanıklı oldu elektrik çıkışımız.

Çıkış ile araç arasında su yalıtımı için, çıkışı monte ettikten sonra, ilk yazımızda orta resimde görünen çepeçevre mevcut kanala oturan ince bir oring yapıştırılabilir, ya da altına bir conta kesilebilir...

20130424 210152 LLS

Serdar bey elinize sağlık,o kocaman firmalar bunları düşünemiyorlar maisef...

Serdar bey merhaba;

Normal toprakli prizden farkli bir giris bagladiginiz icin sanirim yaninizda birde bu girise uygun kablo (bilgisayar kablosu) tasiyorsunuz sanirim yanilmiyorsam.

Melih Bey,
zaten karavanlarda uzatma doğrudan araca bağlanmıyor, arada mutlaka bir kısa adaptör kablo bulunuyor bildiğiniz gibi.
Bu sayede gelen uzatmadan, karavan dışındaki elektrikli aletlere de çıkış verilebiliyor.
Bu kablo yerine hazır bilgisayar kablosu kullanılacak bu tip bir girişle...

Montajlı resim yok, çünkü henüz bitmedi monte edilecek araç :smiley:

Serdar su monte edilen araci eklesen de gorsek. Vakit bulup gelemiyorum zira.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR