R/D Lock mu ATSC mi tercih edilmeli hangisi daha iyi ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan [TR]BOZO Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 167
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 148,799

[TR]BOZO

Zirve
Selamlar

L200 konusunda çok fazla tartışılmış ve hala tam olarak sonuçlanmamış bir konu.
Ben hiç düşünmeden atsc li orta arzi kiliti olan L200 seçerim çünki ; bu tip L200 e arka differansiyele 100% kilit taktırmak çok kolay, kontrol butonunuda kilit çalışınca atsc yi devreden çıkaracak şekilde ayarlarım ön differansiyele kilit taktırmayı düşünmem çok exterm durumda taktırırsam araç düşük hızda ve düz giderken devrede direksiyonun çevrildiği anda yada belirli bir hızdan sonra (mesela 25 - 30 Km ) devreden çıkacak şekilde ayarlatırım.
Saadece R/D lock olan bir araca arazi şanzımanına kilit yada atsc taktırmak parası bir yana neredeyse imkansız gibi.
atsc nin gerektiği durumlarda atsc diff. kilit gereken yerde diff kilit kullanırım. bence ikiside çalışma makenizması ve arac yürüyenine yaptıkları müdahale mukayese kabul etmez farklılıkta ikisindende fayda saglamak , iyi bir lastik seçimi ve mantıklı bir yükseltme ile çok güzel olur diye düşünüyorum.
Not: Kilit araştırmasına başladım 2250 Tl. civarında ama öncelik alt korumada önce alt muhafaza saçını değiştiriym. sonra bir havalı 100% kiliti olan bir aracı incelemem lazım.offroad oyunları yakında başlar bol bol inceleriz.

Saygılar.

Etiketler
Ynt: R/D Lock mu ATSC mi tercih edilmeli hangisi daha iyi ?

valla benimde merak ettiğim konulardan biri bu..heleki hangi model L200 lerde hangi donanım var halen çözebilmiş değilim :smiley:

Evet en mantıklısı ASTC li L200 e ön ve arka ARB kilit takmak. (Bu şekilde donanım tam oluyor.)

L200 Donanımları değişiyor.

4x2 İnvite modellerinde 2006 yılında Orjinal arka kilitli R/D LOCK bir parti geldi ve satıldı.

4x4 İnvite modelleride yeni çıktı ve eksik donanımının (Elektirikli ayna yok, Yol bilg, pusula, altimetre, arka açılır cam. vs.) olmamasının yanında, HLC orta kilit yok ama orjinal arka kilit R/D LOCK var.

4x4 İntense modelinde LSD veya %100 kilit R/D LOCK olan modeller mevcut.

4x4 İntense lux modelinde LSD var, Orjinal kilit R/D LOCK kesinlikle olmaz.

4x4 İnstyle modelinde ASTC var, Orjinal kilit R/D LOCK kesilikle olmaz.

4x4 Magnum modelinde Ralli art kiti, sunroof, koltuk ısıtma ve birkaç ilave özellik ile birlikte arkada orjinal kilit R/D LOCK olmaz, sadece LSD olur.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, aklıma gelirse ilave ederim.

Saygılar ..

Fantastic Light' Alıntı:
Evet en mantıklısı ASTC li L200 e ön ve arka ARB kilit takmak. (Bu şekilde donanım tam oluyor.)

L200 Donanımları değişiyor.

4x2 İnvite modellerinde 2006 yılında Orjinal arka kilitli R/D LOCK bir parti geldi ve satıldı.

4x4 İnvite modelleride yeni çıktı ve eksik donanımının (Elektirikli ayna yok, Yol bilg, pusula, altimetre, arka açılır cam. vs.) olmamasının yanında, HLC orta kilit yok ama orjinal arka kilit R/D LOCK var.

4x4 İntense modelinde LSD veya %100 kilit R/D LOCK olan modeller mevcut.

4x4 İntense lux modelinde LSD var, Orjinal kilit R/D LOCK kesinlikle olmaz.

4x4 İnstyle modelinde ASTC var, Orjinal kilit R/D LOCK kesilikle olmaz.

4x4 Magnum modelinde Ralli art kiti, sunroof, koltuk ısıtma ve birkaç ilave özellik ile birlikte arkada orjinal kilit R/D LOCK olmaz, sadece LSD olur.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, aklıma gelirse ilave ederim.

Saygılar ..
turgay bey, yani en azından bir aksa ekstradan %100 kilit takmadan kullanılabilecek atsc li bir araç yok? ya 4x4 instyle modeli alıp üzerine 2250 tl verip en azından arkaya kilit takacağız yada 4x4 intense alıp atsc si olmadan en azından arkada % 100 kilitli olan bir araçmı almak mantıklı? tabi bunları yazarken r/d kilit in lsd den daha kullanışlı olduğunu kabul ederek yazıyorum. birde orta kilit hepsinde varmı? yoksa atsc ile orta kilit aynı şeymi?

aynen ya uzakdoğudan ne gönderirlerse temsa alıp satmış, oda içeriğine pek bakmamış galiba :smiley:)

turkakreb' Alıntı:
turgay bey, yani en azından bir aksa ekstradan %100 kilit takmadan kullanılabilecek atsc li bir araç yok? ya 4x4 instyle modeli alıp üzerine 2250 tl verip en azından arkaya kilit takacağız yada 4x4 intense alıp atsc si olmadan en azından arkada % 100 kilitli olan bir araçmı almak mantıklı? tabi bunları yazarken r/d kilit in lsd den daha kullanışlı olduğunu kabul ederek yazıyorum. birde orta kilit hepsinde varmı? yoksa atsc ile orta kilit aynı şeymi?

Aynen öyle, orjinal olarak hem ASTC hem kilit maalesef yok.

ASTC li modeli alıp önce arkaya, sonrada gerek duyulması halinde öne kilit takılabilir.

Orta kilit farklı, ASTC tamamen farklı bir sistem.

ASTC bir nevi ESP görevi görüyor.

Modeller hususunda haklısınız, düşününki 2006'da yeni kasaya geçildiğinde 4x2 arka kilitli R/D LOCK olan modeller satıldı. (Bunu birçok satıcı bilmez.)

Selamlar

Atsc olan modellerde arkada LSD kilit yok benim 2009 L200 Magnum icin temsaya mail attım geri döndüler telefonla konuştuk en son arka diff te LSD kilit olup olmadığını sordum yok ama tam hatırlamıyorum araştırıcam tekrar konoşuruz dedi temsa yetkilisi. Ama LSD kilit olup olmadığını anlamak kolay bir viraja biraz sert girin eğer kilit varsa arka diff ten ses gelir bunu denedim ses cıkmadı Balans yaptırırken arabayı arka karpuzdan kaldırtıp sehpaya aldırdım tekerleri çevirdim birini tuttum durdu öbürü dönüyordu yani arka diff. te kilit yok. (viraja sert girip LSD testi yapmayı tavsiye etmem eğer arka diff. te kilit varsa ve arkayı kontrolden kaçırırsanız kaportacı toplar) Diğer yandan atsc olan arabada diff kilit olması ve bunların aynı anda çalışıp devreye girmesi aracı kırar en iyi ihtimalle araç aks keser. Hiç bir arabanın ön arka 100% kilitle bir virajı kırılmadan dönebileceğini tahmin etmiyorum. Birde atsc devreye girerse çok fena olur.
en iyisi atsc li arabaya ön arka 100% kilit takıp gerektiği yerde atsc yi devreden çıkartarak kilitleri duruma göre sıralı yada aynı anda kullanmak ama kilitler aynı anda devredeyse direksiyonu kırmadan yani sadece tekerlekler düz vaziyette kullanmak. bu asvalt yarışlarında mesela 1600 metre kalkış yarışlarında olabilir yol asvalt ve ip gibi dümdüzdür. ama offroad parkurunda -0- tecrübem olduğu için bir şey söyleyemiyorum ama sanki yapılamaz yada çok zormuş gibi geliyor. Tabiki arkaya 100% kilit öne LSD düşünebiliriz. ama LSD emin olun güçlü motru olan arabalarda patinaj çekmeyi önler sıkı yüklenirseniz araç yine çift teker patinaj çeker. aracı takıldığı yerden çıkaraçak ve taşıyacak gücü olduğunu sanmıyorum. bellirli bir yükten sonra aksları açar yada kilit balatalarını yer öyle açar. aslında öğrenilmesi gereken 100% kilitler de bir koruma mekanizması olup olmadığı yani belirli bir yükten sonra açıp açmadığı. ama öyle olsa 100% kilit tabir edilmezdi. orjinalinde olmadığı halde bu kilitleri taktıran varsa ve deneyimlerini paylaşırsa bu konuya büyük katkı sağlar.

saygılar.

astc lastiklerdeki fren dağılımını ayarlıyor ise, arazide difransiyel kiliti ile beraber çalışmıyordur sanırım? yani onroad konforu için atsc, offroad konforu için %100 dif. kiliti.
peki konuyu biraz toparlarsak, astc sistemi ıslak yada kuru zeminde virajlarda fren yapıldığında aracın 4 tekerleğine yapılan fren basıncı ayarlayıp aracı yolda tutmaya yarıyor sanıyorum. yani astc iyi bir özellik.. ancak sadece instyle modelinde var! bunun yanında arazide gücü lastiklere tam olarak iletmek istiyorsak % 100 dif. kiliti kullanmamız lazım, buda sadece bazı intense modellerinde bulunuyor! anacak bunlardada atsc yok :smiley:
bu arada kafama takılan bir soru daha; peki orta kilit hangi modellerde var? ve orta kilit diye birşey var ise neden arkaya ayrı bir kilit gerekiyor acaba?

Selamlar

Sorunuzun cevabı basit aslında ATSC spin yapan yada patinaj çeken tekeri sensörleri ile algılayıp bu tekere yada birden fazla tekere kademeli ve değişik orantılı fren yaptırıyor güç tutunan tekere aktarılıyor. hızlı girilen viraj da aracın kayacagını algılıyor ve yine fren yaptırıyor bazı gelişmiş tipleri markaya göre gazıda kesiyor.
L200 ' gelince direksiyonun sol tarafındaki orta düğmede R/D LOCK varsa araç ta 100% kilit var intence magnum vs ne yazarsa önemi yok
aynı düğmede kayan araba resmi yada atsc yazısı varsa araba atsc li yine versiyon tipi önemsiz bu düğmelere basınca gösterge panelinde uyarı lambası yanıyor ATSC OFF gibi.
arazi şanzıman kilidine gelince bu da basit arazi vites kolu üzerinde HLC ve LLC ibaresi varsa ve arazi vites kolunu oraya getirdiğimizde gösterge panelindeki araç yürüyen şemasında orta bölüm ışığı yanıyorsa araçta arazi şanzuman kiliti var demektir.
R/D Lock olan araçlarda düğmeye basınca paneldeki şemada arka iki teker göstergesinin ortasındaki ışık yanarsa diff. belirleyen bölüm diff. kilidi devrede demektir.
ve atsc olan araçlarda LSD kilit de yok.
versiyon önemli degil kontrolu basit çünki versiyonlara göre sorgulayınca satış temsilcileride sıkı bocalıyor. binip kontrol edince anlaşılır.
Magnumda oynayacak bölümler fazla sürücü koltuğu elektirikli, ön koltuklarda ısıtma var, arka cam acılıyor o da otomatik (arka kapı camları değil), sunroof var.koltuklar deri. ve malum ralliart var.Alarm var. ön koltuk kol dayama altında 12 volt soket var (yada öyle bi şey ) henüz kontrol etmedim. ama LSD yok. bu kesin test ettim onayladım.
Düşününce 100% kilidi kaldırmaları mantıklı düşünsenize eleman asfaltta 100 - 150 Km. ile giderken kilidi devreye alısa ne olur?
yada unutup asfaltta hız yaparsa viraja girer vs. yaparsa diye kaldırılmış olabilir. Belki arazi şanzıman kilidide aynı sebepten kaldırılmıştır eleman 100 - 150 Km. ile giderken devreye almaya kalkmıştır. Sonrada araç hatalı diye şikayet etmişlerdir. tabii bunlar varsayım. ama kilit ve atsc tespiti kolay.

saygılar

Selam,

BOZO kardeş, (Kardeş diyorum kusura bakma belkide benden büyüksündür, yaşım 34)

Öncelikle seni tebrik ederim, L200 hususunda güzel araştırmaların var.

Senden ricam kesin olarak emin olmadığın konularda NET konuşmaman. (malum konular hakkında fazla bilgisi olmayan arkadaşlar söylenenleri referans alıyorlar.)

bende l200 alalı 1 hafta olmadı neticede okuduklarım ve netten izlediğim videolar doğrultusunda ikinci el atsc li bir l200 aldık....
benim için kriter aşamasında önemli olan ağır offroad yapıp yapmıyacağım meselesiydi ???
kararım bu aracı ağır offroad koşullarına ilk etepta sokmamak oldu ;)...
bu neticede atsc li modeli tercih ettik çünki genel kullanımı uzun geziler ve asvalt tarzı ağır çamur olmayan kırsal bölgelerde kullanmak ve gidebileceğimiz yere daha hızlı ve daha güvenli varabilmek için atscli modeli tercih ettim...
yukardada bahsi geçtiği gibi atsc li modele sonradan %100 kilit takılabilir ama %100 kilitli bir araca atsc takmak çok zordur....
bu lsd konusunda bende bilgisizdim ben araçta lsd var sanıyordum ama yukarda yazılanlara göre atsc li modellerin hiçbirinde lsd yokmuş :eek:
inşallah ilerleyen dönemlerde sonradan arkaya %100 kilit taktırır ve kafamıza göre takılırız....

rd lock lu bir l200 ile hızlı giderken düğmeye yanlışlıkla basma vs mevzularını gereksiz ehvam olarak görüyorum çünki butip sistemlerin mutlaka belirli hız sınırlamalarıyla çalışıyor olması gerek sonuçta digital ekranlarve sistemle donatılmış bu araçta rd lock düğmesini istediğin her hızda kullanmanı engellemek için mutlaka yazılım vs aracın sıtandart donanımında vardır belli bir hızda devreye alıp çıkara bilirsin bu hızlar dışında sistem düğmeye basılsada çalışmaz...

bencede araç bazı arazi maharetlerini belli süratlar dahilinde kullanılabilir kılıyordur herhalde..bu arada cevapları okurken sorduğum soruya cevabı halen alamadım sanırım, L200 de orta kilit diye bir şey var ise ayrıca arkaya %100 kilit ne işe yarar? yoksa orta kilit dedikleri bizim bildiğimiz unimoglardaki kilitten farklı birşeymi?
birde Turgay bey diğer konulardada sizin cevaplarınızı takip ediyorum ancak bende şöyle bir izlenim oluştu, daha önceleri %100 kilitli manuel şanzımanlı bir intense modeline daha sıcak bakıyordunuz ama şimdi sanki atsc li kilitsiz instyle modeline daha sıcak gibisiniz? yanıldımmı yoksa? :smiley:

Selamlar

Öncelikle yaşım 51 Turgay kardeş emin olmadığım konuda zaten kesinlik belirtmem ayrıca bilmediğim konularda bu sitede sormuşluğum çoktur. Ama özellikle motor, motor modifiyesi ve asvalt yarışı konusunda 30-35 senelik tecrübem ve deneyimim var bunlarıda zamanında bir çok etkinlikte zaten ispat ettim. offroad konusunda zaten kendimi -0- tecrübe olarak belirttim simdi kesin emin olmadan NET konuştuğum konu hangisi sormaktaki amacım L200 ün yabancısı olduğumu zaten belirttim bu sitede konu açtım yoksa amacım klavye tartışması çıkartmak değil.

Saygılar.

[table][tr][td]BOZO' Alıntı:
Selamlar

Atsc olan modellerde arkada LSD kilit yok benim 2009 L200 Magnum icin temsaya mail attım geri döndüler telefonla konuştuk en son arka diff te LSD kilit olup olmadığını sordum yok ama tam hatırlamıyorum araştırıcam tekrar konoşuruz dedi temsa yetkilisi. Ama LSD kilit olup olmadığını anlamak kolay bir viraja biraz sert girin eğer kilit varsa arka diff ten ses gelir bunu denedim ses cıkmadı Balans yaptırırken arabayı arka karpuzdan kaldırtıp sehpaya aldırdım tekerleri çevirdim birini tuttum durdu öbürü dönüyordu yani arka diff. te kilit yok. (viraja sert girip LSD testi yapmayı tavsiye etmem eğer arka diff. te kilit varsa ve arkayı kontrolden kaçırırsanız kaportacı toplar) Diğer yandan atsc olan arabada diff kilit olması ve bunların aynı anda çalışıp devreye girmesi aracı kırar en iyi ihtimalle araç aks keser. Hiç bir arabanın ön arka 100% kilitle bir virajı kırılmadan dönebileceğini tahmin etmiyorum. Birde atsc devreye girerse çok fena olur.
en iyisi atsc li arabaya ön arka 100% kilit takıp gerektiği yerde atsc yi devreden çıkartarak kilitleri duruma göre sıralı yada aynı anda kullanmak ama kilitler aynı anda devredeyse direksiyonu kırmadan yani sadece tekerlekler düz vaziyette kullanmak. bu asvalt yarışlarında mesela 1600 metre kalkış yarışlarında olabilir yol asvalt ve ip gibi dümdüzdür. ama offroad parkurunda -0- tecrübem olduğu için bir şey söyleyemiyorum ama sanki yapılamaz yada çok zormuş gibi geliyor. Tabiki arkaya 100% kilit öne LSD düşünebiliriz. ama LSD emin olun güçlü motru olan arabalarda patinaj çekmeyi önler sıkı yüklenirseniz araç yine çift teker patinaj çeker. aracı takıldığı yerden çıkaraçak ve taşıyacak gücü olduğunu sanmıyorum. bellirli bir yükten sonra aksları açar yada kilit balatalarını yer öyle açar. aslında öğrenilmesi gereken 100% kilitler de bir koruma mekanizması olup olmadığı yani belirli bir yükten sonra açıp açmadığı. ama öyle olsa 100% kilit tabir edilmezdi. orjinalinde olmadığı halde bu kilitleri taktıran varsa ve deneyimlerini paylaşırsa bu konuya büyük katkı sağlar.

saygılar.

O zaman size abi diyeceğim. :smiley:

Yanlış gördüğüm 2 yazıyı turuncu ve büyük punto ile işaretledim.

Size nerden başlasam neresini anlatsam bilemiyorum.

Mitsubishi nin şanzuman ve diferansiyelleri çok farklıdır, bu nedenle öğrenmek gerçekten zaman aldığı gibi öyle sözle anlatmaklada kolay kolay öğrenilmez.

Mesela siz LSD demişsiniz öncelikle LSD'in açılımı malumunuz LİMİTED SLIP DIFFERANTIAL yani (Sınırlı kaydırmalı diferansiyel)

Kaç çeşit LSD vardır?

Dişli, torsen ve kavramalı olarak benim bildiğim 3 çeşit LSD var. (Bunların açılımını sormayın toparlaması baya bir uzun sürer.)

Peki LSD ne işe yarar ?

LSD normal diferansiyele göre daha gelişmiş bir diferansiyel sistemidir.
LSD viraj olan ve kaygan yollarda aracın kaymasını önler.
LSD'in normal diferansiyelden farkı ise hızlanma ve yavaşlamalarda aracı kontrol etmesidir.
Çok fazla teferruata girmeden LSD'i basit olarak bu şekilde özetleyebiliriz.

Videoya 2:10'dan sonra dikkat edin, LSD ve Lock Diff basitçe görünüyor.

http://www.youtube.com/watch?v=gIGvhvOhLHU&NR=1

Kısacası sizin yukarıda kırılır vs diye bahsettiğiniz şey LSD değil LOCK DİFF yani %100 kilittir.

Not: Benim Emre abiye sattığım L200'de hem arka hemde ön %100 kilit var ve arazide yerine göre ikisinide kullanıyordum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.