ZJ de Katalizör İptal Etmede Yakıt Farkı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 27istanbul27 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,790

27istanbul27

Kamp II
Yer
istanbul
Arkadaşlar aracı aldığımda katalizör taşları dökülmüştü ,ekzozcu arkadaş çok pahalı ve 750 tl üzeri olduğunu söyleyince aynı boru ebatında ve aynı boyda susturucu taktık katalizör iptal oldu sensörünüde aynı yerine monte ettik.Daha önce zj tecrübemiz olmadığı için önemini de anlamadık.O günden beri yakıt fazlalığından bakılmadık yer kalmadı en son lastiklerin büyüklüğünden dolayı 4 adet 235/70/ 16 lastik takmama rağmen şehir dışı 19 lt lpg yaktı.fazla yakıt olayı katalizör iptalinden olabilirmi ,yardımlarınızı bekliyorum tşk ler.

Etiketler
Ynt: ZJ de Katalizör İptal Etmede Yakıt Farkı

katalizörden olmaz.. sen buji buji kabloları distribitör kapağı ve tevzi makarasını komple değiştir ama hepside mopar marka olmalı bujiler champion marka olmalı o zaman yakıt kesinlikle düşer bütün bu saydıklarımı yeni değiştirmiş dahi olsan bile hatalı parça olabilir veya orjinal değildir, birde eğer mt lastik aldıysan hiç uğraşma yakıt yazdığın değerden aşağı düşmez.... selamlar..

27istanbul27' Alıntı:
Arkadaşlar aracı aldığımda katalizör taşları dökülmüştü ,ekzozcu arkadaş çok pahalı ve 750 tl üzeri olduğunu söyleyince aynı boru ebatında ve aynı boyda susturucu taktık katalizör iptal oldu sensörünüde aynı yerine monte ettik.Daha önce zj tecrübemiz olmadığı için önemini de anlamadık.O günden beri yakıt fazlalığından bakılmadık yer kalmadı en son lastiklerin büyüklüğünden dolayı 4 adet 235/70/ 16 lastik takmama rağmen şehir dışı 19 lt lpg yaktı.fazla yakıt olayı katalizör iptalinden olabilirmi ,yardımlarınızı bekliyorum tşk ler.

Katalizör o kadar yakıt sarfiyatında artısı yada etkisi olmaz,sesi kesmede büyük faydası var benım bildiğim kadar. arkadaşımızın dediği gibi bujileri

fln değiştir, bide gaz ayarı hepsini bi daha gözden geçir beyinde belki bi problem olabilir.

eğer mt lastik varsa (19lt x 2000 TL=38000 uzun yolda ) bu yakıt normaldir at lastik takarsanız yaklaşık 305-320 arasına düşer

Selam arkadaşlar lastikler at, gösterge km, ben şehir dışı kullanıyorum sizin de belirtiğiniz gibi, buji ve kablolar yeni beyin ayarı ecu su falan yapıldı. hava filtreler olduğu gibi değişti,Hunter arkadaşın dediği gibi değişmeyen kalmadı. 2.5 aydır ben yakıtla uğraşıyorum,Şimdi diğer 5.2 ler kadar yaksa amenna arada az fark olsa yine tamam demekki şehir içi kullansam 23 lt,kafayı yeme durumundayım gereksiz yere lastiklere para verdim sırf yakıt uğruna servise gitsem, güzelce hoş geldin merasimi yaparlar eminim iş içinden iş çıkarırlar,gidenlerden duyuyoruz.ne diyelim allah sonumuzu hayretsin.

27istanbul27' Alıntı:
Selam arkadaşlar lastikler at, gösterge km, ben şehir dışı kullanıyorum sizin de belirtiğiniz gibi, buji ve kablolar yeni beyin ayarı ecu su falan yapıldı. hava filtreler olduğu gibi değişti,Hunter arkadaşın dediği gibi değişmeyen kalmadı. 2.5 aydır ben yakıtla uğraşıyorum,Şimdi diğer 5.2 ler kadar yaksa amenna arada az fark olsa yine tamam demekki şehir içi kullansam 23 lt,kafayı yeme durumundayım gereksiz yere lastiklere para verdim sırf yakıt uğruna servise gitsem, güzelce hoş geldin merasimi yaparlar eminim iş içinden iş çıkarırlar,gidenlerden duyuyoruz.ne diyelim allah sonumuzu hayretsin.

DEĞERLİ ARKADAŞIM DEĞİŞEN PARÇALAR MOPAR MARKAMI?

ilkakdeniz' Alıntı:
dursun bey olması gereken ideal rakam ne olmalı?
aynen bende merak ettim 20 litre yaksa çarpı 2 . 40 tl gaz 100 km de daha ne ve nasıl olacak bende anlamadım olaki 25 litre yaktı buda buda km de 500 kr der yani daha ne olsun ha derse birisi km de 250 kr yakması lazım diye bende öğrenmiş olucamm hadi hayırlısı

Bir çok arkadaşın üzerine basa basa, şehir dışı 300 320 şehir içi 390veya410 yakıyorum , ve daha da az yakıyorum demeleri üzerine ben fazlamı yakıyorum düşüncesindeyim.yoksa bu arabayı alan hele 5.2 motora sahip ise ince hesap yapmaması gerekir.Demekki ya benim araç normal veya diğer arkadaşlar yanlış hesaplamış olabilirler.Yakıt üzerine hep farklı şeyler yazılıyor. Selamlar.

Bende katalizör iptali falan yok 96 zj 5.2 romano lpg var. 110 tl lpg ile 250 km şehiriçinde yapabiliyorum . ayağımın altında yumurta var gibi yapıyorum ama zaman zaman hatta bayağı bi zaman :smiley: v8 gürültüsünü duymak düzlükte bi uzayıvermek overdrive off yaparak gitmek nedense bunları anlamsız kılıyor. dayanamıyorum ne yapayım.çok hoşuma gidiyor. aracı 2 hafta oldu alalı henüz lpg ayarı yaptırmadım yapınca düşer mi bilmiyorum ama çok da önemsemiyorum verdiği haz yeter ve değer diye düşünüyorum paylaşmak istedim.

Selamlar Mert bey aracınızı güle güle kazasız günlerde kullanın.Sorun şurda ben aracımn binek oto gibi yakmayacağının bilincindeyim.Şu an sizin ve diğer arkadaşların yakıtını ben şehir dışı yakıyorum.Şehir içi kullanımda 550 600 arası.Olay bu.Esenlikle kalın.

27istanbul27' Alıntı:
Selamlar Mert bey aracınızı güle güle kazasız günlerde kullanın.Sorun şurda ben aracımn binek oto gibi yakmayacağının bilincindeyim.Şu an sizin ve diğer arkadaşların yakıtını ben şehir dışı yakıyorum.Şehir içi kullanımda 550 600 arası.Olay bu.Esenlikle kalın.

kesinlikle fazlaymıs insallah problem kısa sürede cozulur..cherokeenin tatlı cilveleri nazları diye dusunun bunları moralınız bozmayın...anlatmama reklamını yapmama gerek yok zaten biliyorsunuz keyfını ozellıgını guzellıgını

forumda yazılanları okudum. şudur veya budur demek de yanlış çok göreceli bir durum söz konusu
ben cuma günü Disco 2 V8 aldım 1200 km yol yaptım Antalya-Edirne arası ortalama 35 krş yaktı (LPG 2.00) litrede 17-18 litre civarı bana şehirlerarası normal geldi, hatta benim C-max aracımın yakıt değerlerine yakın olduğu bile söylenebilir.
şehir içi ne yakar bilmiyorum ama 50 kuruşdan aşağı düşeceğini sanmıyorum
benim aracım 4.0 V8 eş değeri değil sizinki ile

Selamlar ilkakdeniz ben kesinlikle istanbul şehir içi trafiğine girmem.motosiklet veya ufak otomatik dizel araç kullanırım, trafikte gına geliyor semt suriçi,Yalnız yukarıda mert beyin yazdığına göre ben çok arkadaşın trafikte yaktığını şehir dışı yakmaktayım .Aslında şikayet söz konusu değil araç üzerine çok titizim.Yoksa aracın verdği zevk gerçekten tarif edilemez.

Öncelikle Sorununuzun ana başlığı fazla yakıt.
Buda şuna işaret eder osijen sensörünüz arızalı.
Yakıt değerlerini ecu ya oksijen sensörü bildirir.Bu gazda ayrı değer verir. Benzinde ayrı.
Önemli olan benzindeyken aracınız nekadar yakıyor. Hepsini bir kenara bırakın ve oksijen sensörünüz ne zaman değişti,
bunu öğrenmek zor ise aracınızı bilgisayara bağlatın sensörler ile ilgili bir problem varmı ona baktırın.
Aslında bilgisayarada bağlatmadanda öğrene bilirsiniz.

diagnostic kod diye bir güzelliği var bu araçların sizin araçta bu nasıl çalışıyor bilmiyorum ama.
benim araçta 5 kere kontağı açıp kapatınca ve en sonuncuda açık bırakınca check engine ışığının yanıp sönme zamanlaması ile yaklaşık 120 adet arıza tespiti yapabiliyorum.tabi arıza var ise ...

Bilgilerinize
Serdar AĞDAŞ

hunter06_1' Alıntı:
katalizörden olmaz.. sen buji buji kabloları distribitör kapağı ve tevzi makarasını komple değiştir ama hepside mopar marka olmalı bujiler champion marka olmalı o zaman yakıt kesinlikle düşer bütün bu saydıklarımı yeni değiştirmiş dahi olsan bile hatalı parça olabilir veya orjinal değildir, birde eğer mt lastik aldıysan hiç uğraşma yakıt yazdığın değerden aşağı düşmez.... selamlar..
Ahmet selamlar.Bu dediklerini ben de yaptım.Bujii ,buji kabloları ,hava filitresi,bozuk olmayan oksijen sensörü bile değiştirdim yeni olsun diye.Hepsi mopar bujiler champion.Yakıt 50 krş düşsün diye beklerken 50 krş arttı. :D.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR