Yılın En Güvensiz Arazi Aracı: Dacia Duster

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan allofsins Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 82
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,031
Ynt: Yılın En Güvensiz Arazi Aracı: Dacia Duster

somut bir örnek istiyorsan 2 inch ol man emu yükseltme kitli 33 lastikli bir vx100 standart duster den daha güvenli olabilir.

Güvenlik çok yönlü bir konu, muhtemelen yol tutuş açısından daha güvenli olmaz ama kaza anında hangi aracın içinde olmayı tercih ederdiniz?? konusu ayrı mesele. Bir de bir söz var en güvenli araç en yavaş gidendir diye. Ben biraz o kafadayım. ;)

Etiketler

Bu tür testler veya olaylarda araç içinde ki ekstra yükler de çok büyük etkendir. 5 Yıldız bir araca ekstra 100 kg. yük yüklediğinizde 4 yıldız seviyesine iniyor...

olasiliksiz' Alıntı:
Güvenlik çok yönlü bir konu, muhtemelen yol tutuş açısından daha güvenli olmaz ama kaza anında hangi aracın içinde olmayı tercih ederdiniz?? konusu ayrı mesele. Bir de bir söz var en güvenli araç en yavaş gidendir diye. Ben biraz o kafadayım. ;)

yol tutuşda da vx100 ü tercih edebilirim :smiley:

yol tutuşda da vx100 ü tercih edebilirim Smiley

5cm yükseltilse bile mi? Standart haliyle bende tercih ederim, hatta muhtemelen asfaltı yalayıp geçen ama süspansiyonu fazla yumuşak olan honda civic'ten iyidir yol tutuşta :D

olasiliksiz' Alıntı:
5cm yükseltilse bile mi? Standart haliyle bende tercih ederim, hatta muhtemelen asfaltı yalayıp geçen ama süspansiyonu fazla yumuşak olan honda civic'ten iyidir yol tutuşta :D

çok üst seri bir araçdan bahsediyoruz zaten kendi yükseltme sistemiyle bile o kadar yükselip alçalıyor.

dusterin rakipsiz olduğu tek konu yakıt tüketimi onun dışında rakipleri çok ve daha iyi

dusterin rakipsiz olduğu tek konu yakıt tüketimi onun dışında rakipleri çok ve daha iyi

Bi de vergi konusu var tabi ama o konuda rakipsiz değil, en azından 2013te daihatsu teriosu piyasadan çekene kadar.
O zaman meydan iyice dustera kalacak gibi görünüyor.
Toyota da ayakta uyuyor rav4 türkiyeye 2.2 litrelik dizel motorla geliyor hala. 1.6 dizel motor koysalar duster kimin umrunda olur?

hafta içi şehirde hafta sonu çayır çimen biraz arazi belki yayla kesmedi azıcık zor yollarda kullanmak için duster iyi bir seçenek. ayrıca yeni grand vitaranın da 3 yıldız aldığını okumuştum. bence dusteri 5 sene sonra konuşalım. dökülecek mi dökülmeyecek mi mesele burada bitecek.

yasarergun' Alıntı:
hafta içi şehirde hafta sonu çayır çimen biraz arazi belki yayla kesmedi azıcık zor yollarda kullanmak için duster iyi bir seçenek. ayrıca yeni grand vitaranın da 3 yıldız aldığını okumuştum. bence dusteri 5 sene sonra konuşalım. dökülecek mi dökülmeyecek mi mesele burada bitecek.

3 aylık araçlarda çürüme ve rot kolu kırılması gibi şeyler görünce pek ümitli değilim :smiley:

20 000 civarında 2. eli düştüğünde dizel modelinin alır kullanırım
:smiley:

Tempus' Alıntı:
3 aylık araçlarda çürüme ve rot kolu kırılması gibi şeyler görünce pek ümitli değilim :smiley:

20 000 civarında 2. eli düştüğünde dizel modelinin alır kullanırım
:smiley:

kürşat hocam ben 1996 model suzuki x-90 kullanıyorum 50 000 km'den fazlasını ben kullandım (şu an 180 000 km yi devirdim) ve rutin değişimler haricinde sadece 45 tl masraf çıkardı. arabanın bakımlarını ve değişmesi gerekenleri zamanında yaptığımdan neresi kırılacak diye asla düşünmedim zaten hiç de kırılmadı. 5 senede hala ısrarcıyım

yasarergun' Alıntı:
kürşat hocam ben 1996 model suzuki x-90 kullanıyorum 50 000 km'den fazlasını ben kullandım (şu an 180 000 km yi devirdim) ve rutin değişimler haricinde sadece 45 tl masraf çıkardı. arabanın bakımlarını ve değişmesi gerekenleri zamanında yaptığımdan neresi kırılacak diye asla düşünmedim zaten hiç de kırılmadı. 5 senede hala ısrarcıyım

nasıl kullandığınlada alakalı , çok sert kullanınca çok masraf çıkartan suzukilerde biliyorum. Araçların kapasitelerini zorladıkça masraf kaçınılmaz

Bir de şu açıdan bakalım. 1996 model ford Ka 3 yıldız alırken, yıl 2011 duster da 3 yıldız. 15 yıllık bir teknoloji ve mantalite farkı varken, dacia nın insana verdiği bu önemsizlik ilginç doğrusu. Daha farklı bir konu olarak da kendi adıma hep bir 2004-2005 g.vitara almak istemişimdir. Ama kolay değil can taşıyoruz, özellikle de sevdiklerimizin. G.vitara da 3 yıldız. Aynı yıllar da diğer araçlar 5 yıldız iken. Kendi adıma sonuç; güvenli bir otomobil ve yanında 92 model bir vitara ;)

Türkiye şartlarında %100 güvenli araba diye bişey yokki baksanıza otobanda son sürat tır karşı şeride geçip altına aldımı volvo da kullansan nolucak

Türkiye şartlarında %100 güvenli araba diye bişey yokki baksanıza otobanda son sürat tır karşı şeride geçip altına aldımı volvo da kullansan nolucak

Buna söylenecek bir şey yok tabi ki. O durumda hiç bir araç güvenli olamaz. Ama yine de göz göre göre 64 km hızda ortadan ikiye katlanan bir araca da binmek istemem doğrusu.

Yaklaşık 3 aydır duster kullanıyorum,yol tutuş,viraj hakimiyeti ve ekonomik motoru ile birçok binek arabadan daha iyi,arazi araçları ile kıyaslarsak yanılırız,çünki fiyat olarak kendi grubundaki araçlarla kıyaslamamız gerekli.Bir de kaç insanın başına çok ciddi trafik kazası geliyor ve aracı pert oluyor.Düzgün kullanılırsa bence fiyatına ve arazi kabiliyetine göre güzel araba.

Bir de şu açıdan bakalım. 1996 model ford Ka 3 yıldız alırken, yıl 2011 duster da 3 yıldız.

Siz testi yanlış anlamışsınız, araçlar kendi kategorilerinde değerlendiriliyor, 3 yıldız alan tüm araçlar aynı derecede emniyetli diye birşey yok.
NCAP sitesinde biryerde açıkça yazıyor bu. Eni boyu ağırlığı benzer araçlar çarpışırsa 5 yıldız alan 3 yıldız alandan iyidir ama biri Ka öteki Ka'nın 3 katı boyunda mercedes olursa fizik kuralları NCAP yıldızlarına bakmaz Ka testten 5 yıldız alsa da fark etmez.

Volvo 940 vs. Renault Modüs

İzleyin bakalım neler olacak...

Modüs : 5 Yıldız

Volvo : ?

http://www.youtube.com/watch?v=qBDyeWofcLY

çamlıbel' Alıntı:
Buna söylenecek bir şey yok tabi ki. O durumda hiç bir araç güvenli olamaz. Ama yine de göz göre göre 64 km hızda ortadan ikiye katlanan bir araca da binmek istemem doğrusu.

3 yıldız alan hiçbir araç 64 Km/S. ile ortadan ikiye katlanmaz merak etmeyin. Test sonuçlarına bakarsanız yolcu güvenliği (araç içi) % 70 in üzerinde! Araç ne olursa olsun denge kontrol sistemi standart üretimde çıkmıyorsa 4 yıldızdan fazla alamıyor. Duster'in % 28 le düşük puan aldığı bir konuda yaya kazalarında ki yaralanmalar! Bir şey daha ekleyeyim 64 km/S ile duvara vurulan araç kendi ağırlığındaki bir cisme yaklaşık 120 km. ile vurmuş gibi bir tepki alıyor!

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR