Yılın En Güvensiz Arazi Aracı: Dacia Duster

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan allofsins Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 82
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,064
Ynt: Yılın En Güvensiz Arazi Aracı: Dacia Duster

yalandır kesin.. bide bizim buradaki taksicilere sorsunlar..bir sürü taksi gördüm..paraya bakar dostum güvenlik:smiley:

Etiketler

teks53' Alıntı:
yalandır kesin.. bide bizim buradaki taksicilere sorsunlar..bir sürü taksi gördüm..paraya bakar dostum güvenlik:smiley:

Hangisi yalan, taksiler neydi mudüs mü duster mı volvo mu ?

fbmy' Alıntı:
Hangisi yalan, taksiler neydi mudüs mü duster mı volvo mu ?

güvenli olmadığı konusu.. adamlar duster i taksi yapmışlar.. karadenizde cirit atıyorlar.. yaylalara turist taşıyorlar.. güvenlik degil tercihleri tamamen fiyat..

teks53' Alıntı:
güvenli olmadığı konusu.. adamlar duster i taksi yapmışlar.. karadenizde cirit atıyorlar.. yaylalara turist taşıyorlar.. güvenlik degil tercihleri tamamen fiyat..

Anlıyorum...

fbmy' Alıntı:
Volvo 940 vs. Renault Modüs

İzleyin bakalım neler olacak...

Modüs : 5 Yıldız

Volvo : ?

http://www.youtube.com/watch?v=qBDyeWofcLY

3 yıldız alan hiçbir araç 64 Km/S. ile ortadan ikiye katlanmaz merak etmeyin. Test sonuçlarına bakarsanız yolcu güvenliği (araç içi) % 70 in üzerinde! Araç ne olursa olsun denge kontrol sistemi standart üretimde çıkmıyorsa 4 yıldızdan fazla alamıyor. Duster'in % 28 le düşük puan aldığı bir konuda yaya kazalarında ki yaralanmalar! Bir şey daha ekleyeyim 64 km/S ile duvara vurulan araç kendi ağırlığındaki bir cisme yaklaşık 120 km. ile vurmuş gibi bir tepki alıyor!

Bu iki araba arasında 15 yıllık bir teknoloji farkı var. Elma ile elma kıyaslanmamış.

Bu iki araba arasında 15 yıllık bir teknoloji farkı var. Elma ile elma kıyaslanmamış.

Öyle bile olsa ürettikleri aracın birileri tarafından çarpışma testine sokulup sonucun bütün dünyaya ilan edileceğini biliyor olmanın üreticilerin verdikleri tasarım kararlarını ne şekilde etkilediğini göstermesi açısından ilginç bir video olmuş.

Bence yukarıda ki vidio testlerde ki yıldızların gerçekten bir şeyler ifade ettiğini ve kaza sırasında boyut ağırlık markadan çok mühendisliğin önemli olduğunu gösteriyor...

Bence yukarıda ki vidio testlerde ki yıldızların gerçekten bir şeyler ifade ettiğini ve kaza sırasında boyut ağırlık markadan çok mühendisliğin önemli olduğunu gösteriyor...

Peki modus'u gibi kendisi gibi çelik kafesli modern bir araca çarpıştırsalar ne olurdu? Ben bir tahmin edeyim, muhtemelen araçların ikisinin de yolcu bölümü hasar görmeden çarpışmadan çıkardı ama içindeki yolcular yine de iç kanamadan ölebilirdi. O yüzden en güvenli araba en yavaş gidendir derler.

Siz testi yanlış anlamışsınız, araçlar kendi kategorilerinde değerlendiriliyor, 3 yıldız alan tüm araçlar aynı derecede emniyetli diye birşey yok.
NCAP sitesinde biryerde açıkça yazıyor bu. Eni boyu ağırlığı benzer araçlar çarpışırsa 5 yıldız alan 3 yıldız alandan iyidir ama biri Ka öteki Ka'nın 3 katı boyunda mercedes olursa fizik kuralları NCAP yıldızlarına bakmaz Ka testten 5 yıldız alsa da fark etmez.
Aslında ortadan ikiye katlanıyorla kastım vitaralardı. Sanırım eksik bir açıklama yapmışım. Diğer taraftan ben 2 tonluk bir araçla 1 tonluk aracın yıldızlarını kıyaslayıp birbirleriyle çarpıştırmıyorum. Sadece 15 yıllık farka rağmen dacia nın yıldızını sorguluyorum. Ayrıca siz kazaları sanırım araçların birbiriyle çarpışması olarak görüyorsunuz. Bariyere, duvara çarpmakda, takla atmakda bir kazadır. Ayrıca 3 yıldızın da tamemen güvensiz olduğunu düşünmüyorum. Benim vurgulamak istediğim 2011 yılındayız ve 3 yıldız vasat kalıyor diğer araçlara göre.

3 yıldız alan hiçbir araç 64 Km/S. ile ortadan ikiye katlanmaz merak etmeyin. Test sonuçlarına bakarsanız yolcu güvenliği (araç içi) % 70 in üzerinde! Araç ne olursa olsun denge kontrol sistemi standart üretimde çıkmıyorsa 4 yıldızdan fazla alamıyor. Duster'in % 28 le düşük puan aldığı bir konuda yaya kazalarında ki yaralanmalar! Bir şey daha ekleyeyim 64 km/S ile duvara vurulan araç kendi ağırlığındaki bir cisme yaklaşık 120 km. ile vurmuş gibi bir tepki alıyor!

Ortadan ikiye katlanıyor tabirini biraz ağır kullandım sanırım. Şöyle düzelteyim, tavandan başlayan ortadan ikiye katlanma diyeyim. Merak ettiğim bir konu değil sizde merak etmeyin. 64 km hızda g.vitara http://www.euroncap.com/Player.aspx?nk=a95442cb-7edd-4071-a088-da96448ef3ce bu şekilde oluyor ki kullandığım 92 vitara ne durumdadır acaba ;)

Benim vurgulamak istediğim 2011 yılındayız ve 3 yıldız vasat kalıyor diğer araçlara göre.

Bence de öyle de işte o yıldızları yorumlarken biraz mantık kullanmak lazım, sadece bunu söylemek istedim.
Yoksa dacia çok sağlam araba yapmış ta ncap kıymetini bilememiş diyen yok zaten.

Tempus' Alıntı:
nasıl kullandığınlada alakalı , çok sert kullanınca çok masraf çıkartan suzukilerde biliyorum. Araçların kapasitelerini zorladıkça masraf kaçınılmaz
Kürşad ,Yaşar hoca kadar suzikiyi sert kullanan biri yoktur girmediği yol yoktur gitmediği yer yoktur sorun çıkardığına bir defa şahit oldum o da arabanın kusuru değildi Yaşar hoca arabanın kontak anahtarını bağaca atıp kapatmış hadi gidelim dedik anahtar yok neyseki ameliyat takımı var içerden açtı anahtarı aldı devam ettik

ibrahimir' Alıntı:
Yaklaşık 3 aydır duster kullanıyorum,yol tutuş,viraj hakimiyeti ve ekonomik motoru ile birçok binek arabadan daha iyi,arazi araçları ile kıyaslarsak yanılırız,çünki fiyat olarak kendi grubundaki araçlarla kıyaslamamız gerekli.Bir de kaç insanın başına çok ciddi trafik kazası geliyor ve aracı pert oluyor.Düzgün kullanılırsa bence fiyatına ve arazi kabiliyetine göre güzel araba.
İbrahim hayırlı olsun arabayı değiştirdin demek iyi günlerde kullan ALLAH kaza bela vermesin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,519
Kayıtlı Üye Sayımız
172,177
Kaydolan Son Üyemiz
cengoboy

SON KONULAR

Geri