Yılın En Güvensiz Arazi Aracı: Dacia Duster

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan allofsins Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 82
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,064
Ynt: Yılın En Güvensiz Arazi Aracı: Dacia Duster

Arkadaşlar bu testlere güvenip de asla süratli ve yorgun araç kullanmayalım. Süratli çarpışma anında değil 5 yıldız, 10 yıldız alan araba bile insanı kurtarmaz. Ülkemizde satılan sedan, hatchback vs araçlar bu testlerde 2, 2.5 yıldız alacak mukavemetteler. Bu dacia Ya özgü bir durum değil, tüm binek arabalar aynı.Testlerden 4-5 yıldız alan suv arabaları da daha fazla güvenli zannetmeyin. Çarpişma ve takla durumlarında arabaların hepsi tehlikelidir. Asıl olan güvenli kullanmaktır.

Etiketler

ülkemizde satılan araçlar içinde kaportacılarda adı çıkmış bir araç var oda transit connect adamlar bununla kafa kafaya çarpma ne yaparsan yap dercesine konuşuyorlar ... ;) ;)

transit connect'i övdünüz mü yerdiniz mi bilmiyorum ama, benim söylediğim araba kullanmak çok ciddi iştir ve hiçbir arabaya güvenilmez, kullanım biçiminize güvenmeniz lazım. Hareket eden her araba potansiyel tehlikedir. Kafanızın üstünde bile gözünüz olacak, sürat yapmayacaksınız..Meşhur susurluk kazasında son model 4 airbagli mersedesin içinde 4 kişi hayatını kaybetmişti. O yüzden bu çarpışma testleri falan hikaye..Dikkat, kurallara-işaretlere uyma, az sürat, arabanın bakımı, dinç, uykuyu alarak araç kullanma...işte altın kurallar..

http://www.youtube.com/watch?v=1gNNnMqNQWM

konuyu saptırmayım özür dilerim connect kayagibi bir araç... ;)

Arkadaş susurluktaki kazayı örnek vermiş,mercedes sanırım hızı 160km civarı idi,ve vurduğu ford kamyondu tam göbekden,evet ölü sayısına rahmen içinden kurtulanda oldu,
her kazanın kendisine göre orantıları vardır,herşeyden önce güven önemlidir,türkiyedeki kazalarda,özelikle 80,li ve 90 lı yıllardaki tofaşlara dikkat edin,%98i ölümlü kazalardır
1996 da, abd bir türk iş adamı,abd tofaşın en üst modeli olan doğan slx i götürmek istemiştir,abd gümrüğüne inen doğan slx,kontrolden geçmiş ve şu cevabı almıştır
bu aracı bu ülkeye sokamayız,,nedeni sorulur ve cevap şudur,bu araçta can güvenliğiniz yok,ben bu makaleyi 1996 bir köşe yazarından okudum,ufak bir yazı sadece,
halbuki manşetlerde yer alması gereken bir haber,sadece bir köşede kalmıştı,insana verilen önem burda ortaya çıkıyor zaten,ülkemizde en ucuz şey insan hayatıdır
saygılar

Sayın Prof11, tabiki haklısınız..eşit sürat ve çarpışma koşullarında 6 airbag, aktif emniyet kemerleri gibi ek önlemler sürücüye ek güven verecektir. Bu donanımlar her arabada artık var. Ancak kaporta, şasi gibi önlemlere baktığınızda artık dünyada artık tüm araçlar aynı kalitede gibi görünüyor. Amerikalılar tofaşı Amerikaya sokmamışlar ama Amerikada Hyundai accent peynir ekmek gibi satılıyor. Accent de tofaş gibi kağıt gibi kaporta konusunda hemen hemen aynı araçlar..

Artık 57 chevrolet Belair gibi sedan olup da, 2 mm saçlı, putrel demirli şaseli ve orta dikmeli 2 tonluk tank gibi araçlar imal edilmiyor. Öylesine araca bir de airbag ve aktif kemer takılsa, en ağır kazada sağasağlam çıkarsınız araçtan.

Ben yine de 6 airbag, abs, aktif kemerler de olsa hiçbir günümüzdeki arabaya fazla güvenemiyorum. Aşırı sürat yapınca, yağışta, siste risk artınca, volvo da, mersedes de, şahin de benim gözümde aynı. Herkese az sürat, kurallara , riske girmemeyi herzaman tavsiye ediyorum. Bir istatistik okumuştum, milletin gözünden hep kaçırılır. Türkiye nüfusa oranla trafik kazası sayısında dünya ikincisi idi. Eğitim ortalaması 4 yıl olan bir ülkede, DP den günümüze 60 yıldır, toplu taşımacılık devletciliktir deyip, her vatandaşı araba sahibi yaptılar. Hem şehir içinde hem uzun yolda kural tanımayan ve agresif cahil sürücü bolluğunu gördükçe, her seferinde bu ülkede araç kullanılmaz diyorum..
Ezcümle, ben checy captivada, qasqai de, LRda vs. dusterden daha eminim demesinler, hepsinde aynı risk altında sürücüler..

mimar_ankara' Alıntı:
Sayın Prof11, tabiki haklısınız..eşit sürat ve çarpışma koşullarında 6 airbag, aktif emniyet kemerleri gibi ek önlemler sürücüye ek güven verecektir. Bu donanımlar her arabada artık var. Ancak kaporta, şasi gibi önlemlere baktığınızda artık dünyada artık tüm araçlar aynı kalitede gibi görünüyor. Amerikalılar tofaşı Amerikaya sokmamışlar ama Amerikada Hyundai accent peynir ekmek gibi satılıyor. Accent de tofaş gibi kağıt gibi kaporta konusunda hemen hemen aynı araçlar..

Artık 57 chevrolet Belair gibi sedan olup da, 2 mm saçlı, putrel demirli şaseli ve orta dikmeli 2 tonluk tank gibi araçlar imal edilmiyor. Öylesine araca bir de airbag ve aktif kemer takılsa, en ağır kazada sağasağlam çıkarsınız araçtan.

Ben yine de 6 airbag, abs, aktif kemerler de olsa hiçbir günümüzdeki arabaya fazla güvenemiyorum. Aşırı sürat yapınca, yağışta, siste risk artınca, volvo da, mersedes de, şahin de benim gözümde aynı. Herkese az sürat, kurallara , riske girmemeyi herzaman tavsiye ediyorum. Bir istatistik okumuştum, milletin gözünden hep kaçırılır. Türkiye nüfusa oranla trafik kazası sayısında dünya ikincisi idi. Eğitim ortalaması 4 yıl olan bir ülkede, DP den günümüze 60 yıldır, toplu taşımacılık devletciliktir deyip, her vatandaşı araba sahibi yaptılar. Hem şehir içinde hem uzun yolda kural tanımayan ve agresif cahil sürücü bolluğunu gördükçe, her seferinde bu ülkede araç kullanılmaz diyorum..
Ezcümle, ben checy captivada, qasqai de, LRda vs. dusterden daha eminim demesinler, hepsinde aynı risk altında sürücüler..

Dediklerinize katılmamak mümkün değil üstadım,haklısınız elbette...herşeyin başı eğitim eğitim
sürücülerimiz yeterince eğitilmiyor,çoğu eminim ülkemizde 1ci kuralın yaya geçiş üstünlüğü olduğunu bilmiyor bile
ki kaldıkı sürücülere göstersin,trafik temel eğitimi ilk okkularda başlamalı,sözde var ama uygulamalı değil,çoğu dersler boş geçiyor
hyundai ne yazakii bize yaptığı aracın aynısını abd ye yapmıyor,farklılık burda zaten malzeme işçilik farklı,aksi durumda
gümrükden içeri almazlar ki,halkı araç konusunda bizden çok daha bilgililer,otomativ sektöründe bana göre en az 50yıl bir çok ülkeden ilerdeler
teknolojisini tartışmak yersiz olur,64 mustang,ler halen efsanedir...
japon subaru abd de 5yıl üst üste yılın aracı seçilmiştir

en önemlisi binilen aracın güven duygusudur,o güveni ne yazaki her araçta bulamıyorsunuz,
tercihim bulabilirseniz temizini,1998,1999 volvo S 70,dir, özel bir üretimdir,dünya genelinde henüz ölümlü vakkası yokdur bildiğim kadar
saygılarımla

Teşekkürler prof11, tabiki kalite farkları mevcut, ancak ben nedense 4 teker üzerinde hızla giden bir mekanik aksama hala fazla güvenmeyen biriyim. Neyse asıl konu biraz nostaljiye kaydı ve de hoş oldu. Eskinin nefis arabaları hakkında sohbet hoş. Ben de ford mustang'e hayranımdır. Bir ara discovery channel'da görmüştüm, Amerikada, dünyanın heryerinden mustangleri toplayıp, yeniliyorlar ve gıcır gıcır yapıyorlar. O aracın kaporta estetiği bence hala hiçbir araçta yok. Bir de 57 chevy belair'e bayılırım. Bunlar klasiklesmiş abide arabalar..Bu arabalara hala parça üretiliyor, her parçasını ABD de bulabiliyorsunuz. Otomobil kültürü bu işte.

konu başlığı çok yakışıksız... kamyonet.4x4 olan biri yazdı galıba... yada eski model ağır tip 4x4 olan yazmış olabılır böyleyse yıne ayıp... bu sınıfta benzer birçok suv-crossover var... neye kime göre güvensiz... ncapta 3 yıldızı var... kendi aracının 4x4.dift.şanzuman dışında nesi var acaba... çamur at izi kalsın geyiği yani... kompleksli karalama kampanyası olmuş gibi... ???

Tüm puanları 100 olsa
Testden 5 tam puan alsa
Bu aracın güvenli ve sağlam olduğuna inanırmısınız ?

Sarp12345' Alıntı:
Tüm puanları 100 olsa
Testden 5 tam puan alsa
Bu aracın güvenli ve sağlam olduğuna inanırmısınız ?

Bu durumda tüm araçlar güvensiz olur denir... ;) tabiki araç yol trafik şöfor durumu hız güvenliği birlikte sağlanan unsurlardır ayrı mevzu... ???

merkezci' Alıntı:
Defenderi de güvenlik yüzünden Amerika'ya almıyorlar

yapma yaa... o zaman amerkıan jıpler dışında hiçbir jıp giremez... bende dusterimle yazın gidecektim... vazgeçim, şerif/customer ile papaz olmim.... ;) ;D

İleri sanayi ülkeleri kendi markalarını korumada öyle en hafif deyimle öyle tutuculardırki, Amerika bunların başında gelir. Kendi markaları konusunda çok milliyetçilerdir. İthal arabalara öylesine ithal vergileri koyuyorlarki. Örneğin audi ülkemizde eh işte orta-üst alınabilir bir araba iken, ordaki fiyatından dolayı Amerikada zenginlerin prestij için bindiği lüks araba muamelesi görür. Almanyada Alman, Fransada Fransız arabası dışında araba çok az görülür. Hepsi kendi sanayii ve markalarını korumak için her türlü zorluğu çıkarırlar.
Ezcümle, bu kabul edilip edilmeme işi, teknik özelliklerden çok sanayi politikalarına bağlı.

bizimki gibi ülkelerde ve halkı da yabancı pazarı olmaya teşvike mecbur ve meraklı olurlar.... ;) :mad: ???

bilalr' Alıntı:
yapma yaa... o zaman amerkıan jıpler dışında hiçbir jıp giremez... bende dusterimle yazın gidecektim... vazgeçim, şerif/customer ile papaz olmim.... ;) ;D

öncelikle sizi ciddi olmaya davet ederim , benim söylediğim konu forumda birçok kez anlatılmıştır ve gerçektir sizin dusterle nereye gidip gitmeyeceğinizi bilemem ama defenderin Amerikeye ithaline izin verilmiyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,519
Kayıtlı Üye Sayımız
172,177
Kaydolan Son Üyemiz
cengoboy

SON KONULAR

Geri