Yaylada, Balıkta Kamp Yapabilme Hayali İçin Mikro Çekme Karavanım.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mustafayetim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 247
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 110,155
Ynt: Yaylada, Balıkta Kamp Yapabilme Hayali İçin Mikro Çekme Karavanım.

Mustafa bey,
yolda gördüğünüz karavan benim idi. Siz gördüğünüz zaman arabayı ve karavanı test ediyordum. salınım kaç km'lik hızda başılyor, ve salınım durma mesafesi vs vs . 2sn içinde kaplin ve şasi uyumsuzluğuna nasıl tespit ettiğiniz anlayamadım . umanım bir gün bende sizin gibi bu yeteneğe sahip olurum. diğer taraftan bu Clio ile temmuz ayında Erdek ocaklardaydım. yaloya rampalarını 3. vites 2,6 devirde çıktı hiç zorlanmadan üstüne birde climayı açtım . salınım elbete vardı. solumdan yüksek hızlı geçen otobusler nedeni ile .

bence MCK (mikro çekme karavan)ÇKR.( ÇOK KULLANIŞLI ROMOK) daha yakışır.

Selamlar.

Etiketler

Mustafa bey gene güzel bir hafta geçirmişsiniz belliki
Balık tutabildinizmi peki?

feridun058' Alıntı:
Mustafa bey,
yolda gördüğünüz karavan benim idi. Siz gördüğünüz zaman arabayı ve karavanı test ediyordum. salınım kaç km'lik hızda başılyor, ve salınım durma mesafesi vs vs . 2sn içinde kaplin ve şasi uyumsuzluğuna nasıl tespit ettiğiniz anlayamadım . umanım bir gün bende sizin gibi bu yeteneğe sahip olurum. diğer taraftan bu Clio ile temmuz ayında Erdek ocaklardaydım. yaloya rampalarını 3. vites 2,6 devirde çıktı hiç zorlanmadan üstüne birde climayı açtım . salınım elbete vardı. solumdan yüksek hızlı geçen otobusler nedeni ile .

bence MCK (mikro çekme karavan)ÇKR.( ÇOK KULLANIŞLI ROMOK) daha yakışır.

Selamlar.
Feridun bey merhabalar: çekme karavan ile 34 günlük yurt dışı seyehatinden dün akşam döndüm bugün muaynehanede internete rahatlıkla girip maillerimi kontrol ettiğimde sizin yazınızı gördüm.Her şeyden önce uyarlarımı olgunlukla karşıladığınız için teşekkür ederim.
Bu yılki yurt dışı gezimiz ile beraber toplam son dört yılda tahminen 25 bin kilometre oldukça büyük bir çekme karavan ile yol tecrübeme istinaden uyarıda bulunmak istedim.
Kayak yapmayı iyi bilen arkadaşımız var ise bilir:bu sporun başlangıcında ve her aşamasında insan daha zor pistlerden kaymak ister.Kendine güven geldiğinde zor siyah pistlerden hasbelkader heyecanlıda olsa bir kez inilir.Bu iniş aslında kaymak değildir bir şekilde zirveden kazasız belasız aşağıya inmektir.Çok heyecan verir kendine güven artmaya başlar.Aslında siyah pistten kayılmamıştır aşağıya güç bela inilmiştir.Bunu zaman geçip ustalaştıkça anlarsınız.
Kıssadan hisse çekme karavanın cüssesi le uyumlu olmayan bir araç ile karavanınızı çok dik rampalara çıkarabilirsiniz ve indirebilirsiniz.Ancak zaman geçip tecrübe kazandıkça işin aslının böyle olmadığını göreceksiniz.Salınım ve tirbülans bir çekme karavancının en çok korkması gereken olaydır.Bir kez kapıldınızmı ikinci bir şansınız olmaz hele hele çekiciniz karavanınız ile uyumlu değil ve hafif şasiniz herhangi basit bir mühendislikten dahi geçmemiş ise hiç şansınınz olmaz kağıt parçası gibi savrulursunuz.
Hülasa sitemizin ismide gezen, bilir değilmi.....?

Kaplin ve şasi uyumsuzluğunu anlamak için bu resme anlık bakmak yeterli.Aynı firmanın BPW kaplin saşi uygulamaları da var nispeten daha güvenli olurdu, bendende selamlar...

IMG 3654

İlgilenenler için üç ayrı görüntü paylaşmak istiyorum.
Birinci resimde benim Polonya malı bot remorkunun kafa kısmını görüyorsunuz
İkinci resimde yine Avusturya malı MÇK nın kaplin bağlantısını görüyorsunuz
Üçüncü ve son resimde Alman malı Hymer çekme karavanın BPW kafa şase bağlantısının resmini görüyorsunuz.
Şimdi bu üç resme baktıktan sonra yukarıda biraz sitem ile hiç bir mühendislik kaygısının olmadığından bahsettiğim şasi kafa bağlantısına tekrar göz atın.
Bir ayrıntı gözünüze çarptımı avrupa imalatı üç bağlatıda da kafa şasinin uzantısı ve devamıdır.Halbuki yurdum insanının imal ettiği kafa bağlantısı saşenin devamında değil üstüne monte edilmiş.
Ya bu adamlar yanlış yapıyor Alko ve BPW firmaları onca çalıştırdığı mühendise ve milyonlarca yuro harcayıp yaptığı arge çalışmalarında bir problem var yada bizde...

Image

Image

Image

Hiç bir avrupalı çekme karavan üreticisi saşeyi kendi yapmaz çünkü bu ayrı bir uzmanlık alanı bilgi ve birikimdir.Basar parayı ya Alko firmasına yada BPW firmasına imal edeceği karavan modeline uygun şase ürettirir.Tıpkı buzdolabını domestıc ısıtıcısını truma firmalarından aldığı gibi...
Halbuki yerli üreticilerinizden biri hariç (birde carettalar ) şaseyi kendi herhangi bir tasarım ve mühendislik kaygısı olmadan imal eder.

Mustafa bey evinize hoşgeldiniz güzel bir gezi yaptınız sizi zevkle takip ettik. Çekme karavan konusunda tecrübeleriniz bizler için çok önemli.

Aslan bey maalesef balık tutamadık.Ancak bu seneki yurt dışı gezimizde Yunanistan Halkidiki'de güzel balık tuttum.

IMG 7272

IMG 7262

IMG 7234

IMG 7278

Image

keremcimen' Alıntı:
Mustafa bey evinize hoşgeldiniz güzel bir gezi yaptınız sizi zevkle takip ettik. Çekme karavan konusunda tecrübeleriniz bizler için çok önemli.
Kerem hocam teşekkür ederim siz de ailece bu sene çok güzel bir yurt dışı gezi yaptınız.İnşallah önümüzdeki sene çok daha güzel rotalara yelken açarsınız.

Hey maşallah Mustafa bey enfes görünüyorlar.
Güzel geziler dilerim

mustafayetim' Alıntı:
İlgilenenler için üç ayrı görüntü paylaşmak istiyorum.
Birinci resimde benim Polonya malı bot remorkunun kafa kısmını görüyorsunuz
İkinci resimde yine Avusturya malı MÇK nın kaplin bağlantısını görüyorsunuz
Üçüncü ve son resimde Alman malı Hymer çekme karavanın BPW kafa şase bağlantısının resmini görüyorsunuz.
Şimdi bu üç resme baktıktan sonra yukarıda biraz sitem ile hiç bir mühendislik kaygısının olmadığından bahsettiğim şasi kafa bağlantısına tekrar göz atın.
Bir ayrıntı gözünüze çarptımı avrupa imalatı üç bağlatıda da kafa şasinin uzantısı ve devamıdır.Halbuki yurdum insanının imal ettiği kafa bağlantısı saşenin devamında değil üstüne monte edilmiş.
Ya bu adamlar yanlış yapıyor Alko ve BPW firmaları onca çalıştırdığı mühendise ve milyonlarca yuro harcayıp yaptığı arge çalışmalarında bir problem var yada bizde...
Mustafa bey ;Tabiki tecrübe önemlidir. ve saygı duyulması gerekir. Yanlız şunuda bilmek lazım eleştirirken neyin, ne olduğunu bilmek lazım. sizi biraz bilgilendireyim.
Erbadan Onur beyle görüşmeye gitmeden önce formda ruhsat konusunu çok araştırdım ve sonunda karavanımım ruhsatlı olmasına karar verdim. Görüşmemizde bunu ona ilettiğimde bu doğrultuda pazarlık vaptık ve anlaştık. ithal şase kullanıldı, zira ruhsat çıkaramazdık. resimlerden gördüğüm kadarı ile hymerininde kaplıni şase üzerine monte edilmiş gibi görünüyor. . yakın zamanda Adapazarına geleceğim sisnle tanışmak yüz yüze görüşmek isterim. ARABA konusunada ayrıca girmek istemiyorum.
Selamlar.

Feridun bey yıllardır arkadaşları tip onay belgesi ve ruhsat konusunda bıkmadan usanmadan hatta çekme karavan üreticilerinin tepkisini üzerime çekme riskinide alarak uyarıyordum.Yerli bir üreticinin tip onay belgesini almasına çok çok sevindim emin olun.
Tip onay belgesini aldıktan sonra ne gibi işlemlerden sonra çekme karavanınıza ayrı bir plaka ve ruhsat çıkardınız bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.Çünkü bu konu çok merak ediliyor.
Üretici firmanın ruhsat alabilmek için şasiyi ithal ettiğini yazmışsınız.Şasinizin markası Alko veyahut BPW değil sanırım çünkü kaplin bağlantısı farklı gördüm resimden.
Ruhsatınızda karavanın boş ağırlığı ve maksimum taşıma kaoasitesi yazıyor bunu da oaylaşırmısınız.Benim ruhsatta boş ağırlığım 1380 maksimum taşıma kapasitem 1750 kg .Paylaşırsanız bilgi sahibi oluruz.
Hymer kaplin bağlantısınında üstten olduğunu yazmışsınız aşağıdaki resme dikkatlice bakarsanız sizin kaplin bağlantısı gibi üstten değil ana gövdenin iki saşi arasına yerleştirildiğini göreceksiniz selamlar.

Image

Image

uzun zamandır paylaşımda bulunmuyorsunuz,yaramaz bir durum yoktur umarım Mustafa abi.

Herhangi bir yaramazlık yok Muhammed hocam.Mçk ile paylaşım yapamıyorum zira sazan avı yasak zamanı devam ediyor.Haziran 15 sonrası sezon açılıyor.Ancak o tarihlerde tam ramazan ayına denk geliyor oruçlu iken balıkçılık çok keyifli olmuyor.Ramazan bayramının ikinci günü ise 37 günlük yurt dışı gezimiz başlıyor.Sizin anlıyacağınız mçk ile yüksek rakımlı baraj göllerinde kamp yapıp balık tutma işimiz eylül ayına kaldı.Ancak problem değil zaten eylül ekim ayları sazan avcılığında en verimli aylar.
Serde çekme karavancılık olunca arkamıza takacak bir şey buluyoruz.Nisan ayından itibaren başladığımız turna avcılığımız tüm hızıyla devam ediyor.Aşağıda paylaştığım video bu salı sabah Poyrazlar kamp alanının tam önünde çekildi iyi seyirler selamlar...

https://www.youtube.com/watch?v=wN4eVywoF6I

12

DSC02179

11

Ekran Grnts 11

Ekran Grnts 9

Mustafa,
* turnayı objektifin burnunun ucuna mı tutdun ?
* Foto Shop mu ?
* yoksa yoksa, gerçek mi ? :D

Not.Bizim oraları için tavsiyeler daha sonra gelecek...

Mesut abi fotoğraf çekimlerine biraz avcı hilesi var.Balığı öne çıkarıp kendini geri çıkardığında balı olduğundan büyük görünüyor.
Bu pazar seçim için oy atıp öğlen büyük oğlan Enes ile birlikte Poyrazlar'a balık avlamaya gittik.Genelde sabah suyu daha verimli olur ancak öğlenden sonra olmasına ve rüzgara rağmen altı parça balık aldık.Bu senenin resimlerini ve pazar günkü videoyu paylaşıyorum.Selamlar...

https://www.youtube.com/watch?v=1alZymSKCNc

DSC02139

DSC02145

DSC02199

21026 1008257752539722 6324311056119845397 n

11351130 1028173467214817 3119362055186164729 n

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,519
Kayıtlı Üye Sayımız
172,177
Kaydolan Son Üyemiz
cengoboy

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR